• 03 / اسفند 1401 / 9:58
 • شناسه خبر : 104908

حواستان باشد مردانی که این علائم را دارند سوء استفاده گر هستند

سو استفاده یک مرد از شما در رابطه با حتی در یک محل کار هم می تواند باشد. اما امروز در ارتباط با این امر در ازدواج و بین زوجین صحبت می کنیم. هر نوع سوء استفاده آسیب های زیادی به همراه دارد. مهربانی گاهی اوقات می تواند آسیب هایی به افراد برساند. البته این مهربانی همان نوعی است که بیش از حد مناسب اتفاق بیفتد. شوک های روانی مختلفی در دنیای روان شناسی وجود دارد. برخی از این شوک ها مثل شوک عاطفی می تواند آسیب زا باشد. همان طور که می دانید آزار عاطفی در دوران کودکی باعث ایجاد اختلالات روانی می شود.

طوری که حتی این شخص خصوصا اگر زن باید در آینده و در ازدواج خودش دچار مشکلاتی خواهند شد. نحوه درمان  آزار عاطفی در دوران کودکی نیز متفاوت است. گاهی اوقات ژنتیک خانوادگی می تواند این مشکل به به وجود بیاورد. اما موضوع مهم این است که این گونه افراد چه فشار های روانی را در جوامع متحمل می شوند. روان شناسان نظریه های مختلفی برای برخورد با این گونه افراد ارائه داده اند. یکی از مواردی که در دنیای امروز مورد بحث است سو استفاده است.

اختلالات مختلف در دنیا و سوء استفاده یک مرد

هر فردی می تواند در طول زندگی خود اختلالات مختلفی را تجربه کند. یکی از اختلالاتی که درباره آن صحبت کردیم آسیب های عاطفی است. آسیب های عاطفی در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد هستند که ممکن است به خاطر اتفاقات در دوران کودکی دچار اختلالات روانی شوند. ورزش یکی از راه هایی است که به ما در هر مشکلی می تواند کمک کند. یکی از نکاتی که باید بدانید این است که بتوانید مدیریت داشته باشید. تشخیص و مدیریت بیماری می تواند به شما کمک کند تا روند درمانی بهتری داشته باشید.

سوء استفاده یک مرد – اختلالات روانی

در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند نشانه سو استفاده یک مرد از شما، صحبت کنیم.

نشانه هایی که یک نفر از شما سوء استفاده می کند

سوء استفاده فقط در بخش های حرفه ای اتفاق نمی افتد. رفتارهای استثماری می تواند در روابط افلاطونی، عاشقانه و خانوادگی شما نیز رخ دهد. هر کسی می تواند سعی کند از شما سوء استفاده کند یا آن را دستکاری کند و این می تواند ایجاد روابط را ترسناک کند. استثمار می تواند بسیار پنهانی باشد. اما اگر بتوانید نشانه‌ها را تشخیص دهید، می‌توانید قبل از اینکه از کنترل خارج شود و زندگی شما را تسخیر کند، آن را در جوانی از بین ببرید.

چند نشانه سو استفاده یک مرد

به نظر می رسد که آن‌ها فقط به چیزهای خاصی علاقه مند هستند

ساده ترین راه برای تشخیص اینکه کسی از شما سوء استفاده می کند این است که به نظر می رسد از شما بیشتر به آن علاقه دارد. بله، برخی از روابط به دلیل جنبه های خاصی برای دو طرف سودمند هستند. اما کل پیوند شما نباید به چیزی وابسته باشد که می توانید به آن‌ها بدهید. کسی که از شما سوء استفاده می کند احتمالاً به دلایل خودخواهانه با شما وقت می گذراند تا چیزی از شما بیرون بیاورد. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • صمیمیت
 • پول
 • غذا
 • وضعیت
 • حمل و نقل
 • عضویت در یک فروشگاه، باشگاه ورزشی، یا سایر مؤسسات مشابه
 • معاونت

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر کسی فقط در زمانی که یکی از این موارد در میان است به همراهی در کنار شما علاقه نشان می دهد، ممکن است از شما سوء استفاده کند. آن‌ها را ببینید و در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. یا حد و مرز مشخصی را در مورد آن‌چه که فکر می کنید ممکن است از شما استفاده کنند تعیین کنید، یا اصلاً ارائه آن شی را متوقف کنید. اخلاق واقعی آن‌ها به مرور زمان خود را نشان خواهد داد.

به خاطر سو استفاده یک مرد همیشه احساس گناه می کنید

یک استثمارگر اغلب از احساساتی مانند گناه و شرم علیه شما استفاده می کند تا شما را تشویق کند تا آنچه را که می خواهد به آن‌ها بدهید. ممکن است متوجه شوید که دائماً احساس گناه می کنید. این کار باعث می شود تا جایی که بر تصمیماتی که در مورد این شخص می گیرید تأثیر می گذارد، شما را دستکاری کنند. این کار باعث می شود تا سو استفاده یک مرد انجام شود. ممکن است احساسات مختلفی را داشته باشد.

سو استفاده یک مرد یعنی آن ها شما را به طور غیر مستقیم تنبیه می کنند

مجازات غیرمستقیم اغلب به راحتی انجام نمی شود، زیرا شامل اعمال آشکاری مانند ضربه، فریاد یا اعلام مجازات نمی شود. در عوض، شامل پرخاشگری منفعلانه زیادی است. اما حتی زمانی که تنبیه منفعل فوراً آشکار نمی شود، احتمالاً به نحوی متوجه آن خواهید شد.

چند نشانه سو استفاده یک مرد از شما

آیا در مورد رابطه فعلی خود شک دارید؟ آیا نمی دانید که آیا احساسات دوست پسر یا شوهرتان نسبت به شما واقعی است؟ یا، آیا فکر دومی در مورد اینکه آیا توسط مردتان با شما منصفانه رفتار می شود دارید؟ متأسفانه، سو استفاده یک مرد یک اتفاق غیر معمول در روابط ناسالم یا نامتعادل نیست. ممکن است شریک زندگی شما، چه عمدا یا ناخواسته، از شما استفاده کند و این باعث می شود که دائماً احساس کنید که در حال آسیب هستید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اما چرا کسی باید این کار را انجام دهد؟ آن‌ها ممکن است از تنهایی، عدم ثبات مالی و عاشقانه، یا از رویارویی جدایی هراس داشته باشند. شاید آن‌ها ممکن است بخواهند به هر چیزی دسترسی آسان داشته باشند یا به خاطر آن از بودن در روابط لذت ببرند. آن‌ها ممکن است احساساتی نسبت به شخص دیگری داشته باشند، یا ممکن است به اندازه کافی تلاش نکنند.

وضعیت افراد با سو استفاده یک مرد

وضعیت پیچیده ای است با این حال، صرف نظر از دلیل، شما هرگز سزاوار این رفتار نیستید. این می تواند عزت نفس مثبت و انرژی عاطفی شما را تخلیه کند، و درست نیست. به همین دلیل ضروری است که علائم چنین درمانی را تشخیص دهید. در این‌جا چند نشانه وجود دارد که یک مرد از شما استفاده می کند

او نمی خواهد رابطه شخصی شود

شخصی شدن بخشی از یک رابطه است. شما می خواهید تا حد امکان به هم نزدیک شوید، هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی. بنابراین اگر شریک زندگی شما علاقه ای به انجام این کار ندارد، ممکن است مانند سو استفاده یک مرد باشد. در این‌جا چند راه وجود دارد که او ممکن است این کار را انجام دهد:

 • او علاقه ای به شناخت شما ندارد

کسی که واقعاً شما را دوست دارد می خواهد درباره شما اطلاعات بیشتری کسب کند. به این ترتیب آن‌ها متوجه می شوند که آیا شما در درازمدت با هم سازگار هستید یا اینکه چگونه می توانند شما را خوشحال کنند. مردی که از شما سو استفاده می‌کند، علاقه‌ای به دانستن اینکه شما چه کسی هستید، نخواهد داشت. اگر قصد نداشته باشد روی شما سرمایه‌گذاری کند، چه فایده‌ای دارد؟ او ممکن است واقعاً به شما علاقه ای نداشته باشد.

