• 18 / مرداد 1402 / 14:29
 • شناسه خبر : 118107

اسارت هر ۴۴۰ ایرانی توسط یک مشاور املاک در بازار مسکن

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه حدود ١٨۵ هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب و مجاز در سطح کشور فعال هستند ، گفت: اگر این عدد را به جمعیت کل کشور تقسیم کنیم به عبارتی به ازای هر ۴۴٠ نفر یک مشاور املاک وجود دارد، حال اینکه مگر هر ۴۴٠ نفر نیاز به معامله مسکن دارند؟ در واقع در ارتباط با مشاوران املاک یک فاجعه در حال رخ دادن است.

داود بیگی‌نژاد در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به ضرورت ساماندهی بازار مسکن و کنترل مشاور املاک اظهار داشت: تنها در منطقه تهران و منطقه شمیرانات حدود ١٢ هزار واحد صنفی مشاور دارای پروانه کسب فعال هستند و با احتساب فعالیت افراد بدون جواز در این حوزه به طور قطع حداقل باید ٢٠ الی ٣٠ درصد به این عدد اضافه کنیم. بنابراین کنترل این تعداد مشاور املاک غیر قابل انجام است.

مشاوران املاک مشاور املاک

وی تاکید کرد: اگر به صورت میانگین در هر یک از این واحد‌های صنفی ۵ نفر هم مشغول به کار باشند تنها در ٢٠ منطقه تهران همراه با شمیرانات ۶٠ هزار نفر در این مشاوران املاک فعال هستند و این افراد باید در سطح شهر برای خود کار ایجاد کنند، در این شرایط به طور قطع بازار مسکن دچار خلل می‌شود چراکه احتمال دارد عده‌ای از این افراد به ویژه کسانی که فاقد پروانه هستند به صورت سیستمی و پارتیزانی وارد محلات می‌شوند و قیمت محلات را تغییر می‌دهند. باید دید شهر تهران به این تعداد مشاور املاک نیاز دارد؟

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه حدود ١٨۵ هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب و مجاز در سطح کشور فعال هستند ، گفت: اگر این عدد را به جمعیت کل کشور تقسیم کنیم به عبارتی به ازای هر ۴۴٠ نفر یک مشاور املاک وجود دارد، حال اینکه مگر هر ۴۴٠نفر نیاز به معامله مسکن دارند؟ در واقع در ارتباط با مشاوران املاک یک فاجعه در حال رخ دادن است. 

بیگی‌نژاد ادامه داد : یک بستر رها برای فعالیت مشاوران املاک ایجاد شده و می‌خواهیم افرادی در این بستر رها فعالیت می‌کنند، تابع قانون هم باشند و تنها راهکار اجرای این اقدام این است که ورودی‌های این شغل کنترل شود.

وی درباره ارتقای سواد و مدرک تحصیلی مشاوران املاک از سیکل به دیپلم اظهارداشت: حداقل سواد برای مشاوران املاک در حال حاضر دیپلم است و قبل از آن تابع از قانون نظام صنفی سواد خواندن و نوشتن برای این افراد کفایت می‌کرد.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه اگر می‌خواهیم بازار مسکن را ساماندهی کنیم باید به افرادی اجازه ورود به این شغل بدهیم که یک مسیر صحیحی را طی کرده باشند، گفت: در حال حاضر اسیر یک تعداد مشاوران املاک هستیم که تعداد عمده آنها مشاوران املاک غیر مجاز هستند و البته در مشاوران املاک مجاز هم از این افراد وجود دارد به صورت سازمان یافته در حال تخلف هستند.

شما هم نظرتان را در باره وضعیت مشاوران املاک محل زندگی تان هر جای ایران که هستید بنویسید

حرف حقِ یک مستاجر بی پناه شیرازی خطاب به مسئولین و نمایندگان مجلس

 

 

عضو یکی از کانال های اخباراول فارس شوید

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

 کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

بیشتر بخوانید:

ارسال پیامک اخطار حذف به متقاضیان نهضت ملی مسکن اگر واریز نکنند!
نقره داغ شدن مالکین ۶ هزار خانه خالی در پردیس که خواب هم نمی دیدند !
خبری از طرح نهضت ملی مسکن که دارند زمین آماده می کنند !

ثبت دیدگاه

 • .....

  تاریخ : ۱۸ - مرداد - ۱۴۰۲

  بلایی که سرمردم وجوانان اورده اند ولله اگر داعش هم بود اینطور نمیشد


 • مرضیه

  تاریخ : ۱۸ - مرداد - ۱۴۰۲

  سلام اینا مشاور املاک نیستند یک شبه و یک روزه سود میلیونی و میلیاردی می کنند اکثرا دلال هستند چه خبر زمین قیمت نجومی می دن دست به دست و‌ جیب مردم خالی کردن اگر مسکن واقعا بشه کالای مصرفی حالا دو تا بچه داره بتونه سه مسکن و یا سه زمین نه هرکس پول داره چندین زمین مسکونی و چندین مسکن مهر و چندین مسکن ملی درست نشده و ساختمان درست نشده می فروشند باعث تورم می شوند نظارت رو بنگاه‌ها بشه