چاپ کد خبر: 139542
19 فروردین 1403

چندین نکته طلایی برای تقویت بیشتر گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا یک گیاه بسیار پرطرفدار جهت نگهداری در آپارتمان است که خواص بسیار زیادی برای سلامتی نیز دارد.نگهداری و مراقبت از این گیاه پرخواص بسیار ساده است اما گاهی اوقات دانستن چند نکته ساده می تواند باعث تقویت این گیاه شود که در ادامه این مطلب به این نکات اشاره خواهیم کرد پس تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

تقویت گیاه آلوئه ورا

در صورت نیاز گلدان را عوض کنید

اگر گیاه آلوورا داخل گلدان پلاستیکی قرار گرفته یا گلدان خیلی بزرگ است یا احساس می‌ کنید که رشد کرده، سریع گلدان را عوض کنید.

برای عوض کردن گلدان، اول گلدان جدید را آماده کنید

گلدان را با آبِ گرم و صابون بشویید تا هرگونه آلودگی و گرد و غبار بیرون بیاید؛ سپس آن را به صورت سر و ته روی یک حوله قرار دهید تا به طور کامل خشک شود. اگر گیاه سوراخ زهکشی دارد، می توانید آن را به حالت معمولی روی حوله بگذارید و سرو ته نکنید؛ سپس آن را با خاک پر کنید. هنگام پر کردن خاک حتما باید مراقب باشید که زیر گلدان روزنامه باشد.

گلدان مناسبی را انتخاب کنید

توصیه و پیشنهاد ما این است که برای جلوگیری از ماندن مقدار زیادی آب داخل گیاه از گلدان های فلزی استفاده کنید که مشکلی را به وجود نمی‌ آورند و باعث می شود که گیاه کاملا شاداب و زنده باقی بماند.

همچنین گلدانی که انتخاب می کنید، باید سوراخ زهکشی مناسب داشته باشد. اگر بیش از حدِ طبیعی آب بدهید، آن را ازبین می برید. به خاطر همین توصیه می‌ کنیم که گلدان زهکشی مناسبی داشته باشد تا آب داخل آن باقی نماند و گیاه پوسیده نشود. اگر گلدان زهکشی مناسب نداشته باشد، با مشکل مواجه خواهد شد؛ همچنین باید یک گلدان عمیق با پهنای مورد نیاز تهیه کنید تا جای گیاه تنگ نباشد.

گیاه را گرم نگه دارید

گیاه آلوورا مربوط به نواحی گرمسیری است؛ بنابراین دمای مناسب برای آن بین ۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت می باشد. در ماه های تابستانی هم گیاه را بیرون یا داخل پاسیو قرار دهید.

به گیاه کود بدهید

باید یک کود مناسب گیاهی با مواد تشکیل دهنده متعادل را به اندازه یک بار در ماه در فصل بهار و تابستان به گیاه خود بدهید.

خاک با زهکشی مناسب را انتخاب کنید

از لحاظ تکنیکی گیاهان سوکولنت مانند آلوئه ورا در خاک با زهکشی مناسب یعنی خاک معمولی گلدان که داخل آن کمی شن وجود داشته باشد، بسیار عالی عمل می کنند.‌ می توانید از خاک مخصوص گیاه کاکتوس هم استفاده کنید.

محل مناسبی را برای گیاه انتخاب کنید

به دنبال نور غیر مستقیم اما محیط روشن باشید. اگر در نواحی سردسیر زندگی می کنید، گیاه باید در کنار پنجره به سمت غرب باشد که نور کافی و غیر مستقیم به آن برسد. اگر نور کم به گیاه برسد، خیلی راحت از بین می رود.

تقویت گیاه آلوئه ورا

قوانین آب دادن به گیاه آلوورا

برای مراقبت هرچه بهتر از گیاه آلوورا باید:

۱-پشت‌ سرهم به گیاه آب ندهید

مراقب باشید که خیلی بیش از حد به گیاه آب ندهید‌ مگر این که گیاه سوراخ زهکشی داشته باشد که باعث می شود خیال تان راحت تر باشد.

۲-از آب باران یا آب تصفیه شده کمک بگیرید

آب شیر شهری حاوی مواد شیمیایی از جمله فلوراید و کلر است و به مرور زمان گیاه را ضعیف می کند؛ پس بهتر است از آب باران یا آب تصفیه شده به گیاه بدهید.

۳-اگر شک داشتید، به گیاه کم اب بدهید

زمان‌ هایی هست که شما شک می کنید آیا به گیاه آب داده بودید یا خیر.‌ در چنین حالتی انگشتِ خود را روی خاک بگذارید. اگر خشک بود، می توانید به آن آب بدهید اما همیشه کم‌تر آب دادن، بهتر از زیاد آب دادن است.

۴-اگر متوجه خشکی برگ ها شده‌اید، بیشتر به آن آب بدهید

اگر متوجه شدید که برگ گیاه آلوورا خیلی خشک است، می توانید تعداد دفعات آب دادن را بیشتر کنید.

برداشت گیاه آلوورا

از آنجایی که این گیاه خواص درمانی دارد؛ بنابراین بعضی ها آن را برداشت می‌ کنند اما مراقب باشید در این کار زیاده روی نکنید. برای برداشت این گیاه، فقط برگ های بیرونی و بالغ شده را با یک قیچی تیز جدا کنید. اگر برگ های بزرگ و بالغ نداشتید، بهتر است دست نگه دارید و صبر کنید تا گیاه رشد کند.

منبع: نمناک

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار