• 21 / مرداد 1402 / 7:47
  • شناسه خبر : 118310

وضعیت ثبت نام افراد بعنوان کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی در استانها

سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور گفت: جوانان از ثبت نام در انتخابات استقبال کرده اند و تا روز پنجم، ۳۹ درصد افراد، ۳۰ تا ۴۰ سال سن داشته اند.

انتخابات

 صداوسیما: سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به پرسش ها درباره تحلیل آماری ثبت نام کنندگان انتخابات مجلس شورای اسلامی پاسخ داد.

سؤال: آمار پیش ثبت نام کنندگان امروز و مجموعه آمار که رسیده است به عدد ۲۷ هزار و ۷۳۱ متقاضی داوطلبی مجلس شورای اسلامی.
دکتر محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور: بله دقیقاً. امروز روز پنجم پیش ثبت نام بود. از روز دوشنبه ۱۶ مردادماه ۱۴۰۲ ستاد انتخابات کشور در حقیقت کار خودش را آغاز کرد. امروز که روز پنجم بود ۴ هزار و ۲۶۵ نفر متقاضی تکمیل مدارک بودند.

سؤال: جزئیات این آمار و اینکه چند درصد خانم‌ها هستند، چند درصد آقایان هستند، کدام استان‌ها پیشتاز هستند، کدام استان‌ها باید میدان را در روز‌های بعد از آن خودشان کنند. روز پنجم پیش ثبت نام است ویک مروری داشته باشیم از روز اول، میزان و درصدی که متقاضیان ثبت نام کرده اند تا امروز و این ساعتی که ما در خدمت شما هستیم.
اسلامی: روز اول که ۱۶ مردادماه بود ۷ هزار و ۶۶۹ نفر متقاضی داشته ایم و تکمیل اطلاعات هویتی و مدارک را انجام دادند. ۶ هزار و ۲۴۷ نفر روز دوم، روز سه شنبه ۱۷ مردادماه، و روز سوم ۵ هزار و ۲۰۱ نفر و روز چهارم ۴ هزار و ۳۴۹ نفر امروز هم که روز جمعه و روز پنجم پیش ثبت نام ما بود ۴ هزار و ۲۶۵ نفر در حقیقت متقاضی که تکمیل اطلاعات کردند و مدارک خودشان را بارگذاری کرده اند. جمعاً در طی این پنج روز، ۲۷ هزار و ۷۳۱ نفر متقاضی داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی کار خودشان را به اتمام رسانده اند. طبعاً ما فردا از ساعت ۸ صبح لغایت ۶ بعدازظهر و همینطور پس فردا یکشنبه همینطور از ۸ صبح لغایت ۶ بعدازظهر ادامه می‌دهیم این فرآیند پیش ثبت نام را، و این دو روز دو روز پایانی است براساس قانون به جهت اینکه قانون تصریح داشته است که هفت روز است ثبت نام اولیه و تمدید هم نخواهد شد به هر حال امیدواریم کسانی که متقاضی امر داوطلبی مجلس شورای اسلامی هستند برای فردا و پس فردا مدیریت زمان بفرمایند که ترافیک بالایی در سامانه خدایی ناکرده مشاهده نشود و مشکلات دیگری که ممکن است پیش بیاید.

سؤال: آقای دکتر دوره‌های قبل را یک مقایسه‌ای انجام دهیم با این دوره، آماری که ما تا این لحظه از وزارت کشور و ستاد انتخابات وزارت کشور درخواست کرده ایم درخصوص میزان و تعداد پیش ثبت نام کنندگان و بیاییم یک نسبتی قرار دهیم به کرسی‌های مجلس شورای اسلامی تا ببینیم که چه تغییراتی حاصل شده است، چه عدد‌هایی به دست آمده است و چه نصاب‌هایی نسبت به دوره‌های قبل شکسته شده است؟
اسلامی: ما در حوزه سن‌، درصد ۳۰ تا ۴۰ سال ما که در حقیقت ۳۰ سال شرایط ثبت نام است تا ۷۵ سال. الان ۳۰ تا ۴۰ سال ما تا روز پنجم یعنی همین روزی که الان در آن هستیم، ۳۹ درصد بوده است که خب یک رقم قابل توجهی است. بالاخره جوانان استقبال کرده اند از این پیش ثبت نام، ۴۰ تا ۵۰ سال ما، ۳۶ درصد بوده است و می‌شود گفت که باز هم حالا فرض بر این بگیریم که ۴۰ تا ۵۰ سال هم باز میانسالی را تا یک حدودی می‌توانیم درنظر بگیریم ۳۶ درصد یک رقم باز متناسبی است نشان می‌دهد که در این بازه سنی ثبت نام خوبی داشته ایم و ۵۰ تا ۶۰ سال ۲۰ درصد.

سؤال: پس اگر بخواهیم بازه سنی زیر ۵۰ سال را بگیریم تخمین بزنیم و ببینیم؟
اسلامی: ۷۵ درصد.

سؤال: ۷۵ درصد پس می‌توانیم بگوییم که بیشتر پیش ثبت نام کنندگانی که در این دوره شرکت کرده اند از ترکیب سنی جوان هستند؟
اسلامی: بله و این خیلی قابل توجه همکاران من در ستاد انتخابات کشور این آمار ترکیب سنی که مشاهده می‌کردند به این نکته اذعان داشته اند که ترکیب جوان در این دوره پیش ثبت نام ۱۴۰۲ برجسته است.

سؤال: همزمان با صحبت‌های شما ما تصاویر گرافیکی ترکیب سنی هم داریم که می‌توانید از روی تصویر و ترکیب هم توضیح دهید.
اسلامی:  ۶۰ تا ۷۰ سال ۵ درصد، در مورد ترکیب جنسیتی هم که اشاره شد می‌شود گفت که ۸۷ درصد آقایان هستند و ۱۳ درصد خانم‌ها البته دو روز آخر هنوز نیامده است، ولی اگر این ترکیب جنسیتی را تثبیت ببینیم، یک درصد خانم‌ها نسبت به سال ۹۸ و مجلس گذشته، رشد داشته اند و اینجا به نوعی یک تغییری ما مشاهده می‌کنیم.

سؤال: این برش آبی پررنگ در تصویر حضور خانم در این دوره است که ۱۳ درصدی است و نسبت به دوره قبل هم ۱ درصد اشاره کردید که افزایش پیدا کرده است.
اسلامی: ۱۲ درصد بوده است الان ۱۳ درصد است. در مورد استان‌های برتر، در میزان استقبال این هم جزء کار‌های تحلیلی است که همکاران من در ستاد انجام داده اند، استان البرز میزان استقبال به ازای هر کرسی ۲۲۵ نفر، در استان تهران ۱۳۸ نفر در استان قم ۱۳۷ و در خراسان رضوی ۸۷ و در یزد ۸۶ نفر، یعنی ۵ استان برتر ما در میزان استقبال این استان‌ها بوده اند. یعنی استان‌های البرز، تهران، قم، خراسان رضوی و یزد که خب این هم اگر من بخواهم تا ۱۰ استان را بشمارم، استان چهارمحال و بختیاری، استان قزوین، استان ایلام و استان اصفهان و استان زنجان، به ازای هر کرسی  استقبال بهتری شده است .

سؤال: شما استان‌های پیشتاز را تا روز پنجم به ما اشاره کردید. استان‌هایی هم هستند که در دو روز باقی مانده قرار است میدان رقابت را از آن خودشان کنند و به جمع به پیشتازان پیش ثبت نام اضافه شوند. به ما می‌گویید که استان‌هایی که حالا باید اهالی این استان‌ها با شتاب و سرعت بیشتری خودشان را آماده و مهیا کنند برای دو روز باقی مانده برای مرحله پیش ثبت نام کدام‌ها هستند؟
اسلامی: یعنی اگر بخواهیم استان‌های نهایی را به تعبیر شما اشاره کنیم استان هرمزگان، استان گیلان، استان سیستان و بلوچستان، استان خراسان شمالی و استان سمنان، پنج استان نهایی و انتهایی جدول ما هستند.

سؤال: بفرمایید در هر استان به ازای هر کرسی چند متقاضی؟
اسلامی: از انتها استان هرمزگان ۴۰، استان گیلان ۴۱.

سؤال: یعنی ۴۰ برابر برای یک کرسی در مجلس شورای اسلامی؟
اسلامی: یعنی ۴۰ نفر برای یک کرسی در مجلس شورای اسلامی کاندید شده اند و پیش ثبت نام را انجام داده اند. خراسان شمالی و سمنان ۴۶. البته این آمار قطعی نیست به جهت اینکه دو روز هنوز ما در پیش ثبت نام وقت داریم و البته دو روز آخر همیشه در کشور و با توجه به تجربه‌ای که همکاران در ستاد انتخابات دارند، تعیین کننده است به جهت اینکه خیلی از متقاضیان مؤکول می‌کنند ثبت نام خودشان را به دو روز پایانی یا روز پایانی حتی. این هم اشاره‌ای بود که می‌بایست اینجا صورت می‌گرفت. در مورد حوزه‌های برتری که در میزان استقبال خانم‌ها این هم از کار‌هایی است که این دوره صورت گرفت، من ۵ حوزه انتخابیه را که بیشترین استقبال از ناحیه خانم‌ها بوده است را به درصد اشاره می‌کنم که حوزه اول خمینی شهر، حوزه دوم زاهدان است، حوزه سوم شبستر، حوزه چهارم بجنورد، حوزه پنجم خلخال و کوثر.

سؤال: میزان پیش ثبت نام خانم‌ها یا درصد پیش ثبت نام بانوان در این حوزه چقدر است؟
اسلامی: در خمینی شهر ۲۶ درصد، زاهدان ۲۵ درصد، شبستر ۲۳ درصد، بجنورد ۲۲ درصد و در خلخال ۲۱ درصد بوده است. این هم ازجمله نکاتی است که قابل توجه است.

سؤال:، چون داریم پیشتاز‌ها را صحبت می‌کنیم راجع به آنهایی که در دور روز باقی مانده قرار است به جمع این پیشتاز‌ها اضافه شوند هم صحبت کنیم، آنهایی که الان تعداد ثبت نام کمی را از بانوان به خودشان اختصاص داده اند، کدام حوزه‌های انتخابی هستند که فعلاً به میدان رقابت وارد نشده اند و قرار است در دو روز آینده این میدان رقابت را از آن خودشان کنند؟
اسلامی: اگر باز سبک آمار قبلی بخواهم اشاره کنم، استان ایلام آخرین استان ما است، استان کهگیلویه و بویراحمد، استان کردستان، استان اردبیل و استان خوزستان. در حقیقت این پنج استان به تعبیری نیازمند یک تحرک بیشتر البته براساس آمار ممکن است دو روز آینده این تغییر کند.

سؤال: استان‌هایی که اشاره می‌کنید بانوان فرهیخته و بانوان فعال حوزه‌های مختلف را فراوان دارند که در دو روز آینده آنها را پای سامانه وزارت کشور در مرحله پیش ثبت نام خواهیم دید برای اینکه بتوانند موضوعاتی را که در گفتگوی ویژه در بحث زنان و انتخابات آن را مطرح کرده ایم و دنبال کرده ایم از آن خودشان کنند. یکبار دیگر استان‌هایی که باید در دو روز آینده فعالیت بیشتری کنند و رقابت را از آن خودشان کنند؟
اسلامی: خوزستان، اردبیل، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام. اگر اشاره پنج استان را کردم البته من اشاره می‌کنم که این آمار‌ها در طی دو روز طبعاً تغییرات می‌کند. همکاران ما در ستاد‌های استانی کشور ستاد‌های انتخابات انصافاً زحمات زیادی کشیده اند در طی این چند روز و قبل از آن البته و اطلاع رسانی گسترده‌ای با همکاری رسانه ملی صورت گرفت به هر حال تا زمانی که وقت است متقاضیان این امکان را دارند که وارد شوند البته میزان استقبال زنان هم بسیار خوب بوده است نسبت به ادوار گذشته. در حوزه دیگر که یک آماری خوب است که اینجا مطرح کنم.

سؤال: استان‌های برتر در میزان تحصیلات را به ما بگویید.
اسلامی: بله تحصیلات را اگر اشاره داشته باشیم، در حوزه تحصیلات ما امسال دکتری و تحصیلات دکتری نسبتاً نسبت به ادوار گذشته بالاتر است. پنج استان را اشاره می‌کنم، استان یزد، استان تهران، استان فارس، استان خراسان شمالی و استان خراسان جنوبی، پنج استانی هستند که جزء استان‌های پیشرو و برتر در میزان تحصیلات دکتری ما را شکل می‌دهند که این هم قابل تأمل است اگرچه استان‌های هرمزگان، بوشهر، البرز، خوزستان و قم کمترین حوزه دکتری را دارند، اما میزان تحصیلات دکتری ما قابل توجه است که حتماً در آماری که امروز خدمت همکاران اشاره کردیم من درصد آن را هم اشاره می‌کنم که دکتری ما ۱۵ درصد، کارشناسی ارشد ۷۱ درصد، کارشناسی با سابقه ایثارگری و نمایندگی مجلس ۱۱ درصد، مدارک حوزوی ۳ درصد. استحضار دارید که در حوزه کارشناسی به جهت اینکه ملاک کارشناسی ارشد یا معادل است، کارشناسی هم اینجا ذکر شده است به جهت اینکه سابقه ایثارگری یا نمایندگی مجلس می‌تواند یک رتبه به مدرک تحصیلی اضافه کند این هم اشاره‌ای است که می‌بایست داشته باشم.

سؤال: ما می‌خواهیم راجع به اهل تسنن و ثبت نام آنها هم در این دوره صحبت کنیم. آقای دکتر شرایطی که برای احراز کرسی نمایندگی مجلس در مجلس شورای اسلامی برای اهل تسنن است، ضمن اینکه یک مروری کنیم و ببینیم که چگونه است حالا نسبت به ریاست جمهوری یا انتخاب‌های دیگر شاید متفاوت باشد، به ما بگویید که آمار نسبت به دوره‌های پیش در مورد پیش ثبت نام اهل تسنن چه افزایشی داشته است یا چه تغییری داشته است، کدام استان‌ها و ظرفیت‌ها را هم به ما بگوییم البته دو روز باقی مانده است یعنی آمار‌ها قطعاً و حتماً تغییر خواهند کرد.
اسلامی: بله.  درصد یا تعداد ثبت نام کنندگان در مراحل ثبت نامی انتخابات مجلس شورای اسلامی همه رو به رشد بوده است. در دوره گذشته که دوره یازدهم است ما ۹۲۹ نفر ثبت نامی از برادران و خواهران اهل سنت مان داشته ایم که الان در روز پنجم این رقم به چیزی حدود هزار نفر می‌رسد. امروز همکاران شما با ما صحبت می‌کردند تقریباً ساعت شاید ۵ بعدازظهر بود ۹۶۱ نفر بود. این رقم همینطوری در این دو روز هم افزایش پیدا خواهد کرد و هیچ تفاوتی نیست این انتخابات مجلس شورای اسلامی افراد می‌توانند آزادانه ثبت نام کنند و شرایط قومیتی یا مذهبی به این صورتی که اشاره می‌شود، نه همچنین چیزی نیست. نکته‌ای که وجود دارد این است که ما یک کار نوآورانه‌ای که امسال شروع کرده ایم و زحمت رسانه ملی هم داده ایم، در پیش ثبت نام یک درصدی بندی یا یک تحلیل آماری ارائه کرده ایم که این خودش یک جذابیتی در بین مردم یا متقاضیان ایجاد کرده است. البته جامعه نیازمند این تحلیل است همواره نیازمند این تحلیل است به این جهت هم در میان خانم ها، هم در میان اقوام، هم در میان مذاهب، این ترکیب صورت گرفته است. حتی من دیدم یک زیرنویسی از ناحیه شبکه خبر، در میان اقلیت‌های دینی ما حضور خانم‌ها را نداشتیم در دوره گذشته، امسال این هم اتفاق افتاده است یعنی باز یک نوآوری است یک امر جدید است در انتخابات دوازدهم.

سؤال: در ادامه همان صحبت‌های شما و در تکمیل فرمایشات شما، اشاره کنیم به همین آمار و تحلیل آماری که خود وزارت کشور اعلام کرده است که از ۲۰۸ حوزه انتخابی در ۱۹۵ حوزه هم آقایان و هم بانوان برای رقابت اعلام آمادگی کرده اند. ۱۳ حوزه انتخابی به علت ثبت نام نکردن خانم‌ها میدان فعلاً که در روز پنجم هستیم و دو روز باقی مانده است فعلاً میدان دراختیار آقایان است. این ۱۳ حوزه را دارید دراختیار به ما بگویید کدام حوزه ها؟
اسلامی: خدمت همکاران دادم اینجا در اوراق من نیست ولیکن این ۱۳ حوزه هم به نظر من طی دو روز آینده کمتر خواهد شد این را هم باید اشاره کنیم.

سؤال: اشاره‌ای هم کرده اند که افزایش ۷۲ درصدی مشارکت خانم‌های متقاضی داوطلبی انتخابات مجلس در مقایسه با دوره یازدهم نصاب مشارکت خانم‌ها در ادوار مجلس شکسته شده است درست است؟
اسلامی: بله ۱۳ درصد. چون در ۹۸، ۱۲ درصد بوده است درصد خانم‌ها البته دو روز هم داریم ممکن است این ۱۳ درصد هم تفاوت کند و افزایش پیدا کند، چون دو روز پایانی هم باید درنظر گرفت ما آمار را نهایی اعلام نمی‌کنیم هنوز دو روز مانده است.

سؤال: جمع بندی شما در پایان روز پیش ثبت نام است.
اسلامی: بله در پایان ما یک آمار برای پیش ثبت نام خواهیم داشت حتماً دراختیار شما می‌گذاریم که برای استحضار بینندگان محترم.

سؤال: آمار‌هایی که وزارت کشور دراختیار ما گذاشته است اشاره کرده است که در حوزه‌های انتخابی بوستان آباد در آذربایجان شرقی، قائنات و زیرکوه در خراسان جنوبی، دشت آزادگان و هویزه در خوزستان، اقلید فارس، شهر بابک کرمان، تا الان که روز پنجم پیش ثبت نام است، هیچ بانویی برای داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش ثبت نام را انجام نداده است. حوزه انتخابیه لنگرود و آستارا در استان گیلان، عسل آباد همدان، پل دختر و معمولان لرستان هم به همین وضعیت است که به دلیل عدم ثبت نام بانوان فعلاً میدان رقابت دراختیار آقایان است. نکته‌ای که اشاره کردید حوزه انتخابی مسیحیان ارمنی شمال ایران، مسیحیان آشوری و همچنین ارمنی جنوب ایران و کلیمیان، تا الان هیچ بانویی ثبت نام نکرده است.
اسلامی: امروز در آمار‌ها می‌دیدم که یک نفر ثبت نام کرده است. قطعی این را من فردا اعلام می‌کنم که این هم تازه بود.

سؤال: باز استناد کنم به مشارکتی که خانم‌ها داشتند اینکه راجع به خانم‌ها صحبت می‌کنیم، راجه به نخبگان و همچنین کسانی که تحصیلات مختلف را داشته اند و همچنین بخش‌های مختلف هم صحبت می‌کنیم. مشارکت خانم‌ها در پیش ثبت نام سه حوزه انتخاباتی زاهدان، همانطور که اشاره کردید، خمینی شهر و زرتشتیان، ۲۵ درصد گزارش شده است که فکر می‌کنم که درصد بسیار خوبی باشد از مشارکت بانون در پیش ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شبستر ۲۴ درصد، بجنورد ۲۳ درصد، خلخال و کوثر ۲۲ درصد گزارش شده است.
اسلامی: تصحیح کنم شما اشاره کردید خمینی شهر، زاهدان، شبستر، بجنورد و خلخال، زرتشتیان را تصحیح بفرمایید.

سؤال: مشارکت خانم‌ها در پیش ثبت نام حوزه انتخاباتی مشهد و کلات، کرج، اشتهارد، فردیس، شهریار، قدس، ملارد و یزد هم ۲۰ درصد گزارش شده است.
اسلامی: بله.

سؤال: برویم سراغ موضوع ومطلبی که از دیدگاه وزارت کشور در تحلیل آماری مهم است.
اسلامی: چون فرآیند انتخابات دو مرحله‌ای است در قانون جدید و پیش ثبت نام شکل گرفته است، هفته گذشته بله ۷ مردادماه ما قانون را ابلاغ آن را به وزارت کشور شاهد بودیم. با همه این محدودیت زمانی ستاد انتخابات کشور، وزیر کشور، ریاست ستاد انتخاب کشور، جلسات بسیار فشرده‌ای را ما تنظیم کرده ایم تا دوره پیش ثبت نام که دوره مهمی است در قانون جدید هم به آن اشاره شده است، به درستی اجرایی شود به جهت اینکه اگر این ۷ روز از دست متقاضی برود دیگر نمی‌تواند در دوره ثبت نام شرکت کند.

سؤال: حالا در حوزه‌های انتخابی مختلف در شهرستان‌ها و استان‌های مختلف، ممکن است این فرصت ۷ روزه تمدید شود؟
اسلامی: قانون همچنین چیزی را اشاره نکرده است، قانون گفته است ۷ روز و ۷ روز هم تعریف شده است وزارت کشور باید ۷۰ تا ۱۱۰ روز قبل از ثبت نام نهایی این تعریف و زمانبندی را انجام بدهد که ما هم ۱۶ مردادماه را درنظر گرفته ایم؛ و این قابل تمدید هم نیست الان هم با توجه به اینکه بررسی می‌کنیم تعداد قابل توجهی الان شرکت کرده اند، ۲۷ هزار نفر آمده اند در پنج روز.

سؤال: اینکه می‌فرمایید تعداد قابل توجهی ثبت نام شده است برای کرسی‌های مجلس در حوزه‌های انتخاباتی مختلف، مثلاً یک آماری که ما از شما دریافت کرده ایم، حوزه انتخابی کرج، اشتهارد و فردیس است که در صدر مشارکت کنندگان در پیش ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. حالا آماری که ما داشتیم، چون برای صبح است ما می‌خواهیم آخرین آمار را از محضر شما بگیریم که برای هر کرسی نمایندگی در مجلس چند نفر پیش ثبت نام را انجام داده اند. مثلاً در این حوزه انتخابی یا در حوزه انتخابیه‌هایی که پیشتاز هستند ؟
اسلامی: یعنی ۳۱ استان را می‌فرمایید؟

سؤال: برترین‌ها را اشاره کنید و آن‌هایی که باید بپیوندند به این میدان رقابت.
اسلامی: ما در حوزه استان البرز، تهران، قم، خراسان رضوی و یزد، این پنج استان برتر ما هستند. البته باز اشاره می‌کنم تا روز پنجم، احتمال کند که روز ششم و هفتم این تغییر کند.

سؤال: هر کدام از استان‌ها را تفکیک کنید بگویید چند کرسی دارد، چند نفر پیش ثبت نام را انجام داده اند، چند نفر خانم هستند و چند نفر آقا هستند؟
اسلامی: ترکیب خانم و آقا را فکر کنم قبلاً برای دوستان اشاره کرده ایم و فرستاده ایم، ولی در مورد استان البرز، از تعداد کرسی که البرز دارد ۳ کرسی است میزان استقبال هم ۲۳۵ نفر بوده است. استان تهران ۳۹ کرسی دارد یعنی غیر از شهر تهران که ۳۰ کرسی است، ۱۳۸ نفر، استان قم ۳ کرسی دارد ۱۳۷ نفر، استان خراسان رضوی ۱۸ کرسی ۸۷ نفر و استان یزد ۴ کرسی و ۸۶ نفر، استان چهارمحال و بختیاری ۴ کرسی ۷۷ نفر، استان قزوین ۴ کرسی ۷۶ نفر، استان ایلام ۳ کرسی ۷۶ نفر.

سؤال: استان‌ها به جهت اینکه می‌خواهند وارد میدان رقابت شوند و خودشان را آماده و مهیا کنند و بپیوندند به سمت این پیشتاز‌ها؟ 
اسلامی: ما اطلاع رسانی را در این زمینه انجام داده ایم و ستاد‌های انتخابی استانی ما همه خیلی فعال و خوب دارند به جلو  می‌روند .

سؤال: خراسان رضوی را اگر شما توضیح بدهید همکاران من تصاویر خراسان رضوی را نمایش بدهند.
اسلامی: خراسان رضوی ۱۸ کرسی ۸۷ نفر.

سؤال: تصاویری که شما ملاحظه می‌کنید مربوط است به حوزه‌های انتخابیه خراسان رضوی، تعداد کرسی ها، درصد میزان استقبال که به درصد است.
اسلامی: به نفر است.

سؤال: درصد پیش ثبت نام کنندگان آقا و همچنین خانم.
اسلامی: آقا و خانم را در یک اسلاید دیگر دیدید.

سؤال: برویم سراغ استان خراسان شمالی.
اسلامی: خراسان شمالی متفاوت است و بیست و هشتمین استان ما است ۴ کرسی و ۴۵ نفر برای هر کرسی اگر بیاورند دوستان و همکاران خراسان شمالی که ما اگر استان‌ها را به ترتیب میزان استقبال دسته بندی کردیم از ابتدا که اشاره کردم، البرز است، نهایی هرمزگان است، گیلان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، سمنان، کردستان، همدان.

سؤال: برویم استان خوزستان؟ به ترتیب تصاویر البته این
اسلامی: استان خوزستان ۱۸ کرسی داریم، ۶۶ نفر به ازای هر کرسی. دوازدهمین استان ما است.

سؤال: یعنی ما اگر بخواهیم میزان استقبال را به تعداد نفرات در پیش ثبت نام باید تعداد کرسی را ضربدر تعداد افرادی که ثبت نام کرده اند انجام دهیم.
اسلامی: بله.

سؤال: در دشت آزادگان هیچ بانویی تا الان مرحله پیش ثبت نام را انجام نداده است. البته دو روز فرصت باقی است برای اینکه بانوان در دشت آزادگان هم وارد میدان رقابت انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه بشوند.
اسلامی: بله.

سؤال: استان بعدی استان زنجان؟
اسلامی: استان زنجان ۵ کرسی دارد که ۷۲ نفر میزان استقبال به ازای هر کرسی است در استان زنجان که استان دهم ما است در ۳۱ استان جایگاه اش استان دهم است که البته این‌ها در دو روز آتی متفاوت خواهند بود در تعبیر شما هم ممکن است خانم‌ها هم تشریف بیاورند و پیش ثبت نام کنند.

سؤال: مثلاً در خدابنده یک بانون ثبت نام کرده است در پیش ثبت نام که دو روز فرصت باقی است. برویم سراغ تهران؟
اسلامی: تهران ۳۹ کرسی و ۱۳۸ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام شرکت کرده اند.

سؤال: یعنی چیزی حدود ۵ هزار ۳۸۲ نفر در پایتخت پیش ثبت نام را انجام داده اند.
اسلامی: در حقیقت آمار اول پیش ثبت نامی هم به تهران برمی گردد. یعنی الان آمار اول ما در استان‌ها در پیش ثبت نام هم تهران است. اما به میزان استقبال با توجه به کرسی البرز از تهران پیشی می‌گیرد درحالی که البرز ۳ کرسی دارد، اما در استان تهران ما ۳۹ کرسی را مشاهده می‌کنیم از این جهت استان دوم است سومین استان استان قم است. این متقاضیانی که الان در مرحله پیش ثبت نام وارد شده اند، به هر حال میزان یا درصد پیش ثبت نام ما را نسبت به کرسی‌ها نشان می‌دهد. این خیلی عدد مثبتی است زمانی که میزان استقبال بالا می‌رود .

سؤال: استان اصفهان؟
اسلامی: استان اصفهان ۲۰ کرسی و ۷۶ به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام وارد شده اند و اطلاعات آن‌ها را دریافت کرده ایم.

سؤال: ۹۲۰ نفر، ۲۰ کرسی و جزئیات هم شما در تصویر می‌بینید در مورد حوزه‌های انتخابیه مختلف استان اصفهان که تا روز پنجم پیش ثبت نام مدارک خودشان را و سایر اطلاعات شان را در سامانه پیش ثبت نام وزارت کشور بارگذاری کرده اند. استان بعدی گلستان؟
اسلامی: استان گلستان ۷ کرسی دارد و ۶۰ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام شرکت کرده اند که استان هفدهم ما است. یعنی جزء میانی این لیست ما قرار گرفته است.

-سؤال: کهگیلویه و بویر احمد؟
اسلامی: استان کهگیلویه و بویراحمد ۳ کرسی و ۶۳ نفر. با توجه به تعداد کرسی این عدد را ما می‌بینیم که پانزدهمین استان ما است در میزان استقبال.

سؤال: ۱۸۹ نفر تا امروز که روز پنجم است پیش ثبت نام را در استان کهگیلویه و بویراحمد انجام داده اند.
اسلامی: بله

سؤال: استان لرستان؟
اسلامی: استان لرستان ۹ کرسی را به خودش اختصاص داده است و ۶۱ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام وارد شده است که استان شانزدهم در پیش ثبت نام است.

سؤال: یعنی حدود ۵۴۹ نفر پیش ثبت نام را انجام داده اند ما در پلدختر تا روز پنجم پیش ثبت نام بانویی ثبت نام نکرده است که ما امیدواریم از نخبگان و همه بانوان خوب این استان هم دعوت می‌کنیم که در دو روز باقی مانده وارد میدان رقابت انتخابات مجلس شورای اسلامی شوند.
اسلامی: بله.

سؤال: استان مازندران؟
اسلامی: استان مازندران استان بیست و یکم ما است که ۱۲ کرسی دارد و ۵۸ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام ثبت نام کرده اند و تکمیل اطلاعات کرده اند.

سؤال: استان مرکزی؟
اسلامی: استان مرکزی نوزدهمین استان است که ۷ کرسی تعداد کرسی استان است و ۵۹ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام ثبت نام کرده اند.

سؤال: در شازند و محلات هم یک بانو ثبت نام کرده اند.
اسلامی: اطلاعات شما دقیق است.

سؤال: اطلاعات ما از محضر شما و وزارت کشور دریافت کرده ایم.
اسلامی: بله.

سؤال: استان هرمزگان؟
اسلامی: استان هرمزگان استان سی و یکم ما است استان آخر ما است در این لیست و ۵ کرسی به خودش اختصاص داده است و ۴۰ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام وارد شده اند و ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: در هرمزگان یک نکته قابل توجه است خاصه برای بانوان اینکه اشاره کردید که درصد پیش ثبت نام تا روز پنجم برای بانوان ۱۳ درصد بوده است و در استان هرمزگان حالا اگر میانگین بگیریم حدود ۱۴، ۱۵ درصد ما حضور بانوان را در پیش ثبت نام این استان شاهد هستیم. خدا قوت.
اسلامی: بله.
سؤال: استان همدان؟
اسلامی: استان همدان بیست و پنجمین استان ما است در لیست و ۹ کرسی استان به خودش اختصاص داده است و ۵۱ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: حوزه انتخابیه اسدآباد هم همانطور که در تصویر ملاحظه می‌کنید تا روز پنجم پیش ثبت نام هیچ بانویی ثبت نام نکرده است و ما منتظر هستیم که بانوان فعال حوزه انتخابیه اسدآباد هم وارد میدان رقابت شوند.
اسلامی: بله.

سؤال: استان آذربایجان شرقی؟
اسلامی: استان آذربایجان شرقی هجدهمین استان است در لیست ما و ۱۹ کرسی را این استان به خودش اختصاص داده است و ۶۰ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: حوزه انتخابی بستان آباد بانوان فرهیخته وارد میدان رقابت بشوید عدد مربوط به پیش ثبت نام بانوان در این مرحله عددی است که باید در دو روز آینده تغییراتی را حاصل کند منتظر وارد شدن بانوان عزیز حوزه انتخابیه بستان آباد هستیم. استان آذربایجان غربی؟
اسلامی: استان آذربایجان غربی بیست و چهارمین استان است در میزان استقبال که در ۱۲ کرسی را به خودش اختصاص داده است و ۵۲ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: استان اردبیل؟
اسلامی: استان اردبیل سیزدهمین استان ما است که ۷ کرسی تعداد کرسی‌های این استان است و ۶۴ نفر به ازای هر کرسی در مرحله پیش ثبت نام ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: در گرمین مشکین شهر یک خانم داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی شده اند و مراحل پیش ثبت نام را انجام داده اند. اردبیلی‌ها بانوان خوب اردبیلی حتماً در دو روز آینده وارد میدان رقابت خواهند شد.
اسلامی: بله.

سؤال: استان یزد؟
اسلامی: استان یزد پنجمین استان است در لیست ما که ۴ کرسی را به خودش اختصاص می‌دهد و ۸۶ نفر به ازای هر کرسی در مرحله پیش ثبت نام وارد شده اند و ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: ضمن اینکه آقای دکتر اسلامی راجع به تعداد کرسی‌ها افرادی که متقاضی هستند دارند صحبت می‌کنند جزئیات بیشتری در تصاویر شبکه خبر در گفتگوی ویژه راجع به هر استان نمایش داده می‌شود که درصد بانوان درصد حضور آقایان در پیش ثبت نام در استان‌های مختلف هست. آقای دکتر سمنانی‌ها چه کرده اند؟
اسلامی: استان سمنان ۴ کرسی دارد ۴۶ نفر به ازای هر کرسی و استان بیست و هفتم ما است.

سؤال: اطلاعات مربوط به استان سمنان را هم اشاره کردیم و شما الان در تصویر ملاحظه می‌کنید.
اسلامی: بله. ممنون از تصاویری که همکاران فنی شما زحمت کشیده اند.

سؤال: استان سیستان و بلوچستان؟
اسلامی: در زاهدان مشارکت خانم بسیار خوب بوده است. استان سیستان و بلوچستان بیست و نهمین استان ما است و ۸ کرسی این استان به خودش اختصاص می‌دهد ۴۳ نفر به ازای هر کرسی وارد مرحله پیش ثبت نام شده اند و ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: استان گیلان؟
اسلامی: استان گیلان تقریباً مشابهت دارد با استان سیستان و بلوچستان، سی امین استان ما است ۱۳ کرسی دارد و ۴۱ نفر به ازای هر کرسی در مرحله پیش ثبت نام وارد شده اند و ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند. البته این آمار که اشاره می‌شود برای روز پنجم است.

سؤال: و ما حتماً جمع بندی وزارت کشور را در پایان این هفت روز حتماً دریافت خواهیم کرد حتماً این آمار‌ها تغییر خواهد کرد در دو روز پیشرو و ما شاهد عدد‌های متفاوتی خواهیم بود در حوزه‌های انتخابی در سراسر کشورمان از مرحله پیش ثبت نام در استان گیلان. در حوزه انتخابیه لنگرود و آستارا ما فعلاً حضور آقایان را در میدان رقابت داریم و منتظر حضور بانوان در دو روز آینده در این حوزه انتخابیه هستیم. استان فارس؟
اسلامی: استان فارس یازدهمین استان ما است در فهرستی که میزان استقبال هر استان را نشان می‌دهد به ازای هر کرسی، ۱۸ کرسی این استان به خودش اختصاص داده است ۷۰ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام وارد شده اند وثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: استان قزوین؟
اسلامی: استان قزوین هفتمین استان است ۴ کرسی دارد و ۷۶ نفر به ازای هر کرسی در مرحله پیش ثبت نام وارد شده اند و ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: استان قم؟
اسلامی: استان قم سومین استان است در فهرست ما و ۳ کرسی دارد و ۱۳۷ نفر به ازای هر کرسی در مرحله پیش ثبت نام ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند.

سؤال: استان کردستان؟
اسلامی: استان کردستان بیست و ششمین استان است و ۶ کرسی دارد و ۵۰ نفر به ازای هر کرسی وارد شده اند و در پیش ثبت نام ثبت نام خودشان را تکمیل کرده اند. تقدم و تأخر این استان‌ها بسته به تصاویری است که در گرافیک ما آماده است و ما اطلاعات آن را در پنجمین روز پیش ثبت نام تقدیم حضور شما می‌کنیم.

سؤال: استان کرمان؟
اسلامی: استان کرمان بیست و دومین استان ما در فهرست روز پنجم است که ۱۰ کرسی دارد و ۵۳ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام وارد شده اند و ثبت اطلاعات داشته اند.

سؤال: طبق تصویر و طبق اطلاعات شهر بابک هم تا الان هیچ خانمی برای پیش ثبت نام اقدام نکرده است. استان کرمانشاه؟
اسلامی: استان کرمانشاه چهاردهمین استان ما است در فهرست روز پنجم که ۸ کرسی دارد و ۶۳ نفر به ازای هر کرسی در پیش ثبت نام ثبت نام کرده اند.

سؤال: چهارمحال و بختیاری؟
اسلامی: استان چهارمحال و بختیاری استان ششم است و ۴ کرسی دارد و ۷۷ نفر در مرحله پیش ثبت نام به ازای هر کرسی ثبت نام کرده اند.

سؤال: آقای دکتر ما دو روز فرصت باقی است تا پایان مرحله پیش ثبت نام. کسانی که در مرحله پیش ثبت نام انتخاب نکنند در مرحله اصلی اطلاعات اش را شما به ما بدهید.
اسلامی: من با توجه به وقت به نکته‌ای اشاره کنم، ثبت پیش ثبت نام فردا و پس فردا ادامه پیدا می‌کند ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر، نکته دوم این است که در روز ۱۶ مردادماه برخی از متقاضیان قبل از ساعت ۸ صبح وارد سامانه شده اند و پیش ثبت نام کرده اند. امروز ما پیامکی برای این عزیزان ارسال کرده ایم که ۴۹۶ نفر بوده اند. پیامک را از ما دریافت کرده اند اعلام کرده ایم که با توجه به اینکه قبل از ساعت ۸ صبح است و ضرورت دارد که قانون اجرا شود و می‌بایست از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر باشد، به همین جهت اعلام کرده ایم که حتماً باید طی این دو روز اگر تمایل دارند یا می‌خواهند ثبت نام یا پیش ثبت نام را انجام بدهند، وارد شوند که این پیامک برای این ۴۹۶ نفر ارسال شده است و این دو روز وقت دارند و امکان پیش ثبت نام را برایشان گذاشته ایم از نظر فنی.

سؤال: آقای دکتر آمار‌های مختلف را از محضر شما دریافت کرده ایم قطعی و جمع بندی نهایی را هم یکشنبه در پایان هفت روز پیش ثبت نام دریافت خواهیم کرد. نکته‌ای اگر باقی مانده است بفرمایید.
اسلامی:  کسانی که متقاضی پیش ثبت نام هستند طی این دو روز برنامه ریزی داشته باشند که ترافیک سامانه ما دچار مشکل نشود نکته بعدی این است که در ساعت مشخص شده مراجعه کنند. ما پیامکی را برای همه کسانی که در پیش ثبت نام به طور دقیق ثبت نام خودشان را انجام داده اند ارسال کرده ایم الان سامانه پیامکی را ارسال می‌کند غیر از آن گزاره‌ای که در خود سامانه مشاهده می‌کنند پیامک را هم برایشان ارسال می‌کنیم در مورد شناسه رهگیری که بسیار می‌پرسند یا کد رهگیری بعد از اینکه این شش دستگاه مدارک را صحت سنجی کردند و تأیید شد ما این کد رهگیری را برای آن دسته از متقاضیانی که کلاً مدارک شان صحت سنجی شده است ارسال می‌کنیم با آن کد رهگیری در مرحله ثبت نام نهایی وارد می‌شوند و ۲۷ مهرماه تا ۳ آبانماه ثبت نام نهایی خودشان را انجام می‌دهند.

سؤال: یکبار دیگر یک جمع بندی کنیم تا پایان روز پنجم چند نفر ثبت نام کرده اند به ازای هر کرسی مجلس شورای اسلامی چند نفر متقاضی داوطلبی نمایندگی مجلس شورای اسلامی شده اند؟
اسلامی: پایان روز پنجم ۴ هزار و ۲۶۵ نفر جمع پنج روز ۲۷ هزار و ۷۳۱ نفر. ۹۵ نفر میانگین متوسط به ازای هر کرسی می‌شود.

سؤال: و اشاره کردید جمعیتی که تا الان زیر ۵۰ ساله ثبت نام هم کرده اند..
اسلامی: ۳۹ درصد ۳۰ تا ۴۰ سال، ۴۰ تا ۵۰ سال ۳۶ درصد که جمعاً ۷۵ درصد را شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید:

سرنوشت انتخابات نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی فارس چه می شود؟
برای داوطلب شدن در انتخابات مجلس باید پیش ثبت نام کنید+مدارک
رئیس جدید دفتر نظارت شورای نگهبان استان فارس منصوب شد

ثبت دیدگاه