• 12 / آبان 1402 / 12:07
  • شناسه خبر : 125043

هواشناسی ایران| هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۴ استان و بارش باران و برف در ۲۸ استان

 هواشناسی ایران از تداوم بارش باران، رعدوبرق و وزش باد در ۲۸ استان خبر داد و برای ۴ استان هشدار بارش‌های سیل‌آسا و خسارت به کشاورزان صادر کرد.

 بارش باران و برف
تسنیم : پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز، جمعه،  به‌جز استان‌های خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، گلستان و جنوب استان‌های خوزستان، بوشهر و فارس در سایر مناطق کشور در برخی ساعات بارندگی، رعدوبرق، وزش باد شدید گاهی همراه با وقوع پدیده گردوخاک و در ارتفاعات البرز مرکزی بارش برف پیش‌بینی شده است.

فردا شنبه در شمال غرب، برخی مناطق غرب، استان‌های ساحلی دریای خزر، بخش‌هایی از مرکز، شرق، جنوب شرق، استان‌های قزوین، البرز، تهران، غرب سمنان، یکشنبه در نیمه شرقی و نواحی مرکزی کشور، دوشنبه در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان،‌ هرمزگان، جنوب کرمان و سه‌شنبه در نیمه شرقی کشور، سواحل شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی بارش روی می‌دهد.

شدت بارش‌های فردا شنبه ۱۳ آبان‌ماه برای استان‌های گیلان و مازندران است و کاهش نسبی دما برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل روی می‌دهد، همچنین طی سه روز آینده خلیج فارس و شنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۳

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۲: اصفهان، یزد، کرمان، سمنان، فارس، بوشهر، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، ایلام، لرستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه، کردستان و زنجان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۳: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، هرمزگان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، همدان، لرستان، مرکزی، اصفهان، سمنان و خراسان شمالی.

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب ، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال تأخیر در پرواز و احتمال خسارت به محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی.

توصیه: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۳

نوع مخاطره: رگبار شدید باران، رعدوبرق، در نواحی مستعد ریزش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در ارتفاعات بارش برف

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۲: نوار شرقی خوزستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۳: گیلان، اردبیل و مازندران.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین‌شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهن‌سال، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل عمومی و خسارت به ماشین‌آلات و محصولات باغی و زراعی.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیرضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

۹ تا از آزار دهنده ترین رفتار زنان برای آقایان که خوب است بدانید

۷علت زرد شدن و ریزش برگ های گیاه فیلودندرون

ببینید| مجسمه طاووس با گل های بسیار زیبا

کلیک کنید و عضو کانال اخبار فوری اول +فارس شوید

 

مطالب مرتبط

از روز یکشنبه هوا ۲ الی ۳ درجه گرمتر می‌شود/احتمال بارندگی تابستانه در برخی استانها

آخرین وضعیت آب و هوا :افزایش دمای هوا از روز یکشنبه در بیشتر نقاط کشور

میانگین بارندگی پربارش‌ترین استان کشور ۱۱۰ میلی‌متر کمتر از نرمال است

نظرات