چرا مدیران تلوزیون می خواهند سریال «پایتخت۷» را بسازند؟

چرا مدیران تلوزیون می خواهند سریال «پایتخت۷» را بسازند؟

سرانجام بعد از مدت‌ها بحث و گمانه‌زنی درباره روند تولید «پایتخت ۷» و همکاری دوباره محسن تنابنده با تلویزیون برای ادامه این مجموعه پرمخاطب مرکز سیمافیلم در اطلاعیه‌ای از مذاکره با تهیه کننده و کارگردان سریال پایتخت برای تولید فصل جدید آن خبر داد. خبرگزاری فارس نوشت : مجموعه‌ای که فصل ششم آن نوروز ۱۳۹۹ […]

چرا مدیران تلوزیون می خواهند سریال «پایتخت7» را بسازند؟

سرانجام بعد از مدت‌ها بحث و گمانه‌زنی درباره روند تولید «پایتخت ۷» و همکاری دوباره محسن تنابنده با تلویزیون برای ادامه این مجموعه پرمخاطب مرکز سیمافیلم در اطلاعیه‌ای از مذاکره با تهیه کننده و کارگردان سریال پایتخت برای تولید فصل جدید آن خبر داد.

خبرگزاری فارس نوشت : مجموعه‌ای که فصل ششم آن نوروز ۱۳۹۹ روی آنتن رفت و حواشی مربوط به قسمت آخر آن و وجود سکانسی که تداعی کننده آثار فیلمفارسی قبل از انقلاب بود، با اعتراضات گسترده‌ای مواجه شد. به گونه‌ای که عبدالعلی علی‌عسگری رئیس وقت سازمان صدا وسیما در دستوری ویژه به سید مرتضی میرباقری معاون وقت سیما نوشت:«لازم است بررسی شود که این اقدام حاصل اشتباه، بی توجهی و وادادگی است یا نتیجه عملیات مرموز و فتنه انگیز «ستون پنجم فرهنگی دشمن»؟!».

اما در اطلاعیه‌ سیمافیلم نیز ضمن تکذیب مذاکره مستقیم پیمان جبلی رئیس رسانه ملی با محسن تنابنده برای ساخت فصل جدید «پایتخت» آمده است: «شکل‌گیری شایعاتی پیرامون ساخت فصل جدید سریال پایتخت در برخی رسانه‌ها مبنی بر ورود شخصی و مذاکره مستقیم رئیس رسانه ملی با یکی از عوامل این سریال صحیح نیست» و بدین وسیله اعلام می‌کنیم که ساخت فصل هفتم سریال مذکور در صورت به نتیجه رسیدن رایزنی‌ مدیران سیمافیلم با تهیه‌کننده و کارگردان این مجموعه نمایشی همانند سایر آثار سازمان صداوسیما وارد فاز تولید خواهد شد.

بی‌انگیزگی، ضعف فیلمنامه و متن، مشکلات فصل آخر

اما محمدتقی فهیم، منتقد سینما و تلویزیون  در خصوص ملاحظات ادامه ساخت مجموعه پایتخت عنوان کرد:«روند داستان‌پردازی سریال پایتخت هر چه به فصل پایانی آن نزدیک شده، از جذابیت و حلاوت فصل‌های میانی آن خالی شده و مشکلات اساسی فصل آخر پایتخت از بی‌انگیزگی، ضعف فیلمنامه و ضعف متن آن ناشی شده بود.»

او همچنین پیشنهاد می‌دهد:«برای تولید فصل جدید باید رغبت تولید سریال از سوی گروه سازنده پایتخت باشد، نه از خواهش‌های مدیران تلویزیون شرایط کار فراهم شود که خطایی استراتژیک است».

گروه «پایتخت» باید ایده‌ها جدیدی مطرح کنند

فهیم  همچنین در رابطه با فصل جدید سریال پایتخت بیان داشت که همزمان با پخش فصل ششم نیز بحث مهم این بود که کار پایتخت تمام است و باید گروه سازنده آن فکری دیگر و ایده‌ها و سوژه‌های جدیدی مطرح کنند. در خیلی از جاها کار سفارشی وجود دارد اما در رویکردهای کمدی، اجتماعی و طنز هم گروه باید دلشان با کار همراه باشد.

به گفته فهیم دو نکته اساسی درباره پایتخت وجود دارد. اول اینکه استانداردهای مربوط به روند پذیرش فیلمنامه باید طی شود. نکته دوم هم این است که اگر قرار باشد با همان روندی که در فصل پایانی دیدیم این سریال ادامه پیدا کند، «اساسا تولید آن مانند پول دور ریختن است، چون نشان دادند چیزی در چنته ندارند».

مخاطبان از برآیند سریال خاطره خوشی دارند

فهیم در رابطه با ساخت فصل هفتم پایتخت نیز اظهار داشت که ادامه پایتخت مشروط بر رعایت تمام جوانب یک کار جذاب اشکالی ندارد، چون به هر حال مخاطبان از برآیند کار خاطره خوب و خوشی دارند، اگرچه فصل ششم به ضد تبلیغ خودش تبدیل شد ولی برآیند آن در خاطر مردم نشسته است.

بحث تولید «پایتخت۷» جدی است

مصطفی قاسمیان، روزنامه نگار فرهنگ و هنر نیز در خصوص تولید فصل هفتم پایتخت به خبرنگار فارس گفت که این بار بحث تولید پایتخت جدی است و اظهارات مدیران تلویزیون نشان می‌دهد که قصد تولید فصل جدید آن را دارند.

پایتخت در تاریخ تلویزیون ایران بی‌سابقه است

این کارشناس رسانه فصل اول هر سریال را به طور طبیعی دارای کیفیت بالاتری می‌داند اما محصولی مثل پایتخت که به ۶ فصل رسیده و در تاریخ تلویزیون ایران یک اتفاق بی سابقه می‌داند و معتقد است «تداوم پایتخت در این‌سال‌ها نشان می‌دهد که هم پربیننده بوده و هم طی سال‌های متمادی توانسته کیفیت خود را حفظ کند».

کیفیت فصل ششم نزولی بود

قاسمیان با اشاره به اینکه فصل پنجم که به موضوع داعش می‌پرداخت، موج عجیبی در جامعه ایجاد کرده بود. اما فصل ۶ جزو فصولی است که نزول را تجربه می‌کند نبود خشایار الوند را مهمترین دلیل ضعف فصل ۶ عنوان کرد.«طبیعی است وقتی یکی از ارکان سریال حذف شود، در کیفیت نهایی کار تاثیر خواهد گذاشت». با این حال پایتخت ظرفیت ادامه دادن را دارد، مخاطبان با شخصیت های سریال احساس قرابت دارند و مردم ایران به فضای سریال علاقه دارند.

سیمافیلم و عوامل «پایتخت» علاقه‌ای به پاسخ نداشتند

براساس این گزارش، با داغ شدن بحث‌های مربوط به مذاکرات با عوامل «پایتخت» برای تداوم این مجموعه نمایشی، برای روشن‌تر شدن ابعاد مختلف موضوع و همچنین دغدغه مخاطبان که اخیرا با راه‌اندازی پویشی در «فارس من»  به همکاری رسانه ملی با محسن تنابنده به دلیل مواضعش در اغتشاشات سال گذشته واکنش نشان دادند.

درباره ضرورت نظارت بیشتر بر محتوای «پایتخت» با مسئولان مرکز سیمافیلم در چندین نوبت تماس حاصل شد که تاکنون نتیجه‌ای در پی نداشته است.

همچنین تماس‌ها با عوامل مجموعه تلویزیونی «پایتخت»(سیروس مقدم کارگردان و الهام غفوری تهیه‌کننده) در خصوص روند مذاکرات و چگونگی اجرای ملاحظات تلویزیون در متن و اجرای «پایتخت ۷» نیز تاکنون بدون پاسخ مانده است.

نظر شما خیلی مهمه…دیدگاه خودتان در باره سریال پایتخت و ساختن قسمت ۷ آن را برای ما بنویسید

مطالب مرتبط

واکنش رئیس ستاد دکتر پزشکیان به برخورد کارشناس تلوزیون با محمد فاضلی

یکی از خطرناک ترین کارهای روزانه که از آن خبر نداریم

کار زشت بازیگر نقش بهتاش در فصل هفتم «پایتخت» که بزودی ساخته می شود

نظرات

  • ناشناس

    تاریخ : ۱۹ - آبان - ۱۴۰۲

    خواهش میکنم در نوروز ۱۴۰۳ پخش شود خیلی دلم برای پایتخت تنگ شده