چاپ کد خبر: 103514
16 بهمن 1401

۳ حقیقت باورنکردنی و ۵ مقبره گمشده فِرعَون های مصر باستان که تاکنون گفته نشده!

واژه فِرعَون لقبی است که در دوره متأخر برای نام بردن از فرمانروایان سلسله‌های مصر باستان به‌کار می‌رود. هر چند، از نظر تاریخی، فرعون فقط در طی پادشاهی نوین مصر، به ویژه در میانه دودمان هجدهم مصر، پس از سلطنت حتچپسوت به عنوان لقبی برای پادشاهان مورد استفاده قرار گرفت. فرعون مدیر ارشد، رئیس ارتش، و فرمانروای کل مصر تلقی می‌شده‌است. او همچنین پسر رع به‌شمار می‌آمده. واژه فرعون از ریشه قبطی «پِرآ» به معنای «خانهٔ بزرگ» است؛ اشاره‌ای به این واقعیت که فرعون‌ها خود را پناهگاه مردم می‌دانستند و برای خود کاخ‌های بزرگ پادشاهی داشتند. با آنکه در واقع این واژه اشاره به کاخ پادشاهی فرمانروا می‌کرد، تا هنگام توتمس سوم “۱۴۲۵–۱۴۷۹ پ. م” در پادشاهی نوین، دیگر به عنوان نامی برای شخص فرمانروا به کار گرفته می‌شد.Pharaoh.svgنخستین شخصی که در تاریخ مصر باستان به نام فرعون مشهور است، شخصی است به نام پادشاه عقرب که نام اصلی وی مشخص نیست؛ ولی در نقشی که از او روی یک گرز سنگی وجود دارد، عقربی روبروی صورت او دیده می‌شود و به این دلیل او را به این نام می‌خوانند.از فراعنهٔ مشهور مصر می‌توان خوفو، خفرع، منکورع، شهبانوحتچپسوت، آمنهوتپ سوم، آخناتون، توت‌آنخ‌آمون، توتمس سوم، هرمهب و رامسس دوم را نام برد. در میان تمامی این فراعنه، خوفو، خفرع و منکورع به خاطر ساختن اهرام ثلاثه، توتمس سوم، آمنهوتپ سوم و رامسس دوم به خاطر قدرت بیش از حد در اداره کشور و کشورگشایی،شهبانو حتچپسوت بخاطر اصلاحات بسیار وسیع و بخاطر این که “او نخستین کسی است که مکان مقبره خود را از هرم به دره پادشاهان تغییر داد” ، آخناتون به خاطر مخالفت و ضدیت با تمام عقاید فراعنه گذشته و ساختن شهر آخن آتون “افق آتون” به همین منظور، توت‌آنخ‌آمون به خاطر مرگ عجیبش در سن هیجده سالگی و گنجینه دست‌نخوردهٔ مقبره خود و هرمهب به خاطر بازگشت به آمون‌پرستی پس از آخناتون بیش از بقیه فراعنه شهرت دارند.

فراعنه مصر باستان 1

یکی از معتبرترین منابع تاریخی اشاره می‌کند که اسکندر مقدونی در سال ۳۲۳ قبل از میلاد در بابل درگذشت و در ممفیس به خاک سپرده شد. اما پیکر او بعداً به اسکندریه منقل شد و بعد‌ها هم بار دیگر محل دفن او در اسکندریه تغییر کرد.
این مسئله باعث شده تا محل دفن او تا امروز کشف نشده باقی بماند.
 بیشتر درک ما از مصریان باستان بر اساس یافته‌های باستان شناسان از دره پادشاهان و سایر مناطق کلیدی در سراسر مصر است. جالب است بدانید که بسیاری از مقبره‌های مشهور فراعنه زمانی که باستان‌شناسان کار خود را در قرن‌های اخیر آغاز کردند، کشف شدند، اما برخی دیگر با وجود آوازه قابل توجه شان هنوز کشف نشده‌اند.

۳ حقیقت باورنکردنی در مورد فراعنه مصر

تاریخ مصر باستان بسیار گسترده است و تأثیر آن بر بسیاری از جنبه‌های جامعه مدرن اجتناب ناپذیر است. بیایید به حقایق جالبی در مورد پادشاهان و ملکه‌های مصری که ممکن است قبلاً نخوانده باشید نگاهی بیندازیم:

۱.  فرعون‌ها ریش‌های مصنوعی می‌گذاشتند

ریش در جامعه مصر به عنوان نماد بزرگی در نظر گرفته می‌شد. البته در سطح جامعه مصر معمولا مردم ریش خود را می‌تراشیدند. اما فراعنه، حتی زنان، همیشه ریش‌های مصنوعی می‌گذاشتند. در واقع اعتقاد مصریان باستان بر این بود که ریش، حتی ریش‌های مصنوعی، شما را به خدایان شرک آمیز نزدیک می‌کنند.

۲. جنسیت برای پادشاه شدن بی معنا بود

مصری‌ها از بسیاری جهات به ویژه در مورد قدرت گرفتن زنان در حاکمیت پیشگام بودند. طبق داده‌های تاریخی عنوان «پادشاه» برای هر فرمانروایی اعم از مرد یا زن به کار می‌رفت و قدرت بدون توجه به جنسیت تقسیم می‌شد.

۳. فرعون‌های جوان برای آینده خود به سختی آموزش می‌دیدند

فرعون قدرتمندترین فرد در کل امپراتوری مصر بود. بنابراین، آن‌ها باید به خوبی آموزش می‌دیدند تا در آینده موفق شوند. پسر فرعون یا فرزند ارشد در واقع مقام نایب السلطنه می‌گرفت و برای اطمینان از اینکه شایسته این مقام هستند، تحت آموزش‌های ویژه‌ای قرار می‌گرفتند. تمرینات شامل تقویت قدرت، تمرین‌های استقامتی و سفر‌های شکار برای ایجاد استقامت، تجربه و انعطاف پذیری پادشاه آینده می‌شود.

 ما در این مطلب به پنج مورد از معروف‌ترین مقبره‌های گمشده مصر باستان خواهیم پرداخت. البته به این مسئله که آیا باستان شناسان به یافتن این پادشاهان و ملکه‌های معروف شان نزدیک شده اند یا خیر نیز می‌پردازیم.

فراعنه مصر باستان 4

۱. اسکندر مقدونی

اسکندر مقدونی به معنای سنتی فرعون نبود. اما یکی از مشهورترین پادشاهان تاریخ باستان و پادشاه یونان باستان به شمار می‌رفت. او بیشتر سال‌های حکومت خود را صرف جنگیدن در سراسر اروپا و غرب آسیا کرد و در نهایت موفق شد که مصر را فتح کند.

طبق ادعا‌های تاریخی، اسکندر مقدونی حداقل در سه مقبره جداگانه به خاک سپرده شده است، اما با این وجود باستان شناسان امروزی نمی‌دانند که او در حال حاضر کجا دفن شده است.

یکی از معتبرترین منابع تاریخی اشاره می‌کند که اسکندر مقدونی در سال ۳۲۳ قبل از میلاد در بابل درگذشت و در ممفیس به خاک سپرده شد. اما پیکر او بعداً به اسکندریه منقل شد و بعد‌ها هم بار دیگر محل دفن او در اسکندریه تغییر کرد. این مسئله باعث شده تا محل دفن او تا امروز کشف نشده باقی بماند.

فراعنه مصر باستان 5

۲. تحوتموس دوم

تحوتموس دوم چهارمین فرعون از سلسله هجدهم مصر باستان بود. علیرغم تلاش‌های زیادی که برای کشف مقبره تحوتموس دوم انجام شده است، هنوز محل دفن او در مصر پیدا نشده است. برخی از بزرگ‌ترین باستان‌شناسان جهان، حفار‌های متعددی را برای جستجوی تحوتموس دوم رهبری کرده‌اند که تاکنون هیچ شانسی نداشته‌اند.

علاوه بر این کاوش‌های کنونی و گسترده در دره پادشاهان نیز هنوز منجر به کشف مقبره تحوتموس دوم نشده است. اگرچه برخی اعتقاد داشتند که او برای مدتی در گورستان شماره ۴۲ دفن شده است.

فراعنه مصر باستان 6

۳. عنخ‌اسن‌آمون

عنخ اسن آمون همسر پادشاه افسانه‌ای مصر یعنی توت عنخ آمون بود. او همچنین جز نسل ملکه‌هایی بود که در عصر آمارنا بر مصر باستان تسلط داشتند. او علاوه بر اینکه همسر توت عنخ آمون است، دختر ملکه نفرتیتی نیز بوده و دارای دودمانی است که هرکسی به آن غبطه می‌خورد.

اما با این وجود تا به امروز هیچ کشفی در مورد محل دفن وی صورت نگرفته است. برخی معتقدند که او ممکن است در نزدیکی توت عنخ آمون در گورستان شماره ۶۳ دفن شده باشد، اما آزمایش DNA هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

علاوه بر این دو مومیایی سلطنتی وجود دارد که در گورستان شماره ۲۱ پیدا شده اند و برخی معتقدند یکی از آن‌ها ممکن است عنخ‌اسن‌آمون باشد، اما هنوز هیچ چیزی به شکل قطعی ثابت نشده است.

فراعنه مصر باستان 2

۴. نفرتیتی

نفرتیتی، مادر عنخ اسن آمون و یکی از مشهورترین ملکه‌های مصری بود. او همسر آخناتون و به عنوان یکی از بزرگترین پادشاهان سلسله هجدهم شناخته می‌شد. او همچنین یکی از قدرتمندترین زنان تاریخ مصر باستان بود که آرامگاه او هنوز پیدا نشده است.

سوابق حاکی از آن است که او در روز‌های پایانی زندگی خود ناپدید شده و محل نگهداری او هنوز مشخص نیست. البته تلاش باستان شناسان برای یافتن مقبره او ادامه دارد و آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که او ممکن است در نزدیکی مقبره پسرش توت عنخ آمون دفن شده باشد.

فراعنه مصر باستان 3

۵. رامسس هشتم

رامسس هشتم هفتمین فرعون سلسله بیستم و کوچکترین پسر رامسس سوم بود. او کمتر از ۱۲ ماه بر تخت سلطنت نشست و تنها پادشاه سلسله بیستم است که آرامگاه و محل دفن او هنوز در دره پادشاهان کشف نشده است.

پیچیدگی‌های سیستم تدفین در مصر برای خانواده‌های سلطنتی باعث به زحمت افتادن باستان شناسان شده است. اما با این وجود باستان‌شناسان به جستجو برای یافتن محل دفن آخرین پادشاه سلسله بیستم ادامه می‌دهند.

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار