• 11 / شهریور 1402 / 16:57
  • شناسه خبر : 120049

ورود ۲ سامانه بارش زا ، باران و آبگرفتگی معابر از روز شنبه تا سه شنبه

سازمان هواشناسی کشور نسبت به فعالیت دو سامانه بارش باران و وزش باد شدید که از امروز تا اواسط هفته احتمال آبگرفتگی معابر و افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا را به دنبال دارد، هشدار داد.

سازمان هواشناسی کشور نسبت به فعالیت دو سامانه بارش باران و وزش باد شدید که از امروز تا اواسط هفته احتمال آبگرفتگی معابر و افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا را به دنبال دارد، هشدار داد.

به گزارش اول فارس از وزارت راه و شهرسازی، بر اساس هشدار زرد سازمان هواشناسی کشور، فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی (به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب) از روز شنبه تا سه شنبه موجب رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و خیزش گرد و خاک و تگرگ در نقاط مستعد می شود.

گستره این سامانه برای روز شنبه دامنه و ارتفاعات در مازندران، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال و غرب و شرق هرمزگان، نیمه غربی کرمان، جنوب و نیمه شمالی فارس، کهگیلویه و بویراحمد و جنوب یزد اعلام شده است.

روز یک شنبه دامنه و ارتفاعات در مازندران، جنوب سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان، جنوب و جنوب غرب کرمان، نیمه شمالی فارس، چهارمحال و بختیاری، جنوب اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد و روز دوشنبه دامنه و ارتفاعات در غرب و شمال و شرق هرمزگان، جنوب غرب کرمان، نیمه شمالی و جنوب فارس، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان و چهارمحال و بختیاری این شرایط را تجربه می کنند.

سامانه بارشی روز سه شنبه دامنه و ارتفاعات در مازندران، شرق و غرب و شمال هرمزگان، شمال و جنوب فارس و جنوب اصفهان را در بر می گیرد.

بارش ها احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن سال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی را به دنبال دارد.

سازمان هواشناسی به عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای برون شهری به ویژه در عبور از گردنه های کوهستانی، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت های کشاورزی توصیه کرده است.

سامانه دوم نیز افزایش گرادیان فشاری است که از روز شنبه تا سه شنبه موجب وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و در برخی مناطق نفوذ گردوخاک در خراسان جنوبی، شرق کرمان، جنوب شرق خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، جنوب سمنان و شمال اصفهان خواهد شد.

از جمله مخاطرات این سامانه، وزش باد نسبتاشدید و خیزش گردوخاک، احتمال افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه های موقت، تیرهای برق و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل پیش بینی شده است.

اجتناب از فعالیت و تردد غیر ضروری در فضای باز به ویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و محدودیت در فعالیت های کشاورزی در این شرایط جوی ضروری است.

۱۰ نکته فریز کردن گوشت قرمز برای نگهداری طولانی که باید بدونید

روش پرورش « گل کالاتیا » یا گیاه دُعا که توی آپارتمان عجیب قشنگ است

کانال اخبار فوری و بدون سانسور ، کانال اخبار فارسی ، خبر فوری خبر حوادث

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

 کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

مطالب مرتبط

از روز یکشنبه هوا ۲ الی ۳ درجه گرمتر می‌شود/احتمال بارندگی تابستانه در برخی استانها

آخرین وضعیت آب و هوا :افزایش دمای هوا از روز یکشنبه در بیشتر نقاط کشور

میانگین بارندگی پربارش‌ترین استان کشور ۱۱۰ میلی‌متر کمتر از نرمال است

نظرات