چاپ کد خبر: 123791
22 مهر 1402

 آدنیوم گلی بسیار زیبا برای پرورش و نگهداری در آپارتمان که نمونه ندارد

گل آدنیوم از از گیاهان زیبای آپارتمانی با قابلیت تبدیل شدن به بونسای است که به همین دلیل از محبوبیت زیادی در میان گیاه دوستان برخوردار است. این گل مقاوم در بسیاری از مناطق دنیا پرورش داده می‌شود اما در محیط های گرم و مرطوب رشد بهتری خواهد داشت.اگر خانه ای گرم و معتدل دارید و به دنبال یگ گل بسیار زیبا و مقاوم میگردید این گیاه را حتما خریداری کنید. البته باید در نظر داشته باشید که آدنیوم یک نکته منفی در نگهداری خود در آپارتمان دارد که برای دانستن با ما همراه باشید.

گل آدنیوم از گیاهان بسیار زیبای گل‌دار آپارتمانی از خانواده Apocynaceae است که ساقه گوشتی زیبایی دارد. این گیاه بومی عربستان، تایلند، تایوان، ویتنام و آفریقاست و به طور کلی در مناطق گرم و مرطوب زندگی می‌ماند.

گل آدنیوم

با گل آدنیوم بیشتر آشنا شوید

گل آدنیوم بومی شرق و جنوب آفریقا است و تایلند از بزرگترین تولید کنندگان این گل در سرتاسر دنیا محسوب می‌شود. این گل نیز مانند دیگر اعضای خانواده خود سمی می‌باشد و باید از کودکان و حیوانات خانگی دور بماند. همین نکته منفی سبب شده است که نگهداری آن در بعضی از خانه ها سخت باشد و باید قبل از خرید آن، شرایط خود را برای نگهداری از آن بررسی کنید.

این گل آپارتمانی زیبا دارای ساقه های گوشتی با ویژگی ذخیره کردن آب درون خود است و برگهای کشیده و سبز آن حتی بدون گل نیز خودنمایی می‌کنند. گلهای درشت و شیپوری مانند آن در طیف رنگهای صورتی و قرمز در اواخر زمستان می‌رویند و از بذر آنها می‌توان برای تکثیر این گل استفاده کرد. ساقه ضخیم و متورم آدنیوم را می‌توان با کمی دقت و تجربه به یک بونسای زیبا تبدیل کرد و یا در ابتدا آن را برای تبدیل شدن به بونسای پرورش داد.

شرایط پرورش و نگهداری گل آدنیوم

خاک مناسب :
خاک سبک با زهکشی بالا برای خروج آب اضافی برای این گیاه مناسب است. خاک کاکتوس و ترکیبات ماسه، کوکوپیت و ورمیکولیت برای رشد بهتر آدنیوم مناسب است. خاکی که رطوبت را زیادی در خود نگه دارد اصلا برای آدنیوم مناسب نیست.

نوردهی :

همانطور که گفته شد، آدنیوم بومی مناطق گرم و مرطوب است و بنابراین به نور غیر مستقیم زیادی نیاز دارد. برای گلدهی آدنیوم باید آن را حداقل ۴ الی ۵ ساعت در روز در معرض هوای آزاد و نور مستقیم قرار دهید. توجه داشته باشید که گلدهی در مکان های کم نور اتفاق نمی‌افتد و میزان برگها در این شرایط کم شده و ساقه ها بلند و باریک رشد می‌شوند. بهترین مکان برای قرارگیری آدنیوم، مکانی با نصف سایه و نصف نور کامل خورشید است. بهتر است آدنیوم های جوان را از نور شدید آفتاب در امان نگه دارید و با بزرگ شدن آنها میزان نور دریافتی را بیشتر کنید.

گل آدنیوم

آبیاری :
در زمان رشد گیاه یعنی فصل بهار و اوایل تابستان بهتر است از آبیاری گیاه غافل نشوید و به آن خشکی ندهید در غیر این صورت رشد آدنیوم، کند یا حتی متوقف می‌شود. پس آدنیوم های جوان را بیشتر آبیاری کرده و سیراب کنید و هرچه گیاه بزرگتر می‌شود، آبیاری را کمتر کنید. بهتر است در پاییز و زمستان که فصل خواب گیاه است، آبیاری را کمتر کنید ( به عنوان مثال هر ۲۰ روز یکبار ) تا ریشه نسوزد و بعد از اتمام خواب سریعا گل دهد.

رطوبت :
آدنیوم خشکی هوا را به نسبت کم تحمل می‌کند اما بهترین رشد را در شرایط دمایی شبیه به زادگاه خود یعنی هوای گرم و مرطوب خواهد داشت. اگر می‌خواهید آدنیومی زیبا با ساقه و تنه قطور داشته باشید باید از راههای تامین رطوبت گیاهان کمک گرفته و رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید. رطوبت نقش موثری در زیبا شدن ساقه و تنوع رنگی گلهای آدنیوم خواهد داشت.

کوددهی :
تغذیه این گل در طبیعت و باغچه توسط گستراندن ریشه ها در خاک انجام می‌شود اما در شرایط گلدانی باید در زمان رشد یعنی از فصل بهار تا پاییز ماهی یک مرتبه با کود ۲۰-۲۰-۲۰ تغذیه شود تا رشد آن متوقف نشود. توجه داشته باشید که از کودهای با فسفر و پتاس بالا استفاده کنید و از کودهای دارای ترکیبات اوره و ازت استفاده نکنید.

مطلب خواندنی جالب:

تست تصویری:۱فواره انتخاب کنید تا با بخشی از شخصیت خودتان را بشناسید

دمای مناسب :
این گل بازه دمایی بین ۱۰ تا ۳۰ درجه را تحمل می‌کند و دماهای بالا برای آدنیوم مشکلی به وجود نمی‌آورد اما باید این گل را از دماهای پایینتر از ۱۶ درجه دور نگه دارید چرا که در دماهای پایینتر از ۱۶ درجه ممکن است برگها رو به زردی بروند. می‌توانید آدنیوم را در تابستان و بهار در بیرون از منزل و در مکانی نیم سایه نگه دارید. توجه داشته باشید که بهتر است آدنیوم  در زمستان پشت پنجره باشد تا دمای ۱۰ درجه را تجربه کرده و به خواب زمستانی برود. این خواب زمستانی به گلدهی در اوایل بهار کمک می‌کند.

گیاه ادنیوم

تعویض گلدان :
آدنیوم در صورت بودن در مکانی با شرایط مناسب، رشد خوبی خواهد داشت و به تعویض گلدان سالیانه و یا ۲ سال یکبار نیاز دارد. توجه داشته باشید که در زمان تعویض گلدان حتما خاک قبلی را تعویض کرده و ریشه های ناسالم را جدا کنید.

گلدهی :
این گل در زادگاه خود در اواخر زمستان و اوایل بهار گلهای متنوع و شیپوری مانندی می‌دهد که زیبایی آن را چندین برابر می‌کند. توجه داشته باشید که تنها آدنیوم های بالغ دارای ۲ یا ۳ سال سن گل می‌دهند و برای گلدهی باید به مدت ۲ ماه در دمای ۱۰ درجه نگهداری شود تا شوک سرمایی، آنها را به گلدهی تشویق کند.

مطلب خواندنی جالب:

روشی آسان و ارزان برای کاشت و برداشت سیب زمینی ارگانیک در خانه

هرس :
اگر خواهان یک آدنیوم بوته ای و پر با گلدهی بالا هستید حتما هرس کردن آن را فراموش نکنید. این کار با حذف شاخه و جوانه انتهایی، حذف برگها و شاخه های پیر انجام می‌شود. با حذف جوانه های انتهای ساقه، گیاه چند شاخه می‌شود و گلدهی آن افزایش می‌یابد. بنابراین هر یک یا ۲ سال یکبار ساقه های بلند، علفی و ضعیف را حذف کنید تا انرژی گیاه بیشتر صرف گلدهی و قطور شدن تنه شود. بهترین زمان برای انجام دادن هرس، در سال اول گیاه است تا زیبایی آن تثبیت شود.

با ۵ روش خانگی موثر جای سوختگی بدن خود را درمان کنید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار