چاپ کد خبر: 6539
6 اردیبهشت 1398
رسانه قطری العربی الجدید نوشت:

چند قدم تا بسته شدن تنگه هرمز

چند قدم تا بسته شدن تنگه هرمز
رسانه قطری العربی الجدید نوشت: در واکنش به تصمیم کاخ سفید در مورد پایان دادن به معافیت‌های واردات نفت ایران برای برخی دولتها، مسئولان ایرانی بار دیگر بسته شدن تنگه هرمز را مطرح کردند.

به گزارش اول فارس در ادامه این مطلب آمده است: تنگه هرمز شریان استراتژیکی است که تولید کنندگان نفت در خاورمیانه را با بازار‌های اسیایی، اقیانوس آرام، اروپا و آمریکای شمالی مرتبط می‌کند، از این رو، از دهه‌ها پیش، همواره در قلب تنش‌های منطقه‌ای قرار داشته و این نخستین بار نیست که تهران تهدید به بستن تنگه هرمز می‌کند.

در تاریخ ۳ ژوئیه ۲۰۱۸، حسن روحانی تصریح کرد که در صورت ادامه تلاش‌های ایالات متحده برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، این کشور تنگه هرمز را مسدود خواهد کرد. اما آیا ایران می‌تواند این تهدید را عملی کند؟

توافق سازمان ملل برای قانون دریانوردی که در دسامبر ۱۹۸۲ به امضا رسید، آب‌های منطقه‌ای را ۱۲ مایل دریایی خارج از ساحل هر دولتی می‌داند. دویچه وله در سایت خود در این باره تشریح کرد، با توجه به اینکه کشتی‌ها راهی جز استفاده از دو مسیر شمال و شرق، برای رسیدن به خلیج فارس ندارند، بنابراین باید از اب‌های ایران گذر کنند؛ این یعنی دولت ایران می‌تواند محدودیت‌هایی را برای عبور و مرور کشتی‌ها از اب‌های خود اعمال کند.

با این حال، ایران و ایالات متحده توافق سازمان ملل را به شکل دیگی تفسیر می‌کنند. همچنین درحالیکه دولت ایران در سال ۱۹۸۲ این توافق را امضا کرده است، اما مجلس این کشور عملا این توافق را قبول ندارد.

علاوه بر این پیچیدگی ها، با بسته شدن مسیر آبی هرمز، نه تنها ایران به همسایگان صادر کننده نفت و وارد کنندگان نفت از منطقه خلیج فارس ضرر می‌رساند، بلکه باعث اخلال اقتصادی بزرگی برای آن‌ها می‌شود، چرا که این دولت‌ها اتکای زیادی به حمل و نقل نفت از این تنگه دارند.

ادوارد مویا، تحلیلگر برجسته شرکت مالی “أواندا” در این باره می‌گوید: «بسته شدن تنگه هرمز غیر محتمل است».

وی می‌افزاید: «در حالی که ایالات متحده قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند، باید بگوییم این مهم هرگز عملی نخواهد شد. اما در صورت وقوع، شاهد یک تنش نظامی شدید و بسته شدن تنگه هرمز، خواهیم بود.»

در این میان، جیمز ویلیامز، کارشناس مسائل انرژی در شرکت بین المللی “دبلیو تی آر جی إیکونومیکس”، نیز به صفر رسیدن صادرات نفت ایران را غیر ممکن دانسته و می‌گوید: تهدید به بسته شدن تنگه هرمز، واضح است، اما من پیش بینی می‌کنم که ایرانی‌ها مانند گذشته تنها به مانور‌های دریایی در نزدیکی این تنگه اکتفا کنند، تا از قیمت‌های نفت حمایت کرده و به ازای هر میزان نفتی که صادر می‌کنند، به درآمد بیشتری دست یابد.

پیامد‌های بسته شدن تنگه هرمز چیست؟

تا زمانی که اقتصاد جهانی تا حد زیادی متکی بر عرضه نفت است، با بسته شدن تنگه هرمز، شاهد افزایش شدید قیمت‌ها خواهیم بود و این مساله باعث ایجاد هراس در تمام بازار‌های جهانی می‌شود.

در این شرایط، کویت، قطر، بحرین، عراق و امارات شاهد توقف حمل و نقل کانتینر‌های نفتی خواهند بود و عربستان مجبور می‌شود نفت خود را از طریق بنادر دریای سرخ صادر کند. در این صورت، درگیری‌ها در منطقه اوج گرفته و این امر به مقابله نظامی خواهد انجامید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار