• 24 / مرداد 1402 / 16:41
 • شناسه خبر : 118587

کشف لاشه یک پلنگ نر میان زباله ها در شهرستان دنا

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از کشف لاشه یک قلاده پلنگ در شهرستان دنا خبر داد.

به گزارش اول فارس ، «اسلام جاودان خرد»  با اعلام این خبر گفت: لاشه یک قلاده پلنگ در میان انبوهی از زباله های زیر پل جاده ارتباطی حد فاصل روستاهای “دشترز”و “بن زرد” شهرستان دنا کشف شد.

وی افزود: گزارش مردمی مبنی بر پیدا شدن لاشه پلنگی در میان انبوهی از زباله و نخاله ساختمانی، زیر پل جاده ارتباطی حدفاصل روستاهای “دشت رز” و “بن زرد” شهرستان دنا به اطلاع یگان حفاظت محیط زیست استان رسید که بلافاصله تیمی از یگان حفاظت محیط زیست استان به محل اعزام شده و متاسفانه لاشه یک قلاده پلنگ نر بالغ  در میان زباله ها کشف شد .

محیط زیست +لاشه پلنگ

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص علت مرگ این پلنگ خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برای اعلام علت دقیق مرگ نیاز به کالبد شکافی توسط دامپزشک داریم، بنابراین علت مرگ بعدا از انجام مراحل کالبد شکافی و نظر قطعی دامپزشک اطلاع رسانی خواهد شد.

جاودان خرد تصریح کرد: با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد لاشه از جایی دیگر به این مکان منتقل شده باشد، یگان حفاظت محیط زیست بصورت محسوس و نامحسوس تحقیقات خود را در مورد علل و عوامل احتمالی تلف شدن پلنگ شروع کرده و از مردم طبیعت دوست استان تقاضامندیم، چنانچه اطلاعاتی در این خصوص دارند که می تواند کمکی به ما کند با تماس به سامانه رایگان ۱۵۴۰ و با اطمینان از امانتداری ارائه گزارش دهند.

وی در خصوص لاشه های پلنگی که طی یک سال اخیر در استان پیدا شده اند، بیان کرد: علت مرگ لاشه های قبلی که پیدا شد بیماری هاری بوده است اما این لاشه باید از سوی دامپزشک بررسی و سپس اطلاع رسانی شود.

گفتنی است که روستای “دشت رز” با جمعیتی بالغ بر ۹۰۰ نفر با فاصله ۶۵ کیلومتری از مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، بطور کامل در محدوده منطقه حفاظت شده دنا قرار دارد و جزو روستاهای چسبیده به کوه دناست. عمده شغل و امرار و معاش مردم این روستا کشاورزی و باغداری بوده و این روستا دارای طبیعت بکر است، بخش اعظمی از کَل و بُزهای پارک ملی دنا در شمال این روستا قرار دارند و زیستگاه عمده پلنگ در همین بخش از دناست و این نخستین گزارشی از کشف لاشه پلنگ در جغرافیایی این روستاست.

مطالب مرتبط

رای جالب یک قاضی برای یک پرونده محیط زیستی در استهبان فارس

کشف لاشه ۳۲ پرنده در کازرون ، تاثیر فقر بر نابودی محیط زیست

این نوجوان اهل استان فارس یک محیط بان همه فن حریف است

نظرات

 • شایان

  تاریخ : ۲۶ - مرداد - ۱۴۰۲

  امیدوارم هرچه زودتر پلنگ منقرض بشه ازین بازی با روح و روان مردم راحت بشیم هر روز یه خبر از پلنگ اینجور و اونجور و….!

  اگر واقعا مهمه پلنگ بگیریدشون توی باغ وحش یا خونه هاتون حفاظت شده نگهداریشون کنید

  البته از نظر من پلنگ اصلا مهم نیست چون پلنگ هیچ سودی که نداره هیچ خیلی هم مضره دام روستاییان و عشایر رو تیکه پاره میکنه به چوپانان و مردم و بچه ها حمله میکنه و ناامن میکنه منطقه رو برای گردشگران و زمین ها رو غیر قابل کشت و غیرقابل توسعه میکنه با تبدیل کردنشون به منطقه حفاظت شده محیط زیست که کار بسیار بدی هست و به اقتصاد کشور ضربه میزنه

  قبلا هم ماموت و دایناسور ها بودن و هزاران حیوان وحشی دیگه که منقرض شدند.
  الان اگر تیرکس ها منقرض نشده بودن و در طبیعت رها بودن چه سودی داشت براتون؟

  پلنگ در ایران یک موضوع سیاسی هست که فرصت طلبان و غرض ورزان برای بازی با روح و روان مردم ایران ازش سوء استفاده می کنند و بودجه کشور رو هدر می دهند و اذهان جامعه رو منحرف می کنند از مسائل اصل کشور