• 13 / بهمن 1401 / 9:29
  • شناسه خبر : 103287

پیش بینی وضعیت آب و هوای فارس و دیگر استانهای کشور تا روز شنبه ۱۵ بهمن

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به بارندگی‌های اخیر و خطر ریزش بهمن و رگبار و رعد وبرق همچنین کولاک برف گفت: طی پنجشنبه و جمعه (۱۳ و ۱۴ بهمن‌ماه) فعالیت‌های کوهنوردی در بیشتر مناطق کوهستانی کشور مخاطره آمیز است بنابراین کوهنوردان از صعود به ارتفاعات اجتناب کنند.

به گزارش اول فارس ، صادق ضیاییان درباره شرایط جوی در ارتفاعات و کوهستان‌های کشور اظهار کرد: طی روز پنجشنبه (۱۳ بهمن) تداوم بارش برف و کولاک در زاگرس جنوبی و ارتفاعات جنوب غرب، ارتفاعات کرمان و شمال شرق همراه با وزش باد شدید، پایین‌دست رگبار و رعدوبرق و نفوذ موج بارشی از شمال غرب همراه با وزش باد شدید و ابرناکی و مه آلودگی، بارش برف و کولاک و به‌تدریج گسترش آن به البرز غربی و مرکزی، ارتفاعات زاگرس و ارتفاعات مرکزی کشور پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: طی روز جمعه ( ۱۴ بهمن) نیز استقرار هوای سرد در بیشتر مناطق کوهستانی کشور، ساعات اولیه روز مه و کاهش دید به‌ویژه ارتفاعات شمال‌ غرب و البرز بارش پراکنده برف و وزش باد شدید به‌ویژه طی ساعات اولیه روز در ارتفاعات شمال‌ غرب و ارتفاعات البرز و به‌طور متناوب در مناطق شرق و شمال شرق مورد انتظار است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی ارتفاعات تهران نیز گفت: روز پنجشنبه (۱۳ بهمن) طی صبح هوای سرد، پدیده مه و کاهش دید افقی و عمودی به‌تدریج طی ساعات بعدازظهر افزایش سرعت باد و طی عصر و شب بارش برف و باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: جمعه (۱۴ بهمن) اوایل صبح بارش برف و وزش باد شدید، به‌تدریج کاهش ابر و تداوم وزش باد شدید، پدیده مه با کاهش دید افقی و عمودی همراه است و به سبب وزش باد شدید و حجم برف مناطق کوهستانی، شرایط کولاک مورد انتظار است.

ضیاییان در پایان تصریح کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر از استقرار روی نقاب‌های برفی اجتناب شود. با توجه به بارش برف طی پنجشنبه و وجود برف تازه در ارتفاعات طی جمعه احتمال وقوع بهمن در مناطق مستعد وجود دارد بنابراین طی پنجشنبه و جمعه فعالیت‌های کوهنوردی در اکثر مناطق کوهستانی کشور مخاطره آمیز است و کوهنوردان از صعود به ارتفاعات اجتناب کنند.

هشدار هواشناسی دریایی-سطح زرد شماره ۸۶ چهارشنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

توصیف سامانه اول: افزایش ارتفاع موج
زمان شروع: جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۱ تا ۱/۵متر و در فراساحل و ۱/۵ تا ۲ متر
منطقه اثر:
جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴: دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران و گلستان،
شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵: نواحی دور از ساحل دریای خزر
اثر مخاطره: خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و با احتمال نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی
توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل

توصیف سامانه دوم: وزش باد نسبتا شدید و افزایش ارتفاع موج
زمان شروع: جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
زمان پایان: بعدازظهر یک‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
نوع مخاطره: وزش باد حداکثر ۴۰ نات، افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۱ تا ۲ متر و در فراساحل و ۲ تا ۳ متر
منطقه اثر:
جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴:
شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵: و
یک‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۶: خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان
اثر مخاطره: خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و با احتمال نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی
توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل

آسمان استان فارس تا آخر هفته بارانی است
سامانی بارشی که از عصر روز یکشنبه یازدهم بهمن از سمت شمال و شمال غرب وارد فارس شده، امروز در مناطق مرکزی و شمالی استان فعال است.

کارشناس هواشناسی استان فارسگفت: با ورود سامانه بارشی به فارس، برای شمال و نقاط کوهستانی استان با بارش برف همراه بوده است.

هنرپیشه افزود: این سامانه بارشی در نواحی شمالی و برخی نقاط مرکزی استان همراه با وزش باد است.

او اظهارداشت: با توجه به نقشه‌های پیش بینی وضعیت هوا در چهار روز آینده هوای بیشتر نقاط استان ابری، بارانی و برفی خواهد بود.


آمار بارندگی و پیش بینی جدید وضعیت آب و هوای استان فارس


در یکی از کانال های اول فارس عضو شوید 

 کانال  ایتا 

 کانال سروش

کانال  روبیکا

 کانال   بله 

کانال  واتساپ

 کانال  تلگرام

بیشتر بخوانید:

فعالیت سامانه بارشی و بارش تگرگ و باران‌های سیل‌آسا در ارتفاعات
این مرد شیرازی پدر اقلیم شناسی ایران است+عکس
پیش بینی ۵ روزه هواشناسی برای مناطق مختلف استان فارس +هشدار بارندگی بهاری

ثبت دیدگاه

  • ناشناس

    تاریخ : ۱۳ - بهمن - ۱۴۰۱

    سلام
    اگر دقت داشته باشین
    یه امار بارش بارندگی به موقع اعلام نکردین