• 16 / مرداد 1402 / 7:21
  • شناسه خبر : 117932
مونسون در راه استان فارس

پیش بینی بارش شدید مونسونی و ناگهانی و سیل در برخی مناطق استان فارس

مونسون تابستانی چیست؟ مونسون تابستانی با بارش‌های سنگین همراه است و معمولاً بین فروردین تا شهریورماه هر سال رخ می‌دهد.

احتمال جاری شدن سیل در برخی نقاط مختلف استان فارس وجود دارد.بارش‌های مونسون یا سامانه بارشی مانسون در میانه تابستان اتفاق غیرعادی نیست.  مونسون یک تغییر فصلی در جهت بادهای غالب از یک ناحیه است که می‌تواند فصلی پر آب یا خشک را برای مناطق استوایی رقم بزند و بیشتر با بادهایی از سمت اقیانوس هند رخ می‌دهد.

مونسون تابستانی چیست؟
مونسون تابستانی با بارش‌های سنگین همراه است و معمولاً بین فروردین تا شهریورماه هر سال رخ می‌دهد. با پایان زمستان هوای گرم از اقیانوس هند به کشورهای دیگر می‌وزد و اقلیمی مرطوب و سیل‌آسا را برای این نواحی رقم می‌زند.

سرپرست مدیریت بحران استانداری فارس در نشست فوق العاده مدیریت بحران استان گفت: باتوجه به هشدار‌های سازمان هواشناسی از امروز یک شنبه ۱۵ مرداد تا انتهای هفته روز پنج شنبه بارش‌های متعددی در  استان وجود دارد.

سعدی با بیان اینکه همه دستگاه‌های اجرایی و خدماتی  در آماده باش کامل هستندگفت:از شهروندان سراسر فارس خواهش میکنم که در مسیر رودخانه‌ها و از تردد‌های غیر ضرور خودداری کنند و کشاورزانی که محصولاتی  در فضای باز دارند به ویژه در شمال استان که بارندگی‌های شدید را در روزهای آتی خواهیم داشت به مکان های سربسته  انتقال دهند .
وی ادامه داد :احتمال جاری شدن سیل در برخی  نقاط مختلف  استان وجود دارد  و باتوجه به پیش بینی‌هایی که از طریق هواشناسی صورت گرفته از امروز یکشنبه این بازندگی‌ها شروع  می شود و در  روز‌های دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه شدت این بارش‌ها بیشتر خواهد بود.


به گزارش اول فارس ، اداره کل هواشناسی فارس با انتشار اطلاعیه سطح زرد،با توجه  به رشد ابر، بارش های رگباری نقطه ای همراه با رعد وبرق، وزش باد شدید،‌گرد خاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ در ساعت های بعد از ظهر نسبت به احتمال آبرگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب در شیراز و سایر مناطق استان هشدار داد.

مدیرکل هواشناسی فارس یکشنبه  بیان کرد: این سامانه از امروز آغاز و تا پنجشنبه ۱۹ مردادماه ادامه دارد.

مسعود حقیقت ادامه داد:‌ این سامانه رگباری برای یکشنبه و دوشنبه در نیمه جنوبی، غربی، مرکز استان، به ویژه منطقه فورگ و حسن آباد داراب،زرین دشت، داراب، لارستان،گراش،‌ اوز، لامرد و خنج پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین این سامانه از سه شنبه ۱۷ تا ۱۹ مردادماه در استان فارس فعال است.

احتمال آبگرفتگی و سیلاب

حقیت تاکید کرد:‌ احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب، احتمال سیلاب و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها و برخورد صاعقه وجود دارد.

عدم توقف درحاشیه رودخانه ها

وی اضافه کرد: احتیاط و اجتناب از تردد و توقف در حاشیه و بستر مسیل ها و رودخانه ها نیز توصیه می شود.

گزارشی تلخ از گور «مرزبان شهر باستانی بیشاپور کازرون» در حوضِ دخترگَبر اِقلید

عضو یکی از کانال های اخباراول فارس شوید

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

در کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

بیشتر بخوانید:

لحظه دستگیری قاتل مسلح که ۵ نفر را در فارس کشته و مجروح کرد + عکس
هشدار هواشناسی نسبت به خطر سرمازدگی محصولات کشاورزی در استان فارس
درگیری مرگبار تکاوران پلیس با ۱ قاتل شرور در کوه های کوار فارس

ثبت دیدگاه