• 02 / دی 1397 / 22:02
  • شناسه خبر : 2989

۱۵ نماینده‌ای که علیه «رفتار بد نماینده سراوان» موضع گرفتند

۱۵ نماینده‌ای که علیه «رفتار بد نماینده سراوان» موضع گرفتند

۵ روز از انتشار فیلمی از رفتار دور از شأن نماینده سراوان با کارمند اداره گمرک منتشر شده و تاکنون علاوه بر واکنش‌های منفی مردمی، ۱۵ تن از نمایندگان مجلس نیز رفتار همکار خود را نقد کرده‌اند.

به گزارش اول فارس به نقل از مجله مهر ، پس از انتشار ویدیو نماینده سراوان در اداره گمرک واکنش‌های زیادی از سوی کابران فضای مجازی، برخی از سیاسیون، نمایندگان مجلس، ائمه جمعه رخ داد که به مطالبه‌ای برای جبران رفتار ناشایست نماینده سراوان در برخورد با کارمند حراست اداره گمرک شد. این مطالبه‌گری نه فقط در شبکه های اجتماعی بلکه در فضای حقیقی نیز به وجود آمد تا جایی که جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران در اعتراض به این اتفاقات خواستار لغو اعتبارنامه وی در مجلس شورای اسلامی شدند.

در فیلمی که از رفتار عجیب نماینده سراوان در برخورد با کارمند حراست گمرگ منتشر شد، برخی صحنه‌ها وجود دارد که حتی با فرض هر سناریوی پشت‌پرده‌ای نیز غیرقابل چشم پوشی است.

بر اساس آنچه تاکنون از سوی رسانه‌های مختلف و در فضای مجازی منتشر شده است، تاکنون ۱۵ تن از نمایندگان فعلی مجلس در موضع‌گیری‌های خود رفتار نماینده سراوان را تقبیح کرده‌اند که از این میان ۸ نفر عضو فراکسیون ولایی با گرایش اصولگرایی، ۶ نفر عضو فراکسیون امید با گرایش اصلاح‌طلبی و یک نفر نیز عضو فراکسیون مستقلین مجلس هستند.

نامحوزهگرایش سیاسیموضع‌گیری
۱الیاس حضرتی تهران فراکسیون امید (اصلاح‌طلب) از آقای درازهی، نماینده سراوان خواستم تا فردا با هماهنگی مسئولان مربوطه، در محل گمرک حاضر شده و از کارمندان شریف گمرک عذرخواهی کند. وظیفه‌ نماینده‌ مجلس، خادمی ملت است، نه بیشتر.
۲محمد دهقان چنارانفراکسیون ولایی (اصولگرا)نماینده سراوان شأن مجلس را پایین آورد. انتظار داریم با توجه به اینکه همه مسئولان و مردم در برابر قانون یکسان هستند، هرکس خطایی انجام داده است با وی برخورد شود. ماجرای درازهی را به حساب کل مجلس نگذاریم؛ مجلس شعبه دولت شده است.
۳علیرضا سلیمی محلات دلیجان فراکسیون ولایی (اصولگرا)این اظهارات (حرف‌های درازهی) با مخالفت کاربران فضای مجازی و محافل رسانه‌ای مواجهه شده است.
۴حمیدرضا حاجی بابایی همدان فراکسیون ولایی (اصولگرا)مجلس نباید معطل موضوعات جزئی شود چرا که در شان مجلس نیست که در هر موضوعی و برای هر نماینده‌ای موضوعی پیش آمد خود را منتظر بررسی اقدام کنیم چرا که مجلس شورای اسلامی متعلق به بیش از ۸۰ میلیون ایرانی است که برای هر دقیقه و هر ثانیه آن هزینه‌های زیادی گردن نظام و مملکت دارد. لذا مجلس شورای اسلامی نباید خود را منتظر اقدامات مربوط به هر نماینده که در خارج از مجلس کارهایی را انجام داده است، کنیم و یا حتی جلسه غیرعلنی برگزار کنیم.
۵احد آزادیخواه ملایر فراکسیون ولایی (اصولگرا)تصمیم هیأت رئیسه مجلس در خصوص بررسی رفتار نماینده سراوان در گمرک در نشست غیرعلنی غیرکارشناسی بود… نمایندگان خانه ملت باید بیاموزند که اگر نماینده‌ای در موضوعی توهین و ناسزایی را شنید او در پاسخ اشتباهی را تکرار نکند.
۶محمدجواد جمالی نوبندگانی فسا فراکسیون ولایی (اصولگرا) ما الفاظ به کار برده شده را تایید نمی‌کنیم،  بنده تاکید می‌کنم که رفتار این نماینده را تایید نمی‌کنم، حتی اگر خود نماینده سراوان هم به شرایط قبل برگردد، رفتارش را قبول نمی‌کند، مردم انتظار دارند نماینده سعه صدر و تحمل بالاتری داشته باشد.
۷نصرالله پژمانفر مشهد فراکسیون ولایی (اصولگرا)رفتار ناشایست نماینده سراوان با کارمند وظیفه‌شناس گمرک سبب تضعیف جایگاه نمایندگی مردم در مجلس شد، موضوع برخورد ناشایست نماینده سراوان را تا تعیین تکلیف نهایی، پیگیری می‌کنم.
۸کاظم
جلالی
 تهرانفراکسیون مستقلینرفتار همکار ما زشت بود و الفاظ بدی به کار برد اما کسی که این نماینده را به آن نحو تحقیر و از آنجا بیرون کرد هم کار اشتباهی انجام داد.
۹سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی مشهد فراکسیون ولایی (اصولگرا)روایت درازهی و کارمند گمرک متفاوت است و یک جایگاهی باید به این موضوع رسیدگی کند، نمایندگان وکیل و نماینده مردم هستند و اگر مردم نباشند مجلس وجود ندارد، مردم هر جا دست‌شان کوتاه بماند حرف‌شان را به نمایندگان می‌زنند تا دنبال شود اما اینکه برخی تلاش می‌کنند تا رابطه مردم و مجلس قطع شود، اصلا قابل پذیرش نیست.
۱۰محمدقسیم عثمانی بوکان فراکسیون امید (اصلاح‌طلب)مقام معظم رهبری فرمودند مجلس در رأس امور است نه اینکه نماینده در رأس امور باشد…

فضای مجلس، دیروز (در جلسه غیرعلنی) فضای احساسی کامل به نفع آقای درازهی بود. حتی من هم که امروز اعتراضی کردم خیلی از نماینده‌ها دو دو کردند که چرا این حرف را می‌زنی؟ ولی من معتقدم حرف حق را باید زد.

۱۱محمدعلی وکیلی تهرانفراکسیون امید (اصلاح‌طلب)از این نماینده انتظار می‌رفت که در مقابل حرف‌های کارمند گمرک صبوری بیشتری می‌کرد و یا مواظب کلام خود می‌بود و این یک انتظار حداقلی است.
۱۲جواد کاظم نسب‌الباجی اهوازفراکسیون امید (اصلاح‌طلب)نماینده سراوان مهم‌تر است یا سوختن کودکان زاهدانی در آتش؟ هیئت رئیسه مجلس و قوه مقننه باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند. جدای از اینکه موضوع نماینده همکارمان باید از ابعاد مختلف بررسی شود اما قطعا اگر هیئت‌رئیسه اولویت‌بندی می‌کرد این موضوع در اولویت اصلی مجلس قرار نمی‌گرفت.
۱۳محمود صادقی تهران فراکسیون امید (اصلاحطلب)افکار عمومی از رفتار نامناسب یک نماینده مجلس با یک کارمند شدیدا آزرده است و هیچ توجیهی را نمی‌پذیرد؛ هفته گذشته در کمیسیون آموزش نیز بعضی از نمایندگان رفتار به‌مراتب زننده‌تری با وزیر علوم داشتند که اگر صدای آنان منتشر شود شرمساری بیشتری برای مجلس ببار خواهد آورد.
۱۴ سیدجواد حسینی کیا سنقرفراکسیون ولایی (اصولگرا)توهین نماینده سراوان کار غلط و اشتباهی بود و باعث شده تا توهین بشنود، هر دوی این توهین‌ها کار اشتباهی است و از آن اشتباه‌تر منتشر کردن فیلم این ماجرا است.
۱۵ مسعود پزشکیان تبریزفراکسیون امید (اصلاح‌طلب) اندازه تقصیر هر کدام از طرفین مشخص است، درازهی از روز اول و قبل از اینکه کار به اینجا برسد عذرخواهی کرده، هیچ کسی نمی‌تواند از این نوع صحبت کردن دفاع کند و بحثی در آن نیست.

علاوه بر موضع‌گیری‌های این ۱۵ نماینده مجلس دهم، علیه رفتار اشتباه همکار خود، برخی از نمایندگان ادوار نیز دراین باره مواضع تندی گرفتند. احمد توکلی نماینده دوره‌های اول، هفتم، هشتم و نهم مجلس هیات رئیسه مجلس را مقصر اصلی مسائل پیش آمده می‌داند. او گفته است: «رفتار نماینده سراوان خلاف اخلاق بود، اما بدتر از آن بی اعتنائی هیات نظارت در مجلس است. این رفتارها مردم را از اصل انقلاب دلسرد می‌کند.»

علیرضا زاکانی از نمایندگان موثر اصولگرای مجلس قبل نیز در توییتر خود به این موضوع واکنش نشان داده و نوشت: «فیلم تکان‌دهنده توهین نماینده سراوان را دیدم. به‌عنوان یک نماینده ادوار مجلس از سقوط اخلاقی مسئولان خجالت کشیدم. توجیه بدتر وی در علت برخورد را شنیدم و بیشتر خجالت کشیدم. فاجعه‌آمیزتر، نگاه ضد مردمی چهل نفر از نمایندگان مجلس در استیضاح وزیر اقتصاد بود که حسابی شرمنده‌ام کرد.»

در چنین شرایطی که بحث ها بالا گرفت نگاه و قلم برخی به سمت شورای نگهبان چرخید که چرا شورای نگهبان سکوت کرده است؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ این سوال را در حساب شخصی خود نوشت: باید اذعان نمود نظارت حداقلی شورا از عهده این مهم بر نمی آید.

کد خبر ۴۴۹۲۶۴۴
مطالب مرتبط

عکس و اسامی ۶ تن از مأموران مرزبانی که در سراوان به شهادت رسیدند+جزئیات درگیری

شهادت چند تن از مامورین برجک مرزبانی “مزه سر” در سراوان

شهادت رئیس پلیس آگاهی سراوان در جنوب سیستان و بلوچستان+عکس

نظرات