چاپ کد خبر: 119819
9 شهریور 1402

چطور از دست مارها در امان بمانیم؟ + روش دورنگه‌داشتن مار از خانه

مارها در سرزمین‌ها و اقلیم‌های متعددی زندگی می‌کنند. گاهی می‌توانید آنها را در حیاط پشتی خانه خود نیز پیدا کنید. مار ها اکثرا خطری برای انسان ندارند، اما گاهی می‌توانند به ما آسیب بزنند. اگر با مار روبه‌رو شدید، با آن درگیر نشوید حتی اگر فکر می‌کنید خطرناک نیست. در این نوشته اول فارس، روش مقابله با این حیوان و دور نگه‌داشتنش را توضیح خواهیم داد. همراه ما بمانید.

در امان ماندن از گزند مارها

۱. به محیط اطراف خود دقت کنید

اگر این احتمال وجود دارد که با مار برخورد کنید، حواستان کاملا به محیط اطرافتان باشد. رنگ بسیاری از مارها مانند مار زنگی طوری است که خود را در محیط استتار می‌کنند. بنابراین اگر به کوهنوردی یا طبیعت‌گردی می‌روید، باید به اطراف و جاهایی که احتمال حضور مارها در آنجا بیشتر است دقت کنید. بهتر است حواستان به قدم‌هایتان باشد و هماهنگ با سایرین در مسیر حرکت کنید.

 • زمان گردش در طبیعت، تا حد امکان در مسیر مشخص‌شده قدم بردارید. اگر از مسیر خارج نشوید، احتمال مواجهه با مار کمتر خواهد شد.
 • موقع حرکت در مسیر پیاده‌روی، از برداشتن سنگ یا چوب پرهیز کنید چون ممکن است مار زیر آن را بترسانید و بخواهد به شما حمله کند.
 • اگر هنگام طبیعت‌گردی باید به چیزی تکیه دهید، مثلا به درخت یا صخره، حواستان کاملا باشد که دستانتان را کجا قرار می‌دهید.
 • از حرکت بین علف‌های بلند اجتناب کنید. مارها بیشتر در چنین جاهایی مخفی می‌شوند.
 • مارها دوست دارند زیر الوارها و صخره‌ها مخفی شوند، بنابراین موقع قدم‌زدن در نزدیکی چنین جاهایی مراقب باشید.
 • زمان صخره‌نوردی نیز باید بیشتر دقت کنید. یکی از جاهایی که مارها مخفی می‌شوند، بین سنگ‌هاست. قبل از آنکه دست خود را روی صخره بعدی بگذارید، اطراف آن را خوب نگاه کنید.

۲. آرامش خود را حفظ کنید

توجه به محیط اطراف کمک خواهد کرد از مارها در امان بمانید، اما همیشه چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. اگر با ماری برخورد کردید، برای حفظ امنیت خود چندین کار می‌توانید انجام دهید:

 • سعی کنید آشفته نشوید. حفظ آرامش باعث می‌شود که تصمیم‌های درستی بگیرید و امنیت خود را حفظ کنید.
 • به‌سمت مار حرکت ناگهانی نکنید. فقط آرام بمانید و سعی نکنید که این حیوان را بترسانید.

این را بدانید که مار در جست‌وجوی شما نبوده است و احتمالا فقط قصد داشته مکانی برای گرم‌شدن خود پیدا کند.

۳. دور شوید

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای در امان ماندن از مارها این است که با این حیوان درگیر نشوید. اگر در مسیر خود با این حیوان برخورد کردید، از آن دور شوید. اگر نمی‌توانید دور بزنید و در مسیر دیگری حرکت کنید، فضای کافی به مار دهید تا از شما دور شود. به‌ یاد داشته باشید که اکثر مارها اصلا دوست ندارند اطراف انسان‌ها باشند. به‌ همین دلیل به‌ندرت آنها را می‌بینید.

 • اگر در حیاط یا باغ خود ماری مشاهده کردید، فقط از آن فاصله بگیرید. احتمالا مار با دیدن شما خودش فرار کند.
 • گاهی ممکن است با ماری خشمگین یا ماری روبه‌رو شوید که یک گوشه گیر افتاده است. در چنین مواقعی نیز از این حیوان فاصله بگیرید و برای گرفتن آن تلاش نکنید. فقط در سمت مخالف حرکت کنید و دور شوید.
 • اگر مار وارد خانه‌تان شده است، با آتش‌نشانی (۱۲۵) تماس بگیرید. خودتان سعی نکنید که مار را گیر بیندازید.

مار

۴. سروصدا کنید

ایجاد صداهای بلند برای دورکردن مارها مفید است. مارها گوش ندارند، اما به ارتعاش‌ها بسیار حساس‌اند. احتمالا سروصدای زیاد موجب می‌شود مار فرار کند تا به مکانی ساکت‌تر برود.

 • صدای خود را بلند کنید. می‌توانید بگویید «دور شو مار!» یا فقط فریاد بزنید.
 • پاهای خود را محکم روی زمین بکوبید. همچنین می‌توانید ۲ تکه چوب را به‌ هم بزنید.
 • اگر در حیاط یا باغ خود با مار روبه‌رو شده‌اید، برای ایجاد صدا می‌توانید ماشین علف‌زنی را روشن کنید.

۵. در زمان مناسب به طبیعت‌گردی بروید

مارها خونسردند، یعنی متفاوت با انسان دمای بدن خود را تنظیم می‌کنند. آنها برای گرم‌شدن باید در معرض نور خورشید قرار بگیرند و برای خنک‌شدن از آن دور بمانند. به‌ همین علت این حیوانات در شرایط آب‌وهوایی گرم‌تر، فعالیت بیشتری دارند. اگر واقعا می‌ترسید موقع پیاده‌روی در طبیعت با مارها روبه‌رو شوید، پاییز یا زمستان را برای طبیعت‌گردی انتخاب کنید که هوا خنک‌تر است.

روش‌های دور نگه‌داشتن مارها

۱. حیاط یا باغ خود را خلوت کنید

مارها شکارچیانی هستند که بین بوته‌ها مخفی می‌شوند، زیرا دوست دارند از جاهای تاریک و مخفی‌ به طعمه خود حمله کنند. بنابراین زمانی که محیط پر از چیزهای مختلف است، مارها بهترین مکان برای مخفی‌شدن را پیدا می‌کنند.

برگ‌هایی که روی یکدیگر جمع‌ شده‌اند، پشته‌های کاه، الوارهایی که کنار هم قرار داده شده‌اند، خاک‌پوش تراشه‌های چوب و علف‌های هرس‌شده همگی جاهای مناسبی برای مخفی‌شدن مارها هستند. بنابراین چنین چیزهایی را در خانه خود نگه ندارید. مثلا به‌جای خاک‌پوش چوب، از سنگ خردشده استفاده کنید تا مارها نتوانند به‌راحتی بین آنها مخفی شوند.

۲. گیاهان کوتاه نکارید

بعضی بوته‌ها و گیاه‌هان مکانی عالی برای مخفی‌شدن مارها هستند. هرس‌کردن علف‌ها راهکار خوبی برای جلوگیری از پرسه‌زدن مارها در حیاطتان است. بوته‌ها و گیاهانی که در باغ خود با فاصله نزدیک کاشته‌اید، مارها را به خود جذب می‌کنند.

اگر خیلی نگران مشکل مارها هستید، این گیاهان را از باغ خود حذف کنید یا فاصله کاشتن آنها را زیاد کنید. اگر هم می‌خواهید این گیاهان را نگه دارید، آنها را در دورترین بخش حیاط خود و دور از خانه‌تان بکارید.

۳. منابع غذایی احتمالی مار را حذف کنید

مارها تنها زمانی در محیط خانه شما دیده می‌شوند که چیزی برای خوردن در آن وجود داشته باشد. بسته به گونه مار، غذای این حیوان ممکن است حشرات بزرگ مانند سوسک‌ها و ملخ‌ها یا پستانداران کوچکی مانند موش‌ها باشد. سعی کنید تله بگذارید یا از موادی استفاده کنید که برای دور نگه‌داشتن آفت‌ها تولید شده‌اند تا مارها نیز از محیط شما فاصله بگیرند.

۴. سوراخ‌ها را بپوشانید

اگر متوجه حضور مارها در حیاط خود شده‌اید و می‌خواهید آنها را دور نگه دارید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، پرکردن سوراخ‌هایی است که اطراف خانه‌تان در گاراژ یا توری‌ها وجود دارند. با دقت این قسمت‌ها را بررسی کنید و فارغ از اندازه سوراخ، آن را فورا بپوشانید. حتی سوراخ‌هایی به‌کوچکی یک سکه به‌اندازه کافی برای عبور بعضی از مارها بزرگ‌اند.

۵. توری مخصوص جلوگیری از ورود مار نصب کنید

تأثیر نصب توری مخصوص جلوگیری از ورود مار ممکن است به نوع ماری که در منطقه شما زندگی می‌کند بستگی داشته باشد. البته توری‌های مخصوصی در بازار وجود دارند که جلوی ورود بسیاری از انواع مارها را می‌گیرند.

 • شاید تصمیم درستی نباشد که تمام حیاط خود را به این شکل توری نصب کنید. به‌جای آن می‌توانید در مناطق خاصی این کار را انجام دهید که کودکان و حیوانات خانگی‌تان بیشتر در آنها تردد می‌کنند.
 • تمام اطراف بناهای ملک خود را که از سطح زمین فاصله دارند، باید موانعی مشابهی برای ورود مارها نصب کنید. انجام این کار جلوی مخفی‌شدن مارها زیر ساختمان را می‌گیرد.

۷ نشانه وجود مار در خانه شما که باید حواستان باشد

۶. ارتعاش درست کنید

اگر در گذشته در حیاط یا باغ خود متوجه حضور مارها شده‌اید و فکر می‌کنید هنوز این احتمال وجود دارد، ماشین علف‌زنی خود را قبل از شروع به کار روشن کنید. نیازی به کار با دستگاه نیست، چون نمی‌خواهید مار را بکشید و فقط تصمیم دارید آن را بترسانید. ارتعاشی که این دستگاه‌ها ایجاد می‌کنند، معمولا به‌اندازه‌ای است که بسیاری از مارها را بترساند یا دور کند، به‌خصوص مارهای بندجورابی معمولی را.

توجه کنید که با این روش نمی‌توانید مارها را برای همیشه دور نگه دارید، اما اگر باید در باغ کار کنید، به‌اندازه کافی این حیوانات از شما فاصله می‌گیرند تا مزاحمتی برایتان ایجاد نکنند.

۷. تله بگذارید

اگر فکر می‌کنید مار در محیط خانه‌تان وجود دارد یا نگرانید قبل از آنکه بتوانید آن را دور کنید در جایی مخفی شده باشد، می‌توانید در زیرزمین یا گاراژ خود تله مکانیکی یا چسبی بگذارید. از تله‌های چسبی بیرون خانه استفاده نکنید، چون ممکن است حیوانات دیگری جز مارها را نیز به دام بیندازند.

جمع‌بندی

با آنکه اکثر مارهایی که با آنها روبه‌رو می‌شویم خطری ندارند، بسیاری از ما همچنان ترجیح می‌دهیم از این حیوانات فاصله بگیریم. تصمیم اولیه و غریزی ما این است که فرار کنیم، اما بسیاری از مارها برای کنترل جمعیت آفت‌ها مفیدند.

ممکن است این حیوانات برای پناه‌گرفتن و یافتن غذا وارد مکان‌هایی مانند حیاط منازل یا باغ‌ها شوند. آنها دنبال جایی برای استراحت، تولیدمثل و شکار می‌گردند و بیشتر بین علف‌های بسیار بلند، بوته‌های حجیم و هرس‌نشده یا نزدیک برکه‌ها پیدا می‌شوند. اولین کاری که باید برای در امان بودن از گزند این حیوان انجام دهید، توجه به محیط اطرافتان است. همچنین باید آرامش خود را حفظ کنید و از آن دور شوید.

شما بگویید

تابه‌حال با مارها برخورد کرده‌اید؟ موقع طبیعت‌گردی چطور از این حیوانات در امان می‌مانید؟ نظر خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر این مطلب برایتان مفید بود، می‌توانید آن را برای دوستان خود نیز ارسال کنید.

همین الان دیگران دارند می خوانند:

بهترین روش برای تکثیر گیاه رزماری در خانه که باید بدانید

وانت نیسان آبی با طراحی جدید ” اکستند ” چطوری می شود؟

روش پرورش « گل کالاتیا » یا گیاه دُعا که توی آپارتمان عجیب قشنگ است

کانال اخبار فوری و بدون سانسور ، کانال اخبار فارسی ، خبر فوری خبر حوادث

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

 کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

سجادروزرخ چهارشنبه , ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۲

در نگاه اول کمی چندش آوره،ولی واقعا حیوانات نازی هستند ومعرفت دارندآنها طبق پالسی کخ از ما ارتعاش میشه متوجه اذیت و…ما نسبت بخودشان میشوند،لطفا این حیوانات را نکشید خاهشا

فرشته ترسو ???? سه شنبه , ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۲:۲۱

من خیلی ازمارمیترسم ، اخرشم بانیش مارمیمیرم ????

جمیله خاتون عسکری دوشنبه , ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۶:۱۳

برخوردبامار،کوچک بودم در قلعه زندگی میکردیم ،دیوارقلعه، مطبخ،توالت ،همهجاماربود،تارفتم سرسنگ توالت بنشینم احساس خنکی وسنگینی روی پایمکردم ناگهان فریاد زدم بی بی ما ما،مار زودتر خیز برداشت ورفت داخل دیوار.مار خیلی فایده دارد کلمه بیمار از مار گرفته میشود .اگر بیمار هستی یعنی آنجا ماری برای از بین بردن کثیفی وجانوران موذی وجود ندارد.

من غفورم یکشنبه , ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۷

اصلا از نظر من مار موجود مزخرفیه !!از گرگ و شیر و کفتار آنقدر نمیترسم که از مار میترسم

میرزاگل یکشنبه , ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۲

حیوان شانس من ماره !هر جا میرم مار می بینم! برای چندمین بار داخل خانه مار دیدم رفتم بالای یک درخت خیلی بلند انجیر بکنم اونجا هم مار دیدم تا خدمو رسوندم پایین نصف جون شدم یعنی هم از مار میترسم مثل سگ! هم از مار متنفرم!!تازه این مار هایی میگم ۹۵درصدشان سمی نیستند وگرنه تا حالا….!هیچی دیگه اینم قسمتی از بدبختی های من

ناشناس یکشنبه , ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۷:۵۸

نه پس مار بوس میکنه

رها آبادی یکشنبه , ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۷:۵۳

در جایی ک احتمال میدهید مار وجود دارد برای در امان ماندن از نیش یا آزار مار. یک ظرف آب نمک بگذارید. مار وقتی آب نمک را می نوشد. هرگز به اهالی آن خانه کاری ندارد. بقول قدیمیها مار حیوان قدر شناسی است برعکس عقرب و وقتی نمک کسی را بخورد نمک گیر می شود. اما ممکن است لین کار دلیل علمی داشته باشد.

حمید ایذہ یکشنبه , ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۷:۴۱

بہترین راہ گرفتن چوب یا آھن در دست است ھنگام راہ رفتن آن را محکم بہ زمین بکوبید مار از صدائے آن فرار میکند

مسعود یکشنبه , ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۲:۳۷

کمی گوگرد بپاشین اطراف _تمام

امیر مار کش یکشنبه , ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۲:۳۳

من خار مارو …..

رضاازرفسنجان شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۷

باکمی روشن کردن آتش مخضوصآاگرپارچه کهنه وچرب باشد بهتره یااز پشم گوسفندمارسردرد می‌شود ومحل براهمیشه ترک می‌کند.دوستدارطبیعت .رضاابراهیمی ازرفسنجان

محمدرضا شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۰

سلام و درود
بنده تا کنون چندین بار با مارها مواجه شده ام و باید بگویم مارها حیوانات باهوشی هستند .مارها شما را حس می کنند که ایا قصد همزیستی دارید یا. قصد آزار ، فقط کافیست مراقب باشید که به انها آسیب نرسانید و مطمئن باشید ۹۹ددرصد مارها اصلا قصد ازار شما را ندارند .

یوسف فرخ شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۰

سر به سر مار نگذار ،راه فرار برایش بگذار و…

بدان که مار بیشتر از شما ،از شما میترسد. در بهار که فصل جفتگیری حیوانات علی الخصوص مارها هست هرگز مار را نکش.
هیچ چیز خداوند بی فایده آفریده نشده.

روح الله شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۱

مار نیش میزنه

محمدحسین شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۵

جهت دور کردن مارها ازاطراف خانه درباغ ها موثرترین راه پاشوندن گازوئیل ( مقدار کمی بابطری نوشابه که درش رو سوراخ کرده ایم ) به دور و بر خانه است که مانع از رفت وآمد مار در اطراف خانه میشود.

رضا شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷

داداش تا بخوای این آیه رو بخونی اون زده رفته

ناشناس شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴

بهتره ازاسفند یاهمون بوی ودودکندور ودشتی استفاده کنیم وراه دوم بهمار بگیم من کاری بهتو ندارم وتوهم کاری به من نداشته باش. راهت برو راه دیگه استفاده ااز شاخه برگ گیاهان تلخ ویا اب جوشنده گیاهان مخصوصا پونه

عباس شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳

آیه قران
سلام علی نوح فی للعالمین ….
را می خوانید از شما دور می شوند یا از محیط خارج می شوند .
به تجربه امتحان کردم

علیپور شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۹:۱۱

سلام یک راه انداختن برگ سیر در اطراف خودمان است که مار از آن فاصله می گیرد.

مهدی شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۶:۴۷

من اصلا با مارها کار ندارم. مارها سربازان خدا روی زمین هستند

م.ک. شنبه , ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۰:۴۹

کلشتن پونه وسیر دراطراف محوطه میگویندازورودمارجلوگیری میکنه.

جواد جمعه , ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۹

سلام ببخشید براس دور شدن قورباغه‌چیکار کنیم؟ ممنون اگه راهنمایی ‌کنید.

ناشناس جمعه , ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۶

..بایستی ازمار پرهیز کنه

پسرک مارکش???? جمعه , ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۰

ما بچه بودیم مارها رو از کوهستان گرفته و میاوردیم دهنشان رو با نخ و سوزن می دوختیم،،، همیشه بابت این موضوع از خدا طلب بخشش میکنم????

شهسواری جمعه , ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۹

بهترین راه کشتن مار با بیل است که جفتش هماز آنجا فرار می کن

رفیق بی کلک مادر جمعه , ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۶

خب مارهای ک داخل باغ زندگی میکنن وحشی نیستن هر انسانی ببینندفرارمیکنن

رفیق بی کلک مادر جمعه , ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴

خب معمولا مارهای بزرگ در کوه ها باغ ها زندگی میکنن مارهای ک داخل باغ هستن وحشی نیستن هر انسانی ببینن فرار میکنن مارهای صحرای خطرناکن

اردشیر جمعه , ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۱

مارها در باغ خیلی به کار می آیند و از موشها تغذیه می کنند در محیط باغچه خانه از گیاه پونه و سیر استفاده کنید

محمود جمعه , ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۴:۴۵

شرایط به گونه ای است که نباید مارها را کشت

محیط زیست جمعه , ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۴:۴۳

هر موجودی برای وجودش در دنیا شرایط دارد نباید بدون دلیل بصرف مار بودن آنها را از هستی ساقط کرد

مار پنجشنبه , ۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۵

واه مهناز جون اجازه بده ..

مهناز پنجشنبه , ۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۰

هفته ای دوبار سه بار مار را میبینم همه اش میخاد بره تو سوراخه خیلی میترسم بد موقع است آتشنشانی هم نمیاد

آخرین اخبار