• 05 / خرداد 1402 / 12:20
  • شناسه خبر : 112916

چگونه میوه اژدها را در باغچه یا گلدان بکاریم ؟

پرورش این کاکتوس میوه دار آزمون نهایی صبر است اما ارزش صبر کردن را دارد.با نام های پیتایا، تان لانگ، پیتاهایا و … شناخته می شود و از خانواده کاکتوس است. این میوه به رنگ قرمز زیبایی است و دارای خواص و ویتامین های زیادی است. مانند ویتامین ث، کالری، چربی، پروتئین، فیبر، آهن، تیامین و ویتامین های دیگر قیمت این میوه نسبت به سایر میوه ها گران تر است.

هوشنگ جهانبخش| اول فارس :گل های منحصر به فرد درخت اژدها قطری به اندازه ۲۵ سانتی متر و طول شان تا ۳۰ سانتی متر هم می رسد. از ویژگی های خاص شکوفه های درخت اژدها این است که فقط برای یک شب باز می شوند.

میوه های اژدها که به خاطر نمای بیرونی به رنگ صورتی تند و پوشیده از سنبله شناخته می شوند، یکی از میوه های گرمسیری هستند که به طور گسترده در سوپرمارکت های آمریکا موجود است. میوه اژدها که به نام پیتایا نیز شناخته می شود، دارای پالپ سفید و شیرین و خالدار دانه است. روی یک کاکتوس بالا رونده به نام Hylocereus رشد می کند .

بهترین مناطق برای رشد آن، آمریکای مرکزی و بخش های نیمه گرمسیری گرمسیری کشورهای فلسطین، ویتنام، مالزی، چین، تایلند و نیکاراگوئه است. میوه اژدها شکلی عجیب و غریب دارد اما سرشار از خواص و ویتامین است. می توان آن را در گلدان یا باغچه کاشت و از میوه های آن استفاده کرد. اگر می خواهید این میوه عجیب و غریب را در باغ خود پرورش دهید، در این مطلب با ما همراه باشید.

پرورش این کاکتوس میوه‌دار آزمون نهایی صبر است – ممکن است تا هفت سال طول بکشد تا نتایج واقعی کار شما را ببینید – اما اگر مایل باشید صبر کنید، با مقدار زیادی شیرینی استوایی پاداش خواهید گرفت. نحوه رشد و مراقبت از هیلوسرئوس را بیاموزید.

نام گیاهی Hylocereus
نام رایج میوه اژدها، پیتایا
نوع گیاه چند ساله، کاکتوس، میوه
اندازه بالغ ۱۰-۲۰ فوت بلند، ۵-۱۰ فوت عرض
آفتاب دوستی  در معرض نور آفتاب کامل
نوع خاک لومی، شنی، زهکشی خوب
pH خاک کمی اسیدی (۶.۰ تا ۷.۰)
زمان گلدهی اواخر بهار تا اوایل تابستان
رنگ گل سفید
مناطق سختی ۱۰-۱۲ (USDA)
منطقه بومی آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی
سمیت غیر سمی

نحوه کاشت میوه اژدها
میوه اژدها را می توان از دانه هایی که گوشت سفید آن را لکه دار می کند یا از قلمه رشد داد. هنگامی که آماده رفتن به بیرون است، بهتر است در بهار – آوریل یا مه در اکثر مناطق معتدل کاشته شود.

تکثیر از راه  دانه

فقط با بریدن یک میوه اژدها که در فروشگاه مواد غذایی خریداری شده و مرکز گوشتی آن را بیرون بیاورید، می توانید دانه های زیادی تهیه کنید. سیاه دانه ها را بردارید و آنها را بشویید (بسیار خوب است که مقداری از خمیر چسبیده باقی بماند). در یک گلدان کوچک پر از استارتر بذر، دانه های خود را به طور کامل در لایه بالای یک چهارم اینچ خاک مخلوط کنید. از یک بطری اسپری برای مرطوب کردن آن استفاده کنید، سپس روی گلدان را با پوشش چسبناک بپوشانید و در یک پنجره آفتابگیر قرار دهید.

تکثیر میوه اژدها از دانه ها:

با یک چاقو میوه اژدها را به نصف تقسیم کنید. دانه های سیاه دانه را از وسط خمیر آن بیرون بیاورید. دانه ها را آرام بشویید. سپس آنها را روی یک حوله ی کاغذی مرطوب قرار دهید و به مدت یک شب بگذارید کنار بماند. یک بطری یا سینی را برای جوانه زنی انتخاب کنید و آن را از خاک پر کنید.

رشد از یک شروع کننده
بسیاری موفقیت بیشتری با رشد میوه اژدها از طریق قلمه می بینند تا از دانه. برای تکثیر گیاه پیتایا، یک برش اریب از یک تکه رشد جدید در حدود شش تا هشت اینچ ایجاد کنید و قلمه را به مدت یک هفته کامل در یک منطقه خشک و سایه در هوا خشک کنید. بعد از آن هفته می توانید قلمه را مستقیماً در خاک یا در زمین یا در ظرف بکارید. باید ظرف چند هفته ریشه کند و پس از آن پیوند بی خطر است.

روش کاشت میوه اژدها:

می توانید با مخلوط کردن زغال سنگ و پرلیت آن را در سینی بذر بریزید. بذرها را در سطح خاک بگذاری و یک لایه نازک روی آن را خاک بریزید. خاک را با استفاده از آبپاش مرطوب کنید و روی سطح را با پوشش پلاستیکی بپوشانید. خاک را تا زمانی که بذر جوانه بزند، مرطوب نگه دارید. این زمان حدود ۱۵ تا ۳۰ روز طول می کشد. پس از جوانه زدن، پلاستیک را بردارید و پیاز گل را به گلدان های بزرگتر منتقل کنید.

مکانی که قصد دارید در آن درخت اژدها را بکارید بسیار مهم است، زیرا این گیاه نیاز به صعود دارد و وقتی بالغ شود ریشه ها و برگهای آن به سمت بالا و اطراف می روند. مهم است که جایی را برای کاشت انتخاب کنید که بعدها بتوانید داربست چوبی برای حمایت ریشه ها و برگ ها بزنید.

پیوند
گلدان مجدد کاکتوس اژدها کار دشواری است زیرا ریشه های آن ظریف هستند و به راحتی آسیب می بینند. اگر Hylocereus خود را در گلدان خود ریشه بسته است، باید پیوند بزنید، که ممکن است هر زمانی پس از سال اول اتفاق بیفتد. اگر کاکتوس در داخل نگهداری شود، در نهایت به یک گلدان ۲۰ تا ۳۰ گالن نیاز دارد. در صورت کاشت در باغ، مطمئن شوید که فضای زیادی به گیاهان بدهید – قطر توصیه شده ۱۲ فوت.

چه در گلدان رشد کند و چه در باغ، این گیاه انگور باید با میله ها یا داربست ها چیده شود.

میوه اژدها گیاهی گرمسیری است و گرما و آفتاب را دوست دارد بهتر است آن را جایی بکارید که تنها بخشی از نور خورشید را دریافت کند و زمین آن خشک باشد. اگر در آب و هوای مرطوب زندگی می کنید یا اینکه قصد دارید داخل خانه پرورش دهید، میوه اژدها را در گلدان بکارید. دقت کنید که در دمای زیر ۲- درجه سانتی گراد، میوه اژدها فقط مدت کوتاهی زنده می ماند و از بین می رود.

مراقبت از میوه اژدها
ترفند رشد میوه اژدها گرم نگه داشتن آن در مناطق معتدل است که به طور طبیعی رشد نمی کند. پیتایا در دمای ۶۵ تا ۸۵ درجه بیشتر محتوی است و احتمالاً بلافاصله در دمای ۳۲ درجه یا کمتر خواهد مرد. اگر در نوار شمالی منطقه رشد USDA یا بالاتر زندگی می کنید، احتمالاً بهتر است آن را در یک ظرف نگهداری کنید و در زمستان به داخل خانه منتقل کنید.

گیاهان جدیدتر حداقل در سال اول و در طول فصل رشد فعال از کوددهی منظم (هر یا دو ماه یکبار) بهره می برند. اگر مالچ در بیرون رشد کند، عایق خوبی در دماهای سردتر می کند. در صورت مراقبت صحیح، یک کاکتوس میوه اژدها می تواند ۲۰ سال زنده بماند.

انواع میوه اژدها

ارقام میوه اژدها زیادی وجود دارد، اما تنها چهار گونه، سه گونه در جنس Hylocereus و یک گونه پرت در جنس Selenicereus.

میوه اژدها قرمز-سفید (Hylocereus undatus): میوه اژدها که بیشتر در سوپرمارکت ها موجود است این گونه با گوشت سفید و پوست صورتی است.
میوه اژدهای ترش (Stenocereus): این رقم آبدارتر است و طعم ترش تر و قوی تر دارد.
میوه اژدهای قرمز (Hylocereus costaricensis): متفاوت از نوع قرمز-سفید یا فقط “سفید”، میوه اژدهای قرمز دارای پوست قرمز و گوشتی مشابه است که شیرین تر از نوع سفید است.
میوه اژدهای زرد (Hylocereus megalanthus): شیرین‌ترین و مسلماً خوشمزه‌ترین میوه این دسته است، این میوه در پوست زرد رنگش منحصر به فرد است.
نحوه برداشت میوه اژدها
هنگامی که رنگ پوست از سبز (نارس) به زرد، صورتی یا قرمز (رسیده) تغییر می کند، می دانید که آماده برداشت است. میوه اژدها را با چند بار چرخاندن و کشیدن آرام از کاکتوس انتخاب کنید. اگر نمی خواهد به راحتی از ساقه جدا شود، احتمالا به زمان بیشتری برای رسیدن نیاز دارد.

نحوه نگهداری و نگهداری از میوه اژدها
می‌توانید میوه اژدها را برای چند روز روی پیشخوان در دمای اتاق نگه دارید، اما توجه داشته باشید که این امر به آن اجازه می‌دهد تا سریع برسد (و بیش از حد برسد). برای کند کردن فرآیند رسیدن یا حفظ مرحله رسیدن آن، آن را در ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید.

برای نگهداری طولانی‌تر و استفاده در اسموتی‌ها یا دستور پخت‌ها، آن را به تکه‌های تکه‌ای برش دهید و روی یک ورقه پخت فریز کنید. پس از یخ زدگی، آن را به ظرف دربسته منتقل کنید و در عرض سه ماه استفاده کنید.

سوالات متداول
چگونه از میوه اژدها در برابر آفات و بیماری ها محافظت می کنید؟
میوه اژدها گاهی اوقات می تواند بیماری هایی مانند آنتراکنوز را جذب کند و باعث ایجاد ضایعات در ساقه و میوه شود، و کمتر رایج است، آفاتی مانند لپتوگلوسوس پا برگ مکنده شیره، که می تواند عفونت های قارچی را نیز گسترش دهد. با حفظ شیوه های باغبانی بهداشتی از بیماری جلوگیری کنید. همیشه ساقه های آلوده را دور بریزید و منطقه را علف های هرز نگه دارید. هجوم آفات را به دقت کنترل کنید و با حشره کش های طبیعی با آنها مبارزه کنید.

چقدر طول می کشد تا میوه اژدها به ثمر برسد؟
میوه اژدها می تواند بعد از یک سال میوه تولید کند، اگرچه دو سال رایج تر است و هفت سال تقریباً حداکثر زمانی است که می تواند طول بکشد. هنگامی که شروع به تولید کرد، می توانید تا شش دوره باردهی را در سال مشاهده کنید.

هر چند وقت یک بار باید به گیاه میوه اژدها آبیاری کرد؟
گیاهان میوه اژدها ساکولنت ها (کاکتوس ها) هستند که مانند سایر گیاهان بیابانی به «پاهای خیس» حساس هستند. در شرایط عادی فقط هر دو هفته یکبار آبیاری کنید. خاک باید بیشتر بین دو آبیاری خشک شود.

میوه اژدها چه فوایدی دارد؟

سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند فلاونوئیدها، اسید فنولیک و بتاسیانین است. به طور طبیعی فاقد چربی و سرشار از فیبر است. ممکن است به کاهش قند خون کمک کند. این ماده حاوی پروبیوتیک است که غذاهایی هستند که باکتریهای سالم به نام پروبیوتیک را در روده شما تغذیه می کنند. این می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند.

طعم میوه اژدها چگونه است؟

میوه اژدها ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد، اما طعم دهنده های آن مانند میوه های دیگر است. طعم آن به صورت تلاقی کمی شیرین بین کیوی و گلابی توصیف شده است. میوه اژدها میوه ای استوایی و بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. طعم آن مانند ترکیبی از کیوی و گلابی است.

میوه اژدها چند کالری دارد؟

میوه اژدها در یک وعده ۱۰۰ گرم دارای ۲۶۴ کالری است.

آیا میوه اژدها عوارضی دارد؟

میوه اژدها وقتی به عنوان غذا خورده می شود به احتمال زیاد ایمن است. برخی از افراد ممکن است به میوه اژدها حساسیت داشته باشند.

میوه اژدها کدام رنگ بهتر است؟

هر چه رنگ قرمز عمیق / شدیدتر باشد، آنتی اکسیدان بیشتری در میوه ها وجود دارد. بنابراین میوه های اژدهای سرخ تمایل دارند که مقدار آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به میوه های سفید داشته باشند. این برای پوست ، چشم و خون عالی است.

آیا میوه اژدها باعث لاغر شدن می شود؟

میوه اژدها متناسب است، زیرا یک میوه کامل فقط ۶۰ کالری و فقط هشت گرم قند دارد.

آیا بیماران دیابتی می توانند میوه اژدها را بخورند؟

در درمان های طب سنتی و جایگزین، از میوه اژدها برای درمان فشار خون بالا استفاده شده است و نشان داده شده است که دانه ها به تنظیم سطح گلوکز خون کمک می کنند، و میوه اژدها را به طور بالقوه برای پیشگیری و مدیریت دیابت نوع ۲ مفید می کند.

میوه اژدها برای پوست مفید است؟

میوه های اژدها سرشار از آنتی اکسیدان هستند که به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کنند و روند پیری را کند می کنند، در نتیجه پوست شما بسیار جوان و صاف به نظر می رسد. با استفاده از میوه اژدها و ماست یک بسته صورت درست کنید و حداقل هفته ای یک بار آن را استفاده کنید تا نتایج موثرتری داشته باشید.

میوه اژدها برای خانم باردار مفید است؟

از کم خونی در بارداری جلوگیری می کند، این یافته ها محققان را بر آن داشته است که آب میوه اژدهای قرمز می تواند درمانی جایگزین برای کم خونی در دوران بارداری باشد. حتی در این صورت، شما هنوز هم باید در مورد روش های مدیریت صحیح کم خونی با پزشک خود صحبت کنید.

آیا میوه اژدها برای بیماران کلیوی مفید است؟

ما به بیماران مزمن کلیوی توصیه می کنیم که از مصرف رژیم غذایی با پتاسیم بالا از پرتقال، موز، پاپایا، میوه اژدها، هندوانه، مشکلی، دورین، جک فروت، گل نارنگی، طالبی، توت فرنگی، آووکادو، گوجه فرنگی، تارو، مارچوبه، هویج، گل کلم، کلم، زنجبیل پرهیز کنند.

می دانید چرا پشه ها از فاصله ۱۰۰ متری عاشق شما می شوند؟

خواص زعفران و راه‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • مهدی

    تاریخ : ۶ - خرداد - ۱۴۰۲

    سلام :بسیار عالی بود