چاپ      کد خبر: 66530
15 شهریور 1400

چه کسانی مشمول دریافت سهام عدالت جدید هستند؟

به گزارش گروه اجتماعی اول فارس ، به نظر می رسد گروهی از نمایندگان مجلس که خواستار تخصیص سهام عداالت به جاماندگان این سهام بودند سرانجام توانسته اند نظر مساعد رئیس جمهور را به این امر جلب کنند.

این خبر را محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس داده است که پیش از این نیز بارها درباره ضرورت بازنگری به توزیع سهام عدالت و تخصیص سهام‌عدالت به جاماندگان این طرح سخن گفته بود.

برای دسترسی سریع‌تر به اخبار اقتصادی مهم روز، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از  اینجا  وارد شوید.

روزنامه همشهری در این باره نوشته است؛ آن طور که محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده، سیدابراهیم رئیسی موافقت اولیه خود را برای اجرای طرح ساماندهی سهام‌عدالت و واگذاری سهام به جامانده‌های سهام عدالت اعلام کرده است.

جامانده ها ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر هستند

پورابراهیمی تصریح کرد: رئیس‌جمهور با اختصاص سهام برای جاماندگان سهام‌عدالت تا پایان سال و ارجاع موضوع به سازمان برنامه و بودجه موافقت کرده است. او همچنین درباره اینکه با طرح جدید مجلس چه تعداد از مشمولان، سهام‌عدالت دریافت خواهند کرد، گفت: برآورد ما این است که به ۱۰تا ۱۵میلیون نفر از جامانده‌ها، سهام عدالت داده شود.

کارگران ساختمانی و دستفروشان سهامدار عدالت می شوند

وی افزود: در این طرح جاماندگان سهام عدالت در چند گروه تقسیم می‌شوند؛ گروه نخست افرادی هستند که در سال۸۴ جزو مشمولان دریافت سهام عدالت بودند اما به دلایل مختلف از لیست نهایی سازمان خصوصی‌سازی‌ حذف شدند، که تعداد آنها حدود یک میلیون و ۸۰۰هزار نفر تا ۲میلیون نفر است.

این نماینده مجلس افزود: مشاغل تعریف نشده که اطلاعات جامعی از آنها وجود ندارد، مانند کارگران ساختمانی، دستفروشان و…. نیز جزو گروه مذکور هستند. او تأکیدکرد: دومین گروهی که در طرح ساماندهی سهام عدالت تعیین تکلیف می‌شوند، افراد کمتر از ۱۴سال هستند، از سال ۸۵تاکنون بسیاری از خانواده‌هایی که سهام‌عدالت دریافت کردند، صاحب فرزند جدید شدند که این فرزند از سهام‌عدالت محروم است.

فرمول جدید برای سهامداران جدید عدالت

پورابراهیمی اضافه کرد: سومین گروهی که در طرح ساماندهی سهام عدالت، صاحب این سهام می‌شوند، افرادی هستند که طی سال‌های گذشته به‌دلیل بروز مشکلات اقتصادی، توان مالی آنها کاهش یافته و هم‌اکنون جزو دهک‌های کم درآمد محسوب می‌شوند. او درباره میزان واگذاری سهام‌عدالت به جاماندگان در طرح ساماندهی سهام عدالت، تصریح کرد: میزان واگذاری‌های جدید باید براساس فرمول خاصی صورت گیرد، زیرا این افراد همانند سایر صاحبان سهام‌عدالت که از سال۸۶ مشمول سود سهام شدند، از آن برخوردار نیستند، بنابراین میزان سهام‌عدالت آنها متفاوت خواهد بود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار