• 23 / بهمن 1401 / 23:14
  • شناسه خبر : 104137
  • منبع خبر: بیتوته ، عصر ایران

گیاه جادویی طول عمر چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

از آن جایی که گوتوکولا ویژگی تقویت حافظه و عملکرد عصبی را دارا است، محققان پتانسیل درمان بیماری آلزایمر را نیز به آن نسبت می دهند…
گیاه بشقابی سنتلا آسیاتیکا (نام علمی: Centella asiatica) که تحت عنوان گوتوکولا نیز شناخته می شود (به انگلیسی: Gotu kola)، گیاه علفی یک‌ ساله از تیره چتریان است. گوتوکولا که تحت عنوان “گیاه طول عمر” نیز معروف است، یکی از ترکیبات اصلی مورد استفاده در طب سنتی چینی، اندونزیایی و آیورودا به شمار می رود. گروهی از پزشکان معتقد هستند که این گیاه دارویی قدرت تقویت مغز، درمان مشکلات پوستی و ارتقای سلامت کبد و کلیه را در اختیار دارد و به نظر می ‌رسد که برخی از مطالعات معتبر نیز با این موضوع موافق هستند.

در ادامه به فواید سلامت گوتوکولا خواهیم پرداخت که از طریق مقالات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا در اختیار علاقه مندان قرار گرفته اند. گفتنی است که این گیاه را می توان از عطاری های سراسر کشور تهیه کرد.(پیش از هر گونه مصرف با پزشک متخصص مشورت کنید)

– ممکن است به تقویت عملکرد شناختی کمک کند

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۶، اثرات عصاره گوتوکولا و اسید فولیک را در تقویت عملکرد شناختی پس از سکته مغزی مقایسه کرد. این مطالعه تاثیر دو ترکیب نام برده را روی سه گروه از شرکت کنندگان مورد ارزیابی قرار داد: گروه مصرف کنندگان ۱۰۰۰ میلی گرم گوتوکولا در روز، گروه مصرف کنندگان ۷۵۰ میلی گرم گوتوکولا در روز و نهایتا گروه مصرف کنندگان ۳ میلی گرم اسید فولیک در روز.

هرچند گوتوکولا و اسید فولیک به یک اندازه در بهبود کلی عملکردهای شناختی مفید بودند، گوتوکولا در تقویت دامنه حافظه تاثیر بیشتری داشت. یک مطالعه جداگانه به اثرات تقویت شناختی عصاره آب گوتوکولا بر موش های آزمایشگاهی پرداخت. با وجود آن که هر دو دسته موش ‌های پیر و جوان بهبود در روند یادگیری و قدرت حافظه را از خود نشان دادند، این تاثیر در موش‌ های مسن‌ تر بیشتر بود.

– ممکن است به درمان بیماری آلزایمر کمک کند

از آن جایی که گوتوکولا ویژگی تقویت حافظه و عملکرد عصبی را دارا است، محققان پتانسیل درمان بیماری آلزایمر را نیز به آن نسبت می دهند. در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ روی موش ها نشان داد که عصاره گوتوکولا تاثیر مثبتی بر ناهنجاری های رفتاری در موش های مبتلا به بیماری آلزایمر دارد.

همچنین، در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی عصاره این گیاه اثرگذاری متوسطی در محافظت از سلول‌ های مغز در برابر سمیت داشته است. این عملکرد در عین حال می تواند سلول ها را از تشکیل پلاک های مرتبط با آلزایمر هم محافظت کند.

با وجود پیشرفت های حاصل شده همچنان تحقیقات بیشتری در راستای تعیین دقیق چگونگی استفاده از گوتوکولا برای درمان آلزایمر مورد نیاز است. در صورتی که علاقه مند به افزودن این گیاه به برنامه درمانی خود هستید، پیش از تصمیم گیری حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

– ممکن است به کاهش اضطراب و استرس کمک کند

محققان در یک مطالعه حیوانی مربوط به سال ۲۰۱۶ به این نتیجه رسیدند که گوتوکولا روی موش‌ های نر که به مدت ۷۲ ساعت از خواب محروم بودند، اثر ضد اضطرابی دارد. کم خوابی می تواند باعث اضطراب، آسیب اکسیداتیو و التهاب عصبی شود.

موش هایی که به مدت پنج روز متوالی پیش از محرومیت از خواب گوتوکولا دریافت کرده بودند، رفتارهای شبه اضطرابی کمتری را از خود نشان دادند. آنها همچنین بهبود فعالیت حرکتی و آسیب اکسیداتیو کمتری را تجربه کردند.

از طرفی دیگر پژوهشی مروری بر داروهای گیاهی ضد اضطراب در سال ۲۰۱۳ حاکی از آن است که گوتوکولا اثر ضد اضطرابی حاد دارد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته ها مورد نیاز است.

– ممکن است به عنوان یک ضد افسردگی قوی عمل کند

اثر مثبت گوتوکولا بر عملکرد مغز می تواند آن را به یک ضد افسردگی موثر تبدیل کند. در این راستا یک بررسی دقیق در سال ۲۰۱۶ روی ۳۳ فرد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر انجام و از شرکت‌ کنندگان خواسته شد تا به‌ مدت ۶۰ روز به جای داروهای ضدافسردگی گوتوکولا مصرف کنند. آنها در انتها کاهش احساساتی نظیر استرس، اضطراب و افسردگی را گزارش کردند.

موضوع دیگری که در این بررسی مورد بحث قرار گرفت، تاثیر گوتوکولا بر موش‌ های مبتلا به افسردگی مزمن بود. این داروی گیاهی اثر مثبتی بر برخی از عناصر افسردگی رفتاری از جمله وزن بدن، دمای بدن و ضربان قلب داشت.

– ممکن است گردش خون را بهبود ببخشد و تورم را کاهش دهد

تحقیقی معتبر در سال ۲۰۰۱ نشان داد که گوتوکولا می تواند مشکلات مربوط به احتباس مایعات، تورم مچ پا و اختلال گردش خون مرتبط با پروازهایی که بیش از سه ساعت طول می کشند را کاهش دهد. به منظور بررسی دقیق این تاثیر از شرکت‌ کنندگانی که ترومبوز سطحی خفیف تا متوسط همراه با رگ ‌های واریسی داشتند، خواسته شد تا دو روز قبل از پرواز، روز پرواز و روز بعد از پرواز گوتوکولا مصرف کنند.

داوطلبانی که این مکمل را مصرف کرده‌ بودند نسبت به گروه کنترل به میزان قابل‌ توجهی احتباس مایع و تورم مچ پای کمتری را تجربه کردند. تحقیقات قدیمی‌ تر نیز نشان داده اند که گوتوکولا می‌ تواند در درمان واریس مفید باشد. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که گوتوکولا اثر متابولیکی مثبتی بر بافت همبند دیواره عروقی دارد.

از جمله دیگر فواید این گیاه جادویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. عملکرد شناختی را تقویت می کند

مطالعات با استفاده از دوزهای بالاتر گوتو کولا نشان داد که این گیاه عملکرد شناختی افراد درگیر را بهبود می بخشد. در مدل های حیوانی دیگر، این گیاه عملکرد یادگیری و حافظه را تقویت می کند. این اثرات را می توان به چندین ماده فعال در گیاه نسبت داد که مهمترین آنها تری ترپن های پنتاسایکلیک هستند.

مطالعه دیگری به ما می گوید که گوتو کولا می تواند عملکرد شناختی را که پس از سکته ایجاد می شود، بهبود بخشد. جالب توجه است که گوتو کولا به مراتب بهتر از اسید فولیک بود که در این مطالعه برای اهداف مشابه استفاده شد. البته دوز گیاه مصرفی در این مورد به مراتب بیشتر بود.

این گیاه همچنین ژن های پاسخ آنتی اکسیدانی خاصی را فعال می کند که می تواند توانایی شناختی فرد را بیشتر تقویت کند. این همچنین می تواند با توانایی گوتو کولا در کاهش استرس اکسیداتیو مرتبط باشد.

۲. ممکن است به درمان آلزایمر کمک کند

گوتوکولا به عنوان یکی از معدود داروهایی در آیورودا شناخته می شود که اعصاب و سلول های مغز را جوان می کند. اعتقاد بر این است که هوش، حافظه و طول عمر را افزایش می دهد. مشتقات آن غلظت رادیکال های آزاد و مرگ سلولی مرتبط را کاهش دادند.

عصاره گوتو کولا همچنین می تواند نقایص رفتاری مرتبط با بیماری آلزایمر را بهبود بخشد. همانطور که مطالعات نشان می دهد این عصاره ها ممکن است سلول های عصبی را نیز بازسازی کنند. این گیاه با اصلاح اختلال عملکرد میتوکندری، که به تخریب عصبی و سایر بیماری‌های مرتبط مانند آلزایمر و زوال عقل کمک می‌کند، به این مهم دست می‌یابد.

گوتو کولا همچنین به کاهش سطح بتا آمیلوئید در خون کمک می کند. اینها ترکیباتی هستند که نقش مهمی در بیماری آلزایمر دارند.

۳. ممکن است اضطراب و افسردگی را درمان کند

هنگامی که ۳۳ فرد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی از مصرف داروهای ضد افسردگی خودداری کردند و در عوض به آنها قرص گوتو کولا داده شد، بهبودی نشان دادند. نمرات استرس، اضطراب، افسردگی و عدم توجه پس از ۶۰ روز درمان به طور چشمگیری کاهش یافته بود.

همچنین مشخص شد که این گیاه دارای اثراتی مشابه داروهای ضد افسردگی تجاری مانند ایمی پرامین و دیازپام، هرچند در سطح پایین‌تری است.

یافته های اولیه همچنین نشان می دهد که گوتو کولا ممکن است اثرات ضد اضطرابی در انسان داشته باشد.

گوتوکولا همچنین می‌تواند سطوح انتقال‌دهنده‌های عصبی مونوآمین (مانند سروتونین) را افزایش دهد و به طور بالقوه احساس شادی را تقویت کند. این می تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند.

۴. ممکن است فشار خون را تنظیم کند

مطالعات نشان می دهد که گوتو کولا می تواند در درمان فشار خون وریدی (فشار بالا در وریدهای پا) موثر باشد. مشخص شد که این گیاه میکروسیرکولاسیون و حجم پا را در بیماران بهبود می بخشد.

اطلاعات زیادی در مورد اینکه چگونه این ممکن است به فشار خون عمومی کمک کند وجود ندارد. قبل از استفاده از گوتو کولا برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید.


درمان زخم معده با گوتو کولا

۵. زخم معده را درمان می کند

گوتو کولا می تواند سد مخاطی معده را تقویت کرده و اثرات مخرب رادیکال های آزاد را کاهش دهد. این می تواند به درمان زخم معده کمک کند. اثرات ضد زخم این گیاه با داروهای تجویزی مانند فاموتیدین و سدیم والپروات قابل مقایسه است.

در مطالعه دیگری، عصاره گوتو کولا اثرات محافظتی معده را در برابر آسیب مخاط معده نشان داد. این نشان دهنده توانایی گیاه برای محافظت از سد معده است، که دوباره از استفاده از گوتو کولا برای درمان زخم معده پشتیبانی می کند.

۶. ممکن است به کاهش استرچ مارک کمک کند

مطالعات نشان می دهد که گوتو کولا می تواند در درمان اسکارهای بعد از عمل موثر باشد. ساپونین ها، ترکیبات خاص موجود در گیاه، می توانند مسئول این فعالیت باشند.

گوتو کولا همچنین خاصیت سفت کنندگی پوست دارد. این ویژگی می تواند به کاهش استرچ مارک کمک کند. مشخص شد که داروهای گوتوکولا علائم استرچ مارک را که معمولاً پس از بارداری ایجاد می کنند، کاهش می دهد.

۷. می تواند بهبود زخم را تسریع کند

عصاره گوتو کولا می تواند بهبود زخم را در هر دو زخم برش و سوختگی تسهیل کند. یک کرم عصاره گوتو کولا ۱% برای بهبود زخم های مزمن از نظر عرض، عمق و طول آنها یافت شد.

این خواص ترمیم زخم این گیاه را می توان به ترکیبات گیاهی موجود در آن نسبت داد. در حالی که این گیاه قدرت شکستن زخم را در مدل زخم برشی افزایش داد، آسیاتیکوزید جدا شده از گیاه، محتوای کلاژن را در مدل زخم پانچ افزایش داد.

پانسمان های زخم حاوی گوتو کولا اثرات شفابخشی بر روی انواع زخم ها دارند.

۸. ممکن است از سلامت کبد حمایت کند

گوتو کولا ممکن است برای جلوگیری از آسیب کبد مفید باشد. این امر با افزایش غلظت آنزیم های آنتی اکسیدان و کاهش سطح واسطه های التهابی به دست می آید.

پیشنهاد می کنیم احتیاط کنید زیرا گزارش دیگری بیان می کند که گوتو کولا ممکن است اثرات مخرب کبدی داشته باشد.

۹. ممکن است باعث کاهش وزن شود

اطلاعات بسیار کمی در این مورد وجود دارد. اما یک مطالعه وجود دارد که نشان می دهد لوسیون موضعی (با گوتو کولا به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده) به کاهش دور ران و توده چربی ران در زنان کم تحرک کمک می کند، در صورتی که با برنامه پیاده روی و دریافت کالری محدود ترکیب شود.

به غیر از گزارش فوق، اطلاعات کافی وجود ندارد. از این رو، پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از این گیاه برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید.

با مزایای ذکر شده، ممکن است بخواهید فوراً از این گیاه استفاده کنید. اما صبر کنید، چگونه از آن استفاده می کنید؟ از کجا میشود تهیه کرد؟

نحوه مصرف گوتوکولا

می توانید از کپسول های گوتو کولا یا عصاره مایع استفاده کنید ، می توانید آنها را از فروشگاه بهداشتی محلی خود یا آنلاین خریداری کنید. با این حال، مطمئن شوید که از شرکت‌های معتبر تهیه می کنید.

مهم است که قبل از استفاده از این گیاه با پزشک خود صحبت کنید. وقتی نوبت به دوز و نحوه استفاده از آن می رسد، طبق دستور ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود عمل کنید.

اما قبل از اقدام، باید از اثرات نامطلوب احتمالی این گیاه نیز آگاه باشید.


عوارض جانبی گوتو کولا

آیا گوتو کولا عوارض جانبی دارد؟

مشکلات احتمالی در دوران بارداری و شیردهی

این گیاه برای استفاده موضعی بی خطر است. اما اطلاعات زیادی در مورد مصرف خوراکی آن در دسترس نیست. اگر باردار یا شیرده هستید، گوتو کولا مصرف نکنید.

مشکلات کبدی

قبلاً در بخش قبل در مورد این بحث صحبت کرده ایم. افراد مبتلا به بیماری کبد باید از گوتو کولا دوری کنند. مهمتر از آن، آنها باید با پزشک خود مشورت کنند.

مشکلات احتمالی در حین جراحی

اگر گوتو کولا با داروهایی که معمولاً در حین یا بعد از عمل استفاده می شوند ترکیب شود، ممکن است باعث خواب آلودگی مفرط شود. حداقل دو هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده از مصرف این گیاه خودداری کنید.

سایر آلرژی ها

گوتو کولا ممکن است در برخی افراد باعث آلرژی شود. علائم عبارتند از کهیر، خارش، قرمزی پوست ، مشکل در تنفس، تورم لب ها، زبان، صورت یا گلو. در صورت مشاهده هر یک از این علائم فورا مصرف را متوقف کنید.


تداخل دارویی گوتو کولا

 

تداخلات پزشکی احتمالی

گوتوکولا ممکن است با داروهای زیر تداخل داشته باشد:

– آرام بخش هایی مانند کلونوپین، آتیوان، آمبین و غیره.

– داروهایی که ممکن است به کبد آسیب برساند، از جمله تایلنول، آلدومت، کوردارون، زوکور، دیلانتین و غیره.

خلاصه

گوتو کولا گیاهی بومی آسیا است و هم یک سبزی آشپزی و هم یک گیاه دارویی است. این گیاه حاوی بسیاری از ترکیبات مفید است که باعث سلامتی می شود. گوتو کولا به عنوان یک داروی ضد افسردگی و کمکی به تسکین اضطراب برای سلامت روان شما مفید است.

علاوه بر این، ممکن است عملکرد کلی شناختی را بهبود بخشد و علائم آلزایمر را تسکین دهد. همچنین ممکن است استرچ مارک را کاهش دهد و بهبود زخم را تسریع کند. می توانید آن را به صورت کامل یا به شکل کپسول یا عصاره مایع مصرف کنید. با این حال، انواع ارگانیک به دلیل نگرانی در مورد آلودگی فلزات سنگین ترجیح داده می شود. بنابراین، قبل از مصرف این مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

بایدها و نبایدهای مصرف

اگر در یکی از گروه های زیر قرار می گیرید، از مصرف گوتوکولا اجتناب کنید:

– باردار هستند

– در حال شیردهی هستند

– مبتلا به هپاتیت یا سایر بیماری های کبدی هستید

– طی دو هفته آینده یک عمل جراحی برنامه ریزی شده دارید

– زیر ۱۸ سال سن دارید

– سابقه سرطان پوست دارید

پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید، مخصوصا اگر:

– مبتلا به دیابت هستید

– کلسترول بالا دارید

– داروهایی مانند آرام بخش برای خواب یا ضد اضطراب مصرف می کنید

– دیورتیک مصرف می کنید

لابیاپلاستی چیست و چطور انجام می شود؟

مطالب مرتبط

شیادانی که به عنوان طب سنتی در سطح شهر کار می‌کنند

در این ساعات از روز مواظب تابش اشعه فرابنفش خورشید باشید

ترفندهای جادویی زنان مصر باستان برای جوانی و زیبایی صورت

نظرات