• 12 / تیر 1402 / 13:07
  • شناسه خبر : 115789

هشدار هواشناسی از ورود توده هوای گرم به جنوب و غرب استان فارس

هواشناسی استان فارس با انتشار اطلاعیه سطح  زرد هواشناسی کشاورزی  نسبت به استقرار توده هوای گرم در نیمه جنوبی و قسمت هایی از غرب استان و با افزایش ۲ تا پنج درجه  سلسیوس هشدار داد.

به گزارش اول فارس ، مدیرکل هواشناسی فارس  بیان کرد: این توده هوای گرم از امروز در نیمه جنوبی و قسمت هایی از غرب استان پیش بینی شده است.

مسعود حقیقت اضافه کرد: همچنین توده هوای گرم برای سیزدهم و چهار دهم تیر ماه در همین مناطق گزارش شده است.

خطر تنش دمایی به محصولات کشاورزی

او به خطر تنش دمایی به محصولات کشاورزی به عنوان مخاطره اشاره کرد و افزود: محلول پاشی سیلیکات پتاسیم جهت جلوگیری از گرمازدگی و آفتاب سوختگی میوه به خصوص در ارقام حساس به آفتاب سوختگی، مانند اکبری، شاه پسند و ممتاز و همچنین جلوگیری از پوکی میوه ها و مبارز با پسیل ( حشره ) پسته توصیه می شود.

حقیقت اضافه کرد: باغداران پسته توجه داشته باشند که محلول پاشی در ساعات خنک روز اوایل صبح و ساعات نزدیک به غروب آفتاب انجام شود.

نیاز آبی پسته

مدیر کل هواشناسی فارس ادامه داد: با توجه به اینکه در این ماه نیاز آبی پسته افزایش یافته و دمای هوا رو به افزایش است دوره های آبیاری در صورت امکان و بر اساس نوع خاک، کوتاهتر و آبیاری سبکتر انجام شود.

قرار دادن آب خنک و تمیز در دسترس طیور و دام

وی تصریح کرد: در صورتی که آب شور است آبیاری سنگین انجام شود و تنظیم دور آبیاری جهت جلوگیری از ریزش میوه در باغات مرکبات، استفاده از مالج ( ماده پوشش سطح خاک ) در بستر باغات برای حفظ رطوبت، آبیاری منظم در نخلستان ها با توجه به گرمای هوا، کنترل دما و رطوبت در مرغداری ها و دامداری ها توصیه می شود.

حقیقت افزود : همچنین قرار دادن آب خنک و تمیز در دسترس طیور و دام های شیری، ایجاد سایبان روی نهال های جوان جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی، ایجاد سایه بان بر روی کندوها و رنگ آمیزی کندوها با رنگ های روشن جهت کاهش اثر گرمای هوا از دیگر کار هایی است که باید صورت گیرد.

ادعای هولناک در باره سیل استهبان که یکسال پیش ۲۳ نفر را کُشت

مطالب مرتبط

آخرین وضعیت آب و هوا :افزایش دمای هوا از روز یکشنبه در بیشتر نقاط کشور

میانگین بارندگی پربارش‌ترین استان کشور ۱۱۰ میلی‌متر کمتر از نرمال است

ساعت جدید کاری ادارات استان هرمزگان اعلام شد

نظرات