چگونه از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ در انتخاب رنگ دکوراسیون استفاده می‌شود؟

چگونه از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ در انتخاب رنگ دکوراسیون استفاده می‌شود؟

۱۰-۳۰-۶۰ یک قانون جالب است که به شما کمک می‌کند از ترکیب رنگ‌های مختلف برای طراحی محیط زندگی خود استفاده کنید. این قانون ساده می‌تواند تعادل و هارمونی را در هر فضایی ایجاد کند. برای اینکه با قانون ۶۰-۳۰-۱۰ و نحوه‌ی کارکرد آن در دکوراسیون آشنا شوید، مطلب امروز را تا انتها بخوانید. چگونه از […]

۱۰-۳۰-۶۰ یک قانون جالب است که به شما کمک می‌کند از ترکیب رنگ‌های مختلف برای طراحی محیط زندگی خود استفاده کنید. این قانون ساده می‌تواند تعادل و هارمونی را در هر فضایی ایجاد کند. برای اینکه با قانون ۶۰-۳۰-۱۰ و نحوه‌ی کارکرد آن در دکوراسیون آشنا شوید، مطلب امروز را تا انتها بخوانید.

چگونه از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ برای انتخاب رنگ‌ها در دکوراسیون استفاده کنیم؟

بر اساس این قانون، ۶۰ درصد رنگ اتاق شما از رنگ اصلی تشکیل می‌شود. برای مثال، در یک اتاق نشیمن به احتمال زیاد رنگ اصلی به دیوارها و وسایل بزرگ مثل فرش یا کاناپه اختصاص دارد. ایده‌ی اصلی این است که رنگ اصلی توجه‌ها را به سمت خود جلب کرده و رنگ پایه یا پس‌زمینه را برای سایر موارد فراهم می‌کند.

با توجه به این قانون، ۳۰ درصد فضا مربوط به رنگ ثانویه است. به عبارت دیگر، میزان استفاده از رنگ ثانویه باید تقریبا نصف رنگ اصلی باشد. رنگ ثانویه را می‌توان در پرده، روتختی یا صندلی به‌کار برد یا از آن برای طراحی دیوار شاخص استفاده کرد. این رنگ از رنگ اصلی پشتیبانی می‌کند، اما به‌‌اندازه‌ی کافی با آن تفاوت دارد تا بتوان این دو را از هم تشخیص داد. کنتراست بین رنگ اصلی و رنگ ثانویه به جذاب‌تر شدن محیط کمک می‌کند.

در نهایت، رنگ‌ تأکیدی ۱۰ درصد محیط را به خود اختصاص می‌دهد. برای مثال، از آن برای کوسن‌ها، لوازم دکوری، آثار هنری، لامپ‌ها و چراغ‌ها استفاده می‌شود. رنگ تأکیدی را می‌توان با توجه به رنگ‌های به‌کار رفته در آثار هنری اتاق یا وسایل بزرگ‌تر محیط انتخاب کرد.

استفاده از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ انتخاب رنگ را آسان کرده و به شما کمک می‌کند که یک دکوراسیون چشم‌نواز داشته باشید. روش‌های مختلفی برای انتخاب رنگ‌های اصلی، ثانویه و تأکیدی وجود دارد. ساده‌ترین راه این است که به سراغ چرخه‌ی رنگ (color wheel) بروید. ترفند دیگری که توسط طراحان دکوراسیون استفاده می‌شود، انتخاب رنگ به کمک کالیته‌ یا رنگ‌بندی پارچه‌ها است. چون طراحان پارچه از قبل با استفاده از این اصول طیف‌ها رنگی را مشخص کرده‌اند.

نحوه‌ی نقض قانون ۶۰-۳۰-۱۰ در دکوراسیون

استفاده از یک قانون مشخص انتخاب رنگ را به‌قدری برای شما آسان می‌کند که ممکن است تعجب کنید که چرا همه‌ی افراد از آن پیروی نمی‌کنند. بعضی از مردم در ترکیب کردن رنگ‌ها خارج از چهارچوب فکر می‌کنند یا احساس می‌کنند که برای بیان ایده‌های رنگی خود به بیش از سه گزینه نیاز دارند. در هر صورت، به‌دلایل مختلف ممکن است بخواهید قانون ۶۰-۳۰-۱۰ را زیر پا بگذارید. خوشبختانه، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها این قانون را نقض کرده و در عین حال تعادل را در ترکیب رنگ دکوراسیون خود حفظ کنید.

نکته‌ی اصلی برای شروع هر پروژه‌ی خلاقانه‌ای این است که قوانین را قبل از نقض کردن آن‌ها بیاموزید. بنابراین پس از اینکه فرضیه‌ی اصلی قانون ۶۰-۳۰-۱۰ را به‌خوبی درک کردید، می‌توانید آن را برای خود شخصی‌سازی کنید. به‌علاوه، آشنایی با این قانون به شما در یادگیری بایدها و نبایدهای ست کردن رنگ‌ها کمک می‌کند.

روش‌های مختلفی برای شکستن قانون ۶۰-۳۰-۱۰ وجود دارد که در ادامه‌ی مطلب به معرفی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

۱. قانون ۶۰-۳۰-۱۰ را به کمک قانون ۱۱۰ درصد نقض کنید

اگر می‌خواهید قانون قبلی را زیر پا بگذارید و طرح رنگی خود را ارائه دهید، قانون ۱۱۰ درصد انتخاب خوبی است. در این قانون، ۶۰ درصد فضا را به رنگ اصلی و ۳۰ درصد آن را به رنگ ثانویه اختصاص می‌دهید، اما به جای یک رنگ از دو رنگ تأکیدی ۱۰ درصد استفاده می‌کنید. این قانون زمانی به کار شما می‌آید که به بیش از یک رنگ تأکیدی نیاز دارید.

۲. از یک رنگ برای طراحی دکوراسیون استفاده کنید

وقتی از یک رنگ برای طراحی فضای زندگی خود استفاده می‌کنید، به جای اینکه سه رنگ مجزا داشته باشید، رنگ‌های اصلی، فرعی و تأکیدی شما از سایه‌های مختلف یک رنگ واحد تشکیل می‌شوند. برای مثال، می‌توانید رنگ خاکستری خنثی را به‌عنوان ۶۰ درصد رنگ اصلی در نظر بگیرید، سایه تیره‌ی همان خاکستری را به ۳۰ درصد رنگ ثانویه‌ی خود اختصاص دهید و سایه‌ی کم‌رنگ خاکستری را به‌عنوان ۱۰ درصد رنگ تأکیدی انتخاب کنید. استفاده از یک طرح تک رنگ برای دکوراسیون می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

۳. قانون خودتان را بنویسید

اگر به انتخاب‌های جسورانه علاقه دارید یا دوست ندارید اتاقی بیش از حد متعادل داشته باشید، زمان آن فرا رسیده است که فرمول خودتان را بنویسید. برای مثال، اگر فکر می‌کنید قانون ۳۰-۳۰-۲۰-۲۰ برای شما مناسب است، آن را امتحان کنید. ذکر این نکته ضروری است که توجه به تعادل رنگ در فضا مهم است. هنگامی که از وزن بصری نسبت‌های رنگی مختلف آگاه شدید، می‌توانید قوانین رایج را زیر پا بگذارید و به ترکیب رنگی برسید که برای شما مناسب است.

کلام پایانی

قانون ۶۰-۳۰-۱۰ برای مواقعی که در ترکیب کردن رنگ‌ها دچار سردگمی می‌شوید، گزینه‌ی خوبی است. این قانون به شما کمک می‌کند که از رنگ‌های مختلف با نسبت مشخصی در دکوراسیون خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید کمی پا را فراتر گذاشته و با تغییراتی که در این قانون ایجاد می‌کنید، خلاقیت خود را در ارائه رنگ‌ها نشان دهید.

منبع: thespruce

مطالب مرتبط

« شابی شیک »سبکی نو برای راحت‌، آرام‌ و دلپذیرتر کردن فضاهای داخلی و اتاق‌ها

رنگ ستاد پزشکیان اعلام شد+عکس

پوشیدن این ۵ رنگ لباس شما را پیرتر نشان می دهد

نظرات