چاپ کد خبر: 130662
14 دی 1402

چند ویژگی‌ که روانشناسان می گویند بیشتر از ظاهر برای افراد جذابیت می آورند

چند ویژگی‌ که روانشناسان می گویند بیشتر از ظاهر برای افراد جذابیت می آورند
باآنکه ظاهر ممکن است در اولین برداشت مهم باشد، خصوصیات دیگر ماست که می‌تواند قلب دیگران را به دست آورد.

به گزارش اول فارس، در نظرسنجی‌های مربوط به خصوصیات و ویژگی‌های ترجیحی افراد، ظاهر و جذابیت به همراه موفقیت‌های مادی مانند امنیت مالی، در میان گزینه‌هایی است که در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

در عوض خصوصیاتی مانند مداراجویی، برون گرایی و هوش در انتخاب افراد برای شریک زندگی، همواره بالاتر از جذابیت‌های فیزیکی قرار می‌گیرند.

گِرِگ وبستر استاد روانشناسی دانشگاه فلوریدا می‌گوید با آنکه ممکن است افراد طوری به سوالات پاسخ دهند که در چشم دیگران مقبول باشد اما مردم عموماً می‌گویند که ویژگی‌هایی مانند هوش را به ظاهر ترجیح می‌دهند.

اندازه گیری شخصیت یک نفر می‌تواند مشکل باشد. آزمون‌های روان‌سنجی که معمولاً به شکل پرسشنامه هستند، دهه‌هاست که در روان‌پزشکی به‌عنوان راهی برای سنجش شخصیت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روان‌پزشکان اغلب از آزمون «پنج مهم» (Big Five) استفاده می‌کنند که افراد را بر اساس پنج ویژگی می‌سنجد: استقبال از تجربیات جدید، وظیفه شناسی، برونگرایی،‌ سازگاری و روان رنجوری.

این‌ باور وجود دارد که این پنج خصوصیت کاملاً رایج هستند اما این نگاه خالی از انتقاد نیست. به گفته وبستر، نگریستن تنها به پنج ویژگی، دید بسیار محدودی از آنچه افراد انتخاب می‌کنند ارائه می‌دهد.

تست‌های روان‌سنجی در حالی که ناقص هستند، می‌توانند شباهت‌ها و تفاوت‌های بین افراد را نشان دهند و  تصویر گسترده‌ای از شخصیت افراد ترسیم کنند. و به نظر می‌رسد که برخی از بخش‌های شخصیت ما شاخص‌های بهتری از میزان مناسب بودن ما برای روابط جدی هستند.

از میان پنج ویژگی ذکرشده، سازگاری و مداراجویی که نشان دهنده مهارت‌های بین فردی یک فرد است در ارزیابی اولیه میزان مطلوبیت از سوی هر دو جنس نقش مهمی ایفا می‌کند و قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده میزان رضایت از رابطه در حال حاضر و در آینده هستند.

هم برای زنان و هم مردان جذابیت فیزیکی باید با سازگاری همراه باشد تا تمایل به یک رابطه جدی را پیش‌بینی کند.

وبستر می‌گوید که درک ما از شخصیت خود و دیگران با چارچوب مرجع ما شکل می گیرد. برای مثال، افراد سازگارتر، تمایل دارند دیگران را مهربان و دوستانه ببینند و برعکس، و ما جذب افرادی می‌شویم که ارزش‌های مشابهی با ما دارند. بر این اساس ممکن است با افرادی جفت شویم که شخصیت‌های بسیار شبیه به خودمان دارند.

تری اوربچ و سوزان اسپریچر، استادان روانشناسی دانشگاه‌های میشیگان و ایلینویز آمریکا، به ویژگی‌هایی اشاره می‌کنند که به نزدیکی و شباهت افراد مربوط می‌شود. مانند اینکه فرد مقابل از نظر ژنتیکی و فیزیکی چقدر به ما شباهت دارد و چقدر نزدیک به ما زندگی می‌کند. زوج‌هایی که سطوح بالایی از شباهت در پنج خصوصیت مهم را گزارش می‌دهند از نظر توانایی حل مشکلات و مدیریت کارهای روزانه از دیگر زوج‌ها موقعیت بهتری دارند.

برخی روانشناسان معتقدند که ما باید به دنبال شریک زندگی آشنایی باشیم که برخی از ویژگی‌های شخصیتی مانند ظاهر، موقعیت جغرافیایی و طبقه اجتماعی‌اش با ما همخوانی داشته باشد و این را «پایه‌ای‌ترین اصل جذابیت» می‌دانند.

با این حال برخی از تفاوت‌های شخصیتی نیز ممکن است جذاب باشند. گاهی ما ترجیح می‌دهیم در کنار فردی قرار بگیریم که سطح برون‌گرایی او در نقطه مقابل ماست و می‌تواند ویژگی‌های متفاوتی را از ما بیرون بکشد.

وبستر همچنین معتقد است که افراد به دنبال کسی هستند که از نظر اجتماعی، فیزیکی یا مالی مسلط باشند، اما نه لزوماً نسبت به خودشان.منبع:روزیاتو

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار