• 11 / بهمن 1401 / 14:19
 • شناسه خبر : 103152

۱۴ راهکار طبیعی و بهترین روغن‌ها برای تقویت ابرو و زیبایی بیشتر چهره

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در زیبایی چهره ابروهای زیبا و پرپشت است. اگر ابروهای شما کم‌پشت شده احتمالا دنبال راهکارهایی برای تقویت ابرو هستید. با بعضی از روش‌های طبیعی و روغن‌های در دسترس می‌توانید رشد ابروهای خود را تقویت کنید تا ابرویی پرپشت و زیبا داشته باشید. در ادامه در مورد این روش‌ها بیشتر بخوانید.

در ادامه می‌خوانید:

آیا تقویت ابرو امکان‌پذیر است؟
دلایل ریزش ابرو
روش‌های طبیعی برای تقویت ابرو
بهترین روغن‌ها برای تقویت ابرو
جاهای خالی ابرو را چطور پر کنیم؟
استفاده از سرم‌ها و محصولات مرتبط با تقویت ابرو

آیا تقویت ابرو امکان‌پذیر است؟

تار ابرو درست مثل موی سر، یک بازه‌ی رشد و عمر مشخص دارد. تارهای ابرو دائما در حال رشد، طی کردن چرخه‌ی عمر و افتادن هستند و دوباره به جای آن‌ها تارهای دیگری رشد می‌کند. در نتیجه ریزش ابروها طبیعی است و اگر بیش از حد نباشد، جای نگرانی ندارد.

گاهی اوقات ریزش ابروها زیاد می‌شود  تا جایی که ابروها کم‌پشت می‌شوند. در این صورت باید به دنبال پیدا کردن ریشه‌ی مشکل باشید. ریزش ابرو هم درست مثل ریزش مو ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد؛ از بیماری‌های پوستی گرفته تا کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن.

برای اینکه ابروهای خود را تقویت کنید باید از عواملی که باعث ایجاد ریزش ابرو می‌شوند اطلاع داشته باشید و از آن‌ها اجتناب کنید یا به دنبال رفع مشکل باشید. این موثرترین روش تقویت ابرو است.

دلایل ریزش ابرو

این دلایل را بررسی کنید و اگر یکی از آن‌ها باعث کم‌پشت شدن ابروهای شما شده با حل مشکل ابروی خود را تقویت کنید.

آلوپسی آرئاتا یا کچلی سکه‌ای

این بیماری یکی از بیماری‌های خودایمنی است. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن بخشی از بدن را به اشتباه به عنوان دشمن شناسایی می‌کند و به آن حمله می‌کند. در آلوپسی فولیکول‌های مو مورد حمله قرار می‌گیرند که باعث ریزش و قطع شدن رشد مو در سر یا ابرو می‌شود.

مشخص نیست که چه عاملی باعث ایجاد دوره‌های عودکننده‌ی بیماری می‌شود. اما وقتی بیماری فعال نباشد رشد موها به حالت عادی برمی‌گردد.

کمبود مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز

بدن برای ادامه‌ی حیات و روند صحیح فعالیت‌های بدن به منابع انرژی شامل کربوهیدرات و پروتئین و چربی و مواد معدنی، ویتامین و اسیدهای چرب نیاز دارد. کمبود بعضی از این مواد باعث ریزش مو و ابرو می‌شود. کمبود ویتامین A  و روی رشد سلولی را متوقف می‌کند. سایر مواد معدنی و ویتامین‌های موثر در رشد مو که کمبود آن‌ها باعث ریزش ابرو می‌شود شامل موارد زیر است:

 • بیوتین یا ویتامین B-7
 • ویتامین C برای تولید کلاژن
 • آهن
 • ویتامین‌های E، B-12 و D
 • اسیدهای چرب امگا۳

اگزما

اگزما نوعی التهاب است و باعث قرمز، خارش، تحریک و ریزش مو می‌شود.

پسوزیاریس

پسوزیاریس یکی دیگر از مشکلات خودایمنی است که باعث رشد غیرطبیعی سلولی می‌شود. همین رشد می‌تواند مانع فولیکول‌های مو برای رشد شود.

درماتیت تماسی

این مشکل به دلیل آلرژن‌ها یا محرک‌های سمی ایجاد می‌شود. اگر نواحی اطراف ابرو دچار این بیماری پوستی شود، ممکن است ریزش تارهای ابرو را تجربه کنید.

اختلال تیروئید

اختلالات تیروئید یکی دیگر از دلایل ریزش ابرو است. غده‌ی تیروئید هورمون‌هایی تولید می‌کند که تنظیم کننده‌ی سوخت‌وساز بدن است. اگر مقدار این هورمون بیشتر یا کمتر از مقدار مورد نیاز بدن باشد، در فعالیت‌های بدن اختلال و عدم تعادل ایجاد می‌کند که رشد مو هم یکی از آن‌ها است. اختلال تیروئید باید با کمک دارو کنترل شود.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب زیاد و دائمی می‌تواند تغییرات فیزیکی متعددی در بدن ایجاد کند و می‌تواند انتقال اکسیژن به فولیکول‌های مو را تا جایی کاهش دهد که ریزش مو و ابرو اتفاق بیافتد.

بارداری و زایمان

بارداری و زایمان باعث به هم ریختن تعادل هورمونی در بدن می‌شوند. این تغییرات و نوسان‌های شدید می‌تواند چرخه‌ی رشد موهای بدن را با اختلال مواجه کند که یکی از نشانه‌های آن ریزش مو و ابرو است.

بالا رفتن سن

هم زنان و هم مردان با افزایش سن، نازک شدن تارهای مو را تجربه می‌کنند. این روند از ۴۰ سالگی شروع می‌شود چون سطح هورمون استروژن در زنان و تستوسترون در مردان، کاهش پیدا می‌کند.

زیاده‌روی در استفاده از محصولات آرایشی

زیاده‌روی کردن در استفاده از بعضی محصولات آرایشی، می‌تواند ترومایی به ابرو وارد کند و باعث ریزش ابرو شود. گاهی اوقات این آسیب، طولانی‌مدت است. در استفاده از محصولاتی که ملایم نیستند یا خیلی سنگین و غلیظ‌اند زیاده‌روی نکنید. سعی کنید از مداد ابرو هم استفاده نکنید.

شیمی‌درمانی

شیمی‌درمانی یکی از روش‌های درمانی برای درمان سرطان است و هر جایی که رشد سریع سلول‌ها اتفاق بیافتد وارد عمل می‌شود و فولیکول مو و ابرو هم یکی از همین قسمت‌ها است. به همین دلیل افرادی که شیمی‌درمانی می‌شوند ریزش شدید ابرو و مو را تجربه می‌کنند. این مشکل را نمی‌توانید خودتان حل کنید و باید منتظر اتمام شیمی‌درمانی بمانید.

روش‌های طبیعی برای تقویت ابرو

محصولات آرایشی زیادی تولید شده‌اند که از آن برای پرپشت‌تر نشان دادن ابروها استفاده می‌شود. مدادهای ابرو، سایه و انواع ژل‌ها و صابون‌ها در بازار وجود دارد ولی بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که با روش‌های طبیعی ابروهایی پرپشت داشته باشند. روش‌های آرایشی معمولا موقتی هستند اما اگر بتوانید ابرو را تقویت کنید ابروهای شما همیشه سالم و زیبا خواهند بود و برای زیباتر کردن آن‌ها به محصولات آرایشی نیاز ندارید.

با روش‌های طبیعی زیر می‌توانید ابروهایی پرپشت‌تر داشته باشید.

۱. مرتب کردن ابروها

داشتن ابروهای پرپشت تا حد زیادی به نحوه‌ی مرتب کردن آن‌ها هم بستگی دارد. زیاده‌روی کردن در دستکاری ابروها و برداشتن ابروها به مرور زمان آن‌ها را کم‌پشت می‌کند. برای اینکه ابروهای شما تقویت شوند به نکته‌های زیر توجه کنید:

 • بیش از حد ابروها را برندارید.
 • همیشه در نور کم ابروها را مرتب کنید. چون انجام این کار در نور زیاد باعث می‌شود که در برداشتن ابرو زیاده‌روی کنید.
 • وقتی روی ابروها مداد می‌کشید این کار را به آرامی و باملایمت انجام دهید.
 • هر روز ابروهای خود را با شانه‌ی مخصوص ابرو شانه کنید.

بعد از چند هفته، توجه به این نکته‌ها نتیجه می‌دهد و می‌توانید نتایج آن را ببینید. اگر هنوز نتیجه‌ای مشاهده نمی‌کنید، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود.

۲. کاهش استرس

تحقیقات متعدد نشان داده است که هورمون استرس می‌تواند نقش مهمی در ریزش مو داشته باشد. در واقع استرس باعث ایجاد شرایطی به نام  Telogen effluvium می‌شود که یکی از دلایل اصلی ریزش موی ناشی از استرس است. این ریزش مو در ناحیه‌ی ابرو و مژه هم دیده می‌شود.

مشکلی به نام Trichotillomania هم که میل به کندن مو است در موقع استرس اتفاق می‌افتد و چرخه‌ی رشد مو را دچار مشکل می‌کند. پیدا کردن روشی برای کاهش استرس می‌تواند ریزش مو را کاهش دهد. مثلا مراقبه هم می‌تواند کمک کننده باشد. انجام کارهایی مثل مراقبه و ورزش اگر به صورت منظم باشد می‌تواند هورمون‌های استرس را کاهش دهد.

۳. ماساژ ابرو

ماساژ دادن ابرو می‌تواند تحریک‌کننده‌ی رویش ابرو باشد. البته تحقیقات متعدد روی ماساژ کف سر انجام شده است و روی ابرو انجام نشده اما چرخه‌ی رشد ابرو و مو شبیه هم است و می‌توان نتیجه گرفت که همان تاثیر در ابرو هم مشاهده شود. می‌توانید ماساژ ملایم را امتحان کنید و تاثیر آن را به عنوان تقویت کننده ابرو خودتان بررسی کنید.

۴. آب پیاز

آب پیاز سرشار از سولفور، سلنیوم، مواد معدنی، ویتامین‌های گروه B و ویتامین C است که همه‌ی آن‌ها برای رشد مو بسیار مفید هستند. تمام این ویتامین‌ها و مواد معدنی در رشد ابرو تاثیرگذار هستند. سولفور تولید کلاژن را بهبود می‌بخشد و فولیکول مو را تقویت می‌کند. برای از بین بردن بوی پیاز می‌توانید از آب لیمو هم استفاده کنید.

برای استفاده از پیاز، آن را چند قسمت کنید و در مخلوط‌کن یک خمیر از آن تهیه کنید و روی ابرو بگذارید. با گوش پاک‌کن می‌توانید این خمیر را روی ابرو بگذارید.

۵. زرده‌ی تخم‌مرغ

موهای ابرو از پروتئین کراتین تشکیل شده‌اند و تخم‌مرغ یک منبع غنی از پروتئین کراتین است و در مکمل‌های رشد مو زیاد دیده می‌شود. زرده‌ی تخم‌مرغ منبع غنی بیوتین است و باعث تقویت ابرو می‌شود. از این ماسک می‌توانید دو بار در هفته استفاده کنید. بعد از ۲۰ دقیقه آن را با آب گرم بشویید. فقط دقت کنید که زرده‌ی تخم‌مرغ می‌تواند باعث پر شدن منافذ باز پوست می‌شود پس در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید و کم استفاده کنید.

۶. آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا ماده‌ای به نام آلوئنین دارد که باعث تقویت ابرو می‌شود. استفاده از آن باعث نرم شدن و جوان‌سازی تارهای ابرو و مو می‌شود. ژل آلوئه‌ورا چسبناک نیست و خیلی زود جذب می‌شود و می‌توانید آن را چند بار در روز استفاده کنید. آلوئه‌ورا برای کسانی که سبوم بیش از حد دارند هم مفید است. با استفاده از این ژل، روغن اضافی پوست حذف می‌شود و حفره‌های پوست پر می‌شوند. استفاده‌ی منظم از این ژل، باعث تقویت ابرو می‌شود.

۷. لیمو

لیمو غنی از ویتامین B و ویتامین C، اسید فولیک و سایر مواد معدنی ضروری است. این مواد باعث می‌شود که مو و ابرو زودتر رشد کند. وقتی از لیمو استفاده می‌کنید، طبیعی است که پوست شما بسوزد. اگر تحریک پوست ادامه پیدا کرد استفاده از آن را متوقف کنید. اگر پوست حساسی دارید از آن استفاده نکنید. بیست دقیقه لیمو را روی ابرو بگذارید و بعد از این مدت، با آب ولرم بشویید. وقتی از این روش به عنوان تقویت کننده ابرو استفاده می‌کنید، تا دو ساعت سعی کنید ابروهای شما با نور آفتاب تماس نداشته باشد.

۸. شیر

شیر یکی از مواد طبیعی است که فواید زیادی دارد و در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست از آن استفاده می‌شود. دو پروتئین ضروری یعنی کازئین و وی در شیر وجود دارد. روزانه می‌توانید از این ماسک استفاده کنید تا نتیجه‌ی دلخواه را بگیرید. یک گوله‌ی پنبه را به شیر آغشته کنید و آن را به آرامی روی ابرو ماساژ دهید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد با آب گرم بشویید.

۹. مصرف بیوتین و غذاهای سالم

بیوتین یکی از ویتامین‌های موثر در افزایش رشد مو است. برای پیشگیری از ریزش تارهای ابرو غذاهایی مثل تخم‌مرغ، آووکادو، ماهی سالمون و بادام‌زمینی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

۱۰. اجتناب از آرایش

استفاده از محصولات آرایشی مثل سایه‌ی ابرو و مداد ابرو می‌تواند باعث ریزش تارهای ابرو شود. تا جایی که می‌توانید سعی کنید از این محصولات آرایشی استفاده نکنید.

۱۱. اجتناب از لوسیون‌ها و کرم‌ها

لوسیون و کرم می‌تواند مانعی برای فولیکول‌های مو ایجاد کند. این مانع باعث می‌شود روند تنفس طبیعی موها با مشکل مواجه شود و تارهای مو یا ابرو به اندازه‌ای که امکان دارند، بلند و سالم رشد نکنند.

۱۲. نوشیدن آب

نوشیدن آب برای سلامت کلی بدن لازم و مفید است. با مصرف آب، تمام سم‌ها از بدن شما خارج می‌شوند و این اتفاق از طریق ادرار کردن می‌افتد. روزی چند لیوان آب بنوشید و مطمئن باشید که این کار، روند رشد موهای ابرو را هم بهتر می‌کند.

۱۳. مصرف ویتامین B و D

این ویتامین‌ها برای سلامت اندام‌های داخلی بدن بسیار مهم است اما برای سلامت و زیبایی ظاهری هم اهمیت دارد. هر غذایی که غنی از ویتامین‌های B و D باشد رشد موها را بهبود می‌بخشد. با این ویتامین‌ها ابروهایی ضخیم‌تر و مستحکم‌تر خواهید داشت که دوام بیشتری در برابر مواد مضر شیمیایی مثلا محصولاتی مثل خط چشم و ریمل دارند.

۱۴. استفاده از انواع روغن‌های طبیعی

انواع روغن طبیعی وجود دارد که می‌تواند رشد ابرو را تقویت کند. برای تقویت ابرو از این روغن‌ها به صورت منظم برای تقویت ابرو و مژه استفاده کنید.

بهترین روغن تقویت ابرو

انواع روغن گیاهی می‌تواند بهترین تقویت کننده ابرو باشد البته تمام روغن‌ها خواص مشابهی ندارند اما بعضی از آن‌ها در تحقیقات متعدد تاثیر خود را روی افزایش رشد مو و ابرو نشان داده‌اند. از هر کدام از این روغن‌ها که در دسترس است استفاده کنید:

۱. روغن نارگیل

روغن نارگیل هم به عنوان روغن خوراکی استفاده می‌شود و هم برای مقاصد مختلف زیبایی. برای افزایش ضخامت مو می‌توانید از این روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل هم از آن موادی است که در بیشتر محصولات آرایشی و زیبایی وجود دارد و برای تقویت ابرو و مژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از روغن نارگیل، مقداری از آن را گرم کنید و روی ابرو ماساژ دهید. می‌توانید روغن را یک شب روی ابروها بگذارید که بماند و صبح آن را بشویید.

۲. روغن کرچک

یکی از قدیمی‌ترین و تاثیرگذارترین درمان‌های طبیعی تقویت کننده ابرو استفاده از روغن کرچک است. این روغن سرشار از انواع پروتئین‌ها، اسیدهای چرب، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها است که به تقویت فولیکول ابروها کمک می‌کند. از این روغن هر روز روی ریشه‌ی ابروهای خود استفاده کنید. روغن کرچک نه تنها باعث تقویت ابرو می‌شود بلکه آن را ضخیم‌تر و پرپشت‌تر می‌کند.

برای استفاده از این روغن چند قطره از آن را روی ابروها ماساژ دهید و اجازه دهید که ۳۰ دقیقه در همان حالت بماند. بعد از این مدت می‌توانید روغن را با پاک کننده‌های آرایش از روی صورت پاک کنید و بعد با آب ولرم بشویید.

توجه داشته باشید که روغن کرچک خالص می‌تواند باعث التهاب و تحریک پوست شود اگر به آن حساسیت داشته باشید. حتما قبل از استفاده آن را تست کنید تا مطمئن شوید که حساسیت ندارید.

۳. روغن درخت چای

این روغن هم مثل روغن نارگیل، رشد تارهای ابرو را تقویت می‌کند. این روغن با ایجاد یک سد مرطوب کننده، باعث سلامت سلولی و سلامت فولیکول‌های مو می‌شود. از این روغن در بسیاری از محصولات آرایشی داروخانه‌ای پیدا می‌شود. از عصاره‌ی درخت چای می‌توانید مستقیما روی ابرو استفاده کنید. البته تحقیقات علمی، تاثیرگذاری آن را ثابت نکرده است ولی بسیاری از افراد به صورت تجربی، تایید کرده‌اند که این روغن برای رشد و تقویت ابرو تاثیرگذار است.

از این روغن برای درمان عفونت‌های قارچی و آکنه هم استفاده می‌شود. از این روغن روزانه استفاده کنید و شب‌ها آن را روی ابرو بگذارید.

برای استفاده از این روغن باید آن را از قبل تست کنید تا حساسیت نداشته باشید. مقداری از آن را روی قسمتی از پوست مثلا داخل بازو امتحان کنید. اگر عصاره‌ی غلیظی در اختیار دارید، باید آن را با یک روغن حامل مثلا روغن نارگیل یا زیتون مصرف کنید.

۴. روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس را بیشتر از هر چیز به خاطر خواص آرام‌بخشی آن می‌شناسند. این روغن را اگر به صورت موضعی استفاده کنید می‌توانید با ریزش مو مقابله کند. البته در مورد این روغن هم تحقیقات علمی در مورد تاثیر آن بر رشد مو انجام نشده است ولی بر اساس تجربه، برای رشد ابرو تاثیرگذار بوده است. عصاره‌ی اسطوخودوس را روی ابرو بمالید و ماساژ دهید. دقت کنید که این روغن ممکن است در بعضی افراد راش‌های پوستی ایجاد کند.

۵. روغن زیتون

روغن زیتون از آن روغن‌هایی است که در محصولات مرطوب کننده استفاده می‌شود. ولی برای تقویت ابرو و افزایش رشد موها هم مفید است. در یک تحقیق مشخص شد که استفاده از این روغن می‌تواند محرک رشد مو باشد. البته تحقیقات در مورد تاثیر مصرف موضعی آن برای رشد ابرو، بسیار محدود است.

جاهای خالی ابرو را چطور پر کنیم؟

ابتدا باید علت خالی شدن ابرو را پیدا کنید و متناسب با آن روش مناسب برای تقویت ابرو را انتخاب کنید. دلایل خالی شدن بعضی قسمت‌های ابرو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استرس
 • بیماری‌های خودایمنی مثل آلوپسی
 • اگزما
 • شیمی‌درمانی
 • آلرژی‌ها
 • مشکلات تیروئید
 • افزایش سن

دلیل اصلی مشکل شما را پزشک باید مشخص کند. گاهی اوقات از بین بردن دلیل اصلی مشکل، با روش‌های طبیعی ممکن نیست و نیاز به آزمایش و دارو دارد.

اگر روش‌های طبیعی و درمان‌های پزشکی جواب نداد می‌توانید از روش‌های دائمی و نیمه‌دائمی استفاده کنید. مثلا:

 • میکروبلیدینگ یا تتوی دائم
 • استفاده از محصولات آرایشی
 • کاشت ابرو

استفاده از سرم‌ها و محصولات مرتبط با تقویت ابرو

یکی از روش‌های دیگر برای تقویت ابرو، استفاده از سرم‌ها و محصولات مخصوص تقویت ابرو است. در بازار محصولات مختلفی برای تقویت ابرو مژه وجود دارد که استفاده‌ی مداوم آن‌ها می‌تواند باعث رشد ابرو شود.

 

سوالات رایج در مورد تقویت ابرو

رشد ابروها چقدر طول می‌کشد؟

تارهای ابرو هم مثل تارهای مو یک دوره‌ی رشد دارند. اگر ابروهای خود را کامل بتراشید شش ماه طول می‌کشد تا دوباره رشد کنند. البته بعضی عوامل می‌توانند سرعت رشد آن‌ها را کمتر کنند مثلا افزایش سن، مصرف بعضی داروها، وجود جای زخم و…

آیا نیاز است به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر ابروهای شما روند نازک‌ شدن خود را ادامه می‌دهند یا شاهد ریزش ناگهانی بخشی از ابروهای خود بوده‌اید بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

آیا میکروبلیدینگ مشکلی برای رشد ابروهای طبیعی ایجاد می‌کند؟

میکروبلیدینگ اگر در محیط تمیز و کاملا اصولی انجام شود مشکلی برای ابروهای شما ایجاد نمی‌کند. اما ایجاد عفونت در ابرو ممکن است روند رشد تارهای طبیعی ابرو را با اشکال مواجه کند.
مطالب مرتبط

۱۱ پیشنهاد برای پُرپشت کردن ابرو

نظرات