• 05 / فروردین 1403 / 17:06
 • شناسه خبر : 138061

چرا همیشه بی حالیم و خوابمان می آید؟ + راهکارهای مقابله با آن

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که شب؛ خواب کافی داشتید اما صبح روز بعد خسته بوده اید و دوست نداشتید که از جایتان بلند شوید.این اتفاق بین اکثر ما مشترک است.شاید شما دوست داشته باشید که علت این موضوع را بدانید و بخواهید آن را برطرف کنید پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با یکدیگر ین دلایل را بررسی کنیم.

علت خستگی و خواب زیاد

بعضی از مشکلات و بیماری ها

اگر صبح‌ ها با این موضوع درگیر هستید که از جای تان بلند شوید، بسیار مهم است که وضعیت های مختلف مانند آپنه خواب یا سندروم خستگی مزمن یا دیگر مشکلات را در خودتان بررسی کنید. شاید یکی از این وضعیت ها را دارید که باعث می شود صبح ها سخت از خواب بیدار شوید. فلج خواب یکی دیگر از عواملی است که باعث می‌ شود افراد نتوانند خیلی راحت؛ صبح ها از جایشان بلند شوند.

افسردگی

تغییرات قابل‌توجه در برنامه‌های خواب، یکی از شایع‌ترین علائم افسردگی به‌شمار می‌آید. وقتی دچار افسردگی می‌شوید، ممکن است خیلی بیش‌تر یا کم‌تر از حالت عادی بخوابید. به عنوان مثال، اگر شب‌ها خوب نمی‌خوابید، احتمالاً در طول روز احساس خستگی مفرطی می‌کنید.

علت بروز افسردگی، عموماً شخصی است اما از علل علمی آن می‌توان به ترشح سطوح غیرعادی از مواد شیمیایی مغز، مشکلات مرتبط با مناطقی از مغز که خلق‌وخو را مدیریت می‌کند و رویدادهای آسیب‌زا در زندگی اشخاص اشاره کرد.

سالخوردگی

مطالعات مختلفی نشان داده که افراد مسن، بیش‌ترین زمان را در رخت‌خواب می‌گذرانند اما کم‌ترین کیفیت خواب را در میان گروه‌های سنی دارند. بدین ترتیب، کیفیت خواب در بزرگ‌سالان و با افزایش سن، کاهش می‌یابد.

استرس و اضطراب

مشکلات ذهنی مانند استرس و اضطراب باعث می‌ شود که در بیدار شدن از خواب دچار مشکل شوید و در چنین حالتی شما مدام استرس دارید و مشکلاتی را احساس می کنید و شاید حتی شب هم نتوانید خوب بخوابید و به زور از جای تان بلند شوید.

علت خستگی و خواب زیاد

اختلال دوقطبی

یکی دیگر از بیماری‌ های ذهنی که ممکن است باعث شود تا صبح نتوانید از جایتان بلند شوید، اختلال دو قطبی است که مدام روحیه تان را تغییر می دهد و همین باعث می شود که خواب تان به هم بریزد.

کمبود ویتامین های گروه B 

کمبود برخی از ویتامین ها نیز همراه با ضعف و بی‌ حالی است که می توان به ویتامین های گروه B به خصوص B2 و B6 و نیاسین اشاره کرد که با کمبود آن فرد دچار تحریک پذیری و عصبی بودن ، ضعف و بی‌ حالی می شود و در صورتی که فردی از الگوی غذایی نامناسبی پیروی کند احساس ضعف و بی‌ حالی کرده و باید گفت با الگوی غذایی نابسامان فرد به درجاتی از ضعف و بی‌ حالی دچار می شود.

هرچند کمبود ویتامین‌های B1، B2، B6 و نیاسین همگی می‌توانند موجب ضعف و بی‌ حالی شوند، کمبود «حاشیه‌ای» ویتامین B12 بسیار شایع‌تر است و اهمیت خاصی دارد. منظور از کمبود حاشیه‌ای حالتی است که در آن کمبود به آن شدتی نیست که موجب علائم بالینی واضح شود نتیجه آن که اولاً تشخیص آن دشوار است و ثانیاً ممکن است اختلالات خفیف کارکردی و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها و دیگر تنیدگی (استرس)ها وجود داشته باشد. در این حال ممکن است بیمار تنها از بی‌خوابی، تحریک پذیری، عدم تمرکز و سرانجام ضعف و بی‌ حالی شکایت داشته باشد.

