• 30 / اردیبهشت 1402 / 8:23
  • شناسه خبر : 112275

۱۰ ویژگی عجیب سبیل گربه ها / چرا نباید سبیل گربه را کند ؟

این موهای صورت گربه به هر شکلی که باشند، کارکردی بیشتر از یک سبیل دارند در واقع، گربه ها برای انجام بسیاری از شاهکارهای خود بدون آنها تحت فشارو سختی خواهند بود.
۱۰ ویژگی جالب سبیل های گربه که ممکن است تا به حال نشنیده باشید

به گزارش اول فارس به نقل از treehugger ، از میان تمام ویژگی‌های جالب و دیدنی گربه‌سانان، تعداد کمی از آن ها به اندازه سبیل هایشان جذاب هستند. چه گربه‌ها به‌خاطر وجود سبیل‌هایشان ناز باشند و چه سبیل‌های آن ها به‌خاطر این‌که روی صورت گربه‌ها هستند جذاب باشند، در هرحال یک چیز مسلم و قطعی است: ترکیب سبیل و گربه ترکیبی ملوس و بامزه می شود.

بعضی از سبیل‌ها مانند سبیل‌های بزرگ یک جنتلمن ویکتوریایی پرپیچ و تاب هستند، در حالی که برخی دیگر معمولی و متناسب هستند. این موهای صورت گربه به هر شکلی که باشند، کارکردی بیشتر از یک سبیل دارند در واقع، گربه ها برای انجام بسیاری از شاهکارهای خود بدون آنها تحت فشارو سختی خواهند بود.
در این گزارش شما را با ۱۰ ویژگی جالب سبیل های گربه که ممکن است تا به حال نشنیده باشید آشنا می کنیم:
سبیل یک کلمه قدیمی است

۱. “سبیل” یک کلمه قدیمی است

کلمه “Whisker” به حدود سال ۱۶۰۰ برمی گردد. این کلمه از کلمه انگلیسی میانه “wisker” تشکیل شده است، هر چیزی که هم زدن یا جارو زدن است و در اصل برای توصیف سبیل یا ریش انسان استفاده می شد. مدت کوتاهی بعد، این کلمه برای موهای آنتن مانند حیوانات نیز تبدیل شد – و چرا که نه؟ موی صورت گربه شما، از هر نظر، مانند یک جارو مینیاتوری است.

۲.سبیل از مو ضخیم تر است

سبیل‌هایی که «ویبریسا» یا موهای لمسی نیز نامیده می‌شوند، دو تا سه برابر ضخیم‌تر از موهای معمولی گربه هستند و ریشه‌هایی سه برابر عمیق‌تر دارند. اما نکته جالب اینجاست که شما می توانید سبیل‌ها را روی آرواره‌ها، بالای چشم‌ها، نزدیک گوش‌ها و پشت پاهای جلویی نیز ببینید در واقع همه مکان‌هایی که یک گربه برای جمع‌آوری اطلاعات پیرامونش به آن نیاز دارد.

۳.گربه‌ها دارای تعدادی سبیل حسی هستند

گربه‌ها معمولاً دارای ۲۴ سبیل حسی هستند – ۱۲ سبیل در هر گونه، که در چهار ردیف افقی سه تایی چیده شده‌اند. مهم است که سبیل ها به طور متقارن در دو طرف صورتش توزیع شوند تا گربه بتواند اطلاعات دقیقی از محیط خود داشته باشد.

۴.سبیل‌ها حساس هستند

برخلاف موی انسان، سبیل های گربه عمیقاً فرو رفته و به سیستم عصبی متصل است. نوک این نخ‌های کراتینه مجهز به اندام‌های حسی به نام گیرنده‌های عمقی است که پیام‌هایی را به مغز می‌فرستد و به گربه کمک می‌کند فاصله، جهت و حتی بافت سطح جسم را تعیین کند. آنها شبیه حس بویایی یا بینایی انسان هستند و به همین دلیل است که سبیل های گربه هرگز نباید بریده شود.

یک نکته جالب:دانشمندان سبیل گربه ها را مطالعه کردند تا در مورد چیزهایی مانند رژیم غذایی آن ها اطلاعاتی به دست بیاورند. در یک مطالعه، محققان نسبت ایزوتوپ های پایدار را در سبیل ها تجزیه و تحلیل کردند تا مشخص کنند گربه چه مقدار پروتئین از غذایی که شکارکرده یا غذاهای آماده و خانگی مصرف کرده است. یافته ها نشان داد که در میان گربه های مورد مطالعه، ۹۶ درصد پروتئین از غذای خانگی و ۴ درصد از طعمه های وحشی به دست آمده است.

 محققان نتیجه گرفتند: گربه های اهلی تقریباً به طور انحصاری به غذای خانگی متکی هستند، حتی زمانی که شکار می کنند.

۵.گربه‌ها می توانند «استرس سبیل» بگیرند

سبیل های گربه به قدری حساس هستند که اگر زمان غذا خوردن یا نوشیدن آب به لبه ظرف برخورد کنند باعث ایجاد حالتی در گربه می شود که به آن «استرس سبیل» می گویند که در واقع نوعی ضربه خوردن و  بروز خستگی در گربه است.  اگر گربه شما غذا را با پنجه‌اش از ظرف بیرون می‌کشد یا غذا را روی زمین می‌کوبد، بهتر است یک کاسه پهن‌تر تهیه کنید.

۶. اندازه سبیل با اندازه گربه مطابقت دارد

سبیل های گربه متناسب با عرض بدن او است. از آنها استفاده می کند تا ببینید می تواند از فضاهای باریک رد شود یا نه. به طور کلی، هرچه گربه چاق تر و بزرگ تر باشد، سبیل های آن بلندتر است. گربه مِین کُون – بزرگترین نژاد گربه اهلی – ممکن است سبیل هایی به طول شش اینچ داشته باشد، در حالی که گربه های کورنیش رکسِ تقریباً بدون مو معمولاً سبیل هایی کوتاه و مجعد دارند.

یک گربه مین کون که در فنلاند با نام مستعار “میسی” زندگی می کند رکورد طولانی ترین سبیل ها را در جهان دارد. در سال ۲۰۰۵، رکوردهای جهانی گینس طول آنها را ۷ و نیم اینچ ثبت  کرد.

۷.سبیل‌های پا به شکار کمک می‌کنند

اگر یک گربه از سبیل های صورت خود برای اندازه گیری فضاها و تشخیص اشیا استفاده می کند، پس از سبیل های پا برای چه استفاده می کند؟ پیچک های حسی واقع در پشت پاهای جلویی آن، در قسمت های زیرین مچ دست، سبیل کارپال نامیده می شوند. آنها به گربه در بالا رفتن از درختان و کشتن طعمه کمک می کنند. وقتی موش را مثلاً در پنجه‌های جلویی‌شان می‌گیرند، آن سبیل‌ها به گربه اجازه می‌دهند بفهمند که صیدش هنوز زنده  است (زیرا نمی‌توانند از نزدیک خوب ببینند) یا نه؟ و آیا در موقعیتی مناسب برای گاز گرفتن کشنده قرار دارد یا نه؟

۸.گربه‌ها می توانند سبیل‌هایشان را حرکت دهند

هر سبیل اسرارآمیز گربه به یک “قلاب” عضلانی متصل است، که به گربه اجازه می دهد آنها را به طور مستقل حرکت دهد. به همین ترتیب، عضلات بزرگ اطراف سبیل ها برای حرکت دادن همه آنها به صورت یکجا استفاده می شود. گربه ممکن است هنگام شکار یا خمیازه کشیدن سبیل های خود را به سمت جلو بکشد. آنها را می توان در برابر گونه های گربه نیز به عقب کشید.

۹.سبیل‌ها حال و هوای گربه را نشان می‌دهند

به گفته دانشگاه ملبورن، سبیل‌های آرام و آویزان که به طرفین صورت گربه متمایل شده اند نشان‌دهنده یک حیوان راضی از شرایط است، اما طبق نظر دانشگاه ملبورن، گربه‌ای که سبیل‌هایش رو به عقب است احتمالاً ترسیده و در حالی که وضعیت سبیل ها رو به جلو وهمراه با گوش های عقب باشد معمولاً نشانه پرخاشگری گربه است.

۱۰.سبیل‌ها می‌ریزند

سبیل گربه‌ها را هرگز نباید کوتاه کرد، آنها مانند مو مراحل رشد طبیعی، خواب و ریزش را طی می کنند. پیدا کردن یک موی سبیل در اطراف خانه هر چند وقت یکبار کاملاً طبیعی است. بعد از ریزش آنها خود به خود رشد می کنند. با این حال، اگر متوجه افزایش ناگهانی ریزش سبیل های گربه تان شدید حتما به دامپزشک مراجعه کنید چرا که این نشانه می تواند به این معنی باشد که گربه شما به آلرژی، عفونت، تروما یا آکنه گربه مبتلا شده است.

تست بینایی:فقط یک تیزهوش می تواند ۵ حیوان پنهان در تصویر را پیدا کند؟ + پاسخ

بیشتر بخوانید:

تست بینایی: کمتر کسی میتونه ۲۰ ثانیه ای گربه را در این دو تصویر پیدا کنه !
پیرترین گربه جهان در گینس به ثبت رسید+عکس
۱۱ نکته درباره گربه ها که بهتر است بدانید

ثبت دیدگاه

  • حمید

    تاریخ : ۳۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

    در کل ریدم دهن … ربطش چی نمیدونم اما خودمونیم دل آدم ک خنک میشه