• 12 / آبان 1402 / 10:33
  • شناسه خبر : 125027

چند روش ساده و خانگی برای از بین بردن بوی نفتالین به راحتی از محیط خانه و دست

قرص نفتالین بوی خاص و عجیبی دارد و ممکن است برای برخی این بو آزاردهنده و ناخوشایند باشد. چنانچه در کمد خود از نفتالین استفاده می کنید باید بدانید علاوه بر آن که داخل کمد بوی نفتالین می گیرد دست زدن به آنها هم می‌تواند باعث ایجاد بو روی بدن و دست شما شود.در ادامه این مقاله با چند روش برای از بین بردن بوی نفتالین از دست و محیط اشنا می شوید.

از بین بردن بوی نفتالین

نفتالین چیست و چه کاربردی دارد؟

نفتالین یک ماده سفید رنگ است که از قدیم برای جلوگیری از بید زدن و یا دفع حشرات در لباسها و یا فرش ها و یا کمد رختخواب ها استفاده می شد. از دیگر موارد استفاده از نفتالین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سوخت ها
  • ساینده ها
  • مواد شیمیایی کشاورزی
  • مواد افزودنی
  • رنگ
  • چسب ها

معمولاً از نفتالین برای جلوگیری از بید زدگی لباس‌های پشمی و فرش ها و همچنین گندزدایی استفاده می شود. این ماده بوی بدی دارد، سمی است و به رنگ سفید می باشد

چگونه بوی نفتالین را از لباس ها و محیط خانه از بین ببریم؟
برای از بین بردن بوی نفتالین از محیط و لباس ها و… از روش های زیر کمک بگیرید:

۱-استفاده از چوب سدر یا چوب دارچین
هردو گیاه سدر و دارچین، معطر اند و می‌توانند جاذب بو باشند. کافی است کمی چوب سدر یا چوب دارچین تهیه کنید و آن را مابین رخت و لباس‌های داخل کمد قرار دهید. این چوب‌ها در مرور زمان باعث رفع بوی نفتالین می‌شوند. البته اگر از آن دست افراد هستید که هرگونه بوی اضافی حتی عطر دارچین و سدر را روی لباس تحمل نمی‌کنید، استفاده از این روش به شما توصیه نمی‌شود.

۲-شستشوی لباس با سرکه سفید روشی برای رفع بوی نفتالین
اگر درون لباس های زمستانیتان نفتالین قرار داده اید و لباس ها بوی نفتالین را به خود گرفته ، قبل از استفاده مجدد از آنها لباس ها را با دست یا ماشین لباسشویی بشویید ولی به جای پودر رختشویی از سرکه سفید و آب استفاده کنید.

اگر امکان شستشوی لباس ها را ندارید کنار لباس ها و محیطی که بوی نفتالین می دهد، در ظرفی مقداری سرکه ریخته و بگذارید تا بوی نفتالین از بین برود.

۳-استفاده از پاکت قهوه
یک ظرف یا پاکت در باز از قهوه قوی آسیاب شده تهیه کنید و آن را در کمد بگذارید. بوی قوی قهوه در اغلب موارد می‌تواند بر هر بویی غلبه کند و آن را تحت الشعاع قرار دهد. بوی نفتالین نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای از بین بردن بوی نفتالین می‌توانید از قهوه استفاده کنید تا بوی خوش آن، جایگزین بوی نفتالین شود.

از بین بردن بوی نفتالین با قهوه

۴-رفع بوی نفتالین با استفاده از زغال فعال
بوی نفتالین لباس ها و حتی کمد و اتاقی که لباس ها در آن قرار دارند را در بر می گیرد. برای از بین بردن بوی نفتالین از وسایل خانه و البسه مقداری زغال فعال را در ظرفی ریخته و درون اتاق و کنار البسه آغشته به بوی نفتالین قرار دهید. زغال فعال باعث جذب تمامی بوها به خود شده و بو نفتالین را از بین می برد.

۵-قرار دادن لباس ها در محیط بیرون روشی برای رفع بوی نفتالین
برای اینکه بوی نفتالین از لباس ها از بین برود، تمامی لباس هایی را که بوی نفتالین به خود گرفته اند را زیر آفتاب و در هوای آزاد قرار دهید. باد و هوای بیرون می تواند به طور طبیعی این بو را از بین ببرد.

درب و پنجره خود را باز کنید تا بوی نفتالین درون خانه نیز از بین برود. پس از اینکه بوی نفتالین لباس ها با این روش از بین رفت، خواهید دید این بو در خانه نیز کمتر استشمام می شود.

بوی نفتالین

از بین بردن بوی نفتالین از دست:
همانطور که ذکر شد تماس دست با اقلام آغشته به بوی نفتالین، منجر به بو گرفتن دست‌ها می‌شود. برای از بین بردن بوی نفتالین از دست، چند راه سریع و اثربخش وجود دارد.

۱-شستشوی دست با یک اسید خوراکی
یکی از راهکارهای رفع بوی نفتالین از دست‌ها، شستشوی دست با یک اسید خوراکی مثل سرکه سفید یا آب لیمو است. ترکیبات اسیدی می‌توانند ذرات میکروسکوپی نفتالین را حل کرده و از بین ببرند. در صورت موجود نبودن موارد ذکر شده، آب پرتقال نیز کمک کننده خواهد بود. پس از شستشو می‌توانید به دستتان کمی تونر پوست بمالید تا PH دست به حالت عادی بازگردد.

۲-شستشوی دست با خمیر دندان
خمیر دندان طوری فورموله شده تا بتواند بوهای نامطبوع دهان و میکرو ارگانیسم‌های داخل دهان را از بین ببرد. این فورمولاسیون قوی برای از بین بردن بوی نفتالین نیز موثر است. مقداری خمیر دندان به کف دستان خود بمالید و برای چند دقیقه به خوبی آن‌ها را شسشتو دهید تا بوی بد نفتالین رفع شود.

۳-رفع بوی نفتالین دست ها با لیمو
لیمو بوی خوب و دلپذیری دارد و بوی بد نفتالین دست ها را بشویید و مقداری لیمو روی آن بمالید، چند دقیقه صبر کرده و دوباره دست ها را بشویید و یا اینکه می توانید با مایع ظرفشویی هایی که اسانس لیمو دارند، دست ها را بشویید.

از بین بردن بوی نفتالین از دست

۴-استفاده از پوست پرتقال و نارنگی
پوست پرتقال و نارنگی کمی حالت صابونی (بازی) دارند و توامان کمی چرب هستند. این چربی باعث می‌شود بوی شدید و ماندگاری داشته باشند. کمی پوست نارنگی یا پرتقال را حسابی به کف دستانتان بکشید و اجازه دهید چند دقیقه باقی بماند؛ سپس دست‌ها را شستشو دهید.

۵-رفع بوی نفتالین دست ها با جوش شیرین
اگر دست هایتان بوی نفتالین به خود گرفته است، برای از بین بردن این بو مقداری جوش شیرین و آب را ترکیب کرده تا خمیری شوند، سپس دست ها را به این خمیر آغشته کنید و اجازه دهید مدت کوتاهی روی دستتان بماند سپس دست های خود را با آب و صابون بشویید.

۶-رفع بوی نفتالین دست ها با آب گوجه فرنگی
برای از بین بردن بوی ناخوشاید نفتالین از دست های خود مقداری آب گوجه فرنگی را در ظرفی ریخته و دست ها را درون آن به مدت ۵ دقیقه قرار دهید تا بوی بد نفتالین دست هایتان از بین برود.

۷-رفع بوی نفتالین دست ها با پودر بچه
برای از بین بردن بوی ناخوشاید نفتالین از دست های خود مقداری پودر بچه روی دست ها ریخته و دست ها را به هم مالش دهید تا بوی نفتالین از بین برود.

منبع:نمناک

مطالب مرتبط

نظرات