• 01 / فروردین 1403 / 12:59
  • شناسه خبر : 137675

ویدئوی آموزش روش کاشت و پرورش موز در گلدان که میوه هم میدهد

در این ویدئو یک کشاورز جوان پاکستانی با استفاده از یک موز و کاشت آن در گلدان یک بوته موز را پرورش می دهد.

موز بزرگ‌ترین گیاه گلدار علفی است. همه بخش‌های موز که روی زمین هستند از ساقه پیاز مانندی که «کورم» نامیده می‌شود به‌وجود می‌آیند.ساقهٔ این گیاه معمولاً بلند و نسبتاً محکم است. درازای شاخه‌های موز می‌توانند بین دو تا هشت متر و برگ‌های آن نیز به حدود سه و نیم متر برسد. میوهٔ موز به‌صورت خوشه در انتهای ساقه، تشکیل می‌شود.

موز در انواع مختلفی از خاک، تا زمانی که حداقل ۶۰ سانتی‌متر و دارای زهکشی خوب بوده و فشرده نشود رشد می‌کند.

از آنجا که ساقهٔ گیاه موز نسبتاً بلند، مستقیم و محکم است اشتباهاً به آن «درخت» گفته می‌شود. در حالی‌که آن‌ها تنها شاخه‌هایی هستند که پس از دادن میوه، خشک شده و از بین می‌روند.

این میوه جذاب و پرطرفدار قابلیت کاشت در محیط منزل و فضا آزاد را دارد. این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. رشد این گیاه به صورت درخت یا درختچه هایی کوتاه می باشد. درخت موز یکی از بزرگترین گیاهان علفی در جهان می باشد. درخت موز، گیاهی چند ساله است.

میوه درخت موز به صورت خوشه ای رشد می کند، همان طور که می دانید در ابتدا رشد به رنگ سبز است. بعد به مرور زمان به رنگ زرد در می آید. بهتر است بدانید، که به رنگ های دیگری مانند قرمز، سیاه و…. نیز وجود دارد. شکل ظاهری میوه این درخت کشیده و باریک است. همچنین دمبرگ کوتاهی دارد. پوست موز گوشتی است، که به راحتی قابل جدا شدن است. میوه آن نیز گوشتی می باشد، که سرشار از نشاسته است.

رشد تنه درخت موز به صورت بلند، محکم و بزرگ می باشد. تنه اصلی موز کوتاه می باشد، که در داخل خاک قرار می گیرد. تنه کاذب آن بیرون از خاک قرار میگیرد، که از اجتماع دمبرگ های طویل و پهن آن به وجود می آید. اولین برگ های آن به صورت دایره ای وجود دارد، ولی برگ های بعدی آن به صورت مارپیچی روی تنه اصلی به وجود می آید. برگ های درخت موز بسیار بزرگ می باشد. طول آن حدود ۲ متر و عرض آن ۶۰ الی ۹۰ سانتی متر است. تنه هوایی و برگ های آن الیاف فیبری دارند.

عضو کانال ما در تلگرام شوید

عضو کانال ما در واتساپ شوید

زمانی که در نوک تنه هوایی ۱۱ الی ۱۲ برگ تشکیل می شود، خوشه گل آن ظاهر می شود. گل های این گیاه به صورت سنبله ظاهر می شود.

مطالب مرتبط

موز را با هرگز این خوراکی ها نخورید

موزی که این ۴ علامت را دارد قابل خوردن نیست

بهترین و بدترین زمان خوردن موز که نمی دانستید

نظرات