چاپ کد خبر: 59152
8 تیر 1400

کانکس نشینی و ناتوانی شیرازی ها از خرید و اجاره خانه

مسکن 4 1

افزایش روزانه قیمت مسکن در شیراز ، در‌آمد ناکافی بیشتر مستأجران همراه با قوانین ناقص و ناکارآمدطرح مالیات بر خانه‌های خالی علاوه بر اینکه باعث شده مصرف کنندگان واقعی قدرت خرید خانه را از دست بدهند سبب پیدایش پدیده ای به نام کانکس نشینی شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز بازار مسکن در شیراز روزهای پرچالشی را پشت سر می‌گذارد؛ تا جایی که نگرانی‌های بسیار زیادی را به وجود آورده است. بازار مسکن در کلانشهرها با افزایش قیمت زیادی همراه بوده است. شیراز به عنوان یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت ایران از این افزایش قیمت در مسکن عقب نمانده است. با توجه به افزایش قیمت در بازار مسکن، دیگر کمتر افرادی می توانند یک خانه نقلی در دور دست ترین نقطه شهر تهیه کنند.

بازار همچنان راکد مسکن در شیراز

آن طور که یزدان پناه نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز می‌گوید: متاسفانه در شرایط فعلی قشر مصرف کننده و افرادی که نیاز به مسکن دارند به کل قدرت خریدشان را از دست داده‌اند.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز هم با بیان اینکه در شرایط فعلی بازار مسکن شیراز تحت تأثیر مسائل سیاسی کشور راکد است، می‌گوید: در این شرایط مردم همچنان منتظرند تا ببینند بعد از استقرار دولت جدید چه اتفاقاتی در حوزه مسکن رقم خواهد خورد.

عقیل یزدان پناه ا با بیان اینکه متاسفانه دولت‌ها در سال های قبل بخصوص در ۸ سال گذشته هیچ اقدام مناسبی در حوزه مسکن و خانه‌دار شدن مردم انجام نداده‌اند، می‌گوید: متاسفانه دولت آقای روحانی جلو سیاست‌های قبلی را هم گرفت و  این مهم سبب شد تا تولید مسکن به صفر برسد.

مردم شیراز قدرت خرید مسکن ندارند

 نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز با اشاره به اینکه سیاست‌های اشتباه مسئولان باعث شد تا مردم قدرت خرید مسکن را از دست بدهند،افزود: این افراد تنها می‌توانند با وام زیاد در شهرک های اطراف شیراز  یک آپارتمان نقلی خریداری کنند.

یزدان پناه با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت هر متر خانه در مناطق حاشیه‌ای و شهرک‌های اطراف شیراز حدود ۱۰ میلیون تومان است می‌گوید: این در حالی است که قیمت هر متر خانه در نقاط خوب شهر شیراز حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیون تومان است.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز در ادامه با اشاره به اینکه طرح مجلس مبنی بر دریافت مالیات از خانه‌های خالی یکی از دشوار‌ترین راه های مالیات ستانی از مردم است می افزاید: از این رو راه‌های بسیاری برای پرداخت مالیات وجود دارد.

دریافت مالیات از خانه‌های خالی قانون اشتباه در  مسکن

یزدان پناه در ادامه با اشاره به اینکه اثبات و تشخیص خانه های خالی افراد بسیار سخت و دشوار است می افزاید: قطعا قانون دریافت مالیات از خانه های خالی یکی از اشتباه ترین طرح هایی بود که در حوزه مسکن و خانه دار کردن افراد به تصویب رسید.

وی با اشاره به اینکه قطعا دولت نمی تواند با طرح های دستوری قیمت مسکن را کاهش دهد، می گوید: ذکر این نکته ضروری است که طرح های دستوری تنها در مقطع کوتاهی از زمان می تواند موفق باشد چرا که این طرح ها بیشتر جنبه های تبلیغاتی دارد.

یزدان پناه با اشاره به اینکه تصویب طرح دریافت مالیات بر خانه های خالی هیچ تاثیری در بازار مسکن شیراز نداشته است، می گوید: در سال جاری افزایش قیمت رهن و اجاره باعث شده تا مردم با مشکلات متعددی مواجه شوند و تورمی که در سال ۱۴۰۰ در نرخ رهن و اجاره ایجاد شده است در بازار مسکن شیراز بی سابقه است.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز با اشاره به اینکه قیمت رهن و اجاره در سال جاری حدود ۳۰ الی ۳۵ درصد افزایش یافته است می گوید: افزایش قیمت خانه باعث شده تا مالکان قیمت رهن و اجاره را  بر اساس قیمت خانه تعیین کنند که در نهایت تمام این موارد باعث ایجاد یک تورم بی سابقه در حوزه رهن و اجاره در شیراز شده است.

کانکس 2

یزدان پناه در ادامه با اشاره به اینکه افزایش بی رویه قیمت ها و در آمد پایین باعث شده تا افرادی که از  تمکن مالی برخوردار نیستند به کانکس نشینی و …. رو بیاورند، ادامه می‌دهد: متاسفانه با مسیری که حوزه مسکن پیش گرفته است پدیده‌هایی مانند کانکس نشینی و پشت بام نشینی در شیراز در سال های گذشته امری دور از ذهن نیست.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز با اشاره به اینکه کارگران با حقوق ۴ میلیون تومان توان اجاره خانه ماهیانه یک میلیون تومان را ندارند می‌گوید: در حال حاضر قیمت رهن و اجاره در دور‌ترین نقطه شیراز ۲۰ میلیون با ماهیانه حدود یک الی دو میلیون تومان است.

  افراد به دنبال قولنامه سوری هستند

عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه در بحث موضوع مالیات بر خانه‌های خالی امکان دارد فردی به دلایلی از جمله داشتن تعداد زیاد فرزند ، در یک مجتمع دارای دو یا سه واحد ۶۰ متری  باشد، ‌می‌گوید: از این رو اعضای  خانواده برای راحتی بیشتر ترجیح می دهند در دیگر واحدها به صورت مجزا  و مستقل زندگی کنند.

علیرضا پاک فطرت  با بیان اینکه در قانون مالیات بر خانه های خالی مقرر شده که فرد با هر کد ملی تنها می تواند یک منزل داشته باشد، می افزاید: طبق این قانون افرادی که دارای چند ملک هستند هرچه زودتر باید تکلیف واحدهای خالی را مشخص کنند.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به اینکه متاسفانه بد نوشتن و جامع نبودن قانون مالیات بر خانه های خالی باعث شده تا بسیاری از افراد برای تهیه قولنامه سوری به تکاپو بیفتند، ادامه می دهد: متاسفانه این اتفاق مناسبی نیست و مردم در این بخش با مشکل مواجه شده اند.

نماینده شیراز و زرقان در ادامه با بیان اینکه قانون مالیات بر خانه های خالی تند و بدون مطالعه نوشته شده، می گوید: نمایندگان می توانند قوانینی که دارای مشکل هستند را اصلاح کنند.

پاک فطرت با اشاره به اینکه هرچند  شورای نگهبان در تصویب این قانون مقاومت کرد اما مانع از تصویب آن نشد می گوید: بسیاری از نمایندگان و کارشناسان با تجربه همواره اذعان کردند که اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی سخت و  دشورا است.

قانون مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری در کاهش قیمت مسکن ندارد

وی با اشاره به اینکه اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی نمی تواند تاثیری در کاهش قیمت مسکن داشته باشد بیان می کند: ذکر این نکته ضروری است که عدم تطابق عرضه و تقاضا باعث از هم گسیختگی قیمت ها می شود.

پاک فطرت با اشاره به اینکه کمبود جنس در بازار و متمول بودن برخی  باعث می شود تا افرادی که سرمایه کافی دارند جنس مورد نظرشان را با هر قیمتی تهیه کنند ، می افزاید: اگر مسئولان خواستار حل مشکل مسکن هستند در مرحله نخست باید تولید مسکن را افزایش دهند.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به اینکه ۶۰ درصد مالکان و مستأجران به قانون افزایش ۲۰ الی ۲۵ درصد اجاره خانه ها پایبند هستند می گوید: قطعا مالکان و مستاجران حاضرند اجاره منزلشان را بین ۲۰ الی ۳۰ درصد گران‌تر کنند.” ایلنا”

وات 1

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

حمید چهارشنبه , ۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵

به خدا خیلی سخته بی خونه مون شدن ای خداتاکی باید مسطجربشم کی به کیه خدات خودت بداد مسطعجران برس

ناشناس چهارشنبه , ۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۴

تورا به خدا کمکمون بکنید من یک مستاجر م

انی چهارشنبه , ۹ تیر ۱۴۰۰ - ۸:۰۵

مدام امار دروغین والکی میدین کاش حداقل یک مورد از این شعارها صحت داشت رییس یا نایب ریسس فلان چیزو گفته همش دروغه محضه باید تو بازار باشید وببینید گذشته از اون اینا هیچوقت واسشون مردم مهم نیستن میخوان همیشه ملت ایران اواره باشن وبدبخت کجا ۲۰یا۲۵درصد اضافه شده به خدا که ۱۰۰درصد یا ۸۰درصد اضافه کردن قیمت رهن واجازه رو ومالکان هم هیچگونه رحم وانصافی ندارن

09175662060 چهارشنبه , ۹ تیر ۱۴۰۰ - ۳:۵۱

خداوکیلی چن سال پیش خونه داشتم دادم اجاره چونکه مجرد بودم با مستاجرا میگفتم هرجور خودت دوست داری پول بده بخدا همشون ازم راضی بودن ۸۰ درصدشون خونه دار شدن ۵ ساله داره میگذره در ارتباط هسیم همشون دعام میکنن
که الان هم به لطف دولت خونمو فرختم گذاشتم تو بورس لعنتی چقدر زرر دادم
خواسم ازدواج کنم که بخاطره خونه نداشتم ازدواجم نکردم دیگه

کسایی که خونه دارید جان عزیزتون خودتون بزارید جای مستاجرا ببین تحمل میکنید مستاجر باشید رحم کنید بهشون میاد تو راحتون

بدبخت سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۸

از مستجری کمرمون شکست تورو به خدا قسمتون میدم کمک مردم کنید دیگه نابود شدیم خیلی اجاره ها سنگین شده

همیشه‌مستاجد سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۳

خدااز…نگذره‌باحقوق۴‌میلیون‌چطور۵یا۶‌میلیون‌کرایه‌بدهیم‌‌پایین‌ترین‌منطقه‌شیراز۱۰۰ میلیون‌و۳‌تومان‌کرایه‌‌متاسفانه‌بعضی‌از‌مالکین‌هم‌رحم‌وانصاف‌ندارن

م. ه سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۹

جناب نایب رئیس که هنوز از وضعیت موجرها با همکاری بنگاه املاک خبر ندارد چه ظلم هایی در حق مستاجر فلاک زاده رو می دارد میگوید ۲۰میلون رهن ویک میلیون اجاره البته ایشون احتمال عینک خودشان را نزده یا اگر عینک زده حتما قول نامه را درست نخوانده که در جلو هر مبلغ که ذکر شده یک صفر آن را ندیده است به امید روزی که مستاجر ین از دست این بنگاه های.. واین صاحب خانه های.. رها شوند

ناشناس سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۹

…ا هم دیگه صدای مردم نمیشنوه چه برسه به مسئولین

ناشناس سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۵

واقعا چرا ما باید با اینجا برسیم؟به زودی پیده چادر نشینی هم میبینیم چون حتی کانکس خریدن هم پول میخاد،فکر نکنم کانکس زیر ۲۰ میلیون باشه.

ناشناس سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۷

۱۱ ماهه صابخونه وسایلمون بیرون ریخته وداریم تو مسافرخونه زندگی میکنیم …… توی این مملکت کسی بداد کسی نمرسه

ناشناس سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۸

فقط خدا بداد مردم برسه

بهنام سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴

سلام گلمون پاره شد بخدا کمرمون شکست چه گناهی کردیم ما اقشار کم درآمد یا بی درآمد تو این وضعیت افسار گسیخته نابسامانچرا حتی حتی حتی ی نفر پیدا نمیرسه درد من وامسال من رو حس کنه تاکی به این زندگی ذلت بار ومشقت و سختی پشت سختی ادامه بدیم… اسیر که نیستیم اصلا کاش اسیر بودیم میدونستیم تکلیفمون چیه یا می‌میریم یا… ولی الان لحظه به لحظه داریم بنام زندگی می‌میریم.

شهرزاد سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵

تو رو خدا به داد مستاجرها برسید.واقعا مشکل مسکن سخته .

وحید سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲

آخه چرا مردم بدبختبه این وضع دچار بشند؟ اختلاف طبقاتی بیداد میکنه ، پول خیلی هست ولی فقط دست یه عده کمی هست ،که هر کاری هم بخوان میکنند، ..،

بی خانمان سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۱

به داد مستاجران برسید ?????

آواره سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۵

به داد مستاجری بدبخت برسید…..

مستاجر سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴

به داد مستاجری بدبخت برسید…..

م ع سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۷

بدبختی ما مستاجران همینه.. که صابخونه ها هیچ وقت دوست ندارن ماهم خونه دار بشیم.. مثل قارون بدنبال جم کردن مال دنیاهستن حتما مطمئنن بخودشون بیشتراز یک کفن میبرن.. اینطور ثروت اندوزی میکنن. خدایا بحق ال پیغمبر تمام صاحبخانه‌ها رامستجر و فقیر و مستاجران را صابخونه بگردان
جایگاه بر عکس بشه حال و روز مردمو بفهمن

ناشناس سه شنبه , ۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵

از بی عرضگی دولت و قانون های جنگل حاکم بر جامعه است که هر کی دوست داره قیمت مسکن به دلخواه افزایش می‌دهد

آخرین اخبار