• 30 / خرداد 1402 / 17:40
 • شناسه خبر : 114848

وحشت صاحبخانه ها از « قانون شکایت مستأجر از مالک » با افزایش اجاره بها

این روز‌ها بازار اجاره مسکن نوسان قیمت شدیدی را تجربه می‌کند؛ و همین امر باعث شده تا نمایندگان طرح شکایت مستأجر از مالک را تصویب کنند. حال باید دید که واکنش‌ها نسبت به اجرای این طرح چگونه است؟

دوشنبه ۲۲ خرداد ماه نمایندگان مجلس قانون شکایت مستاجر از مالک بابت افزایش غیر قانونی مسکن را تصویب کردند. این قانون راهی برای بازگشت ثبات به بازار مسکن است.

 بر اساس ماده ۸ این طرح، شورای عالی مسکن مکلف است هر ساله نسبت به تعیین سقف یا میزان افزایش اجاره بها و قرض موضوع شرط آن اقدام کند. شورای مذکور مکلف است تعیین سقف و میزان افزایش یاد شده این ماده را تا قبل از پایان اردیبهشت هر سال اعلام کند.

پس از انتشار این خبر کاربران فضای مجازی واکنش‌هایی نسبت به این موضوع داشتند و اعلام کردند: گاهی زین بر پشت و گاهی پشت برزین، این طرح برای مستاجران خوب است و صاحبخانه‌ها از این قانون ترسیده اند و خانه‌های خود را اگر خراب کنند کمتر ضرر خواهند کرد.

یکی دیگر از کاربران نوشته است که دولت به جای اینکه به دنبال شکایت مستاجران از صاحبخانه‌ها باشد سقف اجاره‌بها را تعیین کند و صاحبخانه را موظف کند تا قیمت دولت را برای اجاره بها بپذیرد.

کاربر دیگری مطرح کرده است که مالک پس از شکایت مستاجر به بهانه‌های مختلف مستاجر را جواب خواهد کرد و مستاجر به دردسر خواهد افتاد، دولت برای این امر هم راهکاری دارد؟

دیگری گفته است که اگر دولت به جای قانون شکایت مستاجر از صاحبخانه قیمت کرایه را تعیین کند بسیار بهتر است در اصفهان اجاره‌بها بسیار سنگین است و مستاجران با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

در این میان برخی از کاربران از ترس مستاجران از شکایت می‌گویند چرا که می‌ترسند که صاحبخانه آن‌ها را بیرون کند و نتوانند دیگر خانه‌ای در حد بودجه خود بگیرند بنابراین سکوت می‌کنند.

ساخت مسکن می‌تواند مشکلات را برطرف کند
فرشید ایلاتی، کارشناس مسکن درخصوص طرح شکایت مستاجران از صاحبخانه‌ها گفت: به دلیل نبود شفافیت در قرارداد‌ها این طرح با مشکلات زیادی رو به رو است با توجه به جریمه‌ای که برای صاحبخانه‌ها در نظر گرفته شده مستاجران به قرارداد‌های رسمی اهمیت ویژه‌ای خواهند داد.

وی در ادامه افزود: این راهکار باید تکمیل شود و تک بعدی نمی‌تواند تمام مشکلات مستاجران را حل کند از سوی دیگر نیاز به ساخت خانه در این بخش مهم است و باید ساخت مسکن را تسریع بخشید.

این کارشناس مسکن در پایان افزود: برای کنترل بازار مسکن سقف اجاره و ثبت قرارداد‌های قانونی می‌تواند مشکلات را تا کمی برطرف کند، اما همانطور که گفتم ساخت مسکن می‌تواند این مشکلات را برای همیشه برطرف سازد این اقدامات موقتی بوده است.منبع: مهر

شما در مورد این گونه قوانین چی فکر می کنید؟

کمیسیون و حق‌الزحمه املاکی‌ها چطور محاسبه می‌شود؟

عکس باورنکردنی خودرو پژو ۲۰۷ پس از تصادف در شیراز

 

سریعا از مطالب و اخبار اول فارس آگاه شوید

 ورود به کانال تلگرام 

 ورود به کانال واتساپ 

 ورود به کانال ایتا

 ورود به کانال سروش 

ورود به کانال روبیکا

 ورود به کانال بله 

مطالب مرتبط

با این وضع دستمزد‌ها خرید خانه ۵۰۰ سال طول می‌کشد

الزام بنگاه‌های معاملات املاک به عقد قراردادهای اجاره با سقف مصوب/شرایط معافیت مالیاتی ۱۰۰ درصدی در قرارداد اجاره

اسامی ۶ شهرک جدید مسکونی که در استان فارس ایجاد می‌شوند

نظرات

 • ناشناس

  تاریخ : ۵ - تیر - ۱۴۰۲

  هر صاحب خانه‌ای به حرف مستاجر گوش نکرد خانه اش را به نام مستاجر بزنید برود.


 • ناشناس

  تاریخ : ۴ - تیر - ۱۴۰۲

  سلام تا زمانی که خانه کالا و بی بند باری در این نکته که خانه برای ملت ویرایش زندگی کردن ورفاه امنیت اجتماعی وسرپناهی برای گذران عمر در مملکت ابااجدادی هست نه برای اینکه از راه معامله دلالی اجاره رهن وووودرامدزایی لب وراحت بی‌دردسر ببین این کرونا ووصاحبخانه چه به روز ملت اورد


 • علی

  تاریخ : ۴ - تیر - ۱۴۰۲

  در میاره دوستی باید بده آقای صاحبخانه واز همون ساعت اول تخلیه اسباب خانه به ولاهه هنوز اسباب جانداده داره توذهنش برای سال بعد فکر فکر فکر از خود جابجا کردن وخوردشدن وسایل زندگی تا کرایه حمل وهزار کوفت زهر مار مسعولین قرآن رو سر زن بچهاتون اگه فقط یک سال اجاره نشین با حقوق و مزایای کارمندی هیچ کارگری فقط یک سال کار به جدایی نکشید آخه کو برا خرید خوراک لباس وووو آخه غافل هستی این چند سال واوضاع بد کرونا ببین صاحبخونها پدر پدر جد همون پدر اولی الی آخری درآوردن چه خبره مسلمان چیه گرانی دولت رو چرا میخوای با دوبل که خوب وعالی سوبل هم ای خونت آباد این سه چهار سال اجاره رهن از چند به چند خدارو خوش میاد پول آب برق گاز وووجدا باوجدان وبهتر از بنگاه هم که نگم یکی به میخ یکی به….مسعولین برای نشستن یک سال صد میلیون جنوبی ترین جای ناسالم وووصد وماهیانه پنج میلیون کمسیون از من یک میلیون نهصد گرفته تازه وقت کد رهگیری هم خواستم میگه نمیشه صاحبخانه گفته نه ولی بزار باهاش صحبت کنم مسعولین بخدا نیمی از ناراحتی ومشکلات ناراحتی مردم از هرچیزی در کشور با درست باقاعده شدن قانونی واز کالا به در شدن مسکن مثل کشورهای دیگه ومالیات درست ناب بخدا حل میشه وملت راضی خشنود


 • موسوی

  تاریخ : ۴ - تیر - ۱۴۰۲

  با سلام، به عقیده من اشخاصی که تصور میکنند با تصویب چنین قانونی در مجلس موضوع افزایش اجاره بین مالک و مستاجر رفع خواهد شد، ساده اندیشی میکنند. چرا؟ زیرا مالک و مستاجر که با هم مشکلی ندارند، آنچه موجب مشکل است نرخ تورم اقتصادی حاکم بر جامعه است که بایستی مرتفع شود. هنگامیکه نرخ تورم بیش از ۵۰ در صد است چگونه میتوان مالک را مجبور ساخت که حداکثر تا ۲۵ درصد قادر به افزایش اجاره خانه باشد.همچنین زمانیکه افزایش حقوق ماهیانه مستاجر (کارگر /کارمند) کمتر از نرخ تورم است، چگونه میتواند از پس افزایش قیمتها و از جمله اجاره بهای خانه برآید. این معضلات مانند حلقه های زنجیری هستند که به هم متصل اند و مجلس و دولت و دست اندرکاران بایستی برای رفع ریشه ای مشکلات تلاش کنند، نه تصویب قانونی که منجر به رویارویی مالک و مستاجر شود. والسلام


 • علی

  تاریخ : ۴ - تیر - ۱۴۰۲

  رفاه امنیت مردمش تامین کنه ببین هیچ کسی دیگه اعصاب نداره همه مینالند ببین چقدر طلاق چرا برای اینکه شوهر نمیتونه خرج زندگی رو در بیاره اونم با دوشیفت هرچی


 • علی

  تاریخ : ۴ - تیر - ۱۴۰۲

  با سلام و عرض ادب خواستم بگم که دولت باید و وضیفه داره که خودش کاملا نظارت کامل داشته باشه بر روی رهن اجاره مسکن خرید فروش مسکن زمین باغ ویلا وووو چرا بخاطر اینکه هیچ کشوری مثل ایران بی در پیکر نیست آخه اصلا مسکن یکی از اقلام رفاهی مردم هست نه اینکه مسکن در ایران شده یه منبع خوب تپل راحت برای درآوردن ماهیانه سالانه وو پول لب بدون زحمت وحتی با قر لند دولت باید ?


 • بازنشسته ی تامین اجتماعی

  تاریخ : ۴ - تیر - ۱۴۰۲

  دولت چه امکاناتی برای ساخت خانه به مردم میدهد که توقع دارد مردم تبعیت کنند دوم اینکه انقدر مصالح و لوازم خانه و ساخت ان گران شده و اینکه اگر کسی بخواهد الان خانه بسازد حتی یک واحد خود دولت و شهرداریها انقدر پول میگیرند که قیمت تمام شده ی خانه سه تا چهار برابر میشود بعد اینکه دولت خودش باعث افزایش تورم است بعد اینکه ارزش پول ملی پایین است بعد اینکه الانه خیلی مرد میخواهد پول داشته باشد و خانه بسازد و بعد اینکه اگر مستاجر دلسوز نباشد تمام کرایه ی دریافتی باید خرج تعمیر خانه بشود و اخری اینکه دولت باید امکانات و وامهای ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهد بعد قانون وضع نماید بدون مایع تراست


 • ش

  تاریخ : ۳ - تیر - ۱۴۰۲

  با سلام بهتر است مجلس و دولت در این امور دخالت نکرده و وضع را بدتر از این نکنند الان صاحبخانه نسبت به قبل به خاطر همین موضوعات مطرح شده سخت گیر تر شده اند


 • مم

  تاریخ : ۳ - تیر - ۱۴۰۲

  جناب موسوی عزیز در کشورهای اروپایی و آمریکا اولا دولت‌ها و بانک‌ها وام با سود بسیار کم برای خانه دار شدن پرداخت میکنن دوما اینکه تورم زیر ۵ درصد دارند سوما مقایسه کشور عزیزمان ایران با کشورهای نامبرده قیاس مع الفارغه.


 • موسوی

  تاریخ : ۳ - تیر - ۱۴۰۲

  این دولت وتمام دولت‌های قبلی هیچ راهکاری برای کم کردن تورم ندارند .مالک ها فقط وفقط می خواهند تمام تورم ایجاد شده رو از حلقوم مستاجر بدبخت بکشن بیرون .حتی صاحبخانه های به اصلاح مومن ومفید هم تنها قصدشان خالی کردن جیب مستاجرهاست .اگه دولت برای تمام خانه ها مالیات بالا ببنده مثل کشورهای اروپایی وآمریکایی وخودش جریان اجاره دادن رو بدست بگیره اینطوری نمیشه


 • رضا

  تاریخ : ۳ - تیر - ۱۴۰۲

  بادرود واقعا جای تاسف داره صاحبخانه ماکه پارسال هم ۲۰۰درصد وامسال هم ۲۰۰درصداجاره برد بالا