چاپ کد خبر: 126076
26 آبان 1402

پچ پچ های پشت سر وام قرض‌الحسنه ۳۰۰ میلیونی بانک ملی !

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی در قالب طرح مهربانی با ظاهر و نام قشنگش هرچند برای مردم جذابیت زیادی دارد؛ اما افراد با بررسی دقیق این وام از اخذ آن پشیمان شده اند؛ اما چرا؟

وام قرض‌الحسنه ۳۰۰ میلیونی بانک ملی

حیات در دو مطلب جداگانه با عنوان پشت پرده تسهیلات ۳۰۰ میلیونی بانک ملی  و واکنش مردم به وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی نوشت:

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی در حالی تازه ترین طرح این بانک برای ارائه وام است که مبلغ این وام جذابیت زیادی برای مردم دارد؛ اما جزئیات ارائه آن نشان می دهد این مبلغ الزاما برای همه مردم یکی نیست و سقف آن ۳۰۰ میلیون است.تبلیغات بانک ملی برای وام ۳۰۰ میلیونی در حالی از طریق پیامک، بنر، بیلبورد و رپرتاژآگهی ها از چشم هیچ کس پنهان نمانده که جزئیات پرداخت این وام در حال حاضر پرسش بسیاری از مردم است.

پشت پرده تسهیلات ۳۰۰ میلیونی بانک ملی

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی در قالب طرح مهربانی با ظاهر و نام قشنگش هرچند برای مردم جذابیت زیادی دارد؛ اما افراد با بررسی دقیق این وام از اخذ آن پشیمان شده اند؛ اما چرا؟

به گزارش حیات؛ تبلیغات وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی هر روز بیشتر و بیشتر می شود؛ بیلبوردها، پیامک ها و رپرتاژآگهی هایی که تلاش می کنند تا مردم را به اخذ این وام متمایل کنند.

بانک ملی روی بیلبوردهای شهری خود نوشته تا سقف ۳۰۰ میلیونی وام قرض‌الحسنه با کارمزد چهاردرصد پرداخت می‌ کند. شعار تبلیغاتی جذابی هم برگزیده ‌اند که ادعا دارد: «سقف مهربانی بلند است». بانک ملی در بخش دیگری از اطلاعیه خود به کسانی که در این بانک حساب ندارند مژده داده با استفاده از اپلیکیشن همراه بانک بام، می‌ توانند با یک تیر دو نشان بزنند و ضمن افتتاح حساب، امکان استفاده از وام ۳۰۰ میلیونی را پیدا کنند.

پیگیر ماجرا شدیم و به سایت بانک ملی سر زدیم، نوشته ‌اند که پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی یکی از طرح ‌های جدید است و متقاضیان می‌ توانند در کمترین زمان ممکن وام بگیرند.

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی به ‌طور طبیعی وسوسه کننده است؛ اما از فاصله نزدیک حداقل آنقدر که روی بیلبوردهای شهری و تبلیغات محیطی تاکید کرده‌ اند جذاب نیست.

به دنبال ارسال انبوه پیامک های تبلیغاتی بانک ملی مبنی بر طرح اعطای تسهیلات یک ماهه قرض الحسنه به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان با عنوان «طرح مهربانی» به شعبه ای از بانک ملی مراجعه کردیم تا از نزدیک با مبلغ و جزئیات این وام جذاب آشنا شویم.

جزئیات بیشتر از وام ۳۰۰ میلیونی

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی، یکی از وام های قرض‌الحسنه است، ولی الزاما به‌معنای پرداخت ۳۰۰ میلیون به همه متقاضیان نیست. وجود کلمه سقف در تبلیغات محیطی و شهری یعنی متقاضیان می‌توانند حداکثر ۳۰۰ میلیون تومان وام بگیرند، اما به اکثر افراد رقم کمتری تعلق خواهد گرفت. برای این موضوع می بایست به جدول پرداخت این وام سری زد.

چرا وام قرض الحسنه، به معنای واقعی قرض الحسنه نیست؟

سود وام بانکی در حالت عادی با نرخ ۲۳ درصد است، اما دریافت‌ کنندگان تسهیلاتاز پرداخت سود معاف هستند و باید اقساط ماهیانه خود را با احتساب چیزی به اسم کارمزد چهار درصد به بانک برگردانند. پرداخت وام قرض‌الحسنه به سپرده‌گذاری مردم در صندوق‌های قرض‌الحسنه وابسته است، اما به‌ دلیل اینکه به سپرده صندوق قرض‌الحسنه سود تعلق نمی‌گیرد، میزان محبوبیت‌شان پایین آمده و موجودی آنها در سال‌های اخیر روندی نزولی به خود گرفته است.

بررسی جدول پرداخت این وام نشان می دهد وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی سقف رقم پرداختی به متقاضیان است. حداقل میزان تسهیلات در این مدل پنج میلیون تومان خواهد بود و سریعترین روش دریافت وام ۳۰۰ میلیون بانک ملی سپرده‌گذاری مبلغ ۷۵۰ میلیون تا شش میلیارد تومان برای یک ماه است. اقساط وام ۳۰۰ میلیونی با سپرده‌گذاری رقم ۴۷۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای یک ‌سال و به شرط بازپرداخت ۶۰ ماهه، به‌طور متوسط ماهی پنج میلیون و ۴۵۵ هزار تومان می‌شود. همین جاست که بسیاری از مردم شاکی اند که اگر ۷۵۰ میلیون تومان داشته باشیم چرا آن را سپرده گذاری کنیم آن هم با سود صفر درصد برای یک سال؟

اقساط وام ۳۰۰ میلیون می‌تواند ترسناک باشد

پرداخت وام توسط بانک‌ها از محل منابع مشخصی انجام می‌شود. منابع مورد نیاز وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی از محل صندوق‌های قرض‌الحسنه تامین خواهد شد. به‌همین دلیل تنها شامل حال افرادی می‌شود که پول خود را برحسب نیازشان برای برای مدتی در بانک سپرده‌ گذاری کنند.

میزان وام پرداختی به هر شخص علاوه بر مدت زمان انتظار، به میزان سپرده‌ای که در بانک گذاشته بستگی دارد. طول دوره سپرده‌گذاری برای دریافت وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی، حداقل یک‌ ماه و حداکثر ۱۲ ماه خواهد بود. اگر سقف ۳۰۰ میلیون را به ‌صورت فوری نیاز داشته باشید، باید ۷۵۰ میلیون تومان را برای یک ماه در حساب بخوابانید، ولی اگر می‌توانید برایش یک سال صبر کنید، سپرده‌گذاری ۸۱ میلیون و انتخاب دوره بازپرداخت شش‌ ماهه پیش‌روی تان قرار دارد. این‌طوری زودتر وام می‌گیرید و اقساط را در مدت‌ زمان کوتاه ‌تری تسویه می‌کنید اما تقریبا باید ماهی ۶۰ میلیون تومان قسط بدهید.

اقساط وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی با کارمزد چهاردرصد و طی دوره‌های مشخص شده از سوی متقاضی تعیین خواهد شد. دوره بازگشت وام حداقل شش ماه است، اما گزینه‌های بازگشت یک سال، ۱۹ ماه، دو سال، ۳۰ ماه، سه سال، ۴۲ ماه، چهار ساله، ۵۴ ماه و حداکثر پنج ساله را نیز پیش رو خواهید داشت. هرچقدر زمان بازگشت وام را کوتاه تر انتخاب کنید، پروسه پرداخت اقساط زودتر تمام می‌شود ولی از آن‌طرف رقم اقساط ماهیانه بالا خواهد رفت.

کمترین اقساط ماهیانه ۵ میلیونی است!

وام ۳۰۰ میلیونی با کمترین میزان اقساط ماهیانه به شخصی تعلق می‌ گیرد که رقم ۴۷۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را برای مدت یک‌ سال، سپرده‌گذاری کند و موقع دریافت وام، روی گزینه بازپرداخت ۶۰ ماهه انگشت بگذارد. این شخص پس از دریافت وام باید در طول پنج سال بعد به‌ طور متوسط ماهی پنج میلیون و ۴۵۵ هزار تومان قسط بدهد.

چرا مردم از دریافت این وام فراری شدند؟

تسهیلات ۳۰۰ میلیونی بانک ملی، مختص کسانی است که عدد مشخصی را در بانک سپرده‌گذاری کنند و بتوانند برای مدتی معین منتظر بمانند تا نوبت‌شان برسد. به محض اینکه کسی در زمان مشخص شده برای سپرده‌گذاری، امتیازات لازم را کسب کرده و مشمول دریافت وام شود، اصل پول قابل برداشت خواهد بود.

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی در سریع ترین حالت ممکن به کسانی تعلق می‌ گیرد که ۷۵۰ میلیون تومان را برای یک ماه سپرده‌گذاری کنند. کمترین طول دوره بازگشت پول شش ماه است و سپرده ۷۵۰ میلیونی شما به مدت یک ماه یعنی تا زمان پرداخت وام پیش بانک می‌ماند.

وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی با میزان سپرده منطقی نصیب کسانی می‌شود که ۳۰۰ میلیون داشته باشند و آن را برای سه ماه در صندوق قرض‌الحسنه سپرده‌گذاری کنند. این افراد می‌توانند پس از سه‌ماه، ۳۰۰ میلیون وام بگیرند. اگر این گزینه به‌نظرتان جذاب می‌آید، بهتر است بدانید اقساط وام ۳۰۰ میلیون در حالت بازپرداخت شش‌ماهه، به‌طور متوسط ۶۰ میلیون محاسبه می‌شود، اما اگر گزینه بازپرداخت ۲۴ ماه را انتخاب کنید، اقساط وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی به ماهی ۱۳ میلیون و ۶۳۶ هزار تومان می‌رسد.

سود این وام چقدر است؟

سید مرتضی افقه، کارشناس پولی و بانکی به «حیات» می گوید: آنچه جذابیت این وام را از بین می برد، سپرده گذاری پیش از آن است زیرا اگر به طور مثال شخصی بتواند با سپرده گذاری ۴۷۶ میلیونی یک ساله وام ۳۰۰ میلیونی را دریافت کند با حساب عدم النفع سپرده گذاری اولیه، مبلغی حدود ۶۰۰ میلیون را به بانک برمی گرداند.

وی ادامه داد: کسی که این مبلغ را سپرده گذاری یک ساله با سود صفر درصد می کند شاهد کاهش ارزش ۴۰ درصدی پول خود به دلیل تورم است. درمجموع با در نظر گرفتن کاهش ارزش سپرده اولیه و مبلغ بازپرداخت وام بهره این بانک حداقل ۲۰ درصد سالیانه و ۱۰۵ درصد ۵ ساله خواهد بود.

افقه خاطرنشان کرد: ازطرفی اگر کسی این مبلغ اولیه را داشته باشد آن را سپرده گذاری نخواهد کرد. همچنین کسی که کارمند است نمی تواند از پس اقساط سنگین این وام بربیاید.

چگونه وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی را دریافت کنیم؟

«وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی با چه شرایطی پرداخت می شود؟» این سوال شاید سوال شما هم باشد. بنابراین خوب است بدانید که متقاضیان دریافت وام قرض الحسنه بانک ملی ایران در طرح «مهربانی ملی» می توانند با شرایط ویژه ای این وام را تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان دریافت کنند. کلیدواژه «تا سقف» نشان می دهد مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به تمام متقاضیان پرداخت نخواهد شد و تنها افراد با شرایط خاصی خواهند توانست این مبلغ را دریافت کنند.

بانک ملی اعلام کرده متقاضیان دریافت وام در طرح «مهربانی ملی» می توانند با میانگین کارکرد حساب و ضامن معتبر تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.

طرح مذکور براساس اعلام بانک ملی، امتیازی است و با احتساب میانگین کارکرد حساب از یک تا ۱۲ ماه سپرده گذاری نیاز دارد. امکان دریافت این وام با کارمزد ۴ درصد و با بازپرداخت شش تا ۶۰ ماهه برای متقاضیان فراهم است.

بررسی جدول پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی

نگاهی به جدول پرداخت وام مهربانی بانک ملی نشان می دهد وام ۳۰۰ میلیونی بانک ملی سقف رقم پرداختی به متقاضیان است.

وام قرض‌الحسنه ۳۰۰ میلیونی بانک ملی

سریع ترین روش دریافت وام ۳۰۰ میلیون بانک ملی سپرده‌ گذاری مبلغ ۷۵۰ میلیون تا شش میلیارد تومان برای یک ماه است که در این حالت، اقساط وام ۳۰۰ میلیونی با سپرده‌ گذاری رقم ۴۷۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای یک ‌سال و به شرط بازپرداخت ۶۰ ماهه، به‌طور متوسط ماهی پنج میلیون و ۴۵۵ هزار تومان می‌شود. همین جاست که بسیاری از مردم شاکی اند که اگر ۷۵۰ میلیون تومان داشته باشیم چرا آن را سپرده گذاری کنیم آن هم با سود صفر درصد برای یک سال؟ البته طبق این جدول مبلغ سپرده گذاری متغیر است و بازپرداخت آن نیز متفاوت می شود.

گلایه مردم از طرح مهربانی بانک ملی

اعلام جزئیات ارائه این وام، گلایه بسیاری از مردم را در پی داشته است.مردم در گفتگو با «حیات» برخی از گلایه های خود را مطرح کرده اند. این نظرات در ادامه می خوانید:

«وام قرض‌الحسنه یعنی کسی که وام می گیرد همان مبلغ وام را قسطی به بانک برگرداند بدون هیچ سود و غیره، نه اینکه به بهانه‌ قرض الحسنه و کارمزد و غیره بر آن افزوده و چند برابر سود بگیرند و بگویند قرض الحسنه است! این یعنی کلاهبرداری و پولشویی و قرض الحسنه نمی شود.»

«شرایطش فقط برای خود کارمند بانک ملی خوبه، اگه پول داشتیم که وام برا چی می خواستیم اونم با این اقساط! کارمندی که حقوقش ۹ میلیونه از کجا قسط ۵ میلیون بده؟»

«وام مهربانی بانک ملی، وام نیست بلکه دام می باشد!»

مردم چه نظری در مورد سود این وام دارند؟

یکی از مخاطبان  می نویسد: «همه وام ها دروغه، حتی این طرح ‌مهربانی ۳۰۰ میلیونی، با سود ۲۸ درصد برای مشتری تمام می شود، من ‌رفتم از بانک ‌پرسیدم. نمی دونم چرا دولت اصرار داره دروع بگه به مردم وام میده با سود ۴ درصد.»

«میخوان تو این طرح، پول خودمون رو با سود به خودمون بدن.»

«واقعا اشتباهه که پول را در بانک بخوابانید. من ۳ ساله با ۸۰۰ میلیون سپرده گذاری وام گرفتم، پولم از ارزش افتاد الان موندم چه خاکی به سرم بریزم؟ عینه اصحاب کهف که در غار بوده و خواب بوده با دنیایی روبرو خواهیم شد که تورم بسیاری دارد فقط درس عبرت باشه براتون!»

«سلام و خسته نباشید، بنده کارمند هستم و حقوق بگیر و برای خرید خانه ۳۰۰ میلیون تومان کم دارم. تا بنرهای بانک ملی رو در سطح شهر دیدم درمورد وام ملی با اینکه می دونستم به این سادگی ها نمیدن ولی به زورهمسرم رفتم بانک و پیگیرشدم که ای کاش نمی رفتم! ۳۰۰ میلیون ۶ ماهه ۴ درصد ماهی ۵۰ میلیون اقساطش! اسم اینم گذاشتن وام مهربانی!»

«باید اسمش گذاشت وام ما نامهربانی»

«اصلا هیچ بانکی بدون سپرده گذاری آن هم به مبلغ زیاد وام‌ نمی دهند.»

«ااین وام علاوه بر سپرده گذاری، به کارکرد حساب هم تعلق می گیرد .همه بانک های قرض الحسنه هم با سپرده گذاری وام می دهند. هیچ جا بدون سپرده گذاری وام نمی دهند. من باید پول و منابع داشته باشم تا هرموقع شما پول خواستین بهتون پول بدم.»

و اما بشنوید از یک متقاضی وام ۳۰۰ میلیونی

یکی از مخاطبان «حیات» در شعری، شکایت خود را از نام این طرح ابراز می کند و می نویسد:

بشنوید این قصه از دنیا حکایت می کند

«مهربانی» معترض گشته، شکایت می کند

«مهربانی» گفته: از طرح چُنینی شاکیم

این کدام اهداف ملّت را کفایت می کند؟

نام من را از چه رو بر طرح رسوا می نهند؟

گوئیا نوعی نفاق از آن سرایت می کند

در وجود من نبینی رنگ و بویی از نفاق

جوفروش ار رو کُند، گندم خیانت می کند

من از اوّل با محبّت گشته ام یار و عجین

نام من هم این حقیقت را حکایت می کند

با که گویم از چه رو در این زمانه با ریا

بانک ملی با ربا بر من جسارت می کند

بشکند گر چینیِ دل، چاره اش ناممکن است

لغو آیین نامه جبران خسارت می کند

با ربای آنچنانی و مضاعف در عمل

چهره وارونه ای از دین روایت می کند

دیده ام من در روایت ها حدیثی پربها

حق بر این راه عبث قطعاً نظارت می کند

زشتی فعل ربا بدتر که زانی در حرم

محرم خود را شریک این وقاحت می‌کند

بانک اگر اهداف خود را پی کند، عیبش مکن

مهر اگر بانی شود، شاکی رعایت می کند

آصف اکنون بی تکلّف حرف خود را گفته است

دولت آیا اندکی بذل عنایت می کند؟

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

محمدزاهدی جمعه , ۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۱

سلام من ناشنوایان هستم وام لازم خواهش کنم من شهرداری هستم

فال حافظ