چاپ کد خبر: 116425
23 تیر 1402

وضعیت آب و هوا و پیشی بینی بارندگی و سیل تابستانی در چندین استان

هواشناسی ازورود سامانه بارشی به کشور و بارش باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی طی روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده در نوار شمالی خبر داد.

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۴/۲۳؛ سامانه بارشی یکشنبه وارد کشور می‌شود/باران و رعدوبرق ۲ روزه در نوار شمالی

به گزارش اول فارس، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده بارش‌های پراکنده برای گلستان، مازندران، گیلان، ارتفاعات البرز مرکزی و فردا رگبار پراکنده و رعدوبرق برای ارتفاعات البرز مرکزی، شمال آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل پیش‌بینی شده است.

یکشنبه و دوشنبه با نفوذ جریانات خنک شمالی و عبور امواج تراز میانی در نوار شمالی کشور رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد و روز سه‌شنبه بارش در سواحل دریای خزر و شمال شرق ادامه دارد.

به گزارش تسنیم، امروز در نیمه‌شرقی و جنوب غرب کشور و در برخی مناطق استان‌های قم، مرکزی، اصفهان و جنوب تهران در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. یکشنبه و دوشنبه هفته آینده دریای خزر و طی ۵ روز آینده شرق دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد با جهت جنوب شرقی و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: صبح جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۲۳

زمان پایان: ظهر یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۵

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج بویژه دردریای عمان و شرق تنگه هرمز با حداکثر سرعت ۱۲ متر برثانیه و ارتفاع امواج ۱.۵ متر

منطقه اثر: دریای عمان و تنگه هرمز و مناطق ساحلی شرق خلیج فارس

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک ، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی ، احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری در دریای عمان.

توصیه: خودداری از تردد شناورهای سبک به‌ویژه در دریای عمان و شرق تنگه هرمز خودداری از فعالیت‌های تفریحی و شنا و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن کشتی‌های تجاری.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۲۳

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۲۳:  قم، مرکزی، جنوب تهران، اصفهان، نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و شرق فارس.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و احتیاط در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشار سطح زمین همراه با حاکمیت بادهای ۱۲۰ روزه

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۲۳

نوع مخاطره: وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و در نواحی مستعد طوفان شن

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۲۳: جنوب شرق خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در بستر رودخانه‌های خشک شده طوفان شن، خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، تیرهای برق، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از حضور در فضای باز، عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، دوری از عبور و مرور، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و اجتناب از فعالیت‌های باغی و زراعی.

هشدار فعالیت سامانه بارشی، آبگرفتگی معابر و لغزندگی جاده‌ها در ۵ استان کشور

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار