چاپ کد خبر: 58798
5 تیر 1400

یک فاجعه بزرگ زیست محیطی در شهر بهمن فارس+جزئیات

آباده 2

 ایرنا:دریاچه ۵۶ هکتاری شهدای شهر بهمن شهرستان آباده که با هدایت آب‌های سطحی، جاری شدن آب از کوه های اطراف و جمع آوری آب قنات،جان دوباره گرفته بود با کاهش شدید سطح آب مواجه شده و آبزیان این دریاچه درحال تلف شدن هستند که مردم برای نجات ماهی‌ها درتلاش هستند.

اداره محیط زیست شهرستان آباده طی اطلاعیه ای از مردم خواسته است که به صورت داوطلبانه نسبت به جمع آوری های ماهی ها و انتقال آنها به استخرها و حوضچه ها اقدام کنند.

رییس اداره محیط زیست شهرستان آباده با بیان اینکه هزاران ماهی در پی خشک شدن دریاچه فصلی شهر بهمن در حال تلف شدن هستند، گفت: از مردم و علاقه مندان به طبیعت درخواست داریم که با جمع آوری این موجودات زیبا و انتقال آنها به محل‌های مناسبی همچون استخرهای کشاورزی و حوض های خانگی آنها را از مرگ حتمی نجات دهند.

علیرضا فرخی  با بیان اینکه تالاب و دریاچه ها، زیستگاه های مناسبی برای پرندگان مهاجر و آبزیان به حساب می آیند گفت: دریاچه فصلی شهربهمن ، امسال با کمبود شدید آب مواجه شده و خطراتی را برای آبزیان بوجود آمده است.

وی افزود: اگر این دریاچه فصلی، حفاظت و مدیریت نشود قطعا در چند ماه آینده به سرنوشت دیگر تالاب های استان فارس مبتلا خواهد شد.

فرخی بیان کرد: با وجود مشکلاتی که برای دیگر دریاچه ها و تالاب های استان فارس پیش آمده می توان با تقویت، حراست و نظارت، این دریاچه را به زیست بوم پرندگان آبزی و مهاجر تبدیل کرد.

آتش نشانان شهرداری آباده به یاری ماهی ها شتافتند

شهردار آباده گفت: در پی اعلام اداره محیط زیست شهرستان مبنی بر کاهش سطح آب دریاچه شهدای شهر بهمن تلفات شدید ماهی ها تعداد ۲تانکر آب به این مجموعه ارسال شده است.

غلامعباس زارع افزود: تاکنون بیش از ۷۰ هزار لیتر آب به دریاچه تزریق شده است و می توان امید داشت زمان تلف شدن ماهی ها به تعویق بیفتد تا بتوان با همراهی مردم بخشی از این ماهی ها را به حوضچه ها و استخرها منتقل کرد.

ماهی ها به دریاچه مصنوعی تل آسیاب منتقل می شود.

شهردار شهر بهمن هم گفت: شهرداری شهر بهمن برای جلوگیری از مرگ دسته جمعی ماهی‌ها، دست به کار شده است و با هماهنگی شهرداری شهر بهمن و آباده، این آبزیان به دریاچه مصنوعی پارک سرآسیاب آباده انتقال یافتند و در این محل رهاسازی شدند.

عبدالله رحیمی با بیان اینکه این اقدام در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت گفت: برای نجات آبزیان، چند تانکر آب به دریاچه شهدای شهر بهمن تزریق شد تا فرصت کافی برای نجات ماهی‌ها وجود داشته باشد.

آباده از شهرستان های شمالی فارس است که فاصله  آن با شیراز حدود ۲۷۵ کیلومتر است.

وات 1

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار