چاپ کد خبر: 134564
28 بهمن 1402

 کدام گوشی ها به اندروید ۱۵ مجهز می‌شوند؟ یا آن را دریافت نمی‌کنند

اَندروید  یک سیستم‌عامل موبایل بر پایهٔ نسخهٔ اصلاح‌شده‌ای از هستهٔ لینوکس و دیگر نرم‌افزارهای متن‌باز می‌باشد که نخست در دستگاه‌های لمسی مانند تلفن هوشمند و تبلت استفاده شد، اما به‌تازگی گوگل اندروید تی‌وی را برای تلویزیون، اندروید اوتو برای خودرو و ور اواس را برای پوشیدنی‌ها (مانند ساعت هوشمند) توسعه داده‌است.

اندروید از سال ۲۰۱۱ پرکاربردترین سیستم‌عامل موبایل و از سال ۲۰۱۳ پرکاربردترین سیستم‌عامل برای تبلت‌ها بوده‌است. از مهٔ ۲۰۲۱ نیز، بیش از ۳ میلیارد کاربر فعال ماهانه داشته، و از ژانویهٔ ۲۰۲۱، فروشگاه گوگل پلی شامل بیش از ۳ میلیون برنامه بوده‌است.

اندروید ۱۵ سرانجام به‌صورت اولیه رونمایی شد. حالا فهرست اولیه‌ی دستگاه‌های سازگار با این سیستم‌عامل را می‌دانیم. کدام گوشی‌ها قرار است به این سیستم‌عامل مجهز شوند؟ کدام گوشی‌ها اندروید ۱۵ را دریافت نمی‌کنند؟

آندروید 15

به گزارش اول فارس به نقل از زومیت ، گوگل بامداد امروز سیستم‌عامل اندروید ۱۵ را به‌صورت اولیه رونمایی کرد تا شماری از قابلیت‌های جدید را بشناسیم. مثل همیشه، چرخه‌ی توسعه و انتشار اندروید در سه فاز انجام می‌گیرد. امروز اولین پیش‌نمایش در دسترس قرار گرفت که مخصوص توسعه‌دهندگان است تا آن‌ها را با تغییرات زیرپوستی اندروید ۱۵ آشنا کند.

بر اساس بیانیه‌ی مطبوعاتی گوگل، اولین بیلد اندروید ۱۵ با پسوند «پیش‌نمایش توسعه‌دهنده‌ی ۱» در دسترس قرار گرفته است و در آینده‌ای نزدیک شاهد انتشار نسخه‌های بتا خواهیم بود. نسخه‌ی بتا همانی است که می‌توان به‌راحتی و به‌صورت OTA دانلودش کرد. پس از پایان فاز بتا، نسخه‌ی پایدار و نهایی اندروید ۱۵ در دسترس قرار می‌گیرد.

 کدام گوشی ها به اندروید ۱۵ مجهز می‌شوند؟

همانطور که می‌شد انتظار داشت، اولین پیش‌نمایش توسعه‌دهنده‌ی اندروید ۱۵ صرفاً برای مدل‌های مختلف گوشی گوگل در دسترس است و برای گوشی‌های اندرویدی دیگر منتشر نمی‌شود.

در حال حاضر فهرست دستگاه‌های سازگار با اندروید ۱۵ شامل موارد زیر است:

پیکسل ۸ و پیکسل ۸ پرو
پیکسل ۷ و پیکسل ۷ پرو
پیکسل ۷a
پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو
پیکسل ۶a
پیکسل فولد
پیکسل تبلت
پس از انتشار نسخه‌ی نهایی اندروید ۱۵، این سیستم‌عامل را روی انواع گوشی سامسونگ و گوشی شیائومی نیز خواهیم دید. البته سامسونگ معمولاً عملکرد بسیار بهتری دارد و سریعاً گوشی‌هایش را به اندروید ۱۵ آپدیت می‌کند؛ درحالی‌که شیائومی به‌طور معمول روند انتشار به‌روزرسانی را چندان سریع انجام نمی‌دهد.

جدیدترین نسخه‌ی سیستم‌عامل اندروید روی افزایش سازگاری نرم‌افزار با سخت‌افزار تمرکز دارد تا گوشی‌های اندرویدی به رقیب بهتری برای گوشی آیفون تبدیل شوند.

یکی از قابلیت‌های جدید اندروید ۱۵ این است که می‌توانید صرفاً بخشی از صفحه را ضبط کنید. به‌علاوه، این سیستم‌عامل دسترسی اپلیکیشن‌های متفرقه را به دوربین دستگاه، بهینه‌تر می‌کند. جزئیات کامل قابلیت‌های اندروید ۱۵ هنوز اعلام نشده است.

سیستم‌عامل اندروید ۱۵ که به‌صورت اولیه رونمایی شده، فعلاً تغییرات انقلابی‌ای به همراه ندارد و روی افزایش سازگاری سخت‌افزار و نرم‌افزار انواع گوشی گوگل و گوشی سامسونگ و گوشی شیائومی متمرکز است.

در نگاه اول، اندروید ۱۵ ظاهر و عملکرد سیستم‌عامل موبایلی گوگل را چندان تغییر نمی‌دهد و همچنان تشابهات زیادی بین آن و اندروید ۱۲ دیده می‌شود. با وجود این، اندروید ۱۵ آغازگر عصری جدید برای پیکسل است. با رونمایی اندروید ۱۵، حالا می‌دانیم کدام مدل از پیکسل‌های گوگل با این سیستم‌عامل سازگاری دارند.

کدام گوشی ها اندروید ۱۵ را دریافت نمی‌کنند؟

بر اساس بیانیه‌ی مطبوعاتی گوگل، آن دسته از موبایل‌های سری پیکسل که به پردازنده‌ی اسنپدراگون مجهزند سیستم‌عامل اندروید ۱۵ را دریافت نخواهند کرد. گوشی‌های گوگل از زمان عرضه‌ی پیکسل ۶ به تراشه‌ی اختصاصی تنسور مجهز شده‌اند.

گوشی پیکسل ۵a که با تراشه‌ی اسنپدراگون روانه‌ی بازار شد، تا پاییز سال ۱۴۰۳ به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت خواهد کرد، اما خبری از انتشار اندروید ۱۵ برای آن نخواهد بود. پیکسل ۵a سه به‌روزرسانی عمده‌ی سیستم‌عامل دریافت کرد.

به‌روزنشدن پیکسل‌های اسنپدراگون، کاملاً غیرمنتظره نبود، اما همچنان نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن عبور کرد؛ چون همانطور که در بررسی پیکسل ۷ پرو و بررسی پیکسل ۸ پرو گفتیم، تراشه‌های تنسور هنوز نتوانسته‌اند در حد و اندازه‌ی اسنپدراگون ظاهر شوند. تنسور، مبتنی‌بر پردازنده‌ی اگزینوس سامسونگ است که سابقه‌ی چندان خوبی ندارد.

 گوشی های سامسونگ و شیائومی که اندروید ۱۵ را دریافت نمی‌کنند

فهرست دستگاه‌های ناسازگار با اندروید ۱۵ فعلاً شامل گوشی‌های گوگل است و سامسونگ و شیائومی تاکنون هیچ جزئیاتی در این زمینه ارائه نداده‌اند. بدون شک این دو شرکت روند انتشار به‌روزرسانی اندروید ۱۵ را با گوشی‌های پرچمدار شروع خواهند کرد؛ در این بین، سامسونگ معمولاً سرعت عمل بسیار بیشتری نسبت‌ به شیائومی دارد.

با انتشار فهرست رسمی، جزئیات آن دسته از گوشی‌های سامسونگ و شیائومی که اندروید ۱۵ را دریافت نمی‌کنند اعلام خواهیم کرد؛ اما در حال حاضر می‌توان یک‌سری فرضیه مطرح کرد.

سامسونگ درصورت پایبندی به وعده‌هایش، اندروید ۱۵ را برای گلکسی S21 و گوشی‌های جدیدتر منتشر خواهد کرد؛ بدین ترتیب انتظار نداریم که گلکسی S20 را با اندروید ۱۵ ببینیم.

در رابطه‌ با بهترین گوشی های میان رده و بهترین گوشی های اقتصادی سامسونگ یعنی سری گلکسی A، انتظار می‌رود گلکسی A13 و مدل‌های قدیمی‌تر از رده خارج شوند؛ البته گلکسی A53 و گلکسی A23 به‌روزرسانی را دریافت خواهند کرد. همچنین انتشار اندروید ۱۵ برای گلکسی A05s تقریباً قطعی است.

در رده‌ی پرچمدار، احتمالاً شیائومی اندروید ۱۵ را برای گوشی شیائومی ۱۲ و مدل‌های جدیدتر منتشر می‌کند و خبری از انتشار این سیستم‌عامل برای شیائومی می ۱۱ و مدل‌های قدیمی‌تر نخواهد بود؛ البته فعلاً چیزی قطعی نیست.

در بین گوشی‌های میان‌رده‌ی شیائومی، انتشار اندروید ۱۵ برای محصولاتی مثل پوکو F5 و ردمی ۱۲ و ردمی نوت ۱۲ و مدل‌های جدیدتر آن‌ها قطعی است.

شما چه دیدگاهی در این زمینه دارید؟ از کدام گوشی اندرویدی استفاده می‌کنید؟

سوالات متداول

لیست گوشی های سازگار با اندروید ۱۵ شامل چه مواردی است؟
اندروید ۱۵ در حال حاضر وارد فاز پیش‌نمایش توسعه‌دهنده شده است و صرفاً برای گوشی‌های گوگل در دسترس قرار دارد.

کدام گوشی های سامسونگ اندروید ۱۵ را دریافت می‌کنند؟
سامسونگ انتشار اندروید ۱۵ را با گوشی‌های پرچمدار شروع می‌کند اما قطعا گوشی‌هایی مثل گلکسی A54 و گلکسی A55 و گلکسی A35 هم به اندروید ۱۵ مجهز خواهند شد.

کدام گوشی های شیائومی اندروید ۱۵ را دریافت می‌کنند؟
شیائومی فعلاً لیست گوشی‌های سازگار با اندروید ۱۵ را اعلام نکرده است؛ اما انتظار داریم روند انتشار اندروید ۱۵ با گوشی‌های پرچمدار مثل شیائومی ۱۴ شروع شود.

کدام گوشی های سامسونگ به اندروید ۱۵ مجهز می‌شوند؟
سامسونگ فعلاً فهرست رسمی را اعلام نکرده است؛ اما انتظار داریم گلکسی S21 به بعد و گلکسی A14 به بعد، اندروید ۱۵ را دریافت کنند.

کدام گوشی های شیائومی به اندروید ۱۵ مجهز می‌شوند؟
به باور افشاگران، شیائومی ۱۲ و پرچمدارهای جدیدتر اندروید ۱۵ را دریافت می‌کنند. به‌علاوه، انتشار اندروید ۱۵ برای محصولاتی مثل پوکو F5 و ردمی ۱۲ و ردمی نوت ۱۲ و مدل‌های جدیدتر آن‌ها قطعی است.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار