چاپ کد خبر: 123255
16 مهر 1402

چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

اگر رنگ برگ‌ یا بخش‌هایی از کاکتوس تغییر کرد و کاکتوس پلاسیده یا خشکیده شد، برای بهبود آن می‌توانید چند راه را امتحان کنید. اول باید مشکل را تشخیص دهید و فوراً به روش مناسب به کاکتوس رسیدگی کنید. بعد از آن می‌توانید مراقبت‌های عادی را که برای بقای طولانی‌ مدت کاکتوس لازم است، با تأمین خاک، نور و شرایط مناسب از سربگیرید. در این ویدیوی آموزشی با ما همراه باشید تا با نیازها و روش اصولی نگهداری کاکتوس آشنا شوید.

روش۱ نجات کاکتوس در حال مرگ

رسیدگی فوری

 1. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  به کاکتوس پلاسیده آب بیشتری بده. اگر بخش‌هایی از کاکتوس چروکیده، چین‌خورده یا پلاسیده (پژمرده یا ظاهراً شل) شده، احتمالاً گیاه به آب بیشتری نیاز دارد. اگر خاک کاکتوس کاملاً خشک است، آن را غرقاب کن و اجازه بده تا آب اضافه از زیر گلدان بیرون بیاید.

  • اگر خاک خشک نیست شاید مشکل از اتیوله‌شدن باشد یعنی بخش‌هایی از ساقه کاکتوس باریک‌تر از حد معمول شده‌ است. این نشان می‌دهد که کاکتوس به نور بیشتری نیاز دارد بنابراین گلدان را جلوی پنجره‌ی رو به آفتاب است بگذار.
 2. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  بخش‌های در حال پوسیدن را ببر. تمام قسمت‌های قهوه‌ای یا سیاه شده را ببر. شاید پوسیدگی ناشی از قارچ‌هایی باشد که به‌خاطر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شوند. [۱] اگر خاک بیش‌ازحد خیس بود، گیاه را از گلدان خارج کن و دوباره در خاک مناسب بکار. اگر خاک زیاد خیس نیست قبل از آبیاری مجدد صبر کن تا خاک کاملاً خشک شود.

  • ترکیب استاندارد خاک برای کاکتوس‌های بیابانی، دو قسمت خاک باغچه، دو قسمت شن درشت و یک قسمت پیت است. [۲]
 3. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]
  کاکتوسی را که ساقه‌اش باریک‌شده در مجاورت نور بیشتری قرار بده. اگر بخش بالایی کاکتوس‌ کروی یا کاکتوس‌ گرد، نوک‌تیز شده یا ساقه‌های کاکتوس‌ ستونی در حال باریک شدن و رشته‌ای شدن هستند نشانه‌ی بیماری اتیوله‌شدن یا باریک‌شدن است. علت این بیماری، ناکافی‌بودن نور آفتاب است، جایی را پیدا کن که مدت بیشتری آفتابگیر باشد (مثل پنجره ی رو به جنوب) یا شدت نور آن بیشتر باشد (مثل پنجره‌ی رو به غرب).
 4. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  دنبال نقاطی بگرد که پوست کاکتوس زرد شده است. اگر پوست سمتی از گیاه که رو به خورشید است، زرد یا قهوه‌ای شده، به این معناست که نور خورشید بیش از حد به گیاه می‌تابد. کاکتوس را فوراً به جایی مثل پنجره‌‌‌‌‌‌ی رو به شرق که نور ملایم‌تری می‌تابد منتقل کن.

  • منتظر بمان تا واکنش کاکتوس را به محل کم‌‌نورتر ببینی. اگر بعد از یکی دو هفته قسمت زردشده بهتر نشد آن را تا قسمت سبز و سالم ببر.
 5. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]
  حشرات را از کاکتوس دور کن. شپشک آردی و کنه‌ی عنکبوتی آفات اصلی کاکتوس هستند. شپشک‌ آردی حشره‌ای کوچک، سفیدرنگ و پودری است که به‌صورت گروهی دیده می‌شود. کنه‌‌ی عنکبوتی، قرمزرنگ و بسیار ریز است و شبکه‌ای از تارهای صفحه‌مانند را لابه‌لای خارهای کاکتوس می‌سازد. برای ازبین‌بردن این حشرات با یک گوش‌پاک‌کن پنبه‌ای الکل را مستقیماً به مناطق آفت‌زده بمال. [۳] برای ازبین‌بردن کنه‌ می‌توانی از کنه‌کش هم استفاده کنی.

روش۲ نجات کاکتوس در حال مرگ

 

اطمینان از سلامت کاکتوس در درازمدت

 1. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  از ترکیب مناسب خاک استفاده کن. ترکیب مناسب خاک برای اغلب کاکتوس‌های‌ بیابانی، دو قسمت خاک باغچه، دو قسمت شن درشت و یک قسمت پیت است . این ترکیب به‌خوبی آب را از خودش عبور می‌دهد و وقتی خشک شد، سفت نمی‌شود.

  • از گلدان سفالی استفاده کن، سنگینی آن کمک می‌کند تا کاکتوس‌های بزرگ‌ واژگون نشوند، همچنین این گلدان‌ها باعث می‌شوند تا خاک نفس بکشد و از پوسیدگی ریشه‌ جلوگیری ‌شود.
 2. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]
  فقط وقتی خاک خشک است گلدان را آبیاری کن. انگشتت را حدود دو سانتی‌متر در خاک فرو کن تا رطوبت آن را چک کنی. اگر کاملاً خشک بود کاکتوس را آب بده و بگذار آب اضافه از سوراخ زیر گلدان خارج شود
 3. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  مقدار آبیاری را برحسب فصل تنظیم کن. کاکتوس بسته به اینکه درحال‌رشد باشد یا در خواب، به مقدار آب متفاوتی نیاز دارد. در فصل رشد یعنی از اسفند تا شهریور به طور متوسط یکبار در ماه به آن آب بده. در طول فصل خواب یعنی از مهر تا بهمن به آن حداکثر فقط یک‌بار در ماه آب بده.

  • آبیاری بیش از حد در فصل خواب علت اصلی بسیاری از مشکلات کاکتوس‌ است.
 4. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]
  گیاه را در نور کافی قرار بده. اکثر کاکتوس‌ها به نور زیادی نیاز دارند. تابستان‌ها کاکتوس‌ را در فضای باز بگذار و مراقب باش تا باران بیش از حد روی گلدان نبارد. اول کاکتوس‌ را در سایه‌ بگذار و به‌تدریج آن را به نقاط آفتابی‌تر ببر تا دچار آفتاب‌سوختگی نشود.زمستان‌ گلدان را جلوی پنجره‌ی رو به جنوب یا غرب که بهترین نور را برای کاکتوس‌ دارد، قرار بده.
 5. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  مراقب دمای اتاق باش. کاکتوس‌ در دوره‌ی خواب زمستانی‌ دمای پایین‌ را دوست دارد. اما مراقب باش که آن را در مسیر باد سرد، کنار پنجره‌ای که از لای آن باد می‌آید و کف زمین یا نزدیک در قرار ندهی. . محدوده‌ی دمای مناسب برای کاکتوس‌ در شب‌های زمستان ۷ تا ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. پس زیرزمین یا اتاقی که خیلی گرم نیست جای مناسبی برای نگهداری گلدان‌ کاکتوس در طول زمستان است.

  • مراقب باش دمای اتاق به کمتر از صفر درجه نرسد، چون اکثر کاکتوس‌ها به جز کاکتوس‌های مقاوم به سرما، نمی‌توانند انجماد را تحمل کنند.
 6. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  گلدان کاکتوس را متناسب با رشد آن عوض کن. وقتی کاکتوس سنگین‌ می‌شود و گلدان نمی‌تواند وزن آن را تحمل کند یا وقتی کاکتوس دو سه سانت از لبه‌ی گلدان بلندتر می‌شود، وقت آن رسیده که گلدان کاکتوس را عوض کنی.  از مخلوط استاندارد خاک کاکتوس، شامل دو بخش خاک باغچه، دو بخش شن درشت و یک بخش پیت استفاده کن.

  • کاکتوس را در همان سطح از خاک بکار که در گلدان قبلی بود.
 7. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  ریشه‌های مرده را قطع کن. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود و وقتی ریشه‌ مدت طولانی در خاک مرطوب با زهکشی ضعیف بماند، می‌پوسد. قبل از کاشتن کاکتوس در گلدان جدید و بعد از خالی‌کردن خاک قدیمی از گلدان اصلی، خاک را به آرامی از ریشه‌ پاک کن. ریشه‌ی گیاه را بررسی کن و بخش‌های نرم و سیاه یا خشک‌شده‌ را که مرده به نظر می‌رسند، جدا کن. ریشه را تا بخشی که هنوز زنده به نظر می‌رسد، قطع کن.

  • اگر کف گلدان برای تخلیه‌ی آب سوراخ داشته باشد و ریشه هیچ‌وقت در آب مازادی که در زیرگلدانی جمع می‌شود، نماند ریشه صدمه نمی‌بیند.
 8. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  ریشه‌های آسیب‌دیده را فوراً در گلدان جدید نکار. اگر وقتی‌ کاکتوس را از گلدان اصلی‌ خارج کردی، ریشه‌ها آسیب‌دیده‌ بودند یا اگر لازم بود ریشه‌های مرده را قطع کنی، بهتر است کاکتوس را حدود ده روز خارج از خاک نگهداری کنی. این کار به کاکتوس اجازه می‌دهد تا دور ریشه‌های آسیب‌دیده یا مناطق بریده شده پینه ایجاد کند. کاکتوس را روی یک تکه کاغذ، دور از نور خورشید و سرما قرار بده.

  • اگر گلدان کاکتوس‌ را در فصل رشد (اسفند تا شهریور) عوض کنی، بهترین رشد را خواهد داشت.
  • معمولاً گلدان اکثر کاکتوس‌ها را باید هر یک تا دو سال عوض کرد.
 9. چگونه کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم؟ [+ویدئو]

  از کودی استفاده کن که نیتروژن کمی داشته باشد. روی بسته‌ی اکثر کودها عددی نوشته شده که نشان می‌دهد چقدر نیتروژن، فسفر و پتاسیم دارند (این عدد به‌صورت N-Ph-Po نوشته می‌شود). یک نمونه کود کم نیتروژن مناسب برای کاکتوس‌ کود ۲۰-۳۰-۱۰ است که درصد نیتروژن آن ۱۰ است.

  • نیتروژن بیش از حد باعث می‌شود تا بافت کاکتوس‌ شل و وارفته شود و رشدش کند گردد.
  • هرگز در فصل خواب (از مهر تا بهمن) به کاکتوس‌ کود نده.
 10. روش نجات کاکتوس از مرگ 10
  گردوغبار روی کاکتوس را بشوی. اگر سطح کاکتوس خاکی یا کثیف باشد ممکن است نتواند به‌خوبی فتوسنتز کند.  مواد باقیمانده روی گیاه را با دستمال یا ابر و محلولی حاوی یک قطره مایع ظرف‌شویی بشوی. بعد گیاه را زیر شیر بگیر یا با یک اسفنج خیس تمیز کن.
نکات
 • اگر بخش قابل‌توجهی از کاکتوس در حال مرگ است، گزینه دیگر این است که از آن قلمه بگیری تا به یک کاکتوس سالم جدید تبدیل شود.

شما هم نظر بدهید

شرایط نگهداری و تکثیر گل خورشیدی گیاه همیشه سبز و گلدار آپارتمانی

تا حالا خورش مرغ افشاری نپُختی ؟ طرز تهیه که طعمش یادتون نره

تست شخصیت انتخاب یک پالت رنگی که ویژگی های شخصیتی خود را بشناسید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