چاپ کد خبر: 97969
25 آبان 1401

پیش ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی الزامی شد

سخنگوی شورای نگهبان بر لزوم بروزرسانی قانون انتخابات درباره رسیدگی به تخلفات و نظارت بر تبلیغات تاکید و عنوان کرد که انتخابات نیاز به پیش ثبت‌نام دارد.
به گزارش اول فارس، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در برنامه تلویزیونی برنامه صف اول اظهار داشت: الگوهایی برای انتخابات‌ها پیش بینی شده که توضیحش برای مردم یا مجریان مبهم و پیچیده بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: این شورا در نظارت بر انتخابات، قوانینی را اجرا می‌کند که خودش به آن ایرادهایی را وارد می‌داند و نیازمند به روزرسانی است. با این حال شورای نگهبان قانون کنونی را در انتخابات اجرا می‌کند.

اطلاعیه شماره 5 نحوه پیش ثبت نام در دهمین نمایشگاه ایران پلاست

طحان نظیف ادامه داد: مهلت‌هایی که در قانون انتخابات تعیین شده منطقی نیست؛ وقتی قانون در سال ۷۸ به تصویب رسید، تعداد ثبت نام کنندگان کم بود، اما حالا ثبت نام کنندگان از حدود ۲ تا ۴ هزار نفر به ۱۶ هزار رسیده، در حالی که مهلت بررسی صلاحیت‌ها ثابت مانده است.

وی افزود: شورای نگهبان نگران ضایع شدن حق افراد است و برای شنیدن نکته یا دفاعیات ثبت نام کنندگان در انتخابات، به فرصت نیاز دارد.

لزوم به‌روزرسانی رسیدگی به تخلفات انتخاباتی

سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون انتخابات درباره رسیدگی به تخلفات و نظارت بر تبلیغات نیازمند به روزرسانی است. تبلیغات بیشتر به فضای مجازی منتقل شده اما قانون در مورد آن خیلی مختصر است. همچنین وقتی با تخلفات جدیدی در انتخابات روبه‌رو هستیم، به روزرسانی قانون هم باید انجام شود.

هادی طحان نظیف گفت: پس از حدود ۶ سال از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات، هنوز اتفاق ملموسی در این باره رخ نداده؛ البته شورای نگهبان پارسال برای ساماندهی ثبت نام‌های ریاست جمهوری و ملاک‌های ثبت نام کنندگان، اقداماتی را انجام داد تا جلوی ثبت نام‌های تفریحی را بگیرد و ابهام‌ها برطرف شود.

وی اضافه کرد: مجلس هم سال ۹۸ مصوبه‌ای برای شفافیت منابع مالی نامزدهای انتخابات مجلس داشت که شورای نگهبان در مرحله اول آن را تأیید کرد اما چون به زمان انتخابات نزدیک بود، فرصتی برای اجرا پیش نیامد.

پیش‌ ثبت‌نام برای انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در یکی از بندهای سیاست‌های کلی انتخابات به شناسایی داوطلبان در مرحله ثبت نام پرداخت شده که بر اساس تجربه باید فرآیند پیش ثبت نام را داشته باشیم. ممکن است برخی افراد شرایط نامزدی در انتخابات را نداشته باشند یا از آن مطلع نباشند و همین باعث می‌شود با رد صلاحیت مواجه شوند. در نتیجه پیش ثبت نام این مشکل را رفع می‌کند.

طحان نظیف گفت: دولت در حال تنظیم لایحه‌ای در مورد انتخابات است و مجلس هم طرحی را در این باره دنبال کرده که به نظر می‌رسد مراحل پایانی بررسی را طی می‌کند.

وی گفت: چند هفته‌ای تا زمان قانونی ارائه لایحه بودجه به مجلس باقی مانده؛ به صورت منطقی به نظر می‌رسد باید به ارائه و بررسی لایحه برنامه پنج ساله هفتم اولویت داده شود، چراکه لایحه بودجه، برشی یک ساله از برنامه پنج ساله است.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: درباره زمان ارائه دو لایحه برنامه پنج ساله هفتم و بودجه سالانه گفت‌وگویی در شورای نگهبان نداشتیم و هر زمان مصوبه آنها را دریافت کنیم، در اسرع وقت، موضوع را در دستور کار قرار می‌دهیم، در صورت نیاز هم جلسات فوق‌العاده تشکیل خواهیم داد.

طحان نظیف همچنین خبر داد: «طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی و تجمیع سوابق بیمه‌ای اشخاص» که پیشتر در مجلس به تصویب رسیده بود، اشکال‌ها و ابهام‌هایی داشت. همچنین طرح حمایت از مالکیت صنعتی در حال بررسی است و بررسی‌هایمان را هم درباره طرح بانکداری جمهوری اسلامی آغاز کردیم.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار