چاپ کد خبر: 44347
15 بهمن 1399

ورود سامانه بارشی قوی به کشور و بارش برف و باران ۵ روزه در ۲۴ استان

سازمان هواشناسی با اعلام آغاز بارش برف و باران از فردا تا دوشنبه آینده در ۲۴ استان نسبت به کاهش دما، وقوع بهمن، آبگرفتگی معابر و لغزندگی جاده‌ها هشدار داد.

پیش بینی دو سامانه بارشی جدید

به گزارش اول فارس ، بر اساس نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی از اواخر وقت فردا با ورود سامانه بارشی،‌بارش برف و باران و کاهش نسبی دما در غرب و برخی مناطق شمال غرب آغاز می‌شود. بارندگی‌ها روز جمعه در غرب کشور، دامنه‌های زاگرس مرکزی و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و غربی و برخی مناطق شمال غرب ادامه خواهد داشت.

شنبه و یکشنبه هفته آینده بارش‌ها در این مناطق تشدید شده و گستره آن سواحل دریای خزر، به ویژه سواحل غربی، جنوب غرب  شمال شرق را فرا می‌گیرد. روز دوشنبه سامانه بارشی در شرق سواحل دریای خزر و شمال شرق و شرق کشور فعال بوده و به تدریج از کشور خارج می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی با توجه به همراهی جریانات جنوبی با سامانه بارشی، بارش باران در دامنه‌ رشته کوه‌های البرز مرکزی، غربی و زاگرس مرکزی و شمالی باعث ذوب برف و افزایش رواناب در مناطق کوهپایه‌ای می‌شود.

همچنین دمای هوا از روز جمعه در شمال غرب و غرب ۵ تا ۸ درجه، از شنبه در سواحل دریای خزر ۶ تا ۱۰ درجه و از روز یکشنبه در شمال شرق، شرق و بخش‌هایی از جنوب شرق ۶ تا ۸ درجه کاهی می‌یابد.

سازمان هواشناسی در اطلاعیه‌ای به شرح زیر نسبت به افزایش حجم رواناب و آب گرفتگی معابر و وقوع بهمن در برخی استان‌ها هشدار داد؛

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: بعدازظهر پنج‌شنبه ۹۹/۱۱/۱۶

زمان پایان:یکشنبه ۹۹/۱۱/۹۹

نوع مخاطره: بارش برف یا باران، به شکل محلی با وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

پنجشنبه ۹۹/۱۱/۱۶ : جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شمال کرمانشاه.

جمعه ۹۹/۱۱/۱۷: آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران.

شنبه ۹۹/۱۱/۱۸: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی، گلستان، گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، نوار غربی اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، ایلام.

یکشنبه ۹۹/۱۱/۱۹: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، شمال خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، تهران، البرز، همدان، مرکزی، قم، ایلام، لرستان، نیمه غربی اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و شمال استانهای بوشهر و فارس.

اثر مخاطره: احتمال ذوب برف در ارتفاعات و دامنه ها و افزایش حجم رواناب و آب گرفتگی معابر در مناطق کوهپایه‌ای ،اختلال در سفرهای برون شهری، کاهش دید در مناطق کوهستانی ، تاخیر و احتمال لغو پروازها، احتمال ریزش بهمن در مناطق مستعد.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه مناطق کوهستانی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در صعود به ارتفاعات، آمادگی تجهیزات برف روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، کنترل و بازگشایی آبروها.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار