چاپ کد خبر: 134160
23 بهمن 1402

کلیپی شاد از بندر زیبای پرک در بوشهر که واقعا زیباست

کلیپی که می بینید مربوط به اسکله صیادی بندر زیبای پرک از توابع شهرستان کنگان در استان بوشهر است.

به گزارش اول فارس، روستای پرک تابع دهستان طاهری در ۱۰ کیلومتری شرق بندر سیراف (طاهری) واقع می‌باشد. این روستا در حدود ۳۰۰ متر از ساحل فاصله دارد و ارتفاعش از سطح دریا ۲۰ متر می‌باشد و در حاشیه خلیج فارس واقع شده‌است و از سه محله «آب شیرین»، «آب سور» و «زیر جاده» تشکیل شده‌است.

بندر پرک در شاهراه ارتباطی بوشهر به بندرعباس و میانه سایت یک و دو سایت یک و دو پارس جنوبی واقع شده که در واقع بندر بین راهی است.

کلیپی شاد از بندر زیبای پرک در بوشهر که واقعا زیباست

وجه تسمیه پرک

در دورانی از سالیان قدیم در این منطقه وفور نعمت به خصوص در زمینه کشت گندم و صیادی و با توجه به حضور مردمان عرب زبان این منطقه به اسم برکه (برکت) معروف شد که بعدها این کلمه در کاربرد فارسی به پرک تغییر نام یافت. رضا طاهری در کتاب از مروارید تا نفت وجه تسمیه پرک را این گونه می‌نویسد: پر+ک. پر احتمالاً از پار و بارگرفته شده باشد، چون پرک بارانداز کاروان‌هایی بوده که از ولایت فارس به بندر سیراف می‌رفته‌است و از این‌جا به وسیله چهارپایان بار تاجران را به سیراف می‌آورده‌اند. این مکان به‌علت موقعیت جغرافیایی در مسیر کاروان‌ها، می‌تواند با کلمه پارک و برخی از کلمه‌های دیگر زبان هند و اروپایی هم‌ریشه باشد. از طرفی دیگر پرک را برگرفته از پرکه یا برکه (جای نگهداری آب) نیز خوانده‌اند.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار