• 05 / مهر 1402 / 23:14
  • شناسه خبر : 122209

پرفروش‌ترین خودرو ترکیه که مردم جای پراید سوار می شوند

در این گزارش نگاهی به پرفروش‌ترین خودرو ترکیه خواهیم انداخت.

بدون شک پرتیراژترین و پرفروش‌ترین خودرو داخلی ایران، پراید است. یک خودروی غیر ملی که امتیاز تولید آن از آمریکا به کره و از کره به ایران رسید. سایپا طی سال‌های ۷۵ تا ۹۹ بیش از ۳ میلیون و ۶۱۵ هزار نسخه از این خودرو را تولید کرد و به فروش رساند و در این گزارش نگاهی به پرفروش‌ترین خودرو ترکیه خواهیم انداخت.

پرفروش‌ترین خودرو ترکیه

با نگاهی به آمار‌های فروش خودرو در سال ۲۰۲۲ در ترکیه، فیات پیشرو از نظر برند با فروش ۱۴۶۴۳۵ دستگاه خودرو بود و در این میان Fiat Egea پرچمدار فروش در ترکیه بوده‌است؛ Fiat Egea که در ایران با نام فیات تیپو شناخته می‌شود، نخستین بار در سال ۱۹۸۸ معرفی و به بازار عرضه شد.

نسل نخست این خودرو یک هاچ‌بک ۵ در کامپکت بود که در کارخانه‌های ایتالیا، برزیل و ترکیه فیات مونتاژ می‌شد و با بهینه‌سازی‌های جزئی تا سال ۲۰۰۰ تولید شد.

سال‌ها هیچ خبری از فیات تیپو نبود تا این که در سال ۲۰۱۵ فیات دوباره این خودرو اقتصادی را به خط تولید برگرداند. نسل جدید فیات تیپو در نسخه‌های سدان، هاچ‌بک، استیشن واگن، هاچ‌بک کراس و استیشن کراس در سایت تولیدی فیات در شهر بورسا ترکیه مونتاژ و از آن‌جا به بازار‌های هدف صادر می‌شود. البته خود ترک‌ها این خودرو را با نام فیات Egea می‌شناسند.

بعد از معرفی فیات تیپو به سراغ بررسی طراحی این خودرو می‌رویم. با توجه به این‌که فیات تیپو یک خودرو اقتصادی است و چهره آن از سال ۲۰۱۵ تاکنون تغییر چندانی را به خود ندیده، نباید توقع طراحی مطابق با مد روز را از آن داشته باشیم. اما اوضاع چندان هم بد نیست و این محصول فیات چهره‌ای متناسب و قابل قبول دارد.

پرفروش‌ترین خودرو ترکیه

در نمای جلو فیات تیپو چراغ‌هایی نسبتاً باریک را می‌بینیم که در ترکیب با جلوپنجره‌ای عریض، چهره‌ای نافذ را برای این نما ایجاد کرده است. ضمن این‌که سپر جلو هم در عین سادگی، طراحی خوبی دارد و خطوط روی آن با خطوط کلی بدنه هماهنگ هستند.

نمای جانبی فیات تیپو به رسم همه خودرو‌های اقتصادی، طراحی ساده‌ای دارد و فقط وجود یک خط که از امتداد چراغ‌های جلو شروع می‌شود و با گذر از دستگیره‌های درب به چراغ‌های عقب می‌رسد؛ این نما را از یکنواختی خارج کرده است.

در نمای عقب فیات تیپو هم سپر ساده‌ای را می‌بینیم، اما طرح جالب چراغ‌ها در ترکیب با حالت برآمده درب صندوق بار، یک جذابیت نسبی برای این نما ایجاد کرده است.

طراحی کابین فیات تیپو هم ساده و در حد یک خودرو اقتصادی است، اما چیدمان بسیار منظم و مهندسی‌شده اجزای داشبورد، اصالت اروپایی این خودرو را به بیننده یادآوری می‌کند. جذاب‌ترین قسمت کابین فیات تیپو، ترکیب غربیلک فرمان و صفحه نشان دهنده‌ها است که طرحی نسبتاً اسپرت دارد.

پرفروش‌ترین خودرو ترکیه

فیات تیپو بسته به بازار هدف، مشخصات فنی متفاوتی دارد و طیف گسترده‌ای از پیشرانه‌های بنزینی، دیزلی و هیبریدی برای آن قابل سفارش است. با توجه به سقف قیمتی واردات خودرو و هم‌چنین وضعیت بازار ایران، می‌توانیم بگوییم که به احتمال زیاد این خودرو با یک پیشرانه ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی به ایران بیاید.

پیشرانه مذکور حداکثر قدرت ۱۰۸ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۵۲ نیوتن متر را تولید و نیروی خود را از طریق یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک روانه محور جلو این سدان ایتالیایی می‌کند. مصرف سوخت ترکیبی و شتاب صفرتاصد این نسخه از فیات تیپو هم به ترتیب برابر با ۶.۳ لیتر در صد کیلومتر و ۱۱.۲ ثانیه است.

پرورش و نگهداری گیاه زیبای بامبو ۱ انتخاب عالی برای خانه شما

رادیاتور ماشین و نشانه‌های خرابی آن که مکانیک ها به کسی نمی گویند

مطالب مرتبط

سریال‌های ترکی قلب‌ها را تسخیر و گردشگری را گسترش می‌دهند،اما چگونه؟

بازیگر زن شیرازی «شبکه جم» را ول و به ایران بازگشت

روش خاص ۳ زن برای پول درآوردن که براشون باید کف بزنیم

نظرات