• 20 / بهمن 1402 / 19:59
 • شناسه خبر : 133875

چگونه با ترس از شکست در خود مقابله کنیم ؟

ترس از شکست یک چیز بسیار طبیعی است که شاید در بیشتر ما وجود داشته باشد.یکی از قابل توجه ترین تاثیرات منفی ترس از شکست این است که شما را از انجام بسیاری از کار ها باز می ‎دارد و جلوی آزادی و شجاعت شما را برای ریسک کردن برای رسیدن به موفقیت می‎ گیرد . همه افراد دنیا حتی موفق ترین و ثروتمند ترین آن ها نیز زمانی دچار ترس از عدم موفقیت شده اند

ترس از شکست

علت ترس از شکست چیست؟
ترس باعث می شود که از موقعیت های آسیب رسان دور شوید. این احساس مانع از تلاش کردن می شود. دلیل این ترس چیست؟

الگوی تربیتی از کودکی:
والدینی که بیش از حد از فرزند خود حمایت می کنند، به ذهنیت او از خود آسیب می زنند. والدین سخت گیر باعث می شود فرزندشان احساس کند که برای هر چیز به اجازه گرفتن و تایید نیاز دارد. آنها این نیاز به تایید را در بزرگسالی نیز ادامه می دهند.

ایده آل گرایی:
این نوع نگاه می تواند ریشه ترس از شکست باشد. برای ایده آل گراها شکست بسیار سخت و تحقیر کننده است.

اعتماد به نفس پایین یا کاذب:
کسانی که اعتماد به نفس کافی دارند، می دانند که همیشه موفق نمی شوند. اما کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند، از ریسک کردن می ترسند. آنها ترجیح می دهند در محدوده همیشگی خود باشند، تا آنکه چیزی جدید را امتحان کنند.

اثرات عدم درمان ترس از شکست چیست؟
روانشناسان معتقدند در اثر این ترس ۵ مشکل برای این افراد به وجود می آید:

 • تجربه شرم و خجالت
 • تغییر دیدگاه فرد نسبت به خود
 • داشتن آینده نامعلوم
 • ناراحت کردن دیگران
 • از دست دادن روابط مهم شغلی و عاطفی در زندگی

علائم:
نشانه های این مشکل در همه افراد یکسان نیست. شدت آن نیز از خفیف تا شدید را شامل می شود.

اگر دچار این نوع ترس باشید، ممکن است آن را به شکل زیر تجربه کنید:

 • بی میلی به تجربه یا انجام کارهای جدید
 • اضطراب بیش از حد
 • ناتوانی در دنبال کردن اهداف
 • وسواس فکری در مورد آینده و موفقیت
 • عزت نفس و اعتماد به نفس پایین همراه با گفتگوی درونی منفی درباره توانایی های فردی
 • ایده آل گرایی

بیشتر افراد دچار ترس از عدم موفقیت هستند. اما زمانی باید برای درمان اقدام کنید که دارای نشانه های زیر باشید:

 • هیچ وقت هیچ کاری را شروع نمی کنید چون می ترسید شکست بخورید.
 • از ابتدای شروع کاری، به شکست خوردن فکر می کنید.
 • فرصت های بزرگی را در زندگی خود به خاطر ترس از دست داده اید.
 • شرایط و دیگران را مانع موفقیت خود می دانید.

ترس از شکست

چگونه با ترس از شکست در خود مقابله کنیم ؟

ترس از شکست مانع رسیدن شما به موفقیت می ‎شود . مردم عمدتا از عدم موفقیت و عدم اعتماد به توانایی های خود می‎ ترسند. در حالی که افرادی که اعتماد به نفس دارند و به توانایی های وجودی خود ایمان دارند، هرگز به شکست فکر نخواهند کرد .

بسیاری از مردم به دلیل مورد تمسخر قرار گرفتن توسط سایر افراد، سرزنش شدن و غیره دچار ترس از عدم موفقیت و شکست خوردن می ‎شوند. در این قسمت از رازهای موفقیت در کارو زندگی نمناک به بیان نکاتی موثر برای مقابله با ترس از عدم موفقیت خواهیم پرداخت.

۱-مثبت فکر کنید

یکی از موارد اساسی برای مقابله با ترس از شکست، مثبت اندیشی است و از این طریق قادر خواهید بود تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و افکار منفی تان را به افکاری مثبت تبدیل کنید .تفکر مثبت، یک رویکرد روانشناختی و عاطفی است که به مردم در سراسر جهان کمک می ‎کند تا نیمه مثبت هر چیزی را بنگرند و به دنبال دریافت نتیجه مثبت باشند . برای غلبه بر ترس خود، باید در انجام فعالیت های روزانه تان مثبت اندیش باشید .

۲-به چیزهایی فکر کنید که می توانید کنترل کنید:

وقتی به چیزی فکر می کنید که کنترلی روی آن ندارید، خودتان را مضطرب می کنید. برعکس، با فکر کردن به مواردی که در دستان شماست احساس اطمینان و اعتماد به نفس خواهید کرد.به ترس هایتان فکر نکنید. فقط به چیزی فکر کنید که می توانید انجام دهید و آن را درست انجام دهید. بدین ترتیب، همه چیز خود به خود حل می شود.

۳-علت ترس خود را شناسایی کنید

با شناسایی علت ترس خود، می ‎توانید ترس تان را از بین ببرید. دلایل زیادی برای ترس از شکست وجود دارد و بنابراین شما باید علت واقعی ترس را شناسایی کنید که این امر به شما در ریشه کن کردن ترستان کمک فراوانی می‎ کند .بنشینید و از خود بپرسید که ترس از شکست به چه دلیلی در وجود شما ایجاد شده و دلیل واقعی آن چیست و به یاد داشته باشید که ترس از عدم موفقیت باعث افزایش کنترل والدین، عدم اعتماد به نفس ، خجالتی و ترسو بودن و تضعیف مهارت های شما می‎ شوند .

۴-از پرداختن به افکار منفی خودداری کنید

تفکرات منفی باعث افزایش ترس از شکست در افراد می‎ شوند و بنابراین باید برای جلوگیری از شکست خود، بر افکار منفی تان غلبه کنید و به یاد داشته باشید که افکار منفی نه تنها نمی ‎توانند برای شما نتایج مثبتی به ارمغان بیاورند، بلکه باعث از بین رفتن آینده و حتی زمان حال شما نیز می ‎شوند . در مقابل افکار مثبت باعث بهبود عملکرد شما، آمادگی برای ریسک کردن ، ایمان به توانایی های خود و افزایش سلامتی و بهبود عملکرد شما می ‎شوند.

۵-موفقیت هایتان را ثبت کنید:

ترس تنها یک توهم در ضمیر ناخودآگاه ماست که با عمل کردن از بین می رود. زمانی که شروع به عمل کردن بکنید، می توانید به هدف های خود نزدیک تر شوید. رسیدن به هر موفقیت کوچک، ترس را در زندگی شما کمرنگ تر می کند. همه موفقیت های بزرگ با موفقیت های کوچک شروع می شوند. آنها را ثبت کنید و هر روز به خودتان یادآور شوید.

ترس از شکست

۶-انتظار داشته باشید که شکست بخورید

بپذیرید که هر کسی شکست می خورد. باید یاد بگیرید که در مسیر موفقیت، باید بارها شکست بخورید و آنقدر این کار تکرار شود تا راه موفقیت را یاد بگیرید.در هنگام شکست به خودتان یادآوری کنید که هیچ کس وجود ندارد که همیشه موفق شده باشد. مزایای شکست خوردن را به خودتان یادآور شوید و به توانایی هایتان در بهره بردن از این شکست اعتماد کنید.

۷-از استرس دادن به خود خودداری کنید

در صورت داشتن استرس، نمی ‎توانید در انجام اعمال خود به خوبی تمرکز کنید و آن ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و از این رو بهتر است که مسئولیت های کمتری به عهده بگیرید تا بتوانید در انجام آن ها خونسردی خود را حفظ کنید و به بهترین شکل آن ها را به پایان برسانید .

۸-به بدترین سناریو بیاندیشید

شاید تصور می کنید این روش ترس از شکست را در شما بیشتر می کند. اما در مواردی با دو منفعت همراه است. اول آنکه ممکن است متوجه شوید بدترین حالت آنقدر هم که فکر می کنید بد نیست. دوم آنکه با بررسی بدترین حالت می توانید به راهکارهای پیشگیری از آن نیز فکر کنید.

۹-مشورت کردن با افراد با تجربه

بسیاری از افراد نسبت به گرفتن راهنمایی از افراد با تجربه بی تفاوت هستند . برای رسیدن به موفقیت در فعالیت های خود، کمک گرفتن از افراد با تجربه بسیار ضروری است و همچنین باعث کاهش ترس شما از عدم موفقیتتان نیز می ‎شود .افراد زیادی وجود دارند که می ‎توانند توصیه های مناسبی به شما ارائه دهند و شما نباید این افراد و نصایح آن ها را نادیده بگیرید زیرا آن ها می‎ توانند راه های مناسبی برای رهایی از ترس از عدم موفقیت به شما ارائه دهند .

سایر نکات مهم درباره مقابله با ترس از شکست

نکات بسیار زیادی برای مقابله شما بر ترس از عدم موفقیتتان وجود دارد که عبارتند از :

 • نگرش خود را نسبت به اعمال تان تغییر دهید زیرا اگر دائما در این تصور باشید که اعمالتان به شکست ختم خواهد شد، همین اتافق برایتان رخ خواهد داد .
 • باورهای منفی خود را تغییر دهید و نیمه پر لیوان را بنگرید .
 • بپذیرید که شما کامل نیستید و شکست احتمالی خود را بپذیرید .
 • ناتوانی و عدم درک خود از بعضی موضوعات را بپذیرید که این امر به شما در درک بهتر نقاط ضعف تان کمک می ‎کند .
 • بپذیرید که شما قادر به انجام همه کار ها در جهان نیستید .
 • از هرگونه رفتار، اندیشه، احساسات و یا هر عملی که باعث تضعیف روحیه شما می ‎شود خودداری کنید .
 • به توانایی ها، مهارت ها و دانش خود اعتماد کنید .
 • به شکست های خود به چشم تجربیاتی گرانبها نگاه کنید .
 • رویکرد های خود را ارزیابی کنید و رویکردی تنظیم کنید که باعث سهولت بیشتر شما شود.
 • از فکر کردن به اینکه شما یک بازنده هستید خودداری کنید و همیشه مهارت ها و توانایی های خود را تحسین کنید .
 • با احساسات منفی خود مانند نا امید ، پشیمانی ، عصبانیت و غم مقابله کنید .
 • ترس از شکست باعث تضعیف روحیه شما می ‎شود و بنابراین سعی در جلوگیری از شکست خود داشته باشید .
مطالب مرتبط

نظرات