چاپ کد خبر: 122954
پنجشنبه 13 مهر 1402

چرا بر وضعیت سرویس مدارس داراب نظارتی نیست؟

با گذشت ۲ هفته از بازگشایی مدارس، وضعیت نرخ کرایه سرویس مدارس داراب، برای دانش‌آموزان و والدین مشکل ایجاد کرده، چرا که تعدادی از رانندگان حدود یک برابر و نیم بیش از نرخ مصوب شورای شهر را مطالبه می‌کنند و در این میان ساماندهی سرویس‌ها نیز با تعلل مواجه شده است.

سرویس مدارس
خبرگزاری فارس، داراب: تلفن قطع و وصل می‌شود اما صدای یکی از آشنایان، همچنان ادامه دارد. صدای زن جوانی که از وضعیت سرویس مدرسه دخترش گلایه دارد و می‌گوید دو هفته از بازگشایی مدارس گذشته اما هنوز کرایه سرویس‌ها مشخص نیست. یعنی نرخ تعیین شده اما راننده سرویس دخترم، مجاب نمی‌شود و بیش از نرخ معین می‌خواهد.

حرف‌هایش مرا یاد چند روز پیش می‌اندازد. هنگامی که از مقابل یک مدرسه ابتدایی رد می‌شدم و مشاجره لفظی یکی از والدین با راننده سرویس فرزندش نظرم را جلب کرد.

مشاجره‌ای که اگر چه بی‌نتیجه ماند اما یادآور بی‌نظمی موجود در ساماندهی سرویس مدارس بود.

پیام‌ چند تن از شهروندان را مرور می‌کنم که هر کدام به نوعی این مشکل را مطرح کرده‌اند:

مگر نرخ معین شده برای سرویس‌ مدارس ۴۵۰ هزار تومان نیست؟ چرا برخی از رانندگان بیش از این مبلغ را مطالبه می‌کنند؟

چرا بر وضعیت سرویس مدارس داراب نظارتی نیست؟

پیام‌های دیگر نیز با همین مضمون است. با اینکه نرخ مصوب شورای شهر داراب برای سرویس مدارس ۴۵۰ هزار تومان در هر ماه است اما برخی از رانندگان مبلغ ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان برای کرایه ماهانه سرویس مطالبه می‌کنند که این موضوع برخی از والدین را با مشکل مواجه کرده است.

یک ماه پیش مصوبه شورا با این مضمون ارائه و منتشر شد: به استناد مصوبه شورای اسلامی شهر داراب و کمیته تخصصی موضوع ماده ۱۸ برابر با دستور العمل وزارت کشور، هزینه سرویس مدارس در سطح شهر داراب مبلغ ۴۵۰ هزار تومان به ازای هر ماه مصوب و لازم الاجرا می باشد.

مسئولین محترم مدارس و همچنین والدین گرامی دانش آموزان در صورت مشاهده تخلف می توانند موضوع را به واحد تاکسیرانی شهرداری داراب یا شماره ۰۷۱۵۳۵۲۴۰۰۸ اطلاع دهند.

اما همچنان تخلفات ادامه دارد. در این میان مدیریت شهری باید شرکتی کارآمد که مورد وثوق آموزش و پرورش باشد را جهت ساماندهی سرویس مدارس در داراب معرفی نماید.

این شرکت معرفی شده اما هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده و همچنان دانش‌آموزان و والدین آنها در برخی از مدارس داراب، اندر خم یک کوچه مانده‌اند!

شهرداری و آموزش و پرورش، به عنوان ۲ مجموعه مرتبط با ساماندهی سرویس مدارس، تعلل در این امر را این گونه مطرح کردند:

ساماندهی سرویس‌ مدارس منوط به تایید شرکت حمل و نقل شهری توسط آموزش و پرورش است

سرپرست سازمان حمل و نقل شهری شهرداری داراب  گفت: برای ساماندهی سرویس مدارس، شرکت‌هایی که مورد تایید شهرداری هستند، به آموزش و پرورش معرفی شده‌اند اما آموزش و پرورش هنوز نتیجه را اعلام نکرده است.

علیرضا قائدی ادامه داد: از نیمه شهریور ماه جاری، یکی از شرکت‌های حمل و نقل شهری واجد شرایط به اداره آموزش و پرورش معرفی شده که هنوز منجر به قرارداد نشده است.

وی اظهار داشت: زمانی که شرکت مشخص شود، از طریق آن رانندگان ملزم می‌شوند که مبلغ کرایه را بر حسب مصوبه شورای شهر دریافت کنند اما وقتی رانندگان به طور شخصی قرارداد می‌بندند، هر فردی به دلخواه خود مبلغی را مطرح می‌کند و تخلف ایجاد می‌شود بنابراین لازمه ساماندهی سرویس‌های مدارس وجود یک شرکت مورد تایید است.

این مسؤول تصریح کرد: الصاق برچسب بر سرویس‌های مدارس و دریافت کارت صلاحیت رانندگان نیز منوط به تعیین شرکت و فعالیت مستمر آن است.

قائدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پلیس راهور و تاکسی‌رانی گشت مشترک انجام می‌دهند که در صورت معرفی و فعالیت شرکت حمل و نقل شهری، می‌توان رانندگان متخلف را شناسایی کرد و جهت اخطار یا جریمه آنها اقدام نمود.

وی اظهار داشت: به آموزش و پرورش اعلام کردیم که چنان‌چه شرکت معرفی شده مورد تایید نیست، شرکت دیگری را به عنوان اولویت دوم یا سوم معرفی کنیم که پس از حدود یک ماه، هنوز پاسخ معینی به شهرداری نداده‌اند.

دریافت کرایه بیش از میزان مصوب، قطعا تخلف است

معاون توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش داراب نیز بیان کرد: مشخص است که دریافت کرایه بیش از مصوبه شورای شهر تخلف محسوب می‌شود و رانندگان سرویس‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند.

نجفی افزود: روز شنبه هفته آینده جلسه‌ای تشکیل می‌شود و با حضور کارشناسان مربوط، ساماندهی سرویس‌ مدارس مورد بررسی قرار می‌گیرد تا تصمیم نهایی اتخاذ شود.

بیشتر بخوانید:

۱۰ درمان طبیعی و خانگی برای کاهش و تسکین درد میگرن

علت ترش شدن خرما و راه‌های جلوگیری از آن که باید بدانیم

طرز تهیه مرغ لونگی خوشمزه غذای گیلانی که نهار یا شام نوش جان کنید

شرکت معرفی شده، کارآمد نیست

کارشناس انجمن اولیاء و مربیان آموزش و پرورش داراب نیز به خبرنگار فارس گفت: برای ساماندهی سرویس مدارس باید شهرداری، شرکت حمل و نقل را به آموزش و پرورش معرفی کند که شهرداری این کار را انجام داده اما شرکت معرفی شده، فعالیت درستی ندارد.

ژیلا خراسانی ادامه داد: جهت بررسی فعالیت شرکت، جلسه‌ای تشکیل شد که مدیر آن شرکت در جلسه حضور نیافت و شهرداری و شورای شهر همان جا اعلام کردند که موضوع را بررسی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: مقرر شد شهرداری یک شرکت جایگزین معرفی کند که این کار هنوز انجام نشده و ما همچنان منتظر معرفی شرکت دوم توسط شهرداری هستیم.

عضو یکی از کانال های خبری اول فارس شوید

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

 کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

کانال بله

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال