• 07 / اردیبهشت 1402 / 20:53
  • شناسه خبر : 110152

چشمه‌های زیبای باداب سورت مازندران که واقعا دیدنی است+عکس

 «باداب سورت»، دومین اثر طبیعی ایران، بعد از کوه دماوند است که در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده است. 

چشمه‌های باداب سورت ساری در استان مازندران با چندین چشمه و استخر از جنس تراورتن و آب‌های کاملا متفاوت از نظر رنگ، بو، مزه و حجم آب هستند که اطراف آن را چشمه‌های پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی پر کرده‌اند. رنگ نارنجی‌ منحصربه‌فرد این چشمه‌ها در نتیجه‌ غلظت بالای رسوبات دارای اکسید آهن به وجود آمده‌اند. در پاموکاله ترکیه نیز چشمه‌هایی شبیه باداب سورت ساری وجود دارد. همچنین ایوان‌های مطبق سفید و صورتی در نیوزیلند، بایشوایتای در چین، باگنی سان فلیپو در ایتالیا، منطقه سنگ زرد در آمریکا و هیرو ال آگورا در مکزیک به این جاذبه طبیعی کشورمان شباهت دارند.

این محوطه طبیعی در سال ۱۳۹۹ و در یک مزایده به بخش خصوصی واگذار شد و سرمایه‌گذار جوان مازندرانی توانست برای مدت ۱۵ سال محوطه چشمه سورت را در اختیار بگیرد اما با شیوع ویروس کرونا، مراحل رسمی واگذاری چند هفته به تأخیر افتاد و در نهایت ۲۰ فروردین ۱۳۹۹، محوطه از سوی اداره کل منابع طبیعی به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد تا اقدامات اجرایی را آغاز کند و البته تاکنون نیز ۱۰ مترمربع از حوضچه‌های پلکانی این محوطه طبیعی احیا شده‌اند.

اخبار تازه هوشنگ جهانبخش +اخبار جدید هوشنگ جهانبخش+
دارابگرد+ اول فارس رسانه خبری مستقل استان فارس / اول فارس+ avalfars.ir مدیر مسئول هوشنگ جهانبخش

Hoshang Jahanbakhsh's latest news +Hoshang Jahanbakhsh's new news+
Darabgerd + 1 Fars independent news media of Fars province / 1 Fars + avalfars.ir responsible director Hoshang Jahanbakhsh

 

بیشتر بخوانید:

دستور پخت «هلی‌خورش» با گوجه سبز
مازندران تا ۱۵ سال آینده بیابان می شود
شناسایی هویت یک شهید گمنام اهل ” استان فارس ” در مازندران

ثبت دیدگاه