• 20 / مرداد 1402 / 20:15
  • شناسه خبر : 118295

همه چیز درمورد کاکتوس انجیر تیغ و نحوه نگهداری آن

کاکتوس انجیر تیغی یا اپونتیا به محیطی گرم و نور کامل خورشید برای رشد نیاز دارد. آبیاری کم، کوددهی ماهانه و تعویض به‌موقع گلدان از مهمترین نکات نگهداری کاکتوس جوجه تیغی است و از طریق قلمه زدن تکثیر می‌شود.
سرویس گیاهان و حیوانات – کاکتوس انجیر تیغی به جرات یکی از بی‌دردسرترین گیاهان آپارتمانی است که با اطلاع از شرایط نگهداری آن به راحتی می‌توانید برای سال‌های متوالی از آن نگهداری کنید و شاهد رشد، به گل رفتن و میوه دادن آن باشید. در این مقاله شرایط نگهداری و نحوه تکثیر کاکتوس انجیر تیغی را آموزش می‌دهیم.

کاکتوسمعرفی کاکتوس انجیر تیغی
اپونتیا (Opuntia)، کاکتوس راکتی، زبان مادرشوهر، گلابی خاردار و انجیر هندی از نام‌هایی است که این کاکتوس در کشور ما با آن شناخته می‌شود و معروفترین و شناخته شده‌ترین گیاهان خانواده کاکتوس در سراسر جهان است. این کاکتوس در مناطق گرم و در برابر تابش نور فراوان خورشید بعد از چندین سال به میوه می‌رود. ساقه اپونتیا پهن بوده و تکه تکه به هم متصل شده است. میوه آن کروی و متمایل به رنگ ارغوانی قرمز (در درون) و در خارج، نزدیک به سفید است و تا ۶ سانتی متر طول داشته، خواص دارویی فراوانی دارد. همچنین گل‌های آن در رنگ زرد و گاهی نارنجی بر سطح راکت‌های خاردار مشاهده می‌شوند که در فصل بهار و تابستان به گل می‌رود.

کاکتوس تیغیشرایط نگهداری از کاکتوس انجیر تیغی
۱. خاک مناسب
اپونتیا به نوع خاک حساس نیست و در همه انواع خاک حتی خاک‌هایی پر از ریگ و سنگ قادر به رشد است. با این وجود برای کاشت و تکثیر این گیاه در گلدان، ترکیبی شامل خاک ماسه‌ای با زهکشی مناسب همراه با پیت ماس پیشنهاد می‌شود.‌

۲. نور لازم برای اپونتیا
کاکتوس جوجه تیغی نیز همانند سایر انواع کاکتوس‌ها به نور کامل، کافی و فراوان خورشید برای رشد نیاز دارد. برای نگهداری از این گیاه در منزل آن را در نورگیرترین قسمت آپارتمان قرار دهید.

۳. دمای ایده ال
هرچه دمای محیط بیشتر باشد، شرایط برای رشد این کاکتوس بهتر خواهد بود؛ با این وجود کاکتوس انجیر تیغی بسیار مقاوم است و نوسانات مختلف دما را در زمستان تا دمای بین ۵ تا ۱۰ درجه تحمل می‌کند.

۴. نحوه آبیاری
یکی از مهمترین نکات نگهداری از این گیاه، توجه به آبیاری است. در حقیت بیشترین مشکلی که برای طرفداران این گل به وجود می‌آید پوسیدگی ریشه گیاه بر اثر آبیاری زیاد است. کاکتوس اپونتیا را در تابستان؛ هرگاه خاک گیاه کاملا خشک شد و در زمستان؛ به طور متوسط هر دو هفته یکبار آبیاری کنید و تنها زمانی که کاکتوس به گل می‌رود، دفعات آبیاری را افزایش دهید.

۵. نحوه کوددهی
برای کمک به رشد این کاکتوس و داشتن راکت‌های بزرگ توصیه می‌شود در طول فصل رشد (بهار و تابستان) گیاه را به طور ماهانه با کود متعادل دارای نیتروژن بالا تقویت کنید. نیتروژن در به گل رفتن و تولید میوه این کاکتوس تاثیر زیادی دارد، بنابراین کود مخصوص گلدهی باید به صورت ماهانه در زمستان هنگامی که گیاه خواب است نیز داده شود.

۶. آفات و بیماری‌های کاکتوس اپونتیا
آفات و بیماری‌های این کاکتوس بسیار کم است. با این وجود هنگام خرید آن دقت کنید حشره‌ای روی آن لانه نکرده باشد و برای پیشگیری از بیماری پوسیدگی ریشه و ساقه، در میزان آبیاری دقت کنید و از زهکش کف گلدان مطمئن باشید.

۷. نحوه تعویض گلدان
برای تعویض گلدان کاکتوس‌های خاردار باید حتما از دستکش‌های ضخیم استفاده کنید. قبل از تعویض اجازه دهید خاک گلدان کاملا خشک شود، سپس با چند ضربه ملایم گیاه را به آرامی از داخل گلدان خارج کنید. ریشه‌های پوسیده و گندیده را جدا و کاکتوس را به گلدانی با یک سایز بزرگتر حاوی خاک تازه منتقل کنید.

۸. نحوه تکثیر کاکتوس جوجه تیغی
این کاکتوس را به دو روش کاشت بذر و قلمه زدن می‌توان تکثیر کرد، ولی بهترین شیوه تکثیر آن در منزل، قلمه زدن است.
یکی از راکت‌های بالغ، سالم و قوی گیاه را توسط چاقوی تیزی که قبلا ضدعفونی کرده‌اید، جدا کنید و اجازه دهید برای دو تا سه روز قلمه در فضای آزاد خشک شود.
سپس قلمه را در خاک مخصوص کاکتوس بکارید و تا یک هفته آبیاری نکنید تا راکت‌های اپونتیا ریشه‌دار شوند.

سخن پایانی

نگهداری از کاکتوس جوجه تیغی در آپارتمان و دفاتر کار بسیار آسان است. این گیاه کم توقع مقاومت بالایی دارد و شرایط مختلف محیط را تحمل می‌کند. حتی می‌توان آن را در فضای باز و در باغچه‌هایی با دیزاین سنگ هم کاشت.

بیشتر بخوانید:

نحوه نگهداری گیاه ورزیا که به خانه شما تازگی و زیبایی می بخشد
۷ ترفند عالی برای شاداب و باطراوت نگه داشتن گل شاخه بریده در گلدان
گل یشم ؛ گیاهی که نگهداری آن در منزل آسان و خوش شانسی می آورد

ثبت دیدگاه