او به صورت بسته صحبت می کند

مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، نمی توانید شریک زندگی خود را وادار به یک صحبت واضح کنید. او حتی در مورد ساده ترین چیزها، مانند سرگرمی هایش یا برنامه های آخر هفته اش، به شما نمی گوید. او همچنین از صحبت در مورد احساسات خود امتناع می کند، بنابراین شما هرگز واقعاً در یک رابطه قرار نمی گیرید.

مکالمات شما کم رنگ است

وقتی کسی نمی‌خواهد رابطه ای داشته باشد، وجود مکالمات عمیق، بینش‌گر یا محرک تقریبا غیرممکن است. این عدم مشارکت می تواند شما را با مکالمات خشک و خسته کننده مواجه کند. اگر به نظر می رسد که در حال انجام تمام کارهای سنگین مکالمه هستید، به این نکته توجه بیشتری داشته باشید.

او شما را وارد زندگی خود نمی کند

این مرد برای آینده کوتاه مدت و بلند مدت خود برنامه هایی دارد – اما هیچ کدام شامل شما نمی شود. او بدون اینکه به شما فکر کند در مورد آنچه قرار است بیاید صحبت می کند یا شاید اصلاً در مورد آینده صحبت نکند. شما در مورد دستاوردها و رویدادهای زندگی او به طور تصادفی، از طریق دیگران، یا خیلی دیر درباره آن مطلع می شوید. برای او، شما بخشی از زندگی او نیستید.

سو استفاده یک مرد یعنی او اهمیتی نمی دهد که چه احساسی دارید

وقتی در مورد اینکه احساس می‌کنید او اهمیتی نمی‌دهد صحبت می‌کنید، یا وقتی سعی می‌کنید در مورد دوری او صحبت کنید، او شانه‌هایش را بالا می‌اندازد و همه چیز را کنار می‌زند. حتی اگر وانمود کند که به او اهمیت می دهد، بعداً اعمال او نشان می دهد که او واقعاً این کار را نکرده است.

شما هرگز با کسی که او می شناسد ملاقات نکردید

مدتی است که بیرون می روید، اما هرگز دوستان یا خانواده او را ندیدید. مردی که به دلایل درست به شما متعهد است، دوست دارد شما کسانی را که دوستشان دارد و به آن‌ها اهمیت می دهد ملاقات کنید، اما از نظر فرآیند سو استفاده یک مرد در این کار را فایده ای نمی بیند.

او در بحث تعهد مسائلی دارد

کسی که از شما استفاده می کند واقعاً متعهد نیست . کاملاً واضح است که اگر مردی در مورد تعهد یا آینده با شما صحبت نکند، اصلاً در مورد شما جدی نیست. فقدان ارتباط او ممکن است نشان دهنده این باشد که او سعی خواهد کرد تا زمانی که بتواند با شما باشد – یا اساساً از شما سو استفاده کند.

بسیاری از مردم فکر می کنند این یک چیز مثبت است که کسی خیلی سریع به شما متعهد شود. اما می تواند کاملا برعکس باشد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اظهارات زودهنگام عشق و فداکاری می تواند نشان دهنده این باشد که کسی عاشق استفاده از شما است، نه آنچه که هستید.

سو استفاده یک مرد یعنی او خودخواه است

خودخواهی یک ویژگی وحشتناک در اطراف است، اما در روابط، می تواند به ویژه سمی باشد. این ویژگی اغلب قطعی ترین نشانه این است که کسی از شما استفاده می کند. هیچ راهی برای نگاه مثبت به این رفتار وجود ندارد. در این‌جا چند نشانه وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

درخواست لطف بیش از حد

روابط مربوط به داد و ستد است. سو استفاده یک مرد یعنی از شما همیشه درخواست لطف می کند اما به نظر می رسد هرگز نمی تواند آن‌ها را برگرداند.

از نمونه‌های این رفتار نامناسب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. اسم گذاشتن

آنها با وقاحت تمام شما را «احمق»، «بازنده»، یا با صفاتی بسیار زشت که نمی‌توان آنها را در اینجا تکرار کرد، می‌نامند.

۲. استفاده از اسامی تحقیرکننده

این رفتار هم درست مانند اسم گذاشتن روی افراد است. مانند «جوجه اردک زشت من» یا « کدو تنبل چاق من». یادتان باشد که این‌گونه لقب‌ها، اصلا نشان‌دهنده مهربانی و عطوفت نیست. بلکه نشانی از سوء‌استفاده عاطفی است.

۳. ترور شخصیتی

این رفتار معمولا با کلمه «همیشه» همراه است. مثلا، «تو همیشه دیر، اشتباه یا کارهای احمقانه می‌کنی» یا «همیشه نچسب هستی». در اصل آنها می‌خواهند به شما بگویند که آدم خوبی نیستید.

۴. فریاد زدن

فریاد زدن، جیغ کشیدن و ناسزا گفتن، رفتارهایی است که برای ترساندن و کوچک و کم‌اهمیت نشان دادن شما به کار می‌رود. این رفتار حتی ممکن است با مشت زدن و پرت کردن اشیاء همراه باشد.

۵. حمایت ظاهری

به ظاهر نشان می‌دهند که قصد حمایت‌تان را دارند، اما در اصل می‌خواهند شما را کوچک کنند. مانند، «عزیزم، می‌دانم که داری تلاشت را می‌کنی، اما این کار ورای فهم و درک توست.»

۶. توهین در جمع

آنها در جمع، با شما سرِ جنگ دارند، رازهایتان را برملا می‌کنند یا نقص‌هایتان را به رخ‌تان می‌کشند.

۷. انکار کردن

با آنها در مورد چیزی که برایتان مهم است، صحبت می‌کنید، اما آن موضوع را هیچ جلوه می‌دهند. در این‌گونه مواقع از زبان بدن‌شان کمک گرفته تا نشان دهند موضوع مورد توجه‌تان بی‌اهمیت است. مانند رو برگرداندن، سرتکان دادن و آه کشیدن.

۸. شوخی کردن

آنها در مورد برخی چیزها با شما شوخی می‌کنند و سربه‌سرتان می‌گذارند که ممکن است تا حدی درست باشند یا کاملا ساختگی باشند. به‌هرحال باعث می‌شوند که احمق به نظر بیایید.

۹. طعنه زدن و تیکه انداختن

البته گاهی این رفتار کاملا واضح نیست و وقتی به آنها اعتراض می‌کنید، ممکن است بگویند شوخی می‌کردند و بهتر است همه‌چیز را تا این حد جدی نگیرید.

۱۰. مسخره کردن ظاهرتان

ممکن است درست موقع بیرون رفتن از خانه، به شما بگویند که موهایتان زشت یا لباس‌هایتان مانند دلقک‌هاست.

۱۱. کوچک شمردن موفقیت‌ها

آنها ممکن است موفقیت‌هایتان را ناچیز بدانند یا حتی مدعی شوند که موفقیت‌تان را مدیون آنها هستید.

۱۲. تحقیر کردن علایق‌تان

ممکن است به شما بگویند علایق‌تان کودکانه و وقت تلف‌کن هستند. یا وقتی ورزش می‌کنید، اصلا عملکرد خوبی ندارید. در واقع آنها با این رفتار می‌خواهند کاری کنند که بدون آنها در هیچ نوع فعالیتی شرکت نکنید.

۱۳. عصبانی کردن‌ شما

آنها وقتی می‌دانند چه موضوعی شما را آزار می‌دهد، مدام یا هر زمان که فرصتی به دست بیاورند، آن موضوع را پیش می‌کشند.

۱۴. تهدید

مثلا به شما می‌گویند که بچه‌ها را با خود می‌برند و اثری از آنها پیدا نخواهید کرد یا مدعی‌اند که به شما نمی‌گویند چه در سر دارند.

۱۵. کنترل رفت‌وآمدهایتان

آنها تمام اوقات می‌خواهند بدانند که کجا هستید و اصرار دارند که به تماس‌ها یا پیام‌های آنها فورا جواب دهید. حتی ممکن است به مکانی که رفته‌اید، سرزده بیایند تا فقط ببینند در آنجا هستید یا نه.

۱۶. جاسوسی دیجیتالی

ممکن است که تاریخچه اینترنت‌تان، ایمیل‌ها، پیام‌ها و حتی فهرست تماس‌هایتان را وارسی کنند یا حتی از شما رمزهایتان را بخواهند.

۱۷. تصمیم‌گیری یک جانبه

ممکن است حساب مشترک‌تان را بنابر خواست خود ببندند، قرار ملاقات با پزشک‌تان را کنسل کنند یا بدون اطلاع شما با رئیس‌تان صحبت کنند.

۱۸. کنترل مالی

ممکن است فقط به نام خودشان حساب باز کنند و شما را وادار کنند که برای انجام دادن هر کاری از آنها پول بخواهید و بدین ترتیب بابت هر ریال پولی که خرج می‌کنید، حساب پس بدهید.

۱۹. سخنرانی درمورد خطاهایتان

بابت خطاهایتان ساعت‌ها حرف می‌زنند و به شما نشان می‌دهند که از آنها کمتر هستید.

۲۰. دستورهای مستقیم

از گفتن جملاتی مانند «زود باش غذایم را بیاور» گرفته تا هر دستور دیگری که مخالف برنامه‌های شما باشد، از این نوع رفتار است.

۲۱. خشم‌های ناگهانی

مثلا اگر از شما خواسته بودند که با دوست‌تان بیرون نروید یا خودرویتان را در گاراژ نگذارید و شما به این خواسته‌ها اهمیت نداده باشید، با لحنی پر از خشم و مدتی طولانی شما را سرزنش می‌کنند تا نشان دهند که اصلا اهل همکاری با دیگران نیستید.

۲۲. رفتاری مانند کودک با شما داشتن

به شما می‌گویند چه بپوشید، چه یا چقدر غذا بخورید یا با کدام یک از دوستان‌تان رفت‌وآمد داشته باشید.

۲۳. ندانستن‌های دروغین

ممکن است وانمود کنند نمی‌توانند کاری را انجام دهند و از آن به نفع خود بهره می‌برند.

۲۴. پیش‌بینی نشدن رفتارهایشان

آنها گاهی به طور ناگهانی عصبانی می‌شوند، بدون اینکه دلیل آن را بدانید یا ناگهان نسبت به شما لبریز از محبت می‌شوند. در واقع خلق‌وخویشان چنان متغیر است که شما از واکنش آنها می‌ترسید و سعی می‌کنید طوری رفتار کنید که عصبانی نشوند.

۲۵. رها کردن

در یک موقعیت اجتماعی، ممکن است محل را ترک کنند و شما را با هر مشکلی که هست، تنها بگذارند و مشکلات به گردن شما بیفتد. در خانه هم معمولا از این رفتار استفاده می‌کنند تا مشکلی را بدون راه‌حل باقی بگذارند.

۲۶. استفاده از دیگران

او ممکن است به شما بگوید که «همه مردم او را احمق می‌دانند» یا «همه آنها می‌گویند که تو داری اشتباه می‌کنی».

۲۷. حسادت

مدام شما را به فریب دادن آنها متهم می‌کنند.

۲۸. شکستن وسایل

آنها این کار را می‌کنند تا به شما بگویند آن‌قدر عذاب‌دهنده هستید که با عصبانی کردن طرف مقابل باعث می‌شوید کنترل‌شان را از دست بدهند.

۲۹. انکار چیزی که شما مطمئنید درست است

آنها هر نوع بحث و گفت‌وگو یا حتی توافقی را که بین‌تان صورت گرفته، انکار می‌کنند. این رفتار به پدیده «چراغ گاز» معروف است. در واقع آنها کاری می‌کنند که به حافظه یا سلامت عقل‌تان شک کنید.

۳۰. ایجاد احساس گناه

ممکن است به شما بگویند «تو به من مدیون هستی. به کارهایی که برات انجام دادم، نگاه کن». آنها این کار را می‌کنند تا شما را وادار به کاری کنند که می‌خواهند انجام دهند.

۳۱. تحریک و سرزنش کردن

این افراد می‌دانند شما را چگونه ناراحت کنند، اما به محض اینکه مشکلات شروع شد، شما را مقصر اصلی قلمداد می‌کنند.

۳۲. انکار بدرفتاری‌شان

وقتی شما نسبت به حملات آنها اعتراض می‌کنید، آنها فورا این رفتارهای نامناسب خود را انکار می‌کنند و طوری وانمود می‌کنند که خیلی گیج شده‌اند و هرگز چنین کاری نکرده‌اند.

۳۳. متهم کردن شما به سوء‌استفاده

آنها می‌گویند، این شما هستید که عصبانی می‌شوید و قصد کنترل همه‌چیز را دارید و آنها قربانی‌های درمانده‌ای هستند.

۳۴. بی‌اهمیت دانستن احساسات‌تان

وقتی که می‌خواهید در مورد احساسات صدمه‌دیده‌تان صحبت کنید، آنها شما را به داشتن واکنش‌های بیش از حد غیرضروری و از کاه، کوه ساختن متهم می‌کنند.

۳۵. متهم کردن شما به بی‌جنبه بودن

به شما می‌گویند که اصلا جنبه شوخی را ندارید. در واقع افراد سوء‌استفادگر، در مورد شما جوک می‌سازند و اگر هم اعتراض کنید، به شما می‌گویند این‌قدر جدی نباش.

۳۶. سرزنش شما برای مشکلات پیش‌آمده خود

هر مشکلی که در زندگی آنها پیش بیاید، شما مقصر هستید. آنها مدعی‌اند که به اندازه کافی از آنها حمایت نکرده‌اید، به اندازه کافی برای آنها کاری انجام نداده‌اید یا در کارهای او فضولی کرده‌اید.

۳۷. خراب کردن و سپس منکر شدن

ممکن است آنها صفحه نمایش تلفن همراه‌تان را بشکنند یا سوئیچ‌تان را گم و سپس آن را انکار کنند.

۳۸. درخواست احترام

اگر کوچک‌ترین خللی در احترام مورد انتظارشان ببینند، آن را بدون مجازات نمی‌گذارند و باید همیشه تسلیم آنها باشید. البته این احترام فقط یک‌طرفه است.

۳۹. ارتباط برقرار نکردن

آنها تلاش شما را برای گفت‌وگوی رودررو یا پیام دادن یا تلفن کردن، نادیده می‌گیرند.

۴۰. بی‌احترامی کردن

وقتی در حال حرف زدن با آنها هستید، رویشان را برمی‌گردانند یا وقتی با شما صحبت می‌کنند به نقطه‌ای دیگر خیره می‌شوند.

۴۱. دور نگه داشتن شما از اجتماع

وقتی می‌خواهید بیرون از خانه بروید، سرتان را با انجام کاری گرم می‌کنند یا از شما می‌خواهند که بیرون نروید.

