• 08 / اسفند 1401 / 12:42
  • شناسه خبر : 105233

کشف مقبره های متعلق به دوره هخامنشیان در مصر

  

 گروهی از باستان‌شناسان اسپانیایی و مصری در جریان کاوش‌هایشان در منطقۀ البهنسا در ایالت منیای مصر موفق به کشف ۲۲ مقبره متعلق به دوره‌های ایرانی، رومی و قبطی شده‌اند. در این بین سه مجموعۀ تدفینی مربوط به دورۀ رومی، سه مقبره متعلق به دورۀ ایرانی و ۱۶ مقبرۀ فردی هم به دورۀ قبطی تعلق دارند.

به گزارش اول فارس به نقل از ” اهرام آنلاین ” بیشتر اجساد یافت شده در این مقبره‌ها با کفن‌های تزیین‌شده پوشانده شده بودند. یکی از جالب‌ترین یافته‌ها در این میان دو کوزۀ پیشکشی حاوی دو وزغ است! دفن حیوانات به عنوان بخشی از مراسم تدفین، یکی از سنت‌های رایج در مصر باستان بوده است.

«دورۀ ایرانی» در تاریخ مصر اشاره به دوره‌ای حدودا دویست ساله دارد که در طی آن مصر یکی از ایالت‌های امپراطوری هخامنشی به شمار می‌آمد. این دوره از سال ۵۲۵ قبل از میلاد و با تصرف مصر توسط کمبوجیه آغاز می‌شود.

«دورۀ رومی» به قرون سوم و چهارم میلادی مربوط است و «دورۀ قبطی» نیز اشاره به دوران تسلط روم شرقی و رواج مسیحیت در مصر دارد که بین قرون چهارم تا هفتم میلادی (قبل از تصرف مصر به دست مسلمانان) را شامل می‌شود.

تعدادی از مقبره‌های کشف شده، با سنگ آهک ساخته شده‌اند و بعضی از آن‌ها فاقد سرپوش هستند که نشان می‌دهد احتمالا در دورۀ باستان مورد سرقت قرار گرفته‌اند. مصطفی وزیری دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر گفت: «این فصل از کاوش‌ها [در البهنسا]بسیار هیجان‌انگیز بوده است و تعداد زیادی کشفیات بی‌سابقه در طی آن انجام شده که به ارائۀ فرضیات علمی تازه دامن زده است».

کشف مقبره های متعلق به دوره هخامنشیان در منطقۀ البهنسا مصر

بیشتر بخوانید:

ماجرای شگفت انگیز نبرد شیر و گاو در نقش برجستۀ های تخت جمشید
ببینید|معدن سنگ شگفت انگیز هخامنشیان برای ساخت تخت جمشید
ببینید | ۲۷ عتیقه شگفت انگیز دوران هخامنشیان که تاکنون ندیده اید

ثبت دیدگاه