چاپ      کد خبر: 13842
2 مهر 1398

گری سیک:تصاویری که از حمله آرامکو دیدم حیرت‌انگیز است/عربستان ضعیف‌تر از آن است که وارد جنگ با ایران شود

مقام سابق کاخ سفید با تاکید بر اینکه عربستان و آمریکا خواهان جنگ با ایران نیستند، تصمیمات ترامپ را عامل تنش‌های کنونی دانست و گفت: وقت آن رسیده است که اطرافیان ترامپ که در مورد برجام به وی مشاوره می‌دادند و مدام به او گفتند که ایران در حال نقض برجام است و عامل خروج از برجام بودند، از مقام خود کناره‌گیری کنند.

نتیجه تصویری برای گری سیگ

به گزارش اول فارس ، گری سیگ  در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را در خصوص تنش‌های اخیر و حمله به تاسیسات آرامکو بیان کرده است.گری سیک در ابتدا با اشاره به فشار حداکثری آمریکا علیه ایران و ادعای مقام‌های کاخ سفید درباره حمله به آرامکو گفت: اگرچه که ترامپ با انتقادهای زیادی روبه‌‌رو شده است به این دلیل که برای اقدام نظامی منتظر اجازه عربستان است. اما من معتقدم که این تصمیم درستی است؛ چراکه ترامپ دنبال حمله نیست. عربستان نیز خواهان درگیری نظامی با ایران نیست؛ چراکه درگیری نظامی با ایران منطقی نیست. امارات متحده هم متوجه قدرت ایران شده است؛ برای همین هم از روند درگیری نظامی با ایران خارج شد و گفت‌و‌گو با ایران را شروع کرد همچنین امارات از یمن خارج شد تا در درگیری با ایران نباشد.

وی در ادامه تاکید کرد: عربستان حامی افزایش فشار اقتصادی بر ایران است اما نمی‌خواهد در یک درگیری نظامی با ایران وارد شود. حملات اخیر به آرامکو نشان داد که عربستان بسیار آسیب‌پذیر است و توان درگیری و ورود به یک درگیری نظامی با ایران را ندارد، عربستان ضعیف‌تر از آن است که با ایران و یا نیروهای وابسته به ایران وارد درگیری شود. چنین درگیری‌هایی توانایی‌ها و تاسیسات عربستان را نابود می‌کند.

عربستان باید بداند اگر با آمریکا برای حمله به ایران همراه شود، اولین اتفاقی که رخ می دهد این است که ایران به صنایع نفتی عربستان حمله می‌کند و این تاسیسات نابود می‌شود. مقام‌های عربستانی نمی‌خواهند که در مقابل ایران ضعیف باشند اما این را هم می‌دانند که در صورتی که از موضع قدرت با ایران برخورد کنند، در روزهای آینده به مفهوم واقعی ضعیف خواهند شد.

وی در مورد با توجه به اعلام انصارالله که مسئولیت این حمله بر عهده گرفته است، به نظر شما چه کسی این حملات را علیه آرامکو انجام داده است، گفت: ما نمی‌دانیم چه کسی این اقدام را صورت داده است اطلاعات ما کامل نیست. اما تصاویری که دیدم حیرت‌انگیز است سلاح‌های پیشرفته‌ای در این حمله به کار گرفته شده است. چیزی که مشخص است این است که ما تا کنون توانایی‌های دشمنان عربستان را خیلی دست کم  گرفته بودیم.

سیک در ادامه گفت: آمریکا می‌تواند ایران را مورد حمله قرار دهد اما عواقب چنین حمله‌ای گریبان کشورهای متحد آمریکا مانند عربستان و امارات را خواهد گرفت. این کشورها که از خروج ترامپ از برجام خوشحال بودند، باید از خودشان بپرسند آیا ترامپ کسی است که از آنها در درگیری با ایران حمایت کند؟ حداقل واکنش ترامپ در حمله به پهپاد که این را نشان نمی‌داد و به نظر نمی‌رسد ترامپ قابل اعتماد باشد.

وی در ادامه به تناقض‌های ترامپ در سیاستش در مورد ایران پرداخت و گفت: ترامپ قابل پیش‌بینی نیست اما در ماه‌های قبل از انتخابات خواهان ورود به جنگی دیگر نیست. این تناقض‌ها در مورد ایران وجود دارد معلوم نیست که او خواهان تداوم فشار بر ایران است و یا خواهان تعامل با ایران است. این نوع سیاست باعث شده است که ایران تعهدات برجامی خود را کاهش دهد. ترامپ واقعا غیرقابل پیش‌بینی است حتی عواقب تصمیم‌های خود در مورد ایران را هم نمی‌داند همچنین مشاوران او نیز از پیش‌بینی‌ناپذیری ترامپ خسته شده اند او عادت کرده بحرانی ایجاد کند و بقیه آن را حل کنند.

این مقام سابق کاخ سفید همچنین در مورد برجام گفت: به نظر تنش‌های کنونی نتیجه خروج از برجام است و الان وقت آن رسیده است که اطرافیان ترامپ که در مورد برجام به وی مشاوره می‌دادند و مدام به او گفتند که ایران در حال نقض برجام است و عامل خروج از برجام بودند، از مقام خود کناره‌گیری کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار