• 01 / مرداد 1401 / 12:53
  • شناسه خبر : 90460

پیش بینی بارش ۵ روزه باران، رعدوبرق و وزش باد شدید و سیلاب در برخی استان‌ها

سازمان هواشناسی از بارش ۵روزه باران، رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی استان‌ها خبر داد و نسبت به سیلاب ناگهانی و آب‌گرفتگی معابر هشدار صادر کرد.
به گزارش اول فارس، بر اساس نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در بخش‌هایی از گیلان، مازندران، گلستان، شمال هرمزگان، جنوب استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب شرق فارس به‌ویژه در ساعات بعدازظهر ابرناکی، رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

از اواخر وقت امروز و طی فردا یکشنبه با گذر امواج تراز میانی جو از نوار شمالی کشور در سواحل دریای خزر، شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل،‌ خراسان شمالی و ارتفاعات البرز ابرناکی، بارش باران و گاهی رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

رگبار باران

همچنین در بخش‌هایی از هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان و جنوب شرق فارس رگبار پراکنده، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی انتظار می‌رود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز دوشنبه بارش در مناطق یادشده با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت. طی این مدت در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز شامل استان‌های زنجان، قزوین و البرز نیز رگبار پراکنده،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده است.

روزهای یکشنبه و دوشنبه در نوار شمالی کشور دما ۴ تا ۶ درجه کاهش می‌یابد. سه‌شنبه در سواحل دریای خزر بارش‌ها کاهش می‌یابد اما در جنوب شرق کشور تشدید می‌شود و گستره بارش‌ها به هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس،‌ نیمه جنوبی کرمان، دریای عمان، تنگه هرمز و شرق خلیج فارس کشیده خواهد شد.

چهارشنبه رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی در استان‌های فارس،‌کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، نیمه جنوبی استان‌های اصفهان و یزد و همچنین به‌شکل پراکنده در دامنه و ارتفاعات البرز مرکزی در استان‌های گیلان، مازندران، البرز، قزوین و تهران ادامه خواهد داشت.

طی سه روز آینده در مناطقی از نوار غربی کشور به‌ویژه استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه وزش باد به‌نسبت شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی شده است که باعث کاهش کیفیت هوا در این مناطق خواهد شد.

*توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران با رعد و برق همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۱: گیلان، مازندران، گلستان.

یک‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۲: گیلان، مازندران، گلستان.

اثر مخاطره: خسارت به صنعت و محصولات کشاورزی.

توصیه: اقدام به باز کردن خروجی کرت‌های شالیزاری در مرحله رسیدن جهت جلوگیری از ماندابی شدن مزرعه، بستن خروجی کرت‌های مزارع شالیزاری که هنوز وارد مرحله رسیدگی نشده‌اند جهت استفاده حداکثری از بارندگی، تسریع در برداشت شالیزارهای رسیده (ارقام زودرس) قبل از شروع بارندگی، خودداری از هرگونه عملیات سم‌پاشی و محلول‌پاشی تا مساعد شدن شرایط جوی به‌ویژه در باغات مرکبات، کاهش غذادهی استخرهای پرورشی به نصف نرمال با توجه به ابری بودن و بارندگی، عدم آبیاری مزارع سویا و پنبه به‌دلیل وقوع بارندگی، پایش مزارع پنبه بعد از رخداد بارندگی و کنترل بیماری‌های قارچی.

توصیف سامانه اول: نفوذ سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی همراه با رگبار و رعدوبرق

*نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق گاهی وزش باد شدید موقت و در نواحی مستعد احتمال ریزش تگرگ

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۱: جنوب کرمان، هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس و ارتفاعات و دامنه استان‌های گیلان، مازندران و گلستان.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۲: هرمزگان، جنوب کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس، ارتفاعات و دامنه استانهای گیلان، مازندران و گلستان، اردبیل و شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب به‌شکل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها.

توصیف سامانه دوم: گردوخاک

نوع مخاطره: خیزش و نفوذ گردو خاک و وزش شدید باد

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۱: شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۲: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شمال شرق اصفهان، جنوب و شرق سمنان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، شمال بوشهر.

اثر مخاطره: کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل و احتمال آسیب به تأسیسات حساس به گردوغبار.

توصیه: عدم حضور افراد در فضای باز، به‌ویژه اشخاص آسیب‌پذیر، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

عضو یکی از کانال های اخباراول فارس شوید

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

در کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

اشاره 1

فال حافظ روزانه یکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱ بر اساس ماه تولد

بیشتر بخوانید:

هشدار هواشناسی نسبت به خطر سرمازدگی محصولات کشاورزی در استان فارس
پیش بینی هواشناسی از آغاز بارش‌های پاییزی و کاهش ۷ درجه‌ای دما در برخی مناطق ایران
هشدار هواشناسی برای بارش ۵ روزه باران در برخی استان‌ها

ثبت دیدگاه