• 23 / بهمن 1402 / 13:54
  • شناسه خبر : 134109

وعده های جدید ساخت ۴ شهرک جدید برای متقاضیان مسکن ملی ، کمربندی جنوبی و پل زیباشهر شیراز

مدیرکل راه و شهرسازی فارس با اشاره به وضعیت نهضت ملی مسکن در شیراز گفت: برای رفع کمبود زمین متقاضیان نهضت ملی مسکن در شیراز احداث ۴ شهرک در حال نهایی شدن است.

وعده ساخت 4 شهرک جدید برای متقاضیان مسکن ملی و پل زیباشهر شیراز

محمودرضا طالبان امروز، ۲۳ بهمن در حاشیه بازدید از روند احداث تقاطع غیرهمسطح در کمربندی شیراز به طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و افزود: استان فارس رتبه نخست تأمین زمین را در کشور کسب کرده است به‌طوری که حدود ۳ هزار و ۳۱ هکتار زمین تامین شده است و حدود یک هزار و ۳۳ هکتار نیز مراحل نهایی اخذ مجوزهای قانونی را به‌زودی دریافت می‌کنند که شامل ۹۷ هزار واحد پروژه است.

وی اظهار کرد: تاکنون ۷۰ هزار نفر متقاضی مسکن ۴۰ میلیون نخست آورده را واریز کردند برای حدود ۵۵ هزار واحد پروانه ساختمانی صادر شده و ۴۸ هزار واحد در حال اجرای فونداسیون است که فونداسیون ۲۰ هزار واحد به اتمام رسیده و ۲۸ هزار واحد هم در حال اجرا است.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس بیان کرد: برای رفع کمبود زمین متقاضیان نهضت ملی مسکن در شیراز احداث ۴ شهرک در حال نهایی شدن است که دو شهرک طرح نهایی شده است.

طالبان در ادامه سخنان خود گفت: کمربندی جنوبی یکی از پرترددترین محورهای کلان شهر شیراز است که به دلیل شکل گرفتن سکونت‌گاه‌هایی پیرامون آن هم‌اکنون حدود ۷۵ درصد خودروهایی که از این محور تردد می‌کنند، درون شهری و ۲۵ درصد برون شهری است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس افزود: این تداخل تردد خودروهای سبک و سنگین در این محور منجر به بروز تصادفات و تلفات در کمربندی شده است.

وی با بیان اینکه در راستای کاهش مشکلات این کمربندی توافقاتی بین شهرداری شیراز، راهداری و راه و شهرسازی صورت گرفته است، گفت: کمربندی جنوبی ۴۲ کیلومتر طول دارد که بر اساس این توافق ۱۸ کیلومتر از کمربندی که در محدوده شهری قرار دارد و برای ایمنی‌سازی در اختیار شهرداری شیراز و ۲۴ کیلومتر باقی‌مانده در اختیار راهداری قرار گرفت و ساخت دو تقاطع نیز برعهده راه و شهرسازی قرارگرفت.

طالبان اظهار کرد: طراحی دو تقاطع سفیر و قائم انجام و مناقصه آن‌ها برگزار شده است و انتخاب پیمانکار صورت گرفت و طی برنامه‌ریزی صورت گرفته این دو تقاطع در مدت ۱۸ ماه ساخته می‌شود و در اختیار شهروندان قرار گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس بیان کرد: ۶ تقاطع در مسیر کمربندی در سنوات درنظر گرفته شده است که تاکنون دو تقاطع توسط راه و شهرسازی ساخته شده و دو تقاطع برعهده شهرداری شیراز بود که احداث شده است و کلنگ دو تقاطع دیگر توسط راه و شهرسازی به زمین زده شده است .

وی با بیان اینکه اینکه طراحی این دو تقاطع مانند تقاطع شهیدان یغمور است، گفت: این تقاطع به دلیل ارتباط شهرک‌های جنوبی و شمالی کمربندی ایجاد یک رینگ، شامل یک پل سه دهانه است که تقاطع قائم چهار رمپ و سفیر سه رمپ دارد .

طالبان با تصریح اینکه همراه با کمربندی جنوبی، رینگ دوم شهر شیراز یا همان کمربندی شمالی در کمیسیون ماده ۲۳ در حال بررسی است، تصریح کرد: کمربندی دوم شیراز حدود ۸۵ کیلومتر طول دارد که خان زنیان را به موارد متصل می‌کند، کمربندی شرق نیز پل فسا را به خرامه متصل می‌کند که چند سالی به دلیل مشارکت نیمه تمام مانده که در حال تلاش هستیم تا با برگزاری مناقصه و مشخص شدن پیمانکار دوباره کار آغاز شود.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس ادامه داد: پیشرفت فیزیکی این پروژه در حال حاضر ۳۵ درصد است که با شروع کار طی دو سال ساخته خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که امکان افزایش تراکم طلبقات در شهرک‌های اطراف کمربندی وجود دارد، افزود: اساسا میانگین طبقات ما در شهر شیراز یک و نیم طبقه است که از میانگین دیگر استان‌ها کمتر بوده و این برای یک کلان‌شهر کم است.
طالبان تصریح کرد: تدابیری اندیشیده شده که خیلی از پهنه‌ها برای افزایش تراکم آورده شود، همچنین در شهرک‌های اطراف کمربندی این آمادگی را داریم که مواردی که شهرداری اعلام می‌کند در کمیسیون ماده ۵ مورد ارزیابی قرار گیرد و تراکم افزایش یابد.

وی در بخش دیگر سخنان خود به پل زیباشهر اشاره کرد و افزود: جلسه‌ای در فرمانداری برای این پل برگزار شد، طراحی این پل در آن زمان براساس ملزومات و مطالعات انجام شده است و امروز در شرکت ساخت معتقد هستند که تقاطع باید باز شود و مشکلی وجود ندارد، بحث‌های آرام‌سازی را با راهداری مانند نصب دوربین در حال پیگیری هستیم که تا پایان سال بازگشایی سود و بازخوردها را بررسی کنیم.

طالبان با بیان اینکه تا پایان سال ۴۰ کیلومتر بزرگراه به بهره‌برداری می‌رسد، بیان کرد: امروز ۵ و نیم کیلومتر در محور کوار فیروزآباد به بهره‌برداری رسید.

مطالب مرتبط

قتل هولناک یک جوان در بلوار «نارنجستان» شیراز پس از قلدربازی ۶ جوان

جزئیات عملیات غافلگیرانه پلیس برای دستگیری قاتل دختر ۵ ساله شیرازی

درمان رتینوپاتی نارسی از نابینایی ۲۸۰ نوزاد در فارس پیشگیری کرد

نظرات