اختلال فصلی

اختلال فصلی یکی دیگر از مشکلات ذهنی است که باعث می‌ شود افراد هنگام صبح نتوانند راحت از جای شان بلند شوند. این وضعیت ممکن است در هر زمان از سال مخصوصاً هنگام تغییر فصل و فصل پاییز اتفاق بیفتد.

اختلال استرس بعد از حادثه

این اختلال ممکن است باعث ناراحتی شده و باعث شود که خیلی بیشتر بخوابید و صبح روز بعد با بیدار شدن درگیر باشید. افرادی که مبتلا به این اختلال هستند، معمولاً کابوس های شبانه را تجربه می‌ کنند که استراحت شان را به هم می ریزد.

علت خستگی و خواب زیاد

راهکارهایی برای برخورد با زیاد خوابیدن

اگر جزء افرادی هستید که نمی توانید به راحتی از جای تان بلند شوید، راهکارهایی هستند که به شما کمک می کنند تا با این مسئله مقابله کنید:

 • با دوستان یا یکی از اعضای خانواده که به او اعتماد دارید؛ صحبت کنید و شرایط را برایش توضیح دهید تا بتواند از شما حمایت کند و راهکار ارائه دهد.
 • حتماً در طول روز غذای سالم بخورید تا بدن انرژی داشته باشد.
 • انتظارات واقع بینانه از خودتان داشته باشید. یعنی اگر شب خیلی دیر خوابیدید، انتظار نداشته باشید که صبح راحت از خواب بیدار شوید.
 • در طول روز ورزش کنید، زیرا باعث آزاد شدن اندورفین می‌ شود که خوابتان را راحت‌ تر می‌ کند و باعث می‌ شود که کم‌ خوابی کم تری را تجربه کنید.
 • بیماری های زمینه ای را درمان کنید که می توانید در این زمینه از متخصص کمک بگیرید.
 • روتین آرامش بخشی برای خواب داشته باشید. به طور مثال شب ها قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید یا مطالعه کنید که باعث آماده شدن بدن و ذهن برای استراحت شبانه می شود.
 • از بعد از ظهر به بعد هرگز کافئین استفاده نکنید، زیرا خواب تان را به هم می‌ ریزد.
 • از ساعت های چراغ دار استفاده کنید. زمانی که الارم هنگام صبح زنگ می‌ زند، چراغش روشن می‌ شود و شما راحت تر از خواب بیدار می شوید.
 • ریتم بدن خود را منظم کنید. یعنی هر روز سرِ ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید تا بدن تان عادت کند.
 • قبل از خواب در معرض لوازم الکترونیکی نباشید، زیرا بدن را دچار اختلال می کند. یک ساعت قبل ار خواب؛ تلویزیون، کامپیوتر و گوشی موبایل را کنار بگذارید.
 • قبل از خواب ژورنال نویسی انجام دهید. انجام این کار باعث می‌ شود که استرس های تان بیرون بریزد، ذهن تان آرام شود و راحت بخوابید.
 • نور درمانی را فراموش نکنید. در طول روز در معرض نور طبیعی قرار بگیرید تا ساعت درونی بدن تان تنظیم شود و بتوانید اضطراب و افسردگی را از بین ببرید.

عوارض منفی زیاد خوابیدن روی سلامت ذهن

سلامت ذهن تا حد زیادی به مسئله خواب و بیداری شما بستگی دارد و اگر صبح‌ ها زود از جایتان بلند نشوید و خواب کافی هم نداشته باشید، اثرات آن را متوجه خواهید شد:

 • کاهش سطح انرژی در طول روز
 • افزایش احساس ناراحتی و افسردگی
 • نجواهای منفی با خودتان
 • نداشتن ریتم شبانه‌روزی در بدن
 • افزایش حس بی قراری مخصوصاً در برخورد با دیگران
مطالب مرتبط

نظرات