چاپ کد خبر: 133457
15 بهمن 1402

واکنش مدیرعامل پالایش و پخش فراورده‌های نفتی به بنزین ۳ نرخی

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی گفت: فعلا در حوزه سه نرخی شدن بنزین مصوبه و ابلاغیه ای داده نشده و قیمتی هم اعلام نشده است.

به گزارش اول فارس، جلیل سالاری امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره میزان ناترازی بنزین و راهکارهای رفع این مساله، اظهار کرد: تولید در داخل کشور بیش از استانداردهای دنیا و مصارف سه برابر استاندارد دنیاست، میزان مصرف بنزین ۱۱۵ میلیون لیتر مصرف و سی ان جی حدود ۲۰ میلیون تخمین زده شده یعنی ۱۳۵ میلیون لیتر سوخت در کشور مصرف می شود.

وی افزود: نیاز است در بحث بهینه سازی مصرف انرژی اقدامات شایسته ای انجام شود که عملا با استانداردهای جهانی اقدام شود، هم در بحث کیفی سازی خودروها، خارج کردن خودروهای فرسوده عملا ۴۰ تا ۵۰ میلیون لیتر روزانه مازاد بنزین داریم که می توانیم این میزان را در سبد صادرات کشور قرار دهیم لذا باید به موازات بحث تولید بنزین و احداث پالایشگاه جدید و کیفی سازی در حوزه بهینه سازی هم اقدام کنیم.

بنزین سه نرخی

او اظهار کرد: طرح هایی در سبد سوخت دیده شده، از جمله اینکه بحث های هیبریدی را در دستور کار قرار دهیم و موضوعات دیگر در حوزه کیفی سازی و توسعه شرکت های پالایشی است که این ظرفیت را به عدد ۱۳۰ میلیون لیتر تثبیت کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان واردات بنزین گفت: در بحث واردات چالش چندانی نداریم و با ظرفیتی که در داخل کشور وجود دارد، کار را پیش می بریم و صرفا در شرایطی که برخی از پالایشگاه ها تعمیرات اساسی و یا نیاز خاصی دارند، در آن زمان پیش بینی و مدنظر قرار می دهیم و بر حسب نیازهایی که وجود دارد و با توجه به میزان ذخیره سازی در فصولی که اوج مصرف است، به منظور مدیریت به این موضوع توجه می شود.

او در پاسخ به این سوال که در چند درصد کلان شهرهای بزرگ بنزین و نفت گاز یورو ۵ توزیع می شود، اظهار کرد: در عمده کلان شهرهایی که تکلیف شده است، عرضه را انجام می دهیم و بخش کیفی سازی نیز بر اساس مصوباتی که وجود دارد، در مابقی فراورده ها نیز تا سال ۱۴۰۴ اقدامات را انجام خواهیم داد، در نفت کوره نیز طرح های جامع کیفی سازی پیش بینی شده که تدریجا اجرایی می شود.

وی افزود: باتوجه به اینکه ماهیت عمده طرح ها زیست محیطی بوده، لازم است صدور مجوزها تسریع شود و این موضوعات زمان بر است و لازم است که از سوی دستگاه ها کمک شود تا بتوانیم در برخی پروژه ها که مطالعات مهندسی آن آغاز شده، عملیات اجرایی را نیز در مابقی شرکت ها آغاز کنیم.

وی با اشاره به برنامه امروز، گفت: با همکاری شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت های تابعه در قالب تفاهمی که با وزارت جهاد کشاورزی انجام شد، امروز ۵۰۰۰ نهال را در مجموعه شرکت های تابعه هم شرکت خطوط مخابرات، شرکت ملی پخش و مجموعه ۱۰ شرکت پالایشی ۵۰۰ هزار نهال را خواهیم کاشت و در طول چهار سال آینده این عدد را به پنج میلیون خواهیم رساند.

وی با بیان اینکه در همه پالایشگاه ها طرح خاموش کردن فلرها را در دستور کار داریم، گفت: در دو پالایشگاه باقی مانده نیز این طرح در حال اجرا شدن است و ما حوزه بازیافت گازهای مشعل در همه شرکت های پالایشی انجام شده و آنچه مانده در حوزه بالادست بوده که آن هم در طرح های بازیافت در مجموعه وزارت نفت است که آن ها هم انجام می شود.منبه:ایسنا

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

سالار پنجشنبه , ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۹

شما مسئولین فقط وفقط مردم میخواید داخل زندگی گرفتار کنید کار براجوانها نیست یه جوانی که باوام بدبختی یه ماشین خریده تواسنپ یا‌مسافرکشی میکنه خرج قسط خانواده میده شما فقط استراس بنزین براش میارید بس کنید ایران سر نفت گاز خوابیده کمتر صادر کنید ازش بمونه برا خود ایران نفع منافع جیب مسئولین بنزین ۳هزار تومنی گرون

رضا سه شنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۷:۵۲

خیلی جالبه.
نوشته باخارج کردن خودروهای فرسوده…… چند میلیون لیتر بنزین مازاد داریم…..که میتونیم صادر کنیم…
خب اون ماشین فرسوده ای رو که خرج یه خانواده رو میده و بنده خدا با کلی امید و آرزو همونم به زور خریده رو تو خارج کن ماشین نو هم بهش نده… که بتونی بنزین صادر کنی….

رضا سه شنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۷:۵۲

خیلی جالبه.
نوشته باخارج کردن خودروهای فرسوده…… چند میلیون لیتر بنزین مازاد داریم…..که میتونیم صادر کنیم…
خب اون ماشین فرسوده ای رو که خرج یه خانواده رو میده و بنده خدا با کلی امید و آرزو همونم به زور خریده رو تو از خارج کن ماشین نو هم بهش نده… که بتونی بنزین صادر کنی….

آخرین اخبار