۴۲. قرار گرفتن بین شما و خانواده‌تان

آنها به خانواده‌تان می‌گویند که شما نمی‌خواهید آنها را ببینید یا برای اینکه نتوانید در برنامه‌های خانوادگی حاضر شوید، بهانه‌تراشی می‌کنند.

۴۳. محبت نکردن

هرگز شما را لمس نمی‌کنند یا حتی دست‌تان را نمی‌گیرند یا ضربه‌های نوازش‌آمیز به شانه‌تان نمی‌زنند. همچنین از داشتن روابط جنسی با شما دوری می‌کنند.

۴۴. نادیده گرفتن

وقتی که می‌خواهید با آنها در مورد ارتباط‌تان صحبت کنید، محیط را ترک یا موضوع صحبت را عوض می‌کنند یا شما و صحبت‌هایتان را نادیده می‌گیرند.

۴۵. دیگران را علیه شما برانگیختن

آنها به همکاران، دوستان یا حتی خانواده‌تان می‌گویند که تعادل روحی ندارید و رفتارهای هیستریک از خود نشان می‌دهید.

۴۶. شما را محتاج دانستن

زمان‌هایی که واقعا احساس افسردگی می‌کنید و به دنبال کسی هستید که از شما حمایت کند، آنها می‌گویند که شما به شدت محتاج هستید یا اینکه دنیا نمی‌تواند به خاطر مشکلات کوچک شما از حرکت بایستد.

۴۷. ایجاد مزاحمت در کارتان

زمانی که در حال مکالمه تلفنی یا نوشتن پیام هستید، مزاحم کارتان می شوند و به شما می‌فهمانند که باید توجه‌تان کاملا به آنها باشد.

۴۸. بی‌تفاوتی

هر وقت شما را اندوهگین یا در حال گریه ببینند، بی‌تفاوت از کنارتان می‌گذرند و هیچ کاری انجام نمی‌دهند.

۴۹. نادرست شمردن احساسات‌تان

هر احساسی که داشته باشید، به شما می‌گویند که احساس‌تان درست نیست یا احساس‌تان را نادیده می‌گیرند.

هم‌وابستگی

رابطه هم‌وابستگی زمانی است که هر کار شما در واکنش با رفتار فرد سوء‌استفادگر باشد و با خود فکر می‌کنید که آنها به شما نیاز دارند تا بتوانند عزت نفس خود را بالا ببرند. در واقع فراموش می‌کنید که می‌توان با رفتارهای سالم، درست زندگی کرد و وارد چرخه شومی از رفتارهای نامناسب می‌شوید و به خودتان بیش از پیش صدمه می‌زنید.

اگر رفتارهای زیر را دارید، پس به هم‌وابستگی مبتلا هستید و باید فکری به حال خود کنید:

 • از رابطه‌ای که دارید راضی نیستید، اما می‌ترسید گزینه‌های دیگر را انتخاب کنید؛
 • دائما به خاطر دیگران، نیازهای خود را نادیده می‌گیرید؛
 • برای راضی نگه داشتن همسرتان، دوستان‌تان را رها می‌کنید یا کمتر با خانواده‌تان در تماس هستید؛
 • دائما به دنبال رضایت همسرتان هستید؛
 • خودتان را از نگاه فرد سوء‌استفادگر محک می‌زنید و از خود انتقاد می‌کنید و غرایز و هوش‌تان را نادیده می‌گیرید؛
 • برای راضی نگه داشتن دیگران، فداکاری‌های زیادی می‌کنید و جبران آن را نمی‌خواهید؛
 • ترجیح می‌دهید در شرایط پرآشوب فعلی خود زندگی کنید، اما تنها نمانید؛
 • برای حفظ صلح و آرامش، سکوت کردن را ترجیح می‌دهید و احساسات‌تان را سرکوب می‌کنید؛
 • در برابر کارهایی که دیگران انجام می‌دهند، خود را مقصر می‌دانید و سرزنش می‌کنید؛
 • وقتی دیگران می‌خواهند شما را آگاه کنند، شما از فردی که در حال سوء‌استفاده از شماست، دفاع می‌کنید؛
 • با ناامیدی تلاش می‌کنید افراد سوء‌استفادگر را از شر خودشان نجات دهید؛
 • هر وقت که می‌خواهید از خودتان حمایت کنید، احساس گناه می‌کنید؛
 • تصور می‌کنید که لایق این رفتارهای نامناسب هستید؛
 • بر این باورید که هیچ‌کس دیگر هرگز نمی‌خواهد با شما باشد؛
 • وقتی فرد سوء‌استفادگربه شما می‌گوید که «نمی‌توانم بدون تو زندگی کنم» شما کنار او می‌مانید.

چه باید کرد؟

اگر از نظر ذهنی و عاطفی از شما سوء‌استفاده می‌شود، به هوش و غریزه خود اعتماد کنید. بدانید که چنین رفتاری درست نیست و شما مجبور نیستید این نوع زندگی را تحمل کنید.

اگر از خشونت فیزیکی احتمالی می‌ترسید، با پلیس یا نزدیک‌ترین مددکاری اجتماعی تماس بگیرید.

اگر هم در خطر خاصی نیستید، پس می‌توانید با یک مشاور تماس بگیرید و در مورد وضعیت‌تان از او راه‌حل بخواهید.

انتخاب‌هایتان می‌تواند بسته به شرایط‌تان باشد. هر یک از کارهای زیر می‌تواند به کمک‌تان بیاید:

 • بپذیرید که شما مقصر نیستید. سعی نکنید برای فردی که قصد سوء‌استفاده از شما دارد، دلیل بتراشید. ممکن است قصد کمک به او را داشته باشید، اما بدون کمک گرفتن از مشاوران حرفه‌ای، بعید است بتوانید این الگوی رفتاری را تغییر دهید. آنها مقصر هستند و باید رفتارشان را عوض کنند.
 • وارد بازی نشوید و مرزهای شخصی تعیین کنید. بگویید که به هیچ نوع رفتار حاکی از سوء‌استفاده واکنش پاسخ نمی‌دهید یا وارد بحث و گفت‌وگو نمی‌شوید. سپس این تصمیم خود را عملی کنید. تا جایی که می‌توانید قدرت عمل فرد سوء‌استفادگر را محدود کنید.
 • از رابطه یا وضعیت بد فعلی‌تان خارج شوید. اگر امکان دارد، تمام پیوندها را بشکنید. برای فرد سوء‌استفادگر مشخص کنید که بازی تمام شده است و شما به گذشته باز نمی‌گردید. البته بهتر است برای این کار از یک درمانگر کمک بگیرید تا بهترین روش را به شما نشان دهد.
 • زمانی را برای بهبود به خود اختصاص دهید. با اعضاء خانواده و دوستانی که می‌توانند از شما حمایت کنند، تماس بگیرید. اگر در سن مدرسه هستید، از معلم یا مشاور مدرسه کمک بگیرید. اگر فکر می‌کنید به درمانگر نیاز دارید، حتما از یک متخصص کمک بگیرید تا در درمان به شما کمک کند.

اگر فرزند یا دارایی‌های مشترک با همسرتان دارید، رها کردن ارتباط‌تان کمی سخت و پیچیده‌تر می‌شود. در این صورت باید از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید:

چرا خانم ها به شوهرشان اهمیت نمی دهند؟ نشانه های سرد شدن زن از مرد
کافی است زن ها فقط این ۳ راز شوهرشان را بدانند !
شش اشتباه بزرگ خانم ها در رابطه با مردان که باعث شکست زندگی زناشویی می شود

ثبت دیدگاه