چاپ کد خبر: 130290
10 دی 1402

چگونه با سرکه و جوش شیرین گرفتگی لوله‌ها را باز کنیم؟

  چگونه با سرکه و جوش شیرین گرفتگی لوله‌ها را باز کنیم؟

جوش شیرین (بی کربنات سدیم) یکی از موادی است که در هر آشپزخانه‌ای پیدا می‌شود و می‌تواند برای تمیز کردن لباس‌ها، وسایل برقی و حتی لوله‌های فاضلاب‌ بدبو یا گرفته معجزه کند. جوش شیرین می‌تواند رسوبات معدنی و مواد آلی مانند گریس را حل کند. این ماده دارای خواص ضدعفونی‌کننده برای مبارزه با باکتری‌ها و قارچ‌های ایجاد‌کننده‌ی بو است. تمیز کردن منظم لوله‌ها و سینک با جوش شیرین می‌تواند از گرفتگی لوله جلوگیری کند. قبل از استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی از جوش شیرین برای باز کردن لوله استفاده کنید.

برای باز کردن لوله به چه چیزی نیاز دارید؟

 • قابلمه
 • قیف
 • آب جوش
 • مایع ظرفشویی
 • جوش شیرین
 • سرکه‌ی سفید
 • نمک

چگونه با جوش شیرین و سرکه لوله را باز کنیم؟

How to unclog pipes with vinegar and baking soda 3

سرکه با ترکیب موادی مانند جوش شیرین به عنوان یک لوله باز کن عمل می‌کند.

۱. آب جوش را گرم کنید

آب جوش را در یک کتری روی اجاق گاز یا در یک پیمانه‌ی بزرگ در مایکروویو گرم کنید.

۲. آب جوش و مایع ظرفشویی را در سوراخ سینک بریزید

مقداری از صابون یا مایع ظرفشویی ضد چربی را در سوراخ کف سینک بریزید و آب جوش را با احتیاط داخل لوله بریزید. مایع ظرفشویی به از بین بردن گرفتگی‌های چربی کمک می‌کند.

۳. جوش شیرین را در سوراخ کف سینک بریزید

یک فنجان جوش شیرین را در سوراخ کف سینک بریزید. برای این کار می‌توانید از یک پیمانه یا قیف استفاده کنید.

۴. سرکه را اضافه کنید

یک فنجان سرکه‌ی سفید را در سوراخ سینک بریزید. از واکنشی که رخ می‌دهد تعجب نکنید. جوش شیرین یک ماده‌ی قلیایی و سرکه یک اسید استیک ملایم است. هنگامی که این دو با هم مخلوط می‌شوند، واکنش نشان می‌دهند تا یکدیگر را خنثی کنند. صدایی که می‌شنوید واکنشی است که اغلب گرفتگی‌ها را در مجرای فاضلاب از بین می‌برد.

۵. آب گرم را باز کنید

پس از قطع شدن صدای واکنش پنج دقیقه صبر کنید. از این زمان برای گرم کردن دو فنجان آب استفاده کنید تا به جوش بیاید. آب جوش اضافی را در سوراخ سینک بریزید. آب داغ شیر را باز کنید تا همه گرفتگی‌های لوله از بین بروند. اگر لوله همچنان گرفته است مراحل قبلی را تکرار کنید. اگر اخیراً لوله‌های خود را تمیز نکرده‌اید، ممکن است لازم باشد شستشو با جوش شیرین را حداقل دو بار تکرار کنید. اگر گرفتگی لوله پس از دو یا چند بار تلاش پاک نشد، از روش جوش شیرین و نمک که در زیر توضیح داده شده است استفاده کنید.

چگونه لوله را با نمک و جوش شیرین تمیز کنیم؟

چگونه با سرکه و جوش شیرین گرفتگی لوله‌ها را باز کنیم؟

باز کردن لوله با جوش شیرین یکی از روش های سریع و بسیار آسان خانگی است.

اگر روش جوش شیرین و سرکه لوله‌ها را باز نکرد در مرحله بعد از روش نمک و جوش شیرین استفاده کنید. بهتر است شب این کار را انجام دهید تا موقع صبح از سینک استفاده نشود.

۱. جوش شیرین را در سوراخ سینک بریزید

برای باز کردن لوله یک فنجان جوش شیرین را در سوراخ کف سینک بریزید.

۲. نمک را سوراخ سینک بریزید

جوش شیرین را با نصف فنجان نمک در سوراخ سینک بریزید. این مخلوط بهتر است یک شب بماند.

۳. آب جوش را اضافه کنید

صبح دو فنجان آب را حرارت دهید تا بجوشد سپس آب داغ را در سوراخ سینک بریزید.

۴. شیر آب داغ را باز کنید

آب داغ شیر را باز کنید. ممکن است لازم باشد این روند را تکرار کنید یا روش جوش شیرین و سرکه را امتحان کنید. اگر هیچ یک از روش‌های جوش شیرین لوله را باز نمی‌کند، احتمالاً باید لوله تخلیه را جدا کنید تا گرفتگی آن پاک شود.

نکاتی برای تمیز نگه داشتن لوله سینک

How to unclog pipes with vinegar and baking soda 2

 • همیشه از سبد‌های صافی برای سوراخ سینک استفاده کنید تا ذرات مو و مواد غذایی از سوراخ سینک پایین نرود.
 • هرگز در سوراخ سینک چربی و روغن نریزید. هنگام پختن غذا‌های چرب یا روغنی قبل از شستن ظروف آن‌ها را با دستمال کاغذی پاک کنید تا چربی و روغن کمتری وارد سوراخ سینک شود و گرفتگی ایجاد نکند.
 • به طور منظم ترکیب آب جوش و مایع ظرفشویی ضد چربی در سوراخ سینک بریزید تا از ایجاد گرفتگی‌های چربی در لوله‌ها جلوگیری کنید.
 • هر دو روش جوش شیرین و سرکه و جوش شیرین و نمک می‌تواند برای تمیز کردن و باز کردن لوله کارساز باشد. برای از بین بردن بوی بد سینک مقدار جوش شیرین، آب، سرکه و نمک را به نصف کاهش دهید و دستورالعمل‌های بالا را انجام دهید.

کلام آخر

هر هفته سوراخ کف سینک را با مخلوط آب جوش و مایع ظرفشویی ضد چربی بشویید. به محض اینکه متوجه شدید آب به آرامی تخلیه می‌شود، سینک را با جوش شیرین تمیز کنید. همچنین می‌توانید از این فرآیند به عنوان یک روش تعمیر و نگهداری منظم باز کردن لوله استفاده کنید. می‌توانید از جوش شیرین قدیمی برای باز کردن لوله سینک استفاده کنید.

سوالات متداول رفع گرفتگی با سرکه و جوش شیرین

چگونه متوجه شوید که لوله‌ها گرفته‌اند؟
اگر آب به آهستگی از سینک، دوش، وان حمام یا توالت تخلیه می‌شود، مجرای لوله مسدود شده یا شروع به مسدود شدن کرده است.
هر چند وقت یک بار باید لوله‌ها را تمیز کنید؟
می‌توانید هفته‌ای یک بار با آب جوش و مایع ظرفشویی سوراخ کف سینک را تمیز کنید. اگر متوجه شدید که آب به سرعت از سوراخ سینک پایین نمی‌رود، از روش جوش شیرین برای پاکسازی آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از جوش شیرین به صورت ماهانه برای تمیز کردن لوله‌ها استفاده کنید.
چگونه می‌توان از گرفتگی لوله‌های فاضلاب جلوگیری کرد؟
یک صافی می‌تواند به جلوگیری از شستن اقلام ناخواسته در فاضلاب کمک کند. از ریختن مواد غذایی یا چربی در زهکشی آشپزخانه خودداری کنید. در حمام، صافی مو‌ها را در سبد خود می‌گیرد و از پایین رفتن آن‌ها در فاضلاب جلوگیری می‌کند|منبع: thespruce.com

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار