رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان فارس گفت:

خبر فوری: لغو امتحانات دانش آموزان فارس در تاریخ شنبه (یکم دی ماه ۹۷) بمناسبت یلدا

رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان فارس گفت: امتحانات دانش آموزان این استان در همه مقاطع تحصیلی به جز آزمون نهایی به دلیل پاسداشت سنت باستانی شب یلدا در روز شنبه (یکم دی ماه ۹۷) لغو شد.

n83140779 72728675

به گزارش اول فارس به نقل از ایرنا ، حمیدرضا شعبانی افزود: امتحاناتی که قرار بود روز یکم دی ماه ۹۷ برگزار شود به زمان دیگری موکول می شود.
شعبانی اظهار داشت: شامگاه جمعه (سی ام آذر) مصادف با شب یلداست که به دلیل حفظ یک سنت دیرینه ایرانی و با هدف پاسداشت کانون گرم خانواده و به جا آوردن سنت حسنه صله ارحام و بهره مندی دانش آموزان و والدین آنها از هم اندیشی با خانواده، از این رو امتحانات همه دوره های تحصیلی در روز بعد از برپایی این آیین دیرپا لغو شد.
یلدا آخرین شب پاییز، یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که به زمان بین غروب آفتاب از سی ام آذر (آخرین روز پاییز) تا اولین ساعات ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود.
خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، با جمع شدن در منزل بزرگترهای فامیل، بلندترین شب سال را به شب نشینی می گذرانند، خانواده ها نیز انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه، هندوانه را مهیا و دور هم صرف می‌کنند. قصه‌گویی بزرگان خانواده برای دیگر اعضای فامیل و همچنین تفال با دیوان حافظ نیز در این شب رایج است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار