چاپ کد خبر: 124821
9 آبان 1402

پیش بینی آغاز باران ، برف و کاهش دما در ۱۳ استان کشور تا جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۲

هواشناسی ایران با صدور هشدار فعالیت سامانه بارشی و کاهش دما در ۱۳ استان طی امروز از احتمال جاری شدن سیل از احتمال خسارت به کشاورزان و آب‌گرفتگی معابر خبر داد.

پیش بینی آغاز باران، برف

تسنیم: پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در بخش‌هایی از فارس، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، ارتفاعات شمال و شرق خوزستان، لرستان، همدان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و ارتفاعات البرز مرکزی ابرناکی، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی شده است.

این شرایط فردا چهارشنبه در برخی مناطق شمال غرب، سواحل غربی دریای خزر، غرب، مرکز، ارتفاعات مرکزی، ارتفاعات کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و پنجشنبه در نیمه غربی و بخش‌هایی از مرکز پیش‌بینی می‌شود.

روز جمعه در نیمه غربی کشور، مرکز، شرق و جنوب شرق، سواحل غربی دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی ابرناکی با بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

شنبه هفته آینده در بخش‌هایی از شمال غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز رگبار، رعدوبرق، وزش باد و در مناطق مرکزی، شرق و جنوب شرق کشور بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۲

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، کاهش محسوس دما و احتمال برف در ارتفاعات سبلان و رشته‌کوه البرز مرکزی.

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۰۹: مازندران، گلستان، خراسان شمالی، زنجان، همدان، مرکزی، شمال خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شرق کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب اصفهان، نیمه شمالی فارس و غرب کرمان.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۰: جنوب و غرب اصفهان، نیمه شمالی فارس، غرب یزد، مرکز و غرب و جنوب کرمان، شرق هرمزگان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، لرستان، شمال شرق خوزستان، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، مرکز و جنوب اردبیل، ارتفاعات و دامنه مازندران و شمال استان‌های البرز و تهران.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۱: ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان، شرق و شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، مرکزی، نیمه غربی اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، نیمه جنوبی اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران.

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۲: ایلام، خوزستان، لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، قم، اصفهان، بوشهر، فارس، یزد، غرب هرمزگان، دامنه و ارتفاعات مازندران، شمال استانهای قزوین، البرز و تهران و شمال آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب در مناطق جنوبی کشور مندرج در منطقه اثر، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال تأخیر در پرواز و احتمال خسارت به محصولات و ماشین‌آلات کشاورزی

توصیه: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: پیش‌ از ظهر چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۰

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۰۹: سمنان، شمال شرق اصفهان، نوار شرقی خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۱۰: نوار شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت‌وآمدهای شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل.

توصیه: اجتناب از تردد غیرضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند، بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

عکس دیده نشده جاده اصفهان به شیراز در ۶۸ سال پیش

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار