چاپ کد خبر: 15612
27 مهر 1398

۱۵ نشانه‌ی وجود لخته‌ی خون در بدن

وجود لخته خون در قلب یا ریه‌ها می‌تواند موجب تنگی نفس یا احساس وجود وزنه‌ای سنگین در ناحیه سینه شود.

اول فارس|سلامت و بهداشت : لخته شدن خون در واقع روشی است که بدن برای جلوگیری از خونریزی استفاده می‌کند. اما اگر لخته خون از بین نرود، می‌تواند به نقاط مختلف بدن سفر کند.

اگر لخته خون در ریه‌ها گرفتار شود، این شرایط به نام آمبولی ریوی شناخته می‌شود و اگر در دست یا پا شکل گرفته یا متوقف شود، به نام ترومبوز سیاهرگی عمقی شناخته می‌شود. همچنین، لخته‌های خون می‌توانند راهی اندام‌های مهم دیگر مانند مغز، کلیه ها، و قلب شده و موجب عوارضی جدی شوند.

۱۵ نشانه ترسناک وجود لخته خون در بدن

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل “چیت شیت”، بدون در نظر گرفتن این که کجا تشکیل شده یا در نهایت کجا متوقف می‌شود، این احتمال وجود دارد که لخته خون به یک حمله قلبی یا سکته مغزی منجر شود.

آگاهی از علائم، به ویژه اگر در معرض خطر بالا برای تشکیل لخته خون قرار دارید، اهمیت دارد. در ادامه با برخی نشانه‌های ناخوشایند و ترسناک که می‌توانند به وجود یک لخته خون در بدن انسان اشاره داشته باشند، بیشتر آشنا می‌شویم.

درد در دست یا پا

دردی که اندام را تحت تاثیر قرار می‌دهد یکی از علائم ترومبوز سیاهرگی عمقی است. با وخیم‌تر شدن شرایط لخته خون، شدت درد می‌تواند از خفیف به درجات بیشتر افزایش یابد. گاهی اوقات این شرایط به عنوان فشار ناشی از التهاب تعریف می‌شود و اغلب هنگام راه رفتن تشدید می‌شود. این نوع از لخته‌های خون می‌توانند به دیگر نقاط بدن نیز سفر کرده و موجب پیامد‌های ویرانگری شوند.

حملات هراس

ممکن است فکر کنید چنین علامتی به اشتباه در این فهرست قرار گرفته است، اما بسیاری از افراد مبتلا به آمبولی ریوی احساس ترس را گزارش کرده اند. ورود یک لخته خون به ریه‌ها می‌تواند جریان خون و اکسیژن در بدن را به شدت کاهش دهد. این شرایط می‌تواند موجب علائم مشابه اضطراب یا حملات هراس شود.

سرفه‌های خونی

۱۵ نشانه ترسناک وجود لخته خون در بدن

سرفه‌های خونی می‌تواند موجب نگرانی و وحشت فرد شود. سرفه خونی ممکن است نشانه‌ای از انباشت مایع و التهاب ریوی باشد. اگر یک لخته خون راهی ریه‌ها شده باشد، ممکن است پس از سرفه با مشاهده خون در کف دست خود مواجه شوید. برخی این شرایط را با سینه پهلو اشتباه می‌گیرند، از این رو، تمام علائم موجود باید مد نظر قرار بگیرند. در هر صورت، دریافت کمک پزشکی فوری اهمیت دارد.

درد تیز در سینه

احساس دردی تیز و ناگهانی در سینه می‌تواند به یک آمبولی ریوی اشاره داشته باشد. درد اغلب هنگام تنفس تشدید می‌شود که یک نشانه ترسناک از تشکیل یا وجود یک لخته خون در یا اطراف قلب است. اگر درد خفیف است و در دست نیز احساس می‌شود، ممکن است نشانه‌ای از یک حمله قلبی باشد. درد ناشی از یک آمبولی ریوی معمولا تیزتر است، اما ممکن است در دست‌ها نیز شکل بگیرد.

تنگی نفس

وجود لخته خون در قلب یا ریه‌ها می‌تواند موجب تنگی نفس یا احساس وجود وزنه‌ای سنگین در ناحیه سینه شود. همچنین، برخی این شرایط را همانند تنفس از طریق یک نی توصیف کرده اند. ممکن است بدون این که فعالیت خاصی انجام داده باشید، این گونه به نظر برسد که یک جلسه تمرینات ورزشی سخت را پشت سر گذاشته اید. در هر صورت، تنگی نفس نشانه‌ای هشدار دهنده است که به فقدان اکسیژن کافی اشاره دارد.

افزایش ضربان قلب

زمانی که یک لخته خون وارد ریه‌ها می‌شود می‌تواند جریان خون و اکسیژن به مغز و دیگر نقاط بدن را محدود کند. برای جبران این شرایط، قلب تلاش می‌کند سریع‌تر عمل پمپاژ خون را انجام دهد. میانگین ضربان قلب در حالت عادی ۶۰ تا ۱۰۰ تپش در دقیقه است. در صورت بروز یک آمبولی ریوی، ضربان قلب انسان در حالت اسراحت می‌تواند به بیش از ۱۰۰ تپش در دقیقه افزایش یابد.

گرما یا قرمزی پوست دست یا پا

۱۵ نشانه ترسناک وجود لخته خون در بدن

تغییر در رنگ دست یا پا ممکن است نشانه‌ای از ترومبوز سیاهرگی عمقی باشد. این نوع لخته خون در رگ‌های عمیق دست‌ها یا پا‌ها شکل می‌گیرد. ترومبوز سیاهرگی عمقی می‌تواند جریان خون به دست یا پا را محدود کرده و موجب تغییر رنگ پوست شود.

همچنین، لخته خون می‌تواند موجب احساس گرما یا حتی سوزش شود. این علائم را نادیده نگیرید. ترومبوز سیاهرگی عمقی می‌تواند از مکان خود در دست یا پا جدا شده و راهی اندام‌های کلیدی مانند قلب یا ریه‌ها شود.

مشکلات بینایی

یکی از علائم کمتر شناخته وجود لخته خون، مشکلات بینایی است که می‌تواند به کاهش جریان خون و اکسیژن اشاره داشته باشد. اگر لخته خون در چشم شکل گرفته باشد می‌تواند موحب تاری دید شود. این شرایط معمولا پس از یک رویداد آسیب‌زا در این ناحیه رخ می‌دهد.

تورم در دست یا پا

تورم در دست یا پا یکی از نشانگر‌های عمده ترومبوز سیاهرگی عمقی است. تورم معمولا قابل مشاهده و محسوس است. شما ممکن است هنگام مشاهده خود در آینه متوجه تغییر اندازه در بخش تحت تاثیر قرار گرفته شده یا زمانی که شلوار خود را می‌پوشید با احساس تنگی در قسمت پا مواجه شوید. اگر به شکل گیری لخته خون مشکوک هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

درد شدید شکم

۱۵ نشانه ترسناک وجود لخته خون در بدن

لخته‌های خون می‌توانند در سیاهرگ‌هایی که خون را از روده‌ها تخلیه می‌کنند، تشکیل شوند. این می‌تواند موجب تورم و انسداد شود. در صورت بروز این شرایط، درد شدید شکم را تجربه خواهید کرد. در واقع، ما درباره دردی صحبت می‌کنیم که می‌تواند شما را زمینگیر کند. درد اغلب با نفخ و ناراحتی همراه است. اگر درد شکم به ناگاه رخ داده و با گوارش تشدید می‌شود، به پزشک مراجعه کنید.

مدفوع خون آلود

مدفوع خون آلود یکی دیگر از نشانه‌های ترسناک وجود لخته‌های خون در بدن است. افرادی که با مشکلات سلامت مواجه می‌شوند، اغلب تغییر در شرایط اجابت مزاج و حرکات روده خود را نیز تجربه می‌کنند. اگر یک لخته خون در روده تشکیل شده یا راهی روده یا معده شود، ممکن است به دفع مدفوع خون آلود منجر شود. دایورتیکولیت، قرص‌های ضد بارداری و حتی بیماری کبد می‌توانند موجب تشکیل لخته‌های خون در ناحیه شکم شوند.

فشار خون بالا

افراد مبتلا به فشار خون بالا از این موضوع آگاه هستند که در معرض خطر بیشتری برای حملات قلبی و سکته‌های مغزی قرار دارند. اما این نشانه ممکن است به واسطه یک لخته خون نیز شکل بگیرد. زمانی که یک لخته خون در کلیه‌ها شکل می‌گیرد، بدن ممکن است در نابودی و دفع مواد زائد دچار مشکل شود که افزایش فشار خون را در پی دارد. سردرد‌های ناگهانی، احساس کوبش در سینه، یا خستگی می‌توانند از نشانه‌های فشار خون بالا باشند.

حالت تهوع و استفراغ

۱۵ نشانه ترسناک وجود لخته خون در بدن

گاهی اوقات لخته‌های خون در رگ‌هایی که در و اطراف دستگاه گوارش قرار دارند، از جمله معده و روده ها، شکل می‌گیرند که می‌تواند به بروز حالت تهوع یا استفراغ منجر شود. نادیده گرفتن این علامت می‌تواند مشکل‌ساز شود. افراد بسیاری حالت تهوع و استفراغ را با غذایی که مصرف کرده اند یا ورود یک میکروب به بدن خود پیوند می‌دهند.

تشنج ناگهانی

بی تردید، تشنج ناگهانی مساله‌ای طبیعی محسوب نمی‌شود. باید به این نکته توجه داشت که وجود لخته‌های خون در مغز می‌تواند موجب تشنج شود. لخته‌های خون می‌توانند به واسطه یک تروما، مانند ضربه مغزی، شکل گرفته یا از بخش‌های دیگر بدن راهی مغز شوند. اگر در معرض خطر بالای لخته‌های خون قرار دارید یا اخیرا آسیب دیدگی سر را تجربه کرده اید برای بررسی دقیق شرایط و تشخیص دلیل تشنج به پزشک مراجعه کنید.

خون در ادرار

گاهی اوقات لخته خون می‌تواند در کلیه‌ها تشکیل شده یا از قسمت‌های دیگر بدن راهی آن‌ها شود. در صورت بروز این اتفاق، فرد ممکن است با ادرار خون آلود مواجه شود. البته مشاهده خون در ادرار لزوما به معنای وجود یک لخته خون نیست و تنها یک نشانه از احتمال بروز آن است